Jaký máte denní řád u čtyřměsíčního miminka?

1janina2
27. říj 2011

Ahoj, zajímalo by mě jak to máte nebo jste měli u takto starého miminka, jak často kojíte, spíte? My máme od porodu hodně problematické miminko, co se týče spaní a věčného pláče, vztekání. U nás je to asi tak: Malá se budí kolem páté, šesté, už nechce zabrat v postýlce, tak si jí beru k sobě do postele, kde jí ještě po chvilkách uspím a vstáváme tak v 7 až v půl 8, pak máme ranní kojení, pak si hrajeme, většinou už začíná pláč,mezi půl 9 a půl 10 se jí snažím uspat, asi řve únavou,když se zadaří, většinou musím uchovat v náručí, tak spí tak hodinu, někdy jen půl hodiny, kolem 11 zase kojení, můj oběd, pak jdeme ven, v kočárku vydrží někdy i hodinu a půl spát, kolem 2 zase kojení, vždycky mezi tím chvíle hraní, následující řevem a vztekáním, odpoledne se mi jí podaří uspat tak na půl až třičtvrtě hodiny, kolem půl 5 kojení a pak následuje tak půl hodiny v klidu, kdy si hrajeme a pak už jen řve a řve, než jdeme v 18.45 koupat, v 19h kojit a v 19.30 usíná v postýlce (no už je taková ospalá z kojení). Budí se poprvé v 22.30, vzteká se, asi by chtěla kojit, ale já se jí snažím poslední týden uspat jinak, aby se odnaučila, docela se daří, i když je to vždy boj, pak se budí kolem 1 až 2 -nakojíme a pak ve 4-5 zas kojíme, a nad ránem beru do postele. Musím říct, že jsem z toho dost vyčerpaná, i když je to přeci jen lepší než před měsícem, dvěma, to spala ještě míň a řvala víc. Chtěla bych jí naučit usínat samotnou i přes den a pokud možno v postýlce, což se vůbec nedaří, a taky lépe spát v noci, protože za ty 4 měsíce mám už fakt velký spánkový deficit a no a hlavně přes den nestihnu nic udělat. Jak to máte vy? A nějaké rady jak na to naše zlobidlo?

sheinka
27. říj 2011

My máme denní koloběh..ráno cca v 7-8 vstáváme, kojíme. Hodinku si hrajeme a pak se jde malá dospat většinou tak na hodinku. Když se probudí nechávám ji v košíku/na dece/v lehátku aby se tak půl hodinky až hodinu zabavila sama. Potom si hoďku hrajeme, nakrmíme, dokojíme a jde spát. Kolem jedné se zas budí. Zas si chvíli hraje sama, pak se mnou a kolem třetí kojení a jde spát. To většinou spí tak do pěti, kdy přichází manžel domů a má službu na hraní. Tou dobou už malá u mě nevydrží pač jsem "okoukaná" za ten den. Nakojíme, hra s taťkou. V osm se jde koupat, nakojíme a do 10ti minut většinou usíná sama v postýlce. Na kojení se budí kolem 5-6 hodiny a pak kolem 7-8.

Vím, že mě tu asi spousta maminek totálně odsoudí, ale já jsem za nechat dítě vyřvat pokud si si jistá, že mu nic nechybí - takový ten řev co si tahá až z paty. Všichni nám tvrdili, že to tak malé dítko nemůže pochopit, ale chyba lávky. Malou jsme nechali vyřvat někdy chvíli po šestinedělí..to při usínání řvala asi hodinu a půl. Pak usnula a od té doby usíná přes den i na noc v postýlce úplně sama a hlavně velice rychle.

kachna_hadi
27. říj 2011

....po šestinedělí při usínání řvala asi hodinu a půl...?! Tak to mi přijde pěkně drsný nechat takhle malý miminko plakat takhle dlouho. Navíc teda věřím tomu, že mají k pláči svoje důvody, ať je to hlad, únava, samota. Myslím, že takhle malé mimi maminku max potřebuje, chovat, hladit, mazlit a rozhodně si nemyslím, že ho tím rozmazlíte. Ono vás prostě potřebuje, vemte si, jak je to náročné pro vás se o něho starat, učit se rozpoznat, co právě potřebuje a dát se dohromady po porodu, jak hormony, tak tělo. A tak si říkám, že i pro naše miminka je těžké si zvyknout na nové prostředí, vždyť je to pro něj všechno jinak, obrovská změna a my ho přece milujeme a chceme mu to ulehčit a ne ho nechat vyřvat, ať máme od něho pokoj....

luciebx
27. říj 2011

ja bych teda takhle maly mimi taky nenechala vyrvat tak dlouho.. si myslim ze ten kontrolni plac ze po 10 min jit k mimi treba pochovat a zase polozit aby jako vedelo ze vzdy k nemu nekdo prijde.. ale i tak je na to vase mimi moc male.. hold se to bude muset vydrzet. .nas maly zacinal usinat sam bez kojeni tak skoro v roce.. do ty doby sem taky uspavala u prsa a v noci se budil.. az kolem toho roku sem si rekla ze je uz velkej na to abych ho udrndavala a ja chtela uz pomalu prestavat kojit.. takze par veceru trvalo s revem s tim ze po par min sem tam sla a casem si zvykl ze se jde proste spat..
ja si myslim ze musis vydrzet s tim revem.. muzou trapit prdiky nebo jen nejaka bolest.. nebo hold chce vic pozornosti.. to je cele.. ale hodinu a pul je teda dost silny kafe .. ale je to muj nazor..
my meli rezim asi takovy.. taky staval kolem te 6 vzala sem si do postele hodila na prso a jeste usnul taky sme stavali kolem te 9.. pak zase kojeni.. v 10 usnul sam u hrani na dece. pak kojeni.. sli sme ven nebo do detskyho centra.. o pul 3 kojeni zase spal.. no a vecer proste usinani. taky rval ale proste zkousela sem udrndavat narukou.. .. hold vydrz. vse se upravi..

monny89
27. říj 2011

Je nám skoro 5m.. A režim máme od narození.. jen se postupem času se upravil čas krmení atd.
Ráno v 5h dostane UM, kolem 9h občas UM, pak kolem 11:30 oběd, kolem 15h má UM, kolem 18h usíná a dá si trochu UM.. A tak každý den 🙂
Dopolko jsme doma, hrajeme si a cvičíme, po obědě jdeme ven, kolem 16h jsme doma v 17h koupání a pak noční spánek 🙂

acimedaca
27. říj 2011

my máme režim tak 2,5-3h se opakující....vstáváme tak v půl osmé, kojení, přebalení, hraní - vydrží vč. kojení cca 1,5h v pohodě, pak už pobrekává - jde spát, spí většinou 1,5h. Pak zase kojení, přebalení,hraní - cca 1,5h - pak jde spát, spí 30 minut....tyhle cykly se pořád opakujou. V postýlce vydrží spát málo, v kočárku dýl, podle toho se pak řídím, nebudím ji, kojím až se vyspí. Večer cca 18-19h kojení, koupání, hraní, rychlé kojení a cca 15 minut uspávání v ložnici - usne tak v 20 - 20:30. V noci se budí jak kdy 1-2x, v půlnoci a kolem třetí.

camelinka
27. říj 2011

Naše malá sice ještě 4 měsíce nemá,ale režim už máme docela zaběhnutý. Vstáváme mezi 9-10 jak kdy,nabaští se, pak si hrajeme a obvykle tak na 20 minut usne (to je její maximum přes den),pak si zase hrajeme a kolem poledne baští zase, pak si zase hrajeme, zase usne tak na 20 minut,mezi 15.-16.hodinou zase baští a až do večera si zase hrajeme, sama se nadlouho nezabaví, vyžaduje společnost,maximálně vydrží v lehátku když na mě vidí. V kočárku spí skvěle,ale musí se drndat, aspoň to 🙂
Kolem 18.hodiny koupeme, nabaští se,dám nahoru do postýlky,zapnu kolotoč a zachvíli je tuhá, občas jí vypadne dudyn tak nás zavolá a pak spí dál zhruba do půlnoci a pak se budi kolem páté na jídlo.

peroli
27. říj 2011

@1janina2 Já nevím ale podle mě 4-měsíční miminko ještě nemůže mít pevnej režim... 😅 u takovýho prďouska je ještě pořád moc vlivů co ho ovlivňují... ať je to spurt (kdy má zvýšenou potřebu papat tím pádem se i častěji budí), nebo očkování (kdy zas naopak může být spavější) nebo počasí atd atd atd..
Já to teda nějak neřeším... když chce papat nakojím, když si mne očička dám spinkat apod.. někdy se mi stane že usne dřív než se dostanem ke koupání tak to ho samozřejmě nebudím a abych zase koupala až třeba někdy v 10 to teda fakt ne... 😅
když vidím že je ospinkanej ale nejde mu usnout tak ho ukolébám v manduce.. 🙂 (tu bych ti doporučila vyzkoušet jestli nemáš 😉 )
co se týká toho řvaní tak na to hodně opatrně.. může si takhle "vyřvat" kýlu ☹

jinak jediný co můžu "poradit" je fakt jen vydržet.. 😅 😉 někdy je to opravdu běh na hooodně dlouhou trať 😉
a taky ještě radím... vyprdni se na nějaký pořádný uklízení, udělej jen to nejnutnější, vař je nějaký rychlovky nebo něco jednoduchýho a choď spávat zároveň s malou 😉 fakt to nemá smysl mít vypulírovanej byt ale být strhaná 😉 pár měsíců to v nějakým "bordelu" a o špagetách vydržíte 😉 držím pěsti 😉 😵

spaagetka
27. říj 2011

Já myslím, že na režim je brzo a celkem nechápu, proč ji kojíš v 19 hodin a pak až mezi 1 a 2 v noci, když chce evidentně kojit ve 22:30, což je čtyřhodinovej rozestup mezi kojeníma a v jejím věku je to úplně OK 😉 Navíc by se tím unavila a nevstávala bys v jednu 😉 Dokud plně kojíš, dala bych jí, kdy si řekne a na nějaký režim bych najížděla až po půl roce, když už bude mít výživnější stravu 😉

melca
27. říj 2011

My máme režim dá se říct od 2.měsíce 🙂 Ráno se budí cca mezi 6-7 na mlíčko jsme na UM,pak si ještě v postýlce zdřímne do cca 8,kdy vstáváme,dáme ranní hygienu,malá si hraje v lehátku či na dece,já vysávám atd něco kolem domácnosti.Po deváte vyžaduje spánek cca na hodinku,dáme svačinku dle času,buď přesnídávku nebo mlíčko,pak jdeme ven.Venku si zdřímne cca kolem jedné odpoledne,před tím nebo po tom dostane skleničku,jak si řekne někdy je dřív oběd někdy spánek,cca půl hodinky až hodinky.Mezi tím si hrajeme,když jsme třeba u ségry na návštěvě,na svačinku dostane mlíčko kolem třetí odpoledne.V pět večer už jsme vždy doma,kdy si ještě hrajeme nebo malá blbne na dece,okolo šesté večer koupeme,dostane kaši a usíná někdy hned někdy do půl hodinky,s tímto není u nás problém,zatím nerada bych to zakřikla 😀 Vyžaduje postýlku. Dodržuji vše stejně i malá si sama řekne,jen vše přizpůsobuji tomu,zda má tatínek jakou směnu,když má ranní a noční jsme venku sami dopoledne,když má odpolední jsme dopoledne doma sním a pak jdeme až ven,ale krmení a spaní je ve stejnou dobu,buď doma v postýlce,či v kočárku či u ségry doma když jsme tam skoro každý den na návštěvě i za mým synovcem 😅 Malou nenechávám vyřvat,poznám zda je to nutné,že pláče či jen zkouší,když pláče nechám pár minutek,příjdu zjistím co se děje co se jí nelíbí,což u nás je tedy vyjímka že pláče,je spíš hodná,dokáže se zabavit,já mám čas na domácnost atd.ví,že na ni mluvím,když něco jdu za ní,když pláče ač tomu nerozumí,vysvětluju jí,že plakat nemusí,že maminka je u ní,pokud chce spinkat může,jestli nechce jdeme si hrát atd,prostě ji vše říkám,ona poslouchá a už dle mého tonu hlasu,ví co a jak,když fnuká že se nudí,a já ji říkám,že není důvod k pláči,mám jiný hlas než když pláče únavou nebo tak,u toho mám hlas více jako by měkký,mazlivý.Už jsem i použila výraznější ton,ráznější,aby věděla,že ne vždy je maminka jen milá a hodná,ale že ty ručičky si do té plné pusinky s jídlem prostě dávat nemůže a už vůbec ne okolo sebe 😀 Vážím si že mám hodnou dcerušku,trpělivou,myslím si že jsem hodná máma,milující,ale stanovuji režim od začátku a tak nějak aby se dodržoval,do postele si ji beru,když vím,že je to nutné,někdy odmítá,chce svoji postýlku,včera měla rýmu tak semnou spala v posteli když měl táta noční,ráno šla zase do své a bez problému,zatím zlaté miminko,stále říkám,že druhé my to plně vynahradí opakem 😕 😀 Omlouvám se že jsem se rozepsala,každopádně,nějaký režim by měl být daný aby i maminka i mimčo nějak fungovali,je to potřeba nemít v tom zmatek 😵 P.S přes den spát nechodím,nepociťuji únavu,spát chodím cca v 11 v noci vstávám v 6 částečně a plně v osm ráno,odpočinutá jsem,mám to tak od druhého dne po císaři,kdy už jsem kolem malé poletovala i s drénami v břiše,po příchodu z porodky jsem ještě gruntovala celý byt,uvařila jsem,jsem ráda že vše stíhám,jak pěči o malou,o domácnost i o partnera 😉 Nikdy jsem se na nikoho nechtěla v mateřství spoléhat a nehodlám to měnit,táta sice někdy pomůže s koupáním,někdy uspává,ale to ne že by byla nutnost,ale aby si budoval vztah s malou. Držím pěsti,ať si najdete dobrý režim a jste obě spokojené 🙂

jasekd
28. říj 2011

Ja si myslim, ze nejlip by sis odpocinula, kdybys tak netlacila na pilu ohledne rezimu 😉
Ja mam dve deti. Malej se narodil a mel problemy, mimo jine i to, ze nejedl a nepribejval, kojeni slo castecne+ dokrm UM, jidlo jsme v pravidelnych intervalech museli nutit. Brzy spal celou noc. Tim, ze spal pekne v kocarku, jezdili jsme vsude mozne, ale jidlo a spanek mel pravidelne. Kdyz konecne zacal hezky pribejvat a my se mohli na prisnej rezim vyprdnout, byla z nas konecne spokojena rodina 🙂
Dcera v porodnici ve dne spala, v noci zila. Protoze jsem se bala o kojeni, naprosto jsem se ji podridila, navic v porodnici neni nic jineho na praci. Doma se sama brzy prenastavila na normalnejsi rezim a kojeni slo hezky 🙂 Asi tyden spala temer celou noc 😕 Pak prisla doba, ze se budila po hodine a pul, pak zas lepsi, ted horsi... Nechavam to plne na ni, jakykoli pokus o nastaveni jinak byl nalezite potrestan 😀 Pres den pravidelnost tak nejak ma, musime se prizpusobit i klukovi, deti mam po roce, cili dve mimina.
Rezim ted: Vstava v 6-7, kojim, jdem ven kolem 9,30, kde spi cca hodinu, na obed kolem 12 jsme doma, po obede mladej jde spat, ja si s ni hraju a cca hodinu po nem jde spat holka, vzbudi se tak po hodine najednou s klukem. Jdem ven, vecere koupani spat. Kojim v 00, ve 3, v 6, 9, ve 12 obed, v 16, v 18 kase nebo kojeni, 19,30 kojeni, nekdy i casteji. Spi dvakrta denne po hodince, hodince a pul, kdyz jdem ven odpo, tak jeste usne na chvili, doma ne. V noci spi 8-10 hodin s pauzama na jidlo, zadnej hit.
Breci hlady a nudou, brisko jen obcas, myslim, ze i nuda a osameni je pro miminko dobrej duvod, nenechavam vyrvat, delam vse podle toho, jak chce ona, u kluka jsem uz trochu prisnejsi, tam uz je vztekani a prehravani obcas, ale 4 nebo 6ti mesicni miminko neberu, ze zlobi. Jasne, vriska jak pred smrti, vezmu ji k nam a je vysmata, ale pro ni je skutecne problem byt sama, tak kdyz jeste spat nechce, nenutim ji, pohraju si s ni treba na balonu a to ji unavi a za 10 minut uz jen fnukne a spi.
Uklzim postupne, varim si do mrazaku pro nas i deti, to je velka pomoc. Manzel s detmi pomuze, domacnost je ciste na mne, jinou pomoc ci hlidani nemam.
Mame maly byt, deti se prizpusobily, jsou zvykle na vetsi hluk a trochu zmatek, a my se jim prizpusobili ve vstavani a spani atd, kdyz jsou unaveni, jdou spat ve 12, kdyz nejsou, jdou ve 2, kdyz nekam musime na cas, uz to planuju den dopredu, kdy je dat spat, jidlo atd, a jde to.
Jsem vyrizena, nevyspala, pres den se nedospim, kdyz jsou na me dva, rano myslim, ze umru a pak zas nastartuju a funguju, spim cca od 0,30 do 6-7 a v noci kojim, ale cekala jsem to i horsi 😅

marci81
28. říj 2011

Ahoj, no kdybych měla soudit podle posledních dvou dní, tak asi nemáme řád žádný. Emuška je od začátku hodně uplakané miminko. Prvních sedm týdnů co jsem ji jen kojila jsem si o nějakém řádu mohla nechat jen zdát, to jsem ji měla u prsu pořád a nedělala vlastně nic jiného a stejně malá pořád plakala. Pak jsem to vzdala a jsme na UM, Od třetího měsíce se to na 14 dní zlepšilo - ráno vstávat kolem půl 8, přebalit, nakrmmit, hrát si na dece, v lehátku, krmení a přebalování po třech hodninách celý den, kolem poledne mi občas usnula, někdy taky odpoledne v kočárku, to fakt nepravidelně jak se jí chtělo. Kolem 6 koupat a poslední papání. V noci se budí jak kdy, většinou tak kolem třetí, někdy se napapá a vytuhne, někdy jako třeba dnes v noci nám to trvá dvě hodiny než opět zabere. Posledních 14 dní ale přes den hrozně pláče, má úplné záchvaty a nic nepomáhá ☹ manžel slouží dvanáctky a já jsem už často zralá na provaz, jsem unavená a nevím proč je taková. Pláče mi i v náručí, fakt děs. Tolik ji miluju, je tak šikovná a hezká, ale ten její křik mě opravdu deptá ☹

salikova
29. říj 2011

Já bych to tak nehrotila.... Oba mí kluci si dělají režim sami a funguje nám to.. když budeš hodně tlačit na pilu, tak bude mimi spíš víc uplakané a nepsokojené, protože to z tebe prostě bude cítit - tu nepohodu a stres... My teda nemáme ani s jedním problémy s usínáním - prostě je dám do postýlky a oni usnou.. max. zpívám ukolébavky nebo tomu staršímu vyprávím pohádku. Někdy se to samozřejmě sekne a malej řve.. Když to není nic extrémního, tak ho nechám se vyplakat.. Když je to ale hysterák, tak prostě chováme a chováme... Staršího sem taky dost chovala a mazlila se s ním a nemyslím, že bych ho na něco navykla nebo ho rozmazlila - miminka to prostě potřebují. Taky zkus být s malou víc venku - čerstvý vzdoušek ji utahá. My chodíme ven dopoledne i odpoledne. Každé mimi prostě potřebuje svůj čas a určitě se to zlepší;) drž se a užívej si malé jak jen to jde - ony ty děti strašně rychle rostou 😅

amalka3
29. říj 2011

Ahoj, no já mám tříměsíční holčičku, příští týden začínáme čtvrtý měsíc. Režim jsem zavedla postupně, ale s tím, že jsem se přizpůsobila jí, co potřebuje a kdy. My máme trochu posunutý den, protože chodíme spát později, jsem noční tvor a malá je po mě. Ráno vstáváme kolem deváté, nakrmím jí, hrajeme si, pak krmím co tři hodiny, 5x-6x denně. Ale musím říct, že jsme na UM, kojím jen částečně. Chodíme taky dost ven, někdy i dopoledne se psem, podle páníčka...🙂.
Odpoledně po obědě jedeme na delší procházku s kočárkem, to každý den,psík potřebuje tak hoďku a půl. To malá krásně prospí a po výletě zas přijde krmení a hraní. Večery jsou trošku u nás náročnější, protože malá už je unavená, tak chvílema propláče, tak ji hodně chovám a zpívám. Máme i dudlík, ten zabírá taky...Ze začátku pomáhalo vykoupání, krmění a usnula, teď nám to moc nefunguje. Malá chce pozorovat svět, tak kouká a brouká...a je ze všeho nadšená. 😀 Takže trochu ponocujeme někdy až do desíti, půl jedenáctý večer. Ona kouká na všechny kolem a směje se a případně plive dudlík, když chce pozornost, takže to jsem ve střehu...🙂). Jinak vybrečet jsem ji moc nenechávala, jen někdy chvilku, když už jsem byla KO já v šestinedělí...Teď ji nechám brečet-resp. vztekat se chviličku. Poznám už, že nemá dudlík-je hrozně roztomilá, jak se rozčiluje,když ji spadne, pak jí ho podám... Když ppláče z jinýho důvodu, tak přibíhám... Někdy máme dny, kdy nechce spát vůbec-asi roste a je protivná celý den, ta to potom strávím drncáním a chozením po pokoji celý den...Jinak doporučuju na uklidnění baby bag-nosím ji v něm občas i doma-cítí tvoje tělo a je u tebe a uklidní se a procházky ven-to je zázrak! Co se týče spaní přes den, tak to u nás moc pravidelné není 🙂. Vždycky si zdřímne na chvilku po krmení, teda pokud jí nebolí bříško. Tak držím palce, ať to zvládnete a mimčo je míň uplakaný.

alenamelicharova
12. zář 2016

Můj kluk má dnes 4. měsíce...režim, dá-li se to tak nazvat, máme od porodnice. Jsem nezkušená máma, je to moje první dítě, tak jsem si naštudovala takové ty "vědecké poznatky o potřebách mimin" a díky za ně, protože bych sama nic nevěděla, nemám nikoho kdo by poradil. Podle toho co tu čtu, nejsem asi zrovna obětavá matka, přestože svého kloučka miluju nade vše. Nemohla bych asi fungovat, kdybych uspávala dítě útěkem s kočárem, houpáním, nošením, držením za ruce, prošením a já nevim co jsem ještě četla. Spousta ženských tu na takové příspěvky reaguje tak, že se jim to nelíbí, že já tohle svému dítěti nedopřeju. Ale u nás prostě od malička spí kluk vedle mě ve své postýlce a protože to jinak nepoznal, tak je naprosto spokojený a ani když bych chtěla, třeba když byl nemocný, zase neumí spát s námi. Prostě má rád svoje. Chováme, hodně nosíme, jezdíme s kočárem na pár hodin denně, zpíváme, blbneme. Ale ne jako uspávání. Ani nekojím těsně před spaním. Večer, až na vyjímky, usíná naprosto vysmáté spokojené mimčo samo. Chvilku brouká, opakuje si co dělal přes den a pak usne. Budí se pouze na kojení. Ráno pak kolikrát nevím kdy už je vzhůru, i když je metr ode mě, hraje si třeba hodinu sám (postýlka bez hraček a s bílým mantinelem) a já jsem ten kdo pořád "dolejzá". Jednou za čas mě chytne nějaká depka a chci ho zkusit "udrndat" nebo když je přetažený chovat aby usnul, ale to spustí hrozný řev, dokud ho nepoložím zpět do postýlky, až pak se sám uklidní, ale nesmí na něj nikdo chodit jukat, to zase spustí, prostě má rád svůj klid. Teď se teda asi dost chlubím, ale jsem na něj pyšná... Chci tím říct že si myslím, že si myslím, že co chceme my, mámy, to miminka vyžadují. Pokud potřebujete s ním před spaním hodně chodit, nebo houpat a zpívat, pak to mimino potřebuje stejně jako vy. Pokud prostě miminko ukládáte, pohladíte, pohrajete, dáte pusu a jdete od jeho narození, nemá pocit že o něco přichází (pokud se mu věnujete přes den) a ani se nedožaduje ničeho jiného, myslím, že to prostě neví, že by to šlo i jinak 🙂 Nejhorší je podle mé zkušenosti změna v chování mámy. Jak zkusíme něco úplně jinak v ukládání/krmení, vyústí to v blbej den...