Jakému ovoci se vyhnout v jídelníčku batolete?

nupta
11. led 2018

O kterém ovoci víte, že by ho děti neměli jíst? Četla jsem to o litchi, ale napadlo mě i pomelo (nevím, kolik obsahuje chininu a na kolik to vadí).

S ovocem to nesouvisí, ale budu ráda i za tipy na přílohovou zeleninu, která nenadýmá.

terezapetrova
11. led 2018

Tak ja myslim, ze nejlepe je kdyz mají klasiku dle ročního období takže napr zima (nevim jak pro úplně malé) mandarinky, léto (zas už batolata) jahody. Ale zas můj starsi to ma z nějakého důvodu přeložené takže jahody zásadně v zimne a s příchodem léta strašná chuť na mandarinky. Ale už neni batole 🙂Napr . Pomelo jednou začas nemyslím, ze uskodi. Ohledne litchi to bych neviděla jako problem nepodavat 🙂

nupta
autor
11. led 2018

@terezapetrova
Díky, mandarinky zkouším, jahody jedou, jíme toho hodně, ale také rádi zkoušíme - pomelo chutná, jí i avokádo. Je nám rok a půl. Litchi by prý neměli malé děti jíst, kvůli jedné jeho látce, jejíž jméno si nepamatuji.

jitka0a
11. led 2018

Moje děti do dnes třeba Litchi nejí, vůbec jim nechutná. Jinak pomaleji bych na to šla s citrusovými a exotickými ovoci, třeba kiwi, ananas, grep, ten by jim ani nemusel chutnat 🙂. Ale třeba mandarinky, pomeranče a třeba vodní meloun by mohl být super, hlavně v létě. Přílohovou zeleninu mě napadá brambor, batáty, mrkev, brokolice ( když se použijí jen růžičky není tak nadýmavá, ta látka co nadýmá je obsažena převážně ve stonku stejně jako u květáku).

jitka0a
11. led 2018

Ještě mě napadl celer, udělat z něj celerové hranolky, děti to doma baští ve velkém 🙂

ivis_b
11. led 2018

Myslím, že od toho jednoho roku se může zkusit jakékoli ovoce, samozřejmě vždycky nejdřív po troškách. U nás třeba výše zmíněné kiwi frčí, má ho teď snad skoro denně. Dneska bašil perníček a jak zblejsknul kiwi, perníček ho přestal zajímat 🙂
Z příloh viz výše, brokolice a květák nenadýmá, pokud se dávají jen růžičky, brokolici miluje úplně od malička a nikdy problém nedělala.

normalnimatka
11. led 2018

neomezovala bych.
proč řešíš nadýmací přílohy? radši bych investovala do laktobacilů, ať se tělo nemá co nadejmat po čemkoliv...

guinea
11. led 2018

Pozor! Velmi opatrně s rajčaty. Moc se to neví, ale ten lykopen je mírně jedovatý, takže malé děti by rajčata neměly jíst denně. Já jsem to nevěděla, a malý nám skončil s brutální vyrážkou po celém těle, upozornila mě na to až naše doktorka. Teprv zpětně jsme vysledovali, že jsme ho rajčaty několik dní po sobě ládovali my i babička (on je totiž miluje)...

nupta
autor
12. led 2018

@jitka0a
@jitka0a
@ivis_b
Děkuju za tipy, brokolici máme moc rádi a květák taky dávám, ale i s kouskem stonku, tak to zkusím dle vašich rad.
Celer také používám a zdá se mi nejvíc nadýmavý. Zatím nemám odvahu na růžičkovou kapustu, po které se sama vznáším do výšin.

@guinea
To je pro mě novinka, ale zkoušeli jsme i domácí-tj. opravdu chutné a zralé, ale zatím nezachutnalo. Dělám teda rajskou polévku a to už baští.

nupta
autor
12. led 2018

@jitka0a
No vidíš, mandarinku s pomerančem jsme zatím neprolomili, ale na kousku kiwi jsme si pochutnávali.Pomelo jsme zkusili, ale jen maličko - a taky to byl mls. Zkusím ten meloun, bude-li někde k mání.

ivis_b
12. led 2018

@nupta pomeranč a mandarinku mi taky nechce, pomelo si kousek dal. Kiwi je top a ty výše zmíněný rajčata taky, když dám na talíř chleba s málem a rajčata, tak ty vždycky zmizí jako první. Ale vím, že je to alergen a chce to nejdřív opatrně.

jitka0a
24. led 2018

@nupta Jo to je takové klasické exotické ovoce bych řekla 🙂. Na melou bych asi počkala do léta. Kupovala jsem nedávno v obchodě ten mini meloun, měli jsme na něj chuť, ale nebyl vůbec zralý, takže vyhozené peníze. Jo pomelo se u nás taky jí ve velkém, celá rodinka ho smlsne jak malinu 😀

nupta
autor
30. led 2018

@ivis_b
@jitka0a

Rajčata jsme neprolomili, ale mandarinku už ano! Já jsem meloun nikde ani neviděla, takže počkám do sezóny. Kéž bych tak viděla zralá cherry rajčata, zkusila bych je, ale je to bída...

ivis_b
30. led 2018

@nupta v Lidlu ted meli docela pekna a dokonce v bio kvalite 🙂

jitka0a
3. únor 2018

@nupta Chodím nakupovat do lidlu nebo kauflandu a rajčata jsou tam dobré. Meloun jsem viděla v lidlu , ale i v albertu, ale na jaky kus trefíš to nevím, taky čekám na sezonu až budou zralé, minule jsem koupila, ale nebyl nic moc, tak raději počkám.

victress
3. únor 2018

@guinea naše děti taky milujou rajčata, ale naštěstí jim nic nebylo, taky jich nesnědly kilo naráz, ale musím je hooodně krotit...

litchi nejíme nikdo, ale děti teď zrovna mají v oblibě granátové jablko, které stojí 40 Kč👎

a o pomelu jsem nevěděla, že může škodit, to taky jedí ve velkém...jsem hrozná matka, pomalu je trávím jídlem😒

guinea
3. únor 2018

@victress Pomelo nejím ani sama, protože většinou je to dovoz z Číny. Tam si hlavu nelámou tím, čím hnojí, často jsou to lidské výkaly, bohužel (proč a jak moc to škodí - googlujte). Když je pomelo ze Španělska, tak se raduju, ale to fakt vyjímečně...

victress
3. únor 2018

@guinea to by člověk nemohl jíst žádnou zeleninu ani ovoce ze supermarketu....Čína je všude, oblečení, potraviny, hračky, nábytek, prostě všechno je buď z Polska nebo z Číny...

guinea
3. únor 2018

@victress No to právě není pravda 🙂 U hraček je to fakt, že je téměř vše z Číny, ale u jídla na původ dávám velký pozor. Hodně je toho u nás z ČR nebo ze zemí EU (nakupuju většinou v Lidlu nebo Globusu).

verinikki
3. únor 2018

Proč se nemá jíst pomelo, ví někdo přesně?
U nás byl problém kiwi - někde jsem četla že je vysoce alergenní pro malé děti - já sama mám po více než jednom kusu pálení jazyka. Malé ho dal u babičky přítel celé asi v roce a řvala chuděrka asi půl hodiny v kuse☹

gita17
3. únor 2018

@terezapetrova mandarinky su prirodzene sezonne ovoci

gita17
3. únor 2018

@terezapetrova mandarinky su podla teba klasicke zimne sezonne ovocie 🙂 to je vtip? Skus sa na to pozriet troska s nadhladom. Takze keby sa dobre pestovali ,prepravovali a skladovali v zime v tropickom pasme neake ine druhy, tak povies ze klasika pre deti= poslednych max 40 rokov je nieco ine? 🙂 uvedom si ze klasicke sezonne ovocie v nasom pasme u nasich predkov boli susene jablcka,hrozienka, hrusky...cerstve vydrzali jedine tak tie jablka. Myslis ze tvoja babka jedavala v detstve v zime mandarinky?

victress
3. únor 2018

@guinea podle mě je označení "země původu EU" to nejhorší označení, které může být a za které se dá hodně schovat, protože nevíš, z kterého státu to skutečně pochází -může to být Německo, ale i Polsko a zrovna polské výrobky z principu nekupuji☹(( stejně tak je šílené, že někdo nakoupí zboží v Polsku, v ČR se to přebalí a už je z toho najednou český výrobek....takže ani na to označení země původu ČR se člověk nemůže spolehnout...

terezapetrova
3. únor 2018

@gita17 velice se ti omlouvám, ze jsem te tak naštvala 😅 Ale upřímně mam důležitější veci k reseni, na tom jestli mandarinky je nebo neni zimní bych rekla svět nestojí takže klid..

terezapetrova
3. únor 2018

Koukám, ze je to fakt o zivot někam přispět 😸 A jinak upřímně vic nez jidlo sve babičky řeším jidlo svých deti

ludmirena
3. únor 2018

Pomerance a mandarinky JSOU zimni ovoce, slizi se od listopadu do cca unora ;)

victress
3. únor 2018

@ludmirena
@terezapetrova nejde o to, co je zimní anebo letní ovoce, jde o to, že tělu je nejpřirozenější ovoce vyrostlé v klimatickém pásmu, kde žijeme...takže pokud u nás v zimě nerostou mandarinky, ananasy, banány atd. tak bychom je jíst neměli, to, že je jíme, je jen díky tomu, že máme ty moderní vymoženosti si je nechat dovézt z tropického pásma, kde rostou celý rok....

terezapetrova
4. únor 2018

@victress upřímně ja to neřeším to spis uživatelka výše v diskuzi..

terezapetrova
4. únor 2018

@victress ale tak ty dětem treba nedávás banány protoze jak píšeš by se dávat neměli?

victress
4. únor 2018

@terezapetrova ano, dám ji občas max. 1x za 14 dní pro zpestření jídelníčku banán, pomelo, mandarinku, ananas, grep i pomeranč, ale vše jako doplňkové ovoce, ovocem první volby jsou u nás jablka, hrušky, hroznové víno, meruňky, broskve, švestky, maliny, ostružiny, borůvky, to co roste u nás, v zimě kompotované nebo mražené podobě....

victress
4. únor 2018

@terezapetrova a ještě je třeba uvést, že tropické ovoce je ze své podstaty jinového charakteru, tudíž ochlazuje organismus, proto roste v tropech, kde místní lidé potřebují ochladit organismus kvůli nesnesitelnému vedru....a když my jíme tropické ovoce v zimě, tak to je jako bychom si v zimě vařili horký čaj, nesmysl, že?