Je dcera levák, protože jsem ji nosila na levém boku?

mistrulka
1. únor 2013

Chtěla bych se zeptat na vaše názory.Dcera 3 roky je jistej levák i když nikdo v rodině levák není.jednou jsem slyšela v sama doma,že když nosíme děti na levém boku, tak vlastně schovávají pravou ručičku za našimi zády a namáhají proto jejich levou víc a můžou se z nich poté stát leváci.A protože dcera byla hodně uřvané mimino tak jsem takhle trávila spoustu času.Malou v náruči a pravou rukou jsem vařila oběd. 😒
Teď mám syna 1.rok a situace se trochu opakuje a vařím když s ním tak opět v náruči.A příjde mi,že už teď používá víc levou ručičku jak pravou.Je jasný,že se to může u něj ještě kdykoliv změnit,ale když vím jak to bylo u dcery tak mě to trochu znepokojuje.Přece jen leváci to mají těžší,myslím jako proto,že když chci dceři ukázat jak má například správně držet pastelku nebo nůžky ,tak já jako pravák nevím přesně jak ji tu tužku do té ruky vložit,co vy na to????

wahu
1. únor 2013

Blbost. Levorukost je vrozená a geneticky podmíněná. I když jsou rodiče praváci, mohou přenášet gen levorukosti. Já jsem teda levák a těžší jsem to nikdy neměla. I můj muž. A samozřejmě doufáme, že syn bude taky. A navíc leváci jsou bystrá, inteligentní, citlivá a vnímavá dítka.

zuzi82
1. únor 2013

Taky jsem levák a považuju to za určitou přednost. Umím pravou rukou věci, které by pravák levou v životě neudělal.

veruska007
1. únor 2013

@mistrulka To je opravdu hloupost 😉, je to vrozená vlastnost, ovlivněná dominantní hemisférou mozku. Podle výzkumů naprostá většina žen nosí děti na levé ruce, zřejmě podvědomě proto, že jsou blíže matčinu srdci.

helulela
1. únor 2013

@mistrulka já mám příspěvek "jedna paní povídala" 😉 Četla jsem, že vyhraněných praváků je zhruba tolik co vyhraněných leváků. Zbytek populace je někde mezi, a protože naše společnost tradičně upřednostňuje pravou ruku, z naprosté většiny z nich se stanou praváci. Jestli na to má vliv nošení v náručí nepsali, já bych řekla že spíš ne. Sama jsem levák, v naší rodině se to dědí, a nemůžu si stěžovat 🙂

mistrulka
autor
1. únor 2013

@wahu @zuzi82 @veruska007 děkuji za názory,uklidnili jste mě 🙂 🙂 🙂 🙂

veruska007
1. únor 2013

@mistrulka Můžeš mi věřit, jsem psycholožka, tohle jsme brali 😉. My jsme s manželem oba přeučení praváci a děti jsou vyhranění praváci - nechápu, jak k tomu s našimi dispozicemi došli. A tatínek je třeba vyhraněný levák. Já jsem obouruká, před časem jsem levou rukou i psala - a třeba v ZUŠ nebo při pletení to byla jednoznačně výhoda 😉

gepe
1. únor 2013

@mistrulka vyhraneny levak, za totace pokus o normalizaci a preuceni. Noseni atd. po narozeni na to neva vliv, pokud se nasilne dite nezacne preucovat - nejvetsi blbost. Jinak vrele doporucuju k precteni knizku.
Jinak levactvi povazuji spis za prednost v zivote nez za minus, protoze vetsina veci atd. je bezne pouze pro pravaky. Dite tim musi vice premyslet jak co pouzit a jak atd., ostatne mj. i moje fantazie a obrazotvornost je do dnes velmi vyvinuta 😀
Doporucuji tuhle knizku k precteni, hodne casto jsem se tam nasla a tim i dost pobavila, taky i nejaky veci pochopila. 🙂
http://knihy.abz.cz/prodej/vidim-svet-i-z-druhe...

mistrulka
autor
1. únor 2013

j@wahu,@zuzi82 @helulela @ veruska007 Ještě se Vás teda zeptám všech a nebyl pro Vás problém naučit děti pracovat druhou rukou?Když jsem sama pravák,nevím jak dceru správně naučit držet tužku či příbor a podobné věci,v levé ruce ☹

copa
1. únor 2013

@zuzi82 souhlas, taky jsem levák a jsme na tom líp jak praváci 😉 levou ruku máme šikovnější než oni a pravou je téměř doháníme, protože se musíme přizpůsobit pravoruké společnosti

helulela
1. únor 2013

@mistrulka pro mě není problém, cokoliv vzít i do pravé ruky. Samozřejmě ji nemám tak šikovnou, ale pořád lepší než praváci levou. Na tvém místě bych dětem ukazovala držení tak, jak jsi zvyklá (v pravé) a nechala je, ať si samy vyberou, kterou rukou věc vezmou a napodobí tě.

veruska007
1. únor 2013

@mistrulka Já jsem obouruká a děti pravoruké, takže v pohodě. Tatínek byl levák a nijak mi to nevadilo. No, prostě budeš dítěti všechno ukazovat "levoruce" - teda aspoň já s tím problém nemám - stříhám oběma rukama, tužku chytím oběma rukama - akorát domácí práce, zametání a tak - to dělám levou... ale tam je to snad jedno 😉.

Myslím, že malému dítku když ukážeš v pravé ruce, jak se drží tužka, tak si to zrcadlově nepřevede - tak minimálně do osmi let děti nejsou schopny abstraktního myšlení. Snažila bych se to napodobit levou. Ostatní věci, myslím, pochytí dítko samo. Nebo bude něco dělat levou a něco pravou 😉. A kdyžtak můžeš zajít na radu do PPP. A ve větších papírnictvích jsem se dívala, že je "levoruký" koutek, to jsem ani nevěděla, co všechno se dělá pro leváky 😉.

pepibubu
1. únor 2013

Náš Pepa bude taky podle všeho levák, a jedinej, kdo z toho má mindrák, je moje matka. Kašli na to, hlavně ať je dítko spokojené 🙂

cajanka0712
1. únor 2013

To, jestli se Vám dítě narodí jako levák nebo pravák neovlivníte. Hlavně se to nesnažte přeučit, byla by to ta největší chyba.

xsenova
1. únor 2013

BYT LAVACKOU NIE JE ZIADNA TRAGEDIA

k teme ... ja som pravacka a sestra lavacka 😀 a neverim ze nas mama nosila inym sposobom 🙂 takze hlupost

m.e.l
1. únor 2013

Manžel je levák, já pravák a syn je stoprocentní pravák už pomalu od narození (možná u něj za to trochu může i jeho postižení), levou ruku má prostě levou stejně jako já. 😀 A syna nosím a nosila jsem vždy na levé ruce, na pravé ho nosit neumím. Je to prostě dané "mozkově" a né tím jak dítě nosíme.
Ke všemu až v předškolním věku se dá přesně říct zda je dítě levák či pravák, u ročního dítěte se tohle jednoznačně říci nedá, v tomto věku používají děti více méně obě ruce stejně, pokud jim v tom nebrání nějaký handicap.

wahu
1. únor 2013

@mistrulka Já nevím, jak ho to budu učit, pokud bude pravák, má teprve dva měsíce a já doufám v levorukost. Ale tužku umím chytit oběma rukama, i psát pravou docela zvládnu. Ale fakt se nesnažit přeučovat, to je nejhorší, co bys mohla udělat, včetně trvalých následků na psychiku dítěte, možný vznik neuróz apod. Lateralita je prostě vrozená. A souhlasím s holkama, že my leváci máme trošku jiný pohled na svět. 🙂

handm
1. únor 2013

Já jsem vyhraněný pravák, levou si s prominutím neumím ani utřít zadek 😝😀😀 Takže závidím těm, co jsou schopni dělat levou maximum věcí, když jsou praváci 🙂

zuzi82
1. únor 2013

@mistrulka Ukazovala bych jí, jak tu, či onu věc držím já a nechala jí, ať se s tím sama popere a vezme to do které ruky chce. Třeba časem zjistíš, že jsi se spletla a že je pravák. Moji rodiče jsou oba praváci a já byla v rodině vlastně jediný levák, takže mě nechali, ať si věci beru jak potřebuju a to, co mi nedokázali ukázat jako levákovi, mě naučili jako praváka a já s tím nemám problém. Pletu jako pravák, na kytaru hraju jako pravák, brambory škrabu jako pravák a lžící jím třeba taky jako pravák. Příborem jím ale jako levák a píšu levou (ale pravou taky dokážu, jen to je dost nevzhledné), když potřebuju v kuchyni něco nakrájet, většinou krájím jako levák, ale pokud z nějakého důvodu potřebuju vzít nůž do pravé ruky, není to problém. Pokud tvoje děti budou leváci, začni se radovat. Budou to mít jednodužší. 😀 😉