Jaký způsob výchovy upřednostňujete?

power700
7. čer 2012

Ahoj, toto by mě zajímalo, jak jste na tom s výchovou, jaký druh (styl) výchovy u vás převládá?
Ptám se z toho důvodu, že moje známá , která má skoro stejně staré dítě jako já (4,5 roků), upřednostňuje tzv. demokratický styl výchovy. Píše se o něm i jako o stylu ideálním. Zkrácená definice: tento styl dává dítěti svobodu v jednání, možnost rozhodování v rodině. Dítě je po tomto typu výchovy aktivní, nezávislé, tvořivé, otevřené, asertivní, společenské, cílevědomé, vyrovnané. Ovšem- tento způsob výchovy může ale na někoho působit nevychovaně..Např. známá nenutí(nepřikazuje) syna zdravit a děkovat, nechává to čistě na něm, jak se rozhodne a kdy on uzná za vhodné se projevit. Toto je ale pro mě neschůdné. Kde je slušnost, kam se poděla?
Nevím, možná jsem "ze staré školy" a slušnost se už dnes nenosí, ale kam se takhle dostaneme? Je to správné?
Ještě podotknu, že je více druhů výchovy, např. autoritářský, liberální, optimální...
Na netu je toho o výchově celkem dost, dá se tam počíst..

ffiinnkkaa
8. čer 2012

@michamicha Jo jo přesně. Domča když něco provede buď si sám plácne po ruce a opět dělá dál to co nemá nebo jednou plácnul mě (ale spíš plácne své vrstevníky) a já si řeknu - tak a jak mu teď vysvětlit, že já to můžu a on ne..

amabilis
8. čer 2012

@michamicha S tímhle má problém každý, kdo byl vychováván autoritativním způsobem. Ve vypjatých situacích jednáme instinktivně podle toho, co známe a máme zažité (a že máme, když to na nás maminky používají doteď - měla bys už dítě naučit na nočník, mělo by tě líp poslouchat, tohle bys mu neměla dovolit atd..). Já jsem teď taky unavená a dost často reaguju, jak bych nechtěla ☹ Ale prostě u nás to občas bývá fakt děs a hrůza a nejvíc, když bych potřebovala chvíli klid 😀 Oni si umí vybrat dobu.

amabilis
8. čer 2012

@slundo Ach jo. Tohle ale není demokratická výchova, ale liberální. To je docela rozdíl 😉 No jo, ale naše slušně vychovaná generace prostě neumí přečíst víc příspěvků než úvodní 😀

amabilis
8. čer 2012

@power700 Teprve teď jsem našla tvůj příspěvek. Promiň, já tu už dlouho nebyla, tak nevím, jak v tom chodit a ztrácím se tu. Nejsem psycholog, ale dost často dokážu odhadnout lidi a vůbec si nemyslím, žes to myslela nějak zle. Jen máš prostě kamarádku, která se sice snaží o demokratickou výchovu, ale evidentně nepochopila její princip a vychovává spíš liberálně. Tady je problém akorát v tom, že spousta lidí si přečtě ten úvodní příspěvek a pak se načertí, že tohle je strašný způsob výchovy. Tak to opravdu neber ve zlém. Prostě jsi nevěděla jako miliony ostatních. Proto taky takové diskuze jsou. A halvu vzhůůru. Objeví se tu ještě spousta lidí, co bude reagovat, aniž by si přečetli cokoliv dalšího. Tak to na diskuzích prostě chodí (a hlavně už jsme tady toho nakrafali přímo neskutečně). Chybí mi tu smajlíky, ty základní na vyjádření emocí fakt nestačí!

apollo11
8. čer 2012

@amabilis Já úplně žasnu, kolik lidí "umí" číst 😀
Laskavost a důslednost JE výchova, a ne snadná 😉

amabilis
8. čer 2012

@betelgeuzz RAR se dá aplikovat na mimino, ale mně jde o něco jiného. Ty musíš u odrostlých mimin (takže batolat) řešit různé situace, kdy nechápou, co po nich chceš. Takhle jsem to myslela. To v té knize není, tam se předpokládá, že už má to dítě trošku rozum. Což je trošku škoda. jinak tu druhou knihu, co uvádíš to ja ta od Karpa?

amabilis
8. čer 2012

@apollo11 Ale on je rozdíl mezi výchova a výchova 😝 Aneb když dva říkají totéž, nemusí to být totéž.

berenika39
8. čer 2012

@slundo možná můžeš zkusit přečíst příspěvek na první stránce - od @reruna - to, o čem ty píšeš, je způsob tzv liberální a to si myslím, že tu neobhajuje nikdo, pokud jsi proti demokratické výchově - je to samozřejmě tovje věc, ale není to to, o čem píšeš.
pro jistotu - kopíruju, at je jasno, o čem je řeč.....s dovolením @reruna, protože by to jen zn evědomosti vedlo k dohadům....
kopie:
ahoj, hlavní styly výchovy jsou 3 - liberální, kdy je dítě na prvním místě, vše je mu podřízeno, nemá žádné povinnosti, vše je dovoleno, pak autoritativní, kdy naopak zase ve výchově dominují jen příkazy, zákazy, nucení a na práva dítěte se nehledí a třetí styl je demokratický, který je považovaný za ideální, je to výchova, kde dítě má svá práva i povinnosti, respektuje se jeho osobnost, dávají se mu hranice, vychovává se hlavně osobním příkladem a láskou. O ten se snažím.
Bohužel na netu se velice často zaměňuje liberální výchova s demokratickou, takže já bych raději doporučila podívat se do literatury, které je dost jak odborné, tak i pro laiky - Z. Matějček (typický "stará" škola, překvapivě velice demokratický a respektující přístup), Kopřivovi, Faber, Mazlish, Jan Uwe-Rogge a další a další autoři.
Konkrétně k tomu zdravení - Matějček (náš opravdu nejuznávanější vývojový psycholog) "Zdravení je dosti náročnou společenskou situací, poděkování a rozloučení není tak složité. Zdravení - jsou tu nové osoby, něco nového se děje a očekává, z toho přichází napětí a útlum, je marné se na dítě zlobit, když nezdraví, je účelné ho vždycky znovu a znovu popostrčit a připomenou mu, co má dělat, dětem musíme stokrát připomenout, aby pozdravily."
Takže abych to shrnula - podle liberální výchovy rodič řekne dítěti - když nechceš, tak nemusíš zdravit, není to nutné, je mi to jedno, dělej, co chceš.....Autoritativní rodič řekne dítěti - ty jsi ale zlobivý kluk, jak to že nepozdravíš sousedku, co si o nás pomyslí, že jsi tak nevychovaný, ty budeš zdravit, nebo ti dám na zadek! A demokratická výchova je asi nějak takto - podívej, tam jde paní ta a ta, bylo by slušné ji pozdravit, já ji pozdravím dobrý den a ty bys měl taky říct dobrý den, to je slušné - pak dojde k tomu, že dítě se stydí a nepozdraví - až trochu poodejdeme, tak řeknu - příště se to už určitě povede!
pokud někdo nevidí ten rozdíl a stále si myslí, že liberální a demokratická výchova je to samé, tak je mi líto....

amabilis
8. čer 2012

@berenika39 Možná bychom tento příspěvek mohli zkopírovat na začátek každé stránky. Mám tu zkušenost, že pokud někdo prolítává diskuzi, tak většinou nakoukne na hořejšky a pak šupky dupky na poslední stránku 😀

slundo
8. čer 2012

jejda, že já něco píšu 😀 tak se omlouvám, že jsem neměla čas přečíst všechny příspěvky a chtěla přispět do diskuze ohledně výchovy 🙂 Moje reakce nebyla ,mířená vůbec proti nikomu a rozhodně jsem nechtěla říct, že ji tu někdo obhajuje. Reagovala jsem pouze na to co zakladatelka označila jako demokratický styl ( ač tedy chybně, uznávám), ale chtěla jsem spíš vyjádřit svůj názor na tento styl výchovy, ne někoho opravovat 🙂 A to mám sama pedagogické vzdělání 🙂 Ono je to vlastně všechno jedno, podle mě ať si člověk v něčem vychovává demokraticky, v něčem autoritativně a v něčem zase liberálně...ať těm pojmům klidně ani nerozumí, ale hlavně ať vychováme slušné děti, které mají nějaké hodnoty , uznávají autority, mají úctu k druhým a vědí co se sluší a patří 🙂

ronyx
8. čer 2012

@power700 Ahoj,téééda tenhle styl tvojí kamarádky je teda pěkně strašný,já bych spíš řekla,že z takových lidí pak rosou nevychovanci a arogantní lidé.Od pradávna matky vychovávaly své děti a předávali své znalosti svým potomkům,myslím tím učit dítě,že poděkování,pozdravení,poprosení je základ slušného chování.Matka by měla svéno potomka nějakým směrem vést a učit ho,co je a co není správné,Nedokážu si představit,že někam jdu se svým synem,vejdu někde kde mě i jeho někdo pozdraví a on si vyhodnotí,že prostě zdravit nehodlá.Mě by musela hamba lískat 😕 Nevím je to jen můj názor,ale tohle jsou spíše jen rozmazlení spratci,co si myslí,že můžou cokoli si usmyslí,protože jim to máma nezakáže.Proto jsou dnešní děti tak strašně drzé a nevychované.Někdy se až nestíhám divit 😕

slundo
8. čer 2012

@ronyx pěkně napsaný, uplně souhlasím 🙂 Některé tyto liberální styly se začaly uplatňovat i ve školství a teď se učitelé pomalu bojí napomenout dítě, když sedí s nohama na židli.... Opravdu s takto vychovávanými dětmi nemám dobré zkušenosti, ale bohužel se tento trend rozmáhá

llluckaaa
8. čer 2012

Tak nevím, nevím, řekla bych, že na západě se liberálně vychovává hodně a stejně tam rostou slušní lidé. Teda aspoň já mám takovou zkušenost - co jsem zažila, přišli mi slušnější a vychovanější než Češi. Nebo máte někdo jinou zkušenost?

power700
autor
8. čer 2012

@slundo ach jo,blbě to vyznělo z mého příspěvku..já jsem jen opsala definici demokrat.výchovy a s tím zdravením -nezdravením a neděkováním syna mé známé se to tady pořád píše, že já jsem si to spletla s liberální výchovou. Nespletla.. holt jsem to blbě napsala. Já to chtěla objasnit, proto jsem tohle téma založila.

slundo
8. čer 2012

@power700 já už bych ty pravý názvy vůbec neřešila ;) hlavně nechci, aby moje příspěvky vypadaly nějak špatně, ono se to v tom psaným nepozná a může to vyznít nějak špatně🙂 opravdu nechci řešit ty názvy, ale ta reakce byla právě na tu tvoji známou ... ne na tebe nebo to , že jsi to napsala nějak špatně, to vůbec ne ! 🙂 máš ale pravdu, že je nutné odlišit některé pojmy, protože je to velký rozdíl , jen se tu asi stala taková věc, že některý holky jako třeba já, koukly na tu definici a to co jsi psala o té známé a reagovaly na to a jiné zas praštilo do očí, že se tam míchají dva styly.🙂 Ale myslím, že ten kdo se zapojí do této diskuze bude jednou pro vždy vědět, jaké jsou styly výchovy 🙂

power700
autor
8. čer 2012

@slundo přesně tak, každej si holt přečtě jen třeba kousek a vznikne toto. Chápu to ,máme děti a není čas to číst všechno poctivě. 🙂

slundo
8. čer 2012

přesně, já to přečetla, říkám dobrý téma, napíšu názor, ale opravdu mě nenapadlo co se řeší dál 🙂 tak pěkný večer všem 🙂

betelgeuzz
8. čer 2012

@amabilis tak na ty různé situace by ti to Nejšťastnější batole mohlo pomoct, jo, je to od Karpa, však mrkni na ten můj článek ve fotoblogu, aŤ víš, o čem je.

misaskul
8. čer 2012

@power700 Ahoj, tak já se o styly výchovy nikdy podrobně nezajímala, s manželem máme shodný názor na to co je slušné a co by se mělo a nemělo, kde jsou různé meze a hranice a v tomto duchu chceme vychovávat i naše děti. Ke způsobu výchovy tvé kamarádky bych napsala jen to, že si myslím, že to není právě žádná výchova a měla bych strach co z jejich dětí vyroste. Jak můžu nechat na čtyřletém dítěti, ať se samo rozhodne, jestli pozdraví nebo nepozdraví, poděkuje nebo nepoděkuje? Nejdřív ho to sama musím naučit, vychovat ho k tomu, že TO a TO je slušné, a proto se to dělá (př. zdravení) a když párkrát někoho nepozdraví, tak ho napomenu. Ale o tom jsem se rozepisovat nechtěla. Jen mi připadá, že to co praktikuje tvá kamarádka nemá s výchovou nic společného, ba naopak mi to příjde úplně padlé na hlavu.

anta
8. čer 2012

Ahoj holčiny, to je tak zajímavé téma, že se musím přidat.
Takže nazývejte si to, jak se to nazývat má, já to určit neumím. 😀 😀 😀
Našeho Honzíka nebijeme, terorizovat nesmí, žádné rozkazování neexistuje, chod rodiny je dobré ponechat na rodicích, pozdravit by měl, když nepozdraví - připomenu mu to, neboť nemám línou pusu, poděkovat by měl, když ne - opět připomenu, když se stane něco špatného, vysvětluji mu, proč se to stalo a snažím se mu dát z toho špatného něco dobrého, protože se řídím heslem, ze všeho špatného může být něco i dobrého. Nechávám na něm, aby si vybral třeba oblečení či občas si od něj nechám poradit a že neradí špatně, musím uznat, že vkus má a vždy ho za to patřičně pochválím 😎 . Občas člověka přivede na dooost dobrý nápad 🙂 Takže, co tak dospívám k názoru, tak naše výchova vlastně demokratická ani není 😀 😀 😀 Nene, já nemám dítě proto, aby mi rozkazovalo, rostlo si jako dříví v lese, chci, aby z něj vyrostl člověk, který má svůj názor a je šikovnej jako já 😀 😀 😀 😀 😀 😉

sysysy
8. čer 2012

Uff, přelouskala jsem celou diskusi a nedá mi to nepřidat svůj příspěvěk 😉 Bydlíme na vesnici, kde je slušnost pozdravit každého normální, ale když přijedeme do města, tak máte vidět ty obličeje cizích lidí, které dcerka zdraví a oni na ni nechápavě hledí, jako proč je zdraví cizí holka??? A to jsou převážně starší lidé, kteří by teoreticky měli být na slušné vychování zvyklí.... A přesto jí odpoví jen tak polovina.... Dcerka z toho byla už nešťastná, proč ji někdo neodpovídá, tak jsem jí prostě vysvětlila, ať zdraví jen ty lidí co zná....nebo hodně staré lidi, ale ne každého na potkání.... Jinak už od mala se snažím dcerku vychovávat v kamarádském duchu, nemám před ní žádné tajnosti, na její otázky jí pravdivě odpovídám (samoška, tak aby to v jejím věku pochopila) a už od mala ví, že musí mít respekt k ostatním lidem a nikomu se neposmívat, umí poděkovat a poprosit (no, sice jí to musím někdy připomenout, když na mě vybafne, ať jí něco dám...). Doma má své povinnosti, které se jí někdy i nelíbí - např. musí vyskládavat myčku, vyhazovat plasty apod. a stěžuje si, že její kamarádky to dělat nemusejí.... Na to jí říkám, že mně je jedno, co je v druhých rodinách, ale u nás doma jsou takové pravidla, tak by je měla přijmout.... Vždycky, když jí dám nějaký úkol, nezapomenu o něj poprosit, aby neměla pocit, že je náš poskok 😉 A ve výsledku mám s dcerou krásný vztah, vidím to na důvěře, kterou k sobě máme 😵 A nedávno mě potěšila i její třídní učitelka, která říkala, že můžeme být na svoji dcerku hrdí, že je opravdu ve všech ohledech skvělá 😵 😵 😵 Ještě bych dodala, že dcerka chce o všem diskutovat (to je na moje nervy 😉, ale zas na druhou stranu, když jsem viděla kamarádčinu dcerku, ke které jsme přišly před dům a její máma za námi přišla o něčem se dohodnout, tak její stejně stará dcerka vyběhla za tou naší a její máma zavelila - okamžitě domů - tak ta její dcerka sklopila hlavu a poslušně jako pejsek se otočila a bez jediného odmlouvacího slova zamířila zpět domů, to moje dcerka by asi tak 3x smlouvala, než by pochopila, že fakt musí.... V ten moment jsem si uvědomila, že je mi té holky líto a takovým autoritativním stylem bych nechtěla nikdy dítě vychovávat....

takyja
9. čer 2012

Zdravení
Nedá mi to sem nenapsat, je zde mnoho příspěvků, které naznačují, že děti z "volné výchovy" (ať je to cokoliv) neumí pozdravit. Demokratická i autoritativní výchova mají přece stejný cíl - aby děti pozdravily ve vhodné situaci. Rozdíl je v metodě, jak toho dosáhnout a na té metodě pode mne obzvláště záleží... protože určuje zejména to, proč to dítě zdraví.. Zda proto, zda to považuje za slušné, nebo proto, aby mu nepřiletěla facka. A vo tom to je. 😎

katerinanov
10. čer 2012

Nedávno jsem četla jednu diskuzi, kdy maminka vychovávala demokraticky. Dcerka přišla k otci a řekla mu "co ty hovno"... Já myslím, že to mluví za vše.

betelgeuzz
10. čer 2012

@katerinanov to znamená pouze to, že dcerka někde slyšela nové slovo a zkoušela ho. Počkej, co bude nosit tvůj chlapeček ze školky 😝

zuzik24
10. čer 2012

@betelgeuzz Na tuto diskuzi jsem taky narazila a nebylo tam jen o tomto slovíčku, které může pochytit kdekoliv. Byla to diskuze o tom, že maminka má jiný styl výchovy než tatínek, tak nějak se to i jmenovalo. Ale co jsem se tam dočetla, tak mi z toho bylo dost divně, když dcerka řekne tatínkovi, že je prase, tak to mi nepřijde úplně vhodné.

zuzik24
10. čer 2012

A hlavně, maminka tam neřešila, že to malá řekla, ale že se tatínek na dcerku rozzlobil 😝

betelgeuzz
10. čer 2012

@zuzik24 já tu diskuzi taky četla. Není pravda, že to maminka neřešila. Ona si akorát nemyslela, že křik a plácání po zadku je ten správný způsob řešení a já si to taky nemyslím. 😉

zuzik24
10. čer 2012

@betelgeuzz Já nevím, jak bych to řešila já, myslím si a doufám, že naše holka by si to nedovolila, protože má nastavené nějaké hranice. A o tom to právě je, ne abych nechávala dítko dělat a říkat od malička, co chce a pak se za pár let divila, že takhle mluví. 😎

katerinanov
10. čer 2012

@betelgeuzz tak to mi řekne jednou, je rozdíl to slovo použít a nazvat tak rodiiče!

takyja
10. čer 2012

@katerinanov A co když tak zrovna poprvé nazve rodiče a zrovna otce, co naděláš? Ztřískáš dítě to bezvědomí, nebo co? A tím mu to samo jako dojde?

Vždyť většina malých dětí, když použije poprvé nějaké sprosté slovo, ani neví přesně, co říká... Nehledě na to, že hodně rodičů děti jen okřikne, ale pořádně jim nevysvětlí, co to ta sprostá slova jsou a proč není hezké je používat.