Jaký máte režim spánku u miminka?

hellokatty
30. pro 2021

Ahoj. Mám 3. Měsíční holčičku a od narození čekám na nějaký náznak režimu jako na slitování. Od porodu bojujeme s bříškem, v noci jsem spala v kuse jen hodinu, nebo hodinu a půl.. Díky bohu se to ted s hranicí tří měsíců začíná měnit a nějaký náznak režimu jde vidět, i když nad bříškem stále nemáme vyhráno. Dokonce to vypadá, že ty 3 měsíce teď dospává. V noci to myslím funguje jak má, ale přes den se v tom nevyznám.
Co mi přijde nejvíc zvláštní, tak to, že mě ráno vytáhne z postele, úsměv od ucha k uchu, ale jen co si udělám snídani a sotva ji sním, tak už je protivná a musí jít spát. Je to ani ne hodina. Nekdy jen půl hodiny od vstávání. Vstáváme v různý čas. Vcera se nám povedlo vylézt z postele až v 10 a dneska Už jsme vstávaly v 7. Rozdíl ale žádný není. Vstávám, udělám snídani, kousnu do chleba a už ji musím brát na ruce, nekdy ten jeden chleba takhle dojim a nekdy ani to a musím jít uspavat. Další věc, která mi noc nejde do hlavy je řev před usinanim. Ja vim, že když je miminko pretazene, tak ho nejde utisit, ale malá přece nemůže být pretazena, když pred chvíli vstávala. Je to právě nejčastěji ráno, co řve tak moc, že ji nemůžu utesit i když vím, že chce spinkat a snažím se ji to dopřát. Toto divadlo po 10ti minutach končí právě úplným odpadnutim a často třeba minimálně 2 hodky spí.. Máte s tím nějaké zkušenosti, popřípadě rady? Děkuji

merope
30. pro 2021

@hellokatty My měli režim poměrně výrazný - ale nebyl 24 hodinový. Nemůže to být něco podobného u vás? Ale můj drobek je únorový a dost vnímám rozdíl v režimech i stran ročních období a výraznější než podle věku.

Co znamená "musím jít uspávat"? Nechce jenom vzít třeba do náruče? Já nikdy neuspávala - prostě když byl unavený, usnul. Jen teda večer nejblíž k tomu, co jsem pak šla spát i já, jsem mu zpívala, jako že to je to "večerní".

emillyhk
30. pro 2021

@hellokatty No, náš malý je dítě, co má vlastní režim cca od 2,5m. Samozřejmě se mu ten jeho režim různě mění. Ale kolem těch 2,5 až 3m to u nás vypadalo tak, že večer v pohodě, to už jsem měla vypozorované, kdy je unavený. Přes den jsem to nechávala na něm, žádné uspávání, apod. Ale on nikdy "uspávání" nevyžadoval, naopak ho to spíš ruší. Kolem cca 3-4hod. se vzbudil na jídlo a hned zase spal. Potom jsme vstávali mezi 6-7, znovu nakrmit a většinou jsme si ještě zalezli do postele. Od miminka spí v postýlce, ale takhle ráno jsem si ho brala v hnízdu do své postele a ještě hodinku podřimovala, zatímco on si hrál s mojí rukou. Někdy usnul taky, někdy ne. Kolem té osmé, půl deváté už jsme normálně vstali (převlékla jsem ho z pyžamka) a začali den. Když byl přes den unavený, tak prostě usnul, maximálně jsem chvíli vozila třeba po chodbě v kočárku, nebo usnul při procházce.

hellokatty
autor
30. pro 2021

@merope beru do náruče prakticky hned co začne fňukat, ale to právě v tento moment nestačí. Bříško v tu chvíli nebolí, nebo alespoň většinou. To už za ty 3. Měsíce poznám. Papala před půl hodinou a znovu nechce. Přebalená, oblecena tak akorát.. Zkrátka zbývá jen houbat a utesovat, často se mi to povede do 10ti minut a pak poměrně rychle usíná a spinká třeba celé dopoledne. Už to bude takhle možná 3. Týden, že do hodiny od vstávání už je zase unavená. Jen nekdy ji uspim hned a v klidu, nebo se uspi i sama v postýlce, ale nekdy před spaním prostě to divadlo 🤷‍♀️

andulka007
30. pro 2021

Mam 3 měsíční holčičku .. a od narození mi spí celou noc s jedním probuzením kolem 3 hodiny a pak hned zase usne až do 8.. a přes den mi usíná kolem 11 a pak kolem 15 jen tak na hodinu ..

hellokatty
autor
30. pro 2021

@andulka007 to zní jako sen 😃 už se nemůžu dočkat, až bude taková noc i u nás. To až teď v těch třech měsících se vyspím alespoň ty 3 hodky v kuse.

atekram42
30. pro 2021

Já bych řekla, že je to naprosto normální, u těch miminek se "režim" mění klidně ze dne na den. Záleží na dítěti, rodič to nemá moc šanci ovlivnit (i když někteří budou tvrdit, jak miminku nastavili režim, atd., to dítě si to beztak nastavilo samo). Naše starší se spánkem neměla režim nikdy, vždycky spala, jak chtěla, každý den jinak, až v roce a půl přes den přestala spát úplně a zároveň začala spát celou noc. Kamarádky to se spánkem dětí mají zase úplně jinak a nedá se s tím moc udělat...
Jinak ráno klidně být přetažená může, ten spánkový cyklus jí může vycházet tak, že v tu dobu (byť je to každý den v různou hodinu), ještě potřebuje dospat.

lidija1234
30. pro 2021

Tak já nevím asi mám nějak divné dítě 😃my budeme mít za pár dní 3 měsíce a režim nechávám v podstatě na malém. Až se vzbudí na krmení tak ho nakrmim což bývá jak kdy někdy po 3 hodinách někdy po 6 hodinách. Po jídle buď si sním "hrají" nebo dám do postýlky a buď usne nebo nebo ne ale většinou do hodiny usne. Večer pouštím malému tlukot srdce aby věděl že se jde spát a zvládne mě vydržet až 7 hodin do dalšího krmení. Jinak kolem 6 ráno se budí na jídlo to mu dám najíst a beru si ho k sobě ještě do postele a dospavame společně 😃ale musím říct že posledních pár dnů zažíváme taky záchvaty breku ale zase večer,taky dost trpime na bříško udělám vše a pak už taky nevím co dál. Prostě přestane a usne ale je to třeba dvouhodinový kolotoč

lentilkah
30. pro 2021

To prvni bdeni po noci nebyva moc dlouhe, ve 3 mesicich vydrzela nase mala taky max.hodku vzhuru.

atekram42
30. pro 2021

@andulka007 u nás to bylo podobně, dokonce malá spala celou noc bez probuzení už od dvou měsíců, člověk si hezky odpočinul. No, v půl roce se to zlomilo a byla vzhůru třeba 15x za noc, několik hodin uprostřed noci často nechtěla vůbec usnout... co tak slýchám, tak v tom půl roce se to takhle mění často. Tím nechci strašit, může to u vás být jinak, říkám to proto, abyste si toho spánku fakt užívali a odpočali si, já to tehdy brala jako samozřejmost a "nevážila" si toho odpočinku. Jaká chyba 😂

merope
30. pro 2021

@hellokatty Já tím, že jsem takto do náruče nebrala, tak vlastně netuším, jak usínal. Pamatuji si, že prostě vytuhl uprostřed hraní uprostřed obýváku na zemi 🙂. Kolikrát jsem ho jen dala na stranu nebo prostě přikryla dekou a řekla chlapovi, že tam leží 😀.

Jinak ten pláč nemusí být ani z důvodu - já si pamatuji krásnou větu z nějaké knížky: "Miminka prostě občas pláčou." takže když malý plakal a netušili jsme proč a vypadalo to, že vše je, jak má být (suchý, najezený...), tak jsme byli prostě jen s ním, aby cítil blízkost dospěláka a nebyl na to sám, ale dál jsme neřešili - dost nás to zklidnilo, že jsme akceptovali, že miminko může brečet i zcela bezdůvodně.

lidija1234
30. pro 2021

@merope já teda nevím ale myslím si že 2 měsíční miminko nebrečí bez důvodně. Je to jediný způsob jak nám můžou dát najevo že je něco bolí nebo je něco v nepořádku. Čistě můj názor, ale taky těším tak že když udělám vše tak prostě chovám aby se uklidnil. Teď má malý občas záchvaty breku že mu tečou slzičky nezdá se mi že by to bylo prostě jenom tak že si chce pobrecet 😃

hellokatty
autor
30. pro 2021

@lidija1234 přesně u nas je to to stejné. Někdy křičí tak moc a hrachy slz se ji kutaleji po tvářích, že si treba musíme pomoct rourkou a pak ještě nejakou dobu uklidnuju. Pak když se ji trošičku uleví, tak jenom kňourá a to je snad ještě horší. Pak když to preckame, tak misto toho abych si odpocinula, tak potom brečím já. Už se nezvládám dívat na to, jak se trápí 🥺.. Ano miminka pláčou a neplacou nikdy jen tak. Vzdycky neco chtějí. Nekdy je to prkotina. Třeba pozornost, pochováni, zabaveni, cokoliv... Ale ja bohužel řeším ten pláč který už je z plnych sil z velké bolesti 😫.. A pak teda ten ranní před spaním.. No to jsem zjistila, že dneska nakonec taky bylo bříško 😏

merope
30. pro 2021

@lidija1234 Tak já to četla na konci opravdu dlouhého seznamu, proč můžou plakat a možná je to jen taková "berlička", když člověk fakt neví, ale mně to pomohlo se uklidnit - a malý se taky pak uklidnil rychleji než když jsem řešila, co mu je.

chrystyanna
30. pro 2021

Děti mají jen ten pláč no. Neumí říct, teď sem se leknul stínu, mami kde jsi?
Jinak my jsme hodně nosili v šátku, pak no síťku, pomohlo to na bříško i spaní. Ono některé děti jsou víc na to mazlení, blizkost a když tohle nasytis, máš vyhráno

lidija1234
30. pro 2021

@hellokatty nevím jestli jsi zkoušela už rektální rourku nám občas dost pomůže když bolí bříško a teď dávám i polštářek s pecickami to bych řekla že taky zabírá ale pro tom záchvatů breku nezabere nic. Prostě pevné zabalím do deky a pevně si ho pritisknu k sobě a snažím se uklidnit. Nebreč vím že je to těžký ale mimco to z tebe taky cítí. Já brečela když jsme začínali cvičit Vojtovku, teď mu zpívám,chválím ho a je to lepší jak pro něj tak pro mě 😊 jinak ty záchvaty breku taky nechápu potykame se stín asi 14 dni a vůbec nevím proč možná věkem? Netuším 🤷

veruuu_kubesovic
30. pro 2021

a k čemu potřebuješ režim? vždycky jsem se řídila tím, co chce dítě...když bylo hodinu po vzbuzení unavené, tak jsem ho dala spinkat, a že kousneš do jídla a miminko tě vyžaduje, no tak ho dej pod hrací deku, do postýlky v podstatě kamkoliv = neuteče...
asi nechce jen tak ležet a čekat 😉

fifinka2020
30. pro 2021

@hellokatty Hele nechci ti kazit radost, ale třeba syn režim nesnáší doted (po tatínkovi🙂, já naopak planuju každou minutu, takže mě tím pěkně "stve", ale naučila jsem se, že prostě nemá smysl tlačit na pilu - buď ten režim bude fungovat, nebo ne... tak jen abys pořád v něco nedostala a nebyla nešťastná, že to nefunguje... jinak dcera teď taky ráno vstane a poměrně po chvilce si ještě chce dát dospavacku. Nemůže ji vzbudit třeba bříško? Že se vzbudí, ale není dospala...

martinau5
30. pro 2021

U prvního se nám ustálil režim až kolem půl roku, až prostě přestalo bolet bříško 🤷🏻‍♀️ Do té doby to bylo všelijaké. Byly i dny kdy nespal vůbec. Teď u druhého (5 měsíců) to samé 🤷🏻‍♀️ Někdy spí půl hodin někdy spí 3 hodiny. Je to docela náročné, ale věřím, že se to brzy zlomí a bude dobře. Chce to jen čas a všechno si samo sedne

lidija1234
30. pro 2021

@hellokatty jo jinak s tím jídlem to mám podobně,asi si říká matko nejsi po porodu slankovni nežer 😂fakt jako by měl radar a když jdu jíst nebo dělat něco u čeho se mu nemohu věnovat začne brečet 😂naučila jsem se fungovat s jednou rukou a v druhé ho chovám u toho se najím ale jak obalovat řízky a zároveň chovat na to jsem ještě nepřišla 😂ale jak říkají holky z postýlky ti neuteče, já nenechavam vyplakavat takže vždy utisim a pak pokračují nebo když je doma muž tak se věnuje non malému a já udělat to co potřebuji

pampeliska1313
30. pro 2021

Zkusila bych šátek nebo nositko, bude u Vás, kdyžtak usne protože mate prcka přímo u sebe a může být klidnější s vy se aspoň najite třeba, prý to pomáhá i na bříško 🙂 Já osobně s dítětem režim jako takovej nemám. Když vidím, že je syn unavenej, uspávám, když place, protože “neco” zkusím dat na bříško, ze si třeba chce pohrát a mít rozhled, zkusím mu něco říkat, ze se často zklidni, když mě slyší, třeba mu čtu a když nic, proste “jen” mazlim, popřípadě vezmu nositko/kočárek a jdeme ven, chvíli kouká a pak usne. V noci spi s nama, protoze postýlku už nemáme možnost mít vedle postele a co hodinu jsem ho chodila utesovat, protoze plakal.. takhle spi az do krmeni (ale teda nekojim) Třeba jsem si ale všimla, ze mi víc syn rval, když jsem byla v nervu… ze se nenajim/ze sem zase nespala/ze porad jen rve..:D a zklidnilo se to trochu potom co jsem přešla do svyho prezivaciho módu “teď te budu mazlit, hold budu “snídat” asi az večer a je mi to jedno” :D syna teda hodně trápilo břicho a prujmy a pak zácpa a nevim co ještě. Zkusila bych třeba to nositko někde půjčit, uvidíme jestli se Vám osvědčí, když bude dcerka porad s Vama a třeba to bude to, co potrebovala, možná je proste ohromnej citlivej mazel co chce jen vás porad a pro sebe.🙂 nebo muže bejt pretazena, pokud ji při pláči automaticky zase uspavate. Údajně když se miminko probudí a usmívá se, je vyspalý jak potřebuje. Pak ho třeba začne trápit bříško a už place ale spát nechce.

shirilka
31. pro 2021

@hellokatty Ono je to těžké, každé miminko je asi naprogramované jinak, někomu funguje něco co jinému ani omylem. Mi malý od narození až do 14ti měsíců přes den spal max 30minut a bylo úplně jedno jak dlouho byl vzhůru... V noci se budil co hodinu-hodinu a půl. Jednou jedinkrát spal 2.5h v kuse 😄 Co začal chodit ve 14m, tak se to trochu zlepsilo, spánek přes den natáhl na hodinu a v noci spí taky lépe i ty 3h v kuse zvládne. A to fakt dávám pozor na rituály, aby nebyl překvapený že je něco jinak. Já doufám, že s věkem se to zlepší 😄 ale je to náročné no, denně jsem uspávala v kočárku klidně hodinu aby spal těch 30 minut...

holkaokomodra
31. pro 2021

@hellokatty chichi, tak u nas s uderem tretiho měsíce uuuplne to same jak pres kopirak, taky me prekvapilo jak rychle ja unavenej, jen co rane vstane... sotva nas prevliknu udelam kafe, pustim psa ven a jde se zase chrnet... vetsinou tak na hodinu, pak mi zas vydrzi cca hodinu vzhuru a jde se spat na dve az tri hodiny, odpoledne zase hodka a pul vzhuru a uz je unava... a to mu bude pristi tyden 5 měsíců... no a plac pred spanim... taky mi to dela, zacala jsem ho uspavat vedle sebe v posteli a jsme oba spoko, nepristoupila. jsem na zadny houpani a jiny zbesilosti, jen vedle nej lezim a on si hraje s moji rukou, plus ma dudlik, nekdy je z toho velkej hysterak a jindy ani nemukne a spinka... zalezi na mnozstvi zazitku 😊 u nas se to takhle ustálilo chvilku pred 4. mesicem a je fakt, ze jsem byla chvíli docela na sisku z toho pláče, ale poddalo se to, tak at vam to taky dopafne 😊

veronikav31
31. pro 2021

@hellokatty U nás režim ohledně spánku si nastavili děti sami.celou diskuzi jsem přečetla a nikde zmínka o zubech.coz klidně ve 3m být můžou,pokud hůře spí v noci,tak se nediv,že je brzo unavená

katykubinova
2. led 2022

Vůbec bych se nesnažila u tak malinkých dětí dělat nějaký režim, jsou malincí jen jednou a moc rychle to uteče, i když se vám to teď možná tak nezdá... Stačí se naladit na stejnou vlnu, poslouchat je a oni si režim udělají. Měla jsem tři, každý jiný, ale teď mi ty probdělé noci s miminkem i chybí, když mám probdělou noc 'kdy se asi ten puberťák' vrátí, je to horší, radši bych ho chovala v náručí 🙂 🙂 🙂

elledh
5. led 2022

@hellokatty ono ráno miminko nemusí být vyspinkaný, třeba se budí jen z důvodu hladu. Takže chvilku po nakrmení se chce ještě dospat 😉 Teď se řiď hlavně potřebami dítěte, jestli se nakrmí a chce spát, buď ráda, že máš pak chvilku klid. Mně kluk spal až do roku max. 20 minut v kuse přes den a v noci mě budil max. po hodině a pul na krmení. V roce se to poprvé protáhlo, ve 2 přestal chtít uspávat v náručí a od 2 a půl přečtu pohádku a spí celou noc. Syn třeba trpěl s bříškem fakt dost, trvalo to až do půl roku. Zrovna ráno byl vždy hodně nafouklý, protože v noci neměl tolik aktivity, střeva se nerozhýbou a bříško bolelo víc.