Je dyslexie, dysgrafie a dyskalkulie dědičná?

klarisa6
7. dub 2015

Ahojky, když je někdo dislektik, disgrafik, diskalkulik, je to dědičné?
Jak je to vlastně s dědičností u těchto diagnostik?
Předem děkuji.

andrrriiik
7. dub 2015

Ahoj,já jsem diskalkulik,dědičné to je,ale mám dojem,že to dítě zdědit nemusí.

lv
8. dub 2015

někde jsem četla, že pravděpodobnost, že dítě nějakou poruchu učení zdědí je 50%, to mi přijde dobrý - bud jo anebo ne 🙂

papandulina
8. dub 2015

Ahoj, tyto poruchy dědičný jsou, ale je to asi 20%, že to dítko po tobě zdědí. Pokud by jste jako rodiče měli oba poruchy učení, je to procento vyšší. Chápu, že máš obavy, ale podmínky dnes pro děti s poruchami učení jsou už podstatně lepší než to bylo na škole za nás.

martinamil
25. led 2016

Já jsem dyslektik, dysgrafik, manžel je dyslektik, dysgrafik = syn je dyslektik, dysgrafik. Podědil úspěšně, ale neberu to jako tragédii. Vím co ty dys znamenají, sama jsem si tím prošla, naučila se učit a vystudovala 2 VŠ. Takže mu dokáži pomoci s učením od začátku, první známky se diagnostikovaly již v posledním roce školky, po nástupu do školy jsme s PPP nechali vypracovat Individuální vzdělávací plán a je vše ok.

sisivo
3. dub 2019

Já ani manžel jsme žádnou dysgrafii ani dyslexii neměli a dcera má obě dvě. Zjistilo se to velmi pozdě když už chodila do 3.třídy, nastavili jí individuální plán, ale není to stále ono. Třídní kolektiv jí kvůli tomu šikanuje. Máte někdo stejný problém jako my?

queenmk
3. dub 2019

@sisivo Ono staci, kdyz to ma nekdo z pribuznych, u rodicu se to nemuselo projevit. Navic v drivejsi dobe se tyto poruchy vubec nediagnostikovaly, takze je dedicnost obtizne prokazatelna. A jeste ne vzdy je to dedicne. Muze k tomu dojit i sekundarne pri porodu nebo v prenatalnim obdobi. U nas se na to prislo brzo, skolni dochazka nas teprve ceka, ale uz ted padlo, ze nechce jit do skolky, protoze deti si s nim nechteji hrat, protoze spatne mluvi... Holt to tyto deti maji v zivote slozitejsi. Jeste kdyz i v dnesni dobe to spousta lidi vubec jako poruchu nevnima (a nejhorsi je, ze kolikrat i pedagogicky vzdelanych)... 😒

sisivo
8. dub 2019

@queenmk u pedagogů to člověka mrzí, že děti šikanují. To se dá všechno dohnat a upravit. Logopedie dělá skoro zázraky 🙂