Jaký způsob výchovy upřednostňujete?

power700
7. čer 2012

Ahoj, toto by mě zajímalo, jak jste na tom s výchovou, jaký druh (styl) výchovy u vás převládá?
Ptám se z toho důvodu, že moje známá , která má skoro stejně staré dítě jako já (4,5 roků), upřednostňuje tzv. demokratický styl výchovy. Píše se o něm i jako o stylu ideálním. Zkrácená definice: tento styl dává dítěti svobodu v jednání, možnost rozhodování v rodině. Dítě je po tomto typu výchovy aktivní, nezávislé, tvořivé, otevřené, asertivní, společenské, cílevědomé, vyrovnané. Ovšem- tento způsob výchovy může ale na někoho působit nevychovaně..Např. známá nenutí(nepřikazuje) syna zdravit a děkovat, nechává to čistě na něm, jak se rozhodne a kdy on uzná za vhodné se projevit. Toto je ale pro mě neschůdné. Kde je slušnost, kam se poděla?
Nevím, možná jsem "ze staré školy" a slušnost se už dnes nenosí, ale kam se takhle dostaneme? Je to správné?
Ještě podotknu, že je více druhů výchovy, např. autoritářský, liberální, optimální...
Na netu je toho o výchově celkem dost, dá se tam počíst..

ffiinnkkaa
11. čer 2012

@berenika39 No nemám co napsat 🙂 Resp. napsala bych to stejně 😉

zuzik24
11. čer 2012

Koukám, že jsem raději neměla nic psát o zásuvkách nebo o té ručičce na prkýnku. Nepředpokládám, že zdejší maminky mě pochopí, tak naivní skutečně nejsem. Naší cácorce jsou tři roky, měří 107cm, ruku na prkýnko mi položila někdy zjara letošního roku, i když byla několikrát za svůj život upozorněna (DOMLUVOU 😝 ), že se to dělat nemůže. Prostě mi ji tam dala a já ji instinktivně plácla. Někdo s tím má problém? Dobrá, nemyslím, že by ze mě jedno plácnutí udělalo tyrana nebo autoritativního rodiče. Ad zásuvky, finančně na tom ještě nejsme tak špatně, abychom si nemohli dovolit koupit záslepky, které stojí pár korun. Nepsala jsem, že mi to udělala jako miminko nebo batole. Záslepky a chrániče na všechny rohy jsme koupili ještě před narozením. Nevím, jak aktivní jsou jiné děti, naše Veru je výzkumník. Klíčky máme schované ve skříňce, kam normálně neleze, před Vánoci loňského roku (tedy skoro tříletá) ve skříňce hledala asi nějaké poklady, nevím a vytáhla si ten klíček. Protože už ví, k čemu se ten klíček používá, viděla s ním manipulovat x-krát, tak to šla zkusit a ono se to povedlo. Pokud někdo bude namítat, kde jsem byla, to nemohla udělat za pět sekund, tak se přiznám, že jsem tak hrozná matka, že jsem věšela prádlo v ložnici a nechala ji deset minut o samotě. A když jsem přišla, tak Verunka už měla záslepku napůl vyndanou a prstíkem se ji snažila vyrvat úplně. A ano, udělala jsem tu osudovou chybu, že jsem ji plácla po ruce a rázně jsem jí vysvětlila, že to se tedy opravdu nedělá. Pokud by to udělala ještě jednou, plácnu ji zase. Dělá to ze mě matku tyranku? Moje dcerka tím žádné trauma neutrpěla, dovolím si říct. Protože věděla, že tohle se dělat nesmí. Tak a teď do mě 😎 🙄

zuzik24
11. čer 2012

@berenika39 Abychom si trošku rozumněly, nepsala jsem, že ji musím plácnout, ale že jsem ji instinktivně plácla. V tom je rozdíl. A neudělala to, když byla batole, ale na jaře a protože je dost velká, na linku dosáhne už nějaký ten pátek. Nedělejte ze mě matku, která hledá sebemenší důvod pro to své dítě uhodit. Děkuji 😎

bocinka
11. čer 2012

Jé, sotva jsem přečetla název tohoto tématu, tak mi bylo jasné, že tady budou roztržky.... 😝 😝

Ale k věci....
Nevím, jak se říká typu výchovy, který užívám doma já.... Ale je to prostě "normální" výchova, teda podle mě normální.... 😀 😀 😀
snažím se být ve všem důsledná, jakože nezakazuju něco, co jsem už před tím povolila a naopak.... Mám štěstí v tom, že si Sofi nechá 98 % problémových situací vysvětlit.... takže hodně mluvíme.... ale to neznamená, že už nedostala na zadek, protože když se mi dítě vzteká, ječí, tak nemá šanci mě slyšet, a já tudíž nemám šanci cokoli vysvětlovat, takže jedna na prdel vydá za tisíc slov a u nás to účinkuje.... ještě, že ty záchvaty měla zatím jen dva.... 😕
joooo a ještě malá dostane přes ruce, nebo zadek, kdykoli ublíží někomu jinému, ať už dětem na písku, kamarádům, nebo komukoli.... 😠

pojmenujte si to jak chcete, malá nedostává za každou kravinu, hodně mluvíme, vysvětlujeme, ale občas ano....

bocinka
11. čer 2012

mimochodem, nevím jak jsou na tom maminky, které provozují ten "ideální, demokratický" typ výchovy, ale jednu znám, včera jsme se po delší době potkaly u obchodu, obě s dětma.... jejímu chlapečkovi se moc nelíbilo, že maminka zastavila kočárek a tak řval a ječel, kopal, zuříl a to takovým způsobem, že jsem to snad ještě neviděla, nebýt připásaný tak vyskočí z toho kočáru a svou milou usmívající se maminku dokope.... 😨 Neřekla jsem nic, jen jsem zvedla obočí a kamarádka se začala bránit "víš, on je takový živý, my ho necháváme, ať dá své emoce najevo, průchod citů je pro vývoj dítěte velice důležitý, vy to neděláte?" a tak dále bla bla.... já jen kývala a Sofi držíc mě za ruku se k malému přiblížila a chtěla ho utěšit "neplatej, Míšo" a než ho stačila pohladit, tak ji kopl přímo do obličeje.... Holky, já myslela, že je vymlátím oba dva.... Místo, aby milá maminka svému chlapečkovi aspoň vynadala, nebo řekla, že se to nesmí, tak ještě spustila na Sofi, že se k němu nemá přibližovat a kdesi cosi.... 😠 😠 😠
Tak už jsem to nevydržela a řekla jí, že ji ráda uvidím, ale až si něco udělá se svým dítkem, že tohle by u nás doma neprošlo....
Než se stačila "kamarádka" urazit a já otočit k odchodu, tak se jí ten vymydlený hajzlík z toho řevu celej poblil.... 😀 😀 😀 možná si to příště rozmyslí....

dagina
12. čer 2012

No u nás se snažíme jít hlavně MY - rodiče- dobrým příkladem, někdy se to daří, někdy ne....takže pracujeme tvrdě na sobě...

@bocinka hm, na to, že jste se s kamarádkou dlouho neviděly, tudíš předpokládám, že o chlapečkovi toho moc nevíš, případně ani o kamarádce a nazývat ho vymydlený hajzlík.....docela síla....

pet.s
12. čer 2012

Tak tohle je téma přímo pro mě.-))))))Holky mám 3 děti a u každého byla výchova jiná. (u těch prvních dvou už vidím i výsledky).Ale u těch prvních dvou jsem jednoho dne došla k závěru, že kdybych si raději hodila nohy na stůl a nevychovávala, tak je to úplně jedno..-))))))))
@bocinka Víš, ono samozřejmě záleží na výchově rodičů (tedy spíš na postoji k dítěti, ke světu jako takovému), ale pokud to dítě je živé, temperamentní a chce se prosazovat, tak s tím nic neuděláš(moje první dcera). Holt taková je. Taky mě mrzelo, když jsem celé její dětství slýchala jak je nemožná, rozmazlená a nevychovaná. Nebyla. (já jsem spíš matka drsňačka 😀 ),ale prostě jako máš lidi klidný, tak máš lidi emotivní. Neumějí to potlačit. Myslíš, že jsem s ní kolikrát neseděla(už když byla starší)a nevysvětlovala jak si tím přidělává jen problémy?Když byla malá, že jsem ji nevychovávala v lásce stejně jako ty dva další? Že jsem jí říkala Baru jo jen klidně ubližuj ostatním dětem, lehej si vzteky na zem v obchodě, dělej vše co nemáš? Fakt ne. V pubertě mi vzteky vykopávala dveře, vulgárně mi nadávala. Jednoho dne jsem si řekla, že na tohle já už nemám a přestala ji vychovávat.Řekla jsem ji,hele, chceš chodit na diskotéky jako dospělá? Tak se podle toho chovej. Pustím tě kamkoliv si řekneš, ale jakmile bude jeden průšvih, tak končíš. Pak se opila. V 16 a měla zaracha kolik měsíců. No a od té doby pak už vždy v pohodě. A pak jednoho dne se z naší rozmazlené vzteklé holčičky stala moc fajn ženská, která umí sklapnout když nemá smysl se hádat, umí se přijít omluvit. Vycítí, když už vážně nemůžu a vezme si Terku a pomůže mi doma. Ale na druhou stranu, když jí o něco jde je jak buldok za svým cílem. Zaplať Bůh umí rozlišit, co je dobrý a co špatný cíl. Neumí být klidná a rozvážná ve vztahu s klukem. Umí pěkně od plic vynadat, když neudělá, to co měl. Někdy na sebe doma pěkně ňafeme(včera jsem po ní hodila tužku),ale umí přijít a omluvit se. Prostě je temperamentní a cholerik(i takoví lidi jsou-to není výchovou-to je naturel)

Kluk ten byl odmalička zlatíčko. Hodný, klidný,poslušný. Když jste ho po hodině tichého mumlání hledali, většinou seděl pod stolem s krabicí aut a jezdil si dokola. Miloval zvířátka, miloval lidi, svět. Takové dítě za odměnu. Do puberty. Teď? Je na pěst. Mám s ním stejné pravidlo. Odvezu Tě, přivezu Tě, cokoliv chceš, ale do prvního průšvihu. (no už jsem ho taky nakládala v pěkném stavu, ale jen jednou. Stejné jak u ségry) Stal se z něj pěknej bordelář, nedochvilný, nespolehlivý flegmatik. Snažím se do něj hučet, ale vím, že jednoho dne ho ta debilní nemoc zvaná puberta přejde a on z něj bude fajn chlap.

A u Terky? Nevychovávám. Prdím na to. Prostě věřím, že to dobré, co v ní je se samo projeví. Vychovávám pouze v tom, že ji učím poznávat svět a trochu ji implatovat náš postoj k lidem a ke světu. Ukazuju ji vše kolem. Říkám ji to je hezký dům, hezká kytička. krásný les. Usmívám se na ní, co nejvíc to jde. Chválím a povzbuzuji při nových věcech. Mazlím se s ní, co její hrdlo ráčí. Mluvíme, čteme, zpíváme,hrajeme si. To je moje výchova. Ale měla vztekací období, padala vzteky k zemi. Tak jsem se otočila a dělala, že to nevidím. Jednou mi to udělala v obchodáku. Já se otočila k výloze a dělala, že ji nevidím,Terka řvala jak když ji na nože berou. I ochrnka vyběhla, co se tam děje. Chlap na mě koukal jako na neschopnou matku, jenže jediná já věděla, že přehlížení zabírá. Zabralo. Dnes už to nezkouší, protože ví, že to na mě nepla.
Pro kolik lidí jsem ten den byla špatná máma, co si neumí vychovat toho rozmazlenýho spratka? Kolik lidí si v tu chvíli říkalo, že bychj ji měla zvednout ze země a seřezat ji? Asi pro hodně. A víš, co? Mně je to fuk. Protože dle mých zkušeností jedinou výchovnou chybou je nedostatek lásky a přehlížení dítěte.

Co podle Tebe měla udělat ta maminka s tím vzteklým chlapečkem? Seřezat ho?Vysvětlit mu to?(to, že chlapeček po vysvětlující řeči, sklapne a řekne ano maminko, mám tě rád a odcházím do svého pokoje spytovat své svědomí-to je jen americký film-tak to v reálu nefunguje). Jedinou chybou v celé situaci vidím, kdy nakopl Sofi a ona obvinila ji. To bych popadla kočár, kluka strčila, tak aby na nikoho neviděl a ať se třeba poskaká nejen poblinká 😀
Ale jinak jak ho měla uklidnit a zpacifikovat? Já mám vyzkoušené, že platí přehlížet tyhle vzteklé scény. Nevidím a nekomunikuji s Tebou a oni rychle poznají, že tohle nezabírá.
Sofinka je určitě hodná klidná holčička(stála s tebou za ruku a čekala), tak nevíš jako to je denodenně bojovat s temperamentem toho kluka. A emoce se mají projevovat(to Ti řekne každý psycholog).Dítě má právo se vyjádřit a když neumí vést řeč, tak to řekne po svém. Navíc sama si odpověz na otázku, který chlap Tě jako ženu přitahuje víc? Chlap, který si umí jít za svým a nebo uťápnutý mamánek, co má ulízanou patku a poslušně se drží máminy sukně.
A poslední-razím heslo dokud nekradou, nepřepadávají důchodce a nefetují, tak houby zle. 😀 😀 😀

pet.s
12. čer 2012

@zuzik24 neboooj, pokud ji nepolíváš horkou vodou a nepálíš cigaretou, a pokud ji víckrát hladíš než trestáš nejsi špatná máma. 😀 😀 😀
taky jsem slyšela, že je moje selhání, že Teruška dostala přes ruku. No houby si z toho dělám. Ale holt já když řeknu ne, tak přes moje ne vlak nejede(teda to si myslím já. Synáček, má taktiku. Řeknu ne, a on dělá psí oči, pak si mi lehá na klín-měří 180 cm 😀 😀 , lísá se tak dlouho hajzlík jeden, až maminka vyměkne. 😀 😀 😀 ), ale i to je výchova. učím ho být sociálně dovedný. O umění přesvědčovat se píšou i knihy, ne? 😀 😀 😀

Jo a ještě holky, jedna rada-to mě naučila kdysi jedna moje kolegyně v děcáku, že když dítěti řeknete ty,ty to nesmíš dělat, tak mu taky máte vysvětlit jak to měl udělat lépe. Měla živého kluka a ten všem ve školce bral hračky a pošťuchoval, neposlouchal. A ona mu fakt tak kolem 4-5 let vždy vysvětlovala a ukazovala jak to měl udělat a že to funguje i jinak. To mi přišlo dobrý. Musím říct, že kluk už je v páté třídě a je z něj fajn chlap.

diviska
12. čer 2012

@bocinka vymydlenej hajzlík?! Asi by se ti nelíbilo, kdyby takhle někdo mluvil o tvém dítěti viď...

Já teda souhlasím s @pet.s nejlepší výchova je žádná 🙂 dítě se nejlíp učí odkoukáváním a proto si myslím, že je prostě důležité se chovat nejen k dítěti ale hlavně před ním tak, jak chceme aby se chovalo dítě. Když vidím ty sprosťáky jak s dítětem v náručí křičí na jiné lidi, jak jsou vulgární, nepustí v tram sednout a podobně..jak se asi může pak dítě chovat?! Pokud dítě uvidí usměvavou hodnou maminku, jak se směje, je slušná a milá k lidem, je dost pravděpodobné, že jednou (až projde pubertou 🙂 ) bude stejné. Toť můj názor na výchovu.

pet.s
12. čer 2012

@amabilis tak pokud je hyperaktivní, tak Tě upřímně lituji, ale věř, že nikdo(i když se to všude prohlašuje) ani ve školce ani ve škole na něj nebude brát ohled.
ono je to težké příjmout dítě takové jaké je. Strašně těžké(taky jsme měla představu, že děti vystudují vysoké školy-proč by neměly? já je přece rozvíjím, učím od malička. Věnuji se jim. Bohužel. Bára málem skončila ve zvláštní. Teď dělá zkoušky na učňáku a Dan jde taky "jen" na učňák. Ale říkám si, že i takoví lidi jsou potřeba a mají svou cenu. Že všichni nemůžeme mít titul.
Ale třeba je to jen živý kluk, který bude jednou zvídavý a aktivní. Nebo třebas sportovec, herec.
Asi je vždy důležité neříkat On je chudák hyperaktivní nebo ty jsi zlobivý, ale říkat ty jsi borec, když uběhneš víc než ostatní. Když vydržíš víc než jiní. Jsi vyjímečný svým temperamentem.
Ale upozorňuji, že vydržet ten temperament je o nervy 😀 😀 😀 😀

kacerka
12. čer 2012

já jsem dosud nepochopila, jaký smysl má dát dítěti na zadek, když se vzteká! Taky čekám, až se zklidní!

@bocinka nemohl ten chlapeček být unavený? Už jsem se odnaučila soudit výchovu ostatních, jelikož nevím, co tomu všemu předcházelo 😉

pet.s
12. čer 2012

@bocinka demokracie je fajn,ale i ta musí mít pravidla a jednoho šéfa. Ona je demokracie a demokracie. Pokud zamená dítě si dělá co chce bez odezvy na svoje jednání, tak v tom má slušnej hokej. Když vlastně neví, co je dobře.
Podle mě demokracie ve výchově zanmená dovolit dítěti se projevit, vyjádřit svůj názor, dovolit vyzkoušet něco nového aniž by se muselo bát, že přijde trest je velmi důležité pro další život.
Ale jako my dospělí uznáváme toho nejvyššího (Boha, morální kodex, zákony, svoje superego), tak i dítě musí mít tu autoritu nad sebou.

pet.s
12. čer 2012

@kacerka přesně..neznáš tu konstalaci doma, nevíš jaká je situace(Tereza bývá nevrlá když se vrátím z práce-bez příčiny. je s babičkou s ní je zlatá. Přijedeme domů my a ten den je na zabití.Jinak je to strašně hodná a milá holčička. I když je to jeden den v týdnu, tak je to odpoledne s ní pak výživné). Kdo by ji zažil v tenhle den odpoledne, tak si řekne, no jo. to je vymodlený benjamínek, hajzlík rozmazlený, kterému se dovolí vše. Jenže, já s ní nejsem celý den, přijedu ve 4 hodiny a první ji mám zmlátit? Případně vícekrát? To by stejně nezabralo. Zbušila bych ji a za 5 minut by byl řev a kňourání kvůli jiné blbosti. A jediný spokojený(i když nevím, nevím) by byl ten soudící. 😀 😀 😀
Navíc u nsá doma se Terince nesmí skřížit vlas. Starší sourozenci ji chrání jak poklad. Tuhle jsem na ní houkla v kuchyni kvůli nějakému kňourání a starší dcera ji popadla a odnesla k nim do pokojů, kde si s ní hrála. Pak si přišla do kuchyně jako pro pití a vyčítavě mi pravila "Taky jsi na ni nemusela hned ječet!" JEČET????? Já ji jen důrazně řekla Nehuč!! 😀 😀 😀 😀

amabilis
12. čer 2012

@pet.s No on je od miminka velmi temperamentní. bohužel dneska každý užívá slovo hyperaktivita jako vlastnost zapomínaje, že je to vlastně chemická porucha v mozku (ze které se bohudík v pubertě vyroste). Pořád jsem říkala, že je jen temperamentní, ale teď už kromě temperamentu začínají vyplouvat na povrach takové ty věci, co normálně maskuje věk. Takže působí jako velký nevychovanec a bohužel babička to zhoršuje, protože na něj používá ty své šílené metody,t akže když odjede, napravuju škody ještě dlouho (ztrácí pak svou jistotu a chová se víc jak magor). To, co se děje nebudu ani popisovat, ale jen na okraj, je to takové to neustálé strkání věcí do pusy a nechování se adekvátně věku (pozdravit, poprosit, poděkovat i omluvit se ale umí 😀 ), taky má problémy se sebeobslužností (furt doufám , že je to jen lenost), dost pozdě začal mluvit, je velmi citlivý a emotivní. Brečí třeba kvůli tomu, že si u kamarádky zapomněl lžičku a trvá dlouho, než to z něj vyleze. A tak bych mohla pokračovat. Je neustále hysterický, všechno je strašná tragedie. Opravdu si myslím, že ty holčiny, co mají ta milá hodná dítka, by se z takovéhleho dítěte zbláznily a asi by ho umlátily k smrti bez jakéhokoliv efektu. Takže je mu teprv tři a půl, pořád to může být jen nedozrálou nervovou soustavou a srovnat se to. Kéž by, je to taková prosba zoufalé matky, co asi dost těžko někdo pochopí.

pet.s
12. čer 2012

@amabilis Bára má ADHD syndrom, vím o čem mluvíš. Lituju tě a chápu. Sousedka když slyšela u nás jak Bára na mě ječí a pak jak vykopávala dveře v koupelně, tak mi taky řekla, že je Bára vymodlený fracek. Máme ji adoptovanou. Vysvětluj pořád někomu, že holt v těhu nebo při porodu se porušil mozek a že není blbá, že má rozhled, nadhled a názory jak dospělá, ale ve slově kuchyňka napsala v 7 třídě měkké i. (má všechny dys, co snad existují).
Ale od toho jsme my mámy, aby jsme je chápaly, protože svět se s nima mazlit nebude. A jsme uzpůsobené k tomu, abychom to vydržely a unesly.Hele já dělám pro velkou firmu účto a když mi pan majitel(milionář s firmou se 400 zaměstnanci) napíše mail, tak abych si vzala slovník.
Je vyučený zedník nebo malíř pokojů, nevím přesně a co? Je to schopnej chlap a má selský rozum. Má dva domy a jezdí audynou a to začínal úplně od piky.

amabilis
12. čer 2012

@pet.s Tak kupříkladu Albert Einstein měl Aspergův syndrom (podobné autismu), takze co 🙂 A jinak tohle je právě to - mají problém s vyjádřením pocitů apod., takže pak jsou hysteričtí a kopou kolem sebe, protože se nedokáží psychicky srovnat s tím, že jim nikdo nerozumí, ač se opravdu snaží. S malou se normálně dorozumím cca od roku věku a sním mám občas problém i teď (a to normálně mluví na rozdíl od té malé, ta umí sotva pár slov). No ale jsou věci, které nevysvětlíš. Pro neznalé jsou takové děti nevychovaní spratci a budou dál, protože hyperaktivita je moderní vymyšlená choroba 😠

bocinka
12. čer 2012

@dagina jak bys nazvala 3 a půl roku staré dítě, které ze vzteku a bez důvodu kopne to Tvé do obličeje???? Neviděly jsme se asi dva měsíce a jelikož chlapec už pobírá rozumu, je to s ním čímdál horší a čímdálvíc s rodičema cvičí.... Myslím, že bys měla i lepší názvy.... 😉 😉 Nebudu se před Tebou obhajovat 😉 😉

@pet.s já nevím, jak měla reagovat, jen vím, že by možná občas stačilo říct mu prosté "NE, TOHLE SE NESMÍ" a vím, že to na něho platí, než se před dvěma měsíci odstěhovali, tak jsme několikrát malého hlídali a i když byl raubíř a vztekloun, nikdy mi to nevadilo, dal se zvládnout, jenže teď je z něj agresivní kluk, ale pozor, pouze s maminkou a tatínkem, ve školce, kde je málotřídka a děti jsou spojené i s předškoláky, si nic nedovolí, z učitelek má respekt....
Jinak o živých dětech vím své, mám o deset let mladšího bráchu, kterej byl nad síly nás všech doma 😀 😀 😀 já chápu, že je každý jiný, i když rodiče vychovávají třeba obě děti stejně, mě jde prostě jen o ten přístup rodičů, ať už budu mít sebe volnější výchovu, tak bych si nikdy neodpustila, kdyby v duchu mé výchovy, dělej si co chceš, projevuj emoce jak chceš a kdy chceš někomu moje dítě ublížilo víc než je zdrávo - já jsem totiž ráda, že má Sofie všechny zuby....
Nejsem hysterická matka, opravdu ne, Sofi má spoustu kamarádů, kteří k nám chodí a nemysli si, že se nehádají a neškubou o hračky, dojde i na štípání, nebo házení písku, ale to většinou neřešíme, pokud jsou si děti rovny a nezamíchá se tam nějaký menší dítko....

@kacerka klidně mohl být unavený, nemocný, mě nejde o ten řev, ale o přístup rodičů....

Sakra holky, neříkejte mi, že kdyby Vaše dítě někoho pokousalo, pokopalo, nebo jinak napadlo a to jako bez důvodu a hnusně, tak by jste vynadaly ještě tomu druhému dítěti.... 🙄 🙄 🙄 🙄

bocinka
12. čer 2012

@amabilis to já netvrdím.... brácha to má, včetně dysfunkcí a nevím čeho všeho.... sousedky syn má aspargara, chodí právě s bráchou do školy a mají společnou asistentku ve třídě, tohle já všechno pochopím.... ale ať už má moje dítě cokoli, tak se snažím mu nastavit mantinely, nebo se nad "takovými" jako láme hůl???

amabilis
12. čer 2012

@bocinka Ne, když vezme klacek a jde se bít (vůbec netuším, kde to odkoukal), tak mu říkám, ať si zkusí představit, že by někdo chtěl klackem mlátit jeho a jestli se mu ta představa líbí. No nelíbí, ale je to jako když hrách na stěnu házím, druhý den se mlátí s kamarádkou klackama znova (oba). Vysvětlovat jim, že se neřeže a přitom je seřezat by bylo dost nevýchovné.
Ale asi chápu, jak to myslíš. Nějak zakročit je potřeba, prostě dát najevo, že to není správné.

amabilis
12. čer 2012

@bocinka To nebylo na tebe, ten můj předchozí příspěvek, ale obecné zoufalé postěžování nad tím, co mě asi čeká a nemám radost, protože tady není vhodné prostředí. Už jsem byla upozorněna kamarádkou učitelkou, že pokud se to prokáže, takže až půjde jednou do školy, nemáme ho dávat k nám (a to máme školu pět minut od baráku).

bocinka
12. čer 2012

@diviska možná ne, ale kdyby někoho napadala a já s tím nic nedělala, tak bych s tím asi musela počítat....

reruna
12. čer 2012

@amabilis pode popisu bych to viděla spíš zatím na tu nezralou nervovou soustavu, přecitlivělost, sklony k hysterii, dala bych tomu čas, ale vždy je možnost zajít k dětskému psychologovi na poradu
@pet.s líbí se mi tvoje příspěvky, tolik zkušenosti a moudrosti 🙂
@zuzik24 ne určitě nejsi špatná matka ani tyranka, takle bych označila matky, co nedají dítěti najíst, zavírají ho v místnosti bez topení, bijou ho atd. viz různé příklady v médiích. To, že instinktivně plácneš přes ruku nebo přes zadek ti nevyčítám, rozhodně bych si nedovolila, taky se toho bohužel někdy nevyvaruju, i když bych moc chtěla, jak píšeš, je to instinkt chránit dítě, i za cenu toho, že ho plácnu - rozdíl je ten, že ty to považuješ za správné a já myslím, že to správné není a píšu, jak to jde dělat jinak a že se to dá naučit i bez toho plácání, rozdíl je ten, že ty obhajuješ svoje selhání, já se za to svoje selhání omlouvám.

reruna
12. čer 2012

@bocinka ne určitě bych zabránila ubližování druhému dítěti. Myslím, že chyba byla v tom, že ta jeho maminka nechala tvoji malou se k němu přiblížit, když viděla v jakém je afektu - on nevnímal, úmysl ublížit tam podle mě nebyl, ale neviděla jsem to, dítě v afektivním záchvatu je prostě mimo.....bylo úplně od věci, že maminka obvinila tvoji dceru, ta nemohla vytušit nebezpečí. Chybu vidím na straně té jeho maminky

amabilis
12. čer 2012

@reruna Díky za povzbuzení. Jinak plácnutí taky považuju za selhání a taky občas selžu 😒

bocinka
12. čer 2012

@reruna držela jsem ji za ruku, mohla jsem si toho všimnout i já.... ale nějak jsem ten jeho řev neřešila, dokud nezačala ječet i Sofi s otisklou podrážkou přes nos a bradu....

MOŽNÁ jsem se moc rozvášnila a opravdu to není vina toho kluka, ale rodičů, já to dokonce vím, když se dokáže chovat slušně ve školce, ale doma ne, o něčem to svědčí.... MOŽNÁ jsem ho neměla nazvat hajzlíkem, i když - věřte mi - může být rád, že jsem s ním nezatřepala.... MOŽNÁ jsem ho neměla nazvat ani vymydleným, ale to je zase o tom, že maminka Míšu ráda parádí(ostatně která z nás ne, že) ale určitě nevozíte své téměř 4leté(v říjnu) dítě v kočárku jen proto, aby si neumazalo tu novou košilku, nebo džínečky (proto ten úsměv, když se poblil) a MOŽNÁ taky proto, že svou vlastní výchovou jste docílily toho, že vaše vlastní dítě nemůže chodit pěšky, protože by nešlo tam, kam potřebujete a neobešlo by se to bez hysterických záchvatů..... 😕
No dobrá, omlouvám se těm, které jsem urazila tím, jak jsem hocha nazvala.... i když chtěla bych vidět, jak s nadšeným úsměvem počítáte svému dítku zuby....

reruna
12. čer 2012

@bocinka no ty jsi stejně jako tvoje dcera nemohla předpokládat ten útok, protože takové záchvaty u ní neznáš a netušíš, co dítě v záchvatu dokáže, ale ta jeho maminka podle reakce na to byla zvyklá, ta měla zasáhnout. A skoro 4 leté dítě v kočárku, aby si neumazalo košilku, to mě nutí teda k úsměvu... 🙂 i když...náš skoro 5 letý si občas velice rád sedne do golfek, které ještě občas vezmu pro mladšího na výlet, prostě ho nechám, když je unavený a kočár ho uveze, tak co....ale to je asi něco jiného, než přivazovat ho tam kšírama, protože jinak bychom nikam nedošli, to už opravdu nemusíme.... ten chlapeček má zřejmě prodlouženou fázi období vzdoru, může to být výchovou či temperamentem, to se nedá posoudit podle jedné příhody

pet.s
12. čer 2012

@bocinka rozhoně ne...kdyby moje dítě někoho pokopalo,a kor v téhle bezdůvodné situaci, asi by mu jedna na zadek přistála(ať si kdokoliv říká cokoliv).To se prostě nedělá ani ve vzteku.A je mi jedno jestli je to agresivita odměněná agresivitou. Holt v dopělosti ve vzteku taky nemůže někoho nakopat(něco podobného dělá dospělá mužova dcera-když není po jejím, tak na nás naplije svoje urážky, jedná s námi jak s hovadama a pak řekme jen promiň a diví se, že ji hned neodpustím.

Kdyby nějaké dítě nakopolo moje dítě, tak asi taky nebudu studovat jestli je nemocné, naštvané, prostě bych byla naštvaná.(můj synovec taky Tereze neudělá nic dobrého a jak ho miluju tak ji taky bráním i za předpokladu, že tou samou kuželkou, co majznul po hlavě Terezu, dostane taky)

Tvoje reakce je normální. Já spíš myslela, to že se vztekal a řval, když se maminka zastavila. (hele naše Tereza řve, když zahýbám do C&A 😀 😀 😀 😀 😀 řekla bych, že ví, co ji čeká 😀 😀 😀 😀 😀 😀

On byl v kočárku, aby se neumazal? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 to jsem přehlédla...neboj u druhého dítěte ji bude jedno jestli se umaže, hlavně, že bude ticho...-)))))

pet.s
12. čer 2012

@bocinka přesně potřebuje mantinely...já neobhajuji chování matky...za svoji praxi s dětmi jsem taky zažiola pár rodičů jímž vlastní dítě snad raději nepůjčovat....(chlapeček, co nikomu ve školce nedal ruku, zlobil, ubližoval-maminka mi s úsměvem vysvětlovala, že je dobře, že se nikoho nechce chytit, protože ona ho učí, že jsou všude bacily a nejvíc na lidech, proto se jich nesmí dotýkat 😠 . Kluk byl zlostný a protivný ke všem dětem a děti s ním samozřejmě nechtěly hrát. Už musí být dospělý. Nechtěla bych být jeho partnerkou. ☹) .
Jen jsme ti na to psaly, že je snadné odsoudit výchovu rodičů, ale nikdo neví,co zatím je.

Navíc každá vychováváme i nějak podvědomě, třebas i chybně, ale ani to nevidíme, protože pro nás je to norma....něco jako, že nepřekročíš vlastní stín. takže ona to ani nemusí vidět, kde dělá chybu.Protože je to její přirozenost.

pet.s
12. čer 2012

@reruna a tak těžce nabyté.-)))))))))))))))

dagina
12. čer 2012

@bocinka aha, jsem předpokládala, že když ho měla přikšírovaného v kočáře, že se jednalo tak o rok staré dítě.... . Dneska mě naše Neli (1,5 roku) také předvedla ve městě slušnou scénu, ale u nás to bude asi od zubů 😀