Je 16měsíční syn pozadu nebo to může značit nějaký problém?

hrkalinda
13. bře 2023

Zdravím mám 16 mesicniho chlapecka. To že nemluví mi zas až tak nevadí zvatla dost umí máma baba a asi dvě zvířátka se teď naučil. Ale trápí mě jiné věci.. vůbec neukazuje ještě jsem ho nwvidela nikdy že by na něco ukázal ani v knížce ani na věci. Neumi drzet tuzku ještě nikdy nedělal čáru na papír prostě mu ji dám do ruky a on ji položí na papír a nezájem. Nechce po mě nic opakovat občas zamava udela jak je veliky Toť vše. Nechce stavět kostky občas postaví jednu a jde zase pryč. Je to problém měl by to už umět nebo má ještě čas ? Dost me to trápí. Pohybové je super chodí od 10 měsíců.ale Nechce po nás nic opakovat nenapodobuje u ničeho nevydrží ani minutu. Poraďte prosím začínám z toho mít už slušnou depku

hrkalinda
autor
13. bře 2023

@hrkalinda ještě dodám že třeba neumi jezdit s autíčkem prostě ho vezme a narve do pusy. Pořád všechno dává do pusy.

evellin123
Autor odpověď smazal
Zobraz
hrkalinda
autor
13. bře 2023

@evellin123 a můžu se zeptat na to ukazovani? Taky na nic neukáže? Ono to totiž je docela důležitej milník. To není o tom že bych po něm chtěla zázraky spíš máme problémy už od malička a má trošku autisticky rysy. Navíc je fakt občas těžký sním být celý dny sama když se nechce nic ucit s ničím si nechce hrát protože po mě nechce nic napodobit. Jinak s tím držením tužky nemyslím že chci aby maloval ale on třeba neumi ani bubnovat na hrnce prostě když vezme něco do ruky tuzku varecku vidličku jen to položí a kouká. I když mu ukážu jak stim má do tech hrnců mlátit vedu ho jeho ručičku tak to vůbec nechápe a podle mě na to už tak malý není.

me_druhe_ja
13. bře 2023

V 16m je to úplně v pohodě. Ukazování může přijít že dne na den, dle "tabulek" má ještě 2 měsíce čas. Mluva je úplně v pořádku. Hrubá motorika podle popisu dopředu. 🙂 Co se týče dávání věci do pusy. Je to fáze, kterou si projdou všechny děti. Ale je každé dítě je jiné. U některých tato orální fáze trvá chvíli a u někoho klidně do 5 - 6 let. Často vidíš i dospělé osoby, jak okusují tužku, koušou nehty....dcera měla 2 roky začátkem února a pořád hodně ochutnává. 😀 malování je brzo, kostky můžou přijít později (a nebo vůbec). Třeba obě moje děti kostky, Duplo, lego ani jiné stavebnice nebaví. Ale zase mame spoustu a spoustu různých druhů puzzli, logických her, pexeso, lotto ...Každé dítě je jiné, nemůže po nich chtít, aby je bavilo vše. 😀 nás dospělé taky nebaví všechno,😀

evellin123
13. bře 2023

@hrkalinda taky neukazuje vůbec na nic a papa dělá jen občas kdy se mu zrovna chce ☺️

hrkalinda
autor
13. bře 2023

@me_druhe_ja on je už opravdu veliky kluk zadnej chroust má výšku i váhu 2,5 levého ditete proto mi občas přijde že by prostě mohl umět víc. Ale ne tím že mi vadí že to neumí ale spíš to že se mu vážně hodně věnují ale on na to úplně kašle. Nechce si semnou hrát a jak pak přežít den ještě když je třeba nemocný jako teď. Co sním doma dělat aby nekoukal pořád jen na televizi. On si vyhraje ale svým způsobem vše rozhazi a jde dál do další místnosti zase kramarit :D nějaký typ jak si hrát s ditkem které nechce nic opakovat je pak akorát protivnej že po něm něco chci :D

pampeliska1313
13. bře 2023

Syn začal ukazovat v 18m. Kreslení až v 19, do ty doby odmítal dat tužku do ruky, má tady milion různých věci od vodních omalovanek, speciální voskovky který doporučoval chlap co vede kurzy malování a jsou tam i malý děti od roka a nic. Doteď jen ukáže kde má nos (ve 20mesicich.🙂) ) hodně mele, ale rozumět mu není, jen výjimečně řekne třeba strejda, pusinka, ptáček, ale fakt jen výjimečně. Jinak říká aktivně čiči, jo, ne, jů, tady, kde je. Takže to co by měl zvládnout dřív. Příbor ho zajímá až teď, na nočník se bude učit v létě, auta furt řadí, jezdí s nima. Nicméně počkejte do těch 18m. Prý je nejdůležitější to ukazovani, je to proste forma komunikace. Ze nemluví je asi v poho, když trochu rozumí. Nebojte.) jinak syn teda na společný hry je až teď poslední měsíc (posílat si auto třeba) do ty doby maximálně dělal baf a to to ještě neříkal, proste zmizel do skříně a kdybych ho neměla furt na očích, je tam asi doteď.:D takže s ukazovanim bych dala ještě čas, řešila až pak.🙂

hrkalinda
autor
13. bře 2023

@pampeliska1313 moc dekuju za uklidnění ono to přece jen pomůže když člověk ví že je to normální. Mě nevadí že je pozadu ale mám o něj strach jako každá máma aby se nejednalo třeba o PAS ebo něco podobného. On třeba rozumí hezky. Řeknu mu ať odnese plenu do koše tak ji odnese vyhodí. Umí nakrmit pejska nosí mu věci podává rozumí hezky.

pampeliska1313
13. bře 2023

@hrkalinda vidíte a to můj syn nezvládne. A teda dotazník se mu má opakovat, měl nekompenzovanou oční vadu, tak čekáme jestli šlo o opozdeni, ale s brejlema to je lepší.🙂 ukazovani, porozumění a jestli třeba sleduje ostatní děti,usmeje se. Jestli jo, byla bych v klidu, přijde to.🙂 ve vývoji jsou bezne různý vrtochy, kdy si člověk řekne jestli je to ok, ale často jde jen o etapy.🙂

majena39
13. bře 2023

@hrkalinda měli jsme stejný problém. Teď se to začalo malinko lámat v 20měsicich. Nedávno začal stavět kostky, prstem mi ukázal poprvé asi tři dny zpět. Nemluví vůbec.... Samozřejmě dotazník na PAS nam na 18mesicni vyšel podle očekávání špatně. V květnu máme druhý pokus, tak snad dopadneme líp. Držím palce i vám 🍀

biciklissie
13. bře 2023

Můj syn má teď 17 měsíců a taky nic moc nemluví. Ale ukazuje a taky je vidět, že všemi rozumí. Ovšem též si s ničím nahraje, on vlastně nedělá vůbec nic, jen si chodí sem a tam, občas hodí míčem, pronásleduje starsi dceru a kramari. Naproti všechno dává po pusy, olizuje to, případně s tím háže. Dcera zase taky nic neříkala, ukazovala až v tom roce a půl, ale celou rukou, vypadalo to, že daleko min chape, co ji kdo říká. Tím jen chci říct, že každé dítě je v něčem lepší, v něčem horší. Pro mě je hlavně klíčové, že čím dál víc rozumi, co říká. Zbytek přijde. Jinak já si detmi až tak cíleně nehraju, mají tam hracky, tak si občas něco vezmou, ale spíš si tak něco dělají. Dcera si tvoří, syn chodí pořád za mnou. Tím se defakto zabaví celý čas, co jsme doma. Plus nějaká ta TV, ale snažím se to nepřehánět. Třeba tvůj syn taky na hracky až tak není, teprve si najde, co ho bude bavit. Takže jestli ho baví jen tak s tebou existovat, trochu si pohrát, trochu TV, pomáhat ti...