Je možné sehnat chůvu na 8 h, 3 dny v týdnu?

baraz
6. led 2011

ahoj, rádi bychom ke konci roku s přítelem začali usilovat o mimčo. problém je v tom, že mám větší příjem a asi bude nezbytné abych zůstala v práci. Přítel ale na mateřskou nechce a tak mi zbývá možnst hlídání - asi chůvy. Jednalo by se o cca 3 dny v týdnu na 8 hodin .. chtěla jsem se zeptat těch z vás, kdo již děti máte a nebo máte i hlídání co na to říkáte ... je možné vůbec sehnat chůvu na tolik hodin? bude to mít vliv na dítě? vím že to není ideální řešení, ale beru opravdu poměrně slušné peníze bez kterých bychom hypo a miminko nezabezpečili .. snad mě neodsoudíte ...

aleachim
7. led 2011

@micha.bello taky jsem měla takové představy 😎 . Myslela jsem si, že budu doma max. do roka a pak šup do práce. Lucie se narodila dřív, měli jsme o ni strach, pak jsem s ní musela na rehabilitaci, ...... no, od února začne chodit do školky a já se děsím, že tam bude beze mně 😅 . A to přitom pořád nejsem matka, která by měla dítě pořád u sebe, už od roka ji hlídají babičky přes víkend až na na 14dní, takže vím, že ona to zvládne v pohodě. Ten komu je to líto jsem já. Pravdou ale je, že horší než peníze pro mě bylo, že jsem měla pocit, že mi profesně ujíždí vlak. teď pracuji z domovova, tak jak mám čas a jsem spokojená a už jsem se smířila i s tím, že až se vrátím do práce, budu začínat od nuly.

@bazar Tady na mk je dokonce holčina, která dlouhodobě hlídá holčičku se svýma dětma (bohužel si nevzpomenu, jak se jmenuje) a ta někde psala, že ta holčička sice ví, že její maminka není, ale vztah k ní jako k mamince má a svou mámu bere jako hodnou tetu, která ji rozmazluje. Ale řešit se to určitě dá, záleží asi taky na tom kolik sil ti zbyde se dítěti věnovat.

bledulka
7. led 2011

@aleachim možná máš na mysli @kaleilah psala dost příspěvku v tematu tělěsných trestů, proto si ji pamatuju..
jenže ona hlídá tu holčičku tuším celý den a stále (ne jen 3x týdně 8 hodin) a holt si u ni udělala autoritu jako má mýt rodič..
ale třeba sem přispěje a dá sem svůj názor z druhé strany 🙂

nikka.vo
7. led 2011

A přítel podle tebe nemá šanci najít si lepší práci? Podle mě by se měl trochu snažit, no. Nevim odkud si, třeba to, že máš dobrý plat je jen obrovské štěstí. Ale přesně jak píše Berenika, je ještě hodně času do dne D, čili nástupu na mateřskou a fakt se toho může stát spoustu. A třeba i ta lepší práce přítele, ale ta mu sama do klína asi nespadne. To je ale o prioritách, které má on asi někde jinde, když odmítá být s miminkem doma. 😉 To nemyslim zle, ikdyž to tak zní 😉

nikka.vo
7. led 2011

@bledulka jj, je to kaleilah, ale tam je to už trochu extrem, protože jestli se nepletu, tak Zuzka chodí domu pomalu jen přespávat 😖

slavkah
7. led 2011

mozna taky zmenis nazor az se maly narodi, ja ziju v zahranici kde je normalni jit po 3 mesicich do prace a dite vrazit do jestli, my jsme se s pritelem domluvili, ze budu rok doma, malymu je ted 6 mesicu, vubec si nedovedu predstavit, ze bych ho dala na cely den cizim lidem, taky mame hypoteku a tahneme to s pritelova platu s odrenyma usima, ted jsem si nastesti nasla praci na castecny uvazek na doma, v tvym veku bych to tak vubec nehrotila ale jeste rok dva pockala doresila situaci a pak dite .... ale to uz si musis rozhodnout ty sama, jezis co ja bych dala za tu ceskou rodicovskou, sice zadna horentni suma, ale aspon neco 😉

aleachim
7. led 2011

@bledulka jo myslím, že to je ona. Díky, já mám na jména strašně špatnou pamět. Já to neuvedla proto, že bych @baraz chtěla odradit, ale že ona @kaleilah by jí mohla poradit víc než my, co nemáme zkušenosti. Navíc zkušenosti z té druhé strany, jsou určitě při takovém rozhodnutí taky důležité.

bledulka
7. led 2011

ježiš, ted mi vlasy vstávají hrůzu nad tou mou hrubicí.. zrovna jsem šla umejvat pokaděnýho prcka,tak jsem asi byla myšlenkama někde jinde 😉

@aleachim jojo, určitě zkušenost z druhé strany je cenná,ale jak píše @nikka.vo tak tam je to extrém- ta holčička je u ní v podstatě stále ...a maminka to kompenzuje tím,že ji vše dovolí...to už je ale jiné téma..
třeba se kaleilah přidá a napíše svůj pohled,určitě by to @bazar taky něco mohlo dát.. 🙂

aleachim
7. led 2011

@bledulka zas tak dobře situaci u kaleilah neznám 😅 .

baraz
autor
7. led 2011

no tak takovou situaci bych asi opravdu neunesla .. jsem to ted trochu zjišťovala - těch půl roku bych brala kolem min. 10 tis. je to tak? příjem mám slušný, protože není celý daněný .. a mám štěstí že mám v našem regionu nadprůměrně placenou práci ...

veri28
11. led 2011

Ja mela chuvu k dceri kdyz ji bylo cca rok a pul, od pondeli do patku od 8h do 16h odpol., tenkrat jsem mela jakys takys zachvat, ze musim zpatky do prace abych nevypadla z normalu... no a bylo to na nic. chuva me stala 12000 mesicne, podotykam, ze byla opravdu spolehliva, o dceru bylo prefektne postarano, ale tenhle stav trval jen asi 4 mesice. Jednak mi vadilo, ze dceru nevidam, nemuzu s ni na hriste, prochazky atd, pak taky fakt ze skoro polovina platu sla do kapsy one slecny...
Ted cekame druheho mimise a pokud jsem potrebovala pani na hlidani, mame uz jednu cca 3 roky, velice spolehlivou, platime ji 120kc\h plus 50 na dopravu...ale chodi jen narazove...
Taky si myslim, ze se ceny za hlidani dost lisi, protoze moje znama plati v C.Budejovicich cca 70kc na hod. My bydlime vPraze.

kefin
26. led 2011

baraz: já jsem v roce dítěte nastoupila do práce na 1/4 úvazku. všechno klape v pohodě, jsou to dva dny v týdnu, krásně si tam odpočinu od dcerky. ALE: hlídá mi ji prababička, která k ní má úžasný vztah a krev není voda 🙂
ale dřív jak v roce dítěte bych to nedokázala, do té doby jsem ji chtěla mít u sebe(já bych to psychicky nezvládla)
ovšem v poslední době, když si pro malou přijdu, dělá, že mě nevidí, nechce jít ke mně a křičí, že domů né. To mě docela mrzí, jsem moc ráda, že se malé nestýská, že s babi dobře vychází, ale ŽÁRLÍM.
😢
tAKŽE dítě si k chůvě (pokud bude hodná)vypěstuje vztah, jiný než k tobě a teď jde o to, aby tě to nevadilo, že ty jsi v práci místo doma s dítětem...a zastupuje tě cizí žena 😒

radka35
27. led 2011

ahojky.Mámvlastní čerstvou zkušenost.Půlroční a 21měsíční holku a od 3.1.jsem musela do práce.Naskytla se mi nová a kolegyně už déle nechtěla s důchodem čekat.Čekala mi půl roku po porodu.Takže dělám denně od po do pá od 7do 12 a do práce mám na kole 20minut.nekojíme,nebylo už od 2 měsíců co.Našli jsme ve vedlejší ulici paní na hlídání co sama byla doma s 3,5letou holkou.Starší holka byla moc spokojená,ani moc nechtěla domů.Bohužel jí tam bylo vše dovolenoa paní ji nezvládala usměrnit.Prostě máme starší holku hyperaktivní,takže její návštěva se rovná tornádu.Půlroční to zvládala dobře,vlastně to dopoledne vesměs prospala.Starší taky asi 2 hodiny.Paní to ale vzhledem k hyperaktivitě po třec týdnech vzdala a to si tatka vyřídil a spíš vydupal v práci směny týden ranní a týden odpolední a jeden den nám hlídala babička.Takže to vypadalo jeden týden tata s holkama dopoledne a já odpoledne +společné všechny víkendy a druhý týden dopoledne 4dny paní na hlídání a od 12.30já a po 14 všichni doma a ten 1den babička.Takže asi to vypadá složitě,ale fungovalo to dobře a myslím si,že těch pár hodin denně 4dny v tádnu jednou za 14 dní,kdy byly holky bez nás je nijak nepoznamenalo,naopak,starší začala ve společnosti dlší holčičky víc a líp mluvit.Takže vím,že nástup do školky problém nebude.Problém najít jinou paní na hlídání u nás na vesnici trochu byl,ale bylo dost nabídek,abych si mohla vybrat.Cenově to vychází pro mě různě,jedna chtěla 50 na hodinu,jiná 250 na den.Ale těch 250na den-vlastně dopoledne je strop co si můžem dovolit.Jinak moje podmínka je hlídání ne u nás doma,ale u paní na hlídání.a co jsem našla,tak byly většinou ženské na mateřské,nebo nezaměstnané.Agentury se u nás nevyskytují,jsme obec s necelými 2000obyvatel.Takže i výběr byl usnadněný,když je neznám já,je snadné si ověřit reference u známých.A práce má pro mě i jedno pozitivum-na veřejnosti už nešišlám---- 😀

miri9
1. únor 2011

@baraz já bych to teď vůbec neřešila, rozhodněte se, jestli dítě chcete teď nebo ne a basta.....a uvidíš, až ho budeš mít, až se narodí. protože ten pocit maminkovství dřív prostě nenastane, nemůžeš tušit, jak to pak budeš cítit. pak to prostě vyřešíš. buď budeš s mimi anebo ne.....každá to máme trošku jinak. zbytečně si z toho teďko děláš hlavu, hlavně je důležité vědět, že co se chce, to se zvládne a spolehnoout se na tatínka.....jo a poznámka k výše příspěvku: příjmy stejné, výdaje hoooooooooodně narostou....i při kojení.
osobní postoj: pokud budeš a chceš plně kojit, asi pracovat lze jen z domova.....takže nejdřív tak v tom půl roce dítěte zpět

marketnieuw
1. únor 2011

@baraz jak uz na prvni strane napsala @berenika39, v zahranici je to zcela bezne - v Belgii je napr. materska 15 tydnu (vcetne toho, co si "vyplacas" pred porodem) 😀 a pak zpet do prace na plny uvazek... takze ja tohle vubec neresim - mala proste musi do jesli a nebo k chuve, pokud jesle nejsou k dostani
ohledne vlivu na miminko - urcite jsou pro a proti - ale z deti tady vyrustaji uplne normalni lide 😀, takze bych si s tim moc hlavu nelamala

weri1
11. únor 2011

ahoj tak bych chtěla vědět tvůj názor na chůvu až se ti mimi narodí. Před porodem jsme se s manželem domluvili, že bych se v synových 2 letech vrátila do práce a že bychom si na noci brali chůvu, manžel by se staral přes den -v noci dělá, tak proto jen noci...mimi se narodilo, je to to nejúžasnější stvoření a já??? chci s ním být do 3 let doma!!!! a manža jen kroutí hlavou... 😉 přehodnotíš to, uvidíš.

weri1
11. únor 2011

a hele já měla na papíře jen minimum, takže peníze nic moc a to jsem byla ještě od 4 měs. na rizikovým a dá se to....

weri1
11. únor 2011

přítel by se asi měl začít víc otáčet...hlavně ten čas bez mimi ti už nikdo nevrátí! to bych asi radši fakt počkala, já mám 30 a nemyslím si že je to nějak vysokej věk pro miminko

snajecka
13. únor 2011

@baraz Ahojky baraz, nebo si dejte rodičák jen na dva roky, a brala bys 11 tisíc + manžův plat, myslím že by se to dalo nějak zvládnout ... ve dvou letech zpět do práce + chůva - nezmeškáš nejdůležitější a ve dvou letech se to už nechá ...

Spíš jde o to přiznat sama sobě, co vlastně je důležité a co přesně chceš ...jestli na dva roky snížit životní standard, nebo se trápit s výčitkama a racionalizovat si svůj postoj ... a nebo si přiznat že prostě o práci nechci přijít, na tom v dnešní době taky není nic špatného ... Nikomu se nezpovídej barazko, hlavně to promysli 😉
... občas banky jdou na ruku v hypotékách na dočasné snížení splátek (třeba na ty dva roky) v kombinaci s vyšším 2 letým rodičákem by to třeba nějak vyšlo 😉 Jeden telefon do banky a jeden večer přemýšlení, zda doma vlastně vůbec s miminkem chceš být ... a co jste s manžou ochotni odsunout (nikoliv obětovat!) ...
Moc Vám držím palečky pro štěstíčko, ať vše dopadne přesně tak, jak si budete rodinko přát ... 🙂

baraz
autor
13. únor 2011

ahoj holky, díky vám všem za názory .. situace je taková, že počkáme opravdu do konce roku - stavba se prostě musí dodělat, jinak budeme mít sankce od banky .. a pak .. no je na jednu stranu pravda, že se práce nechci vzdát .. ne proto, že bych chtěla dobrovolně přijít o roli matky, ale mám v mém okolí bohužel dost špatné zkušenosti s tím, kdy domácnost táhli z jednoho platu, případně jak najít práci po mateřské .. a to myslím úplnou krizi ...jak že rodina musí žít opravdu jen z 10 tis. měsíčně - druhý v tu dobu přišel o práci a jako to se nedá .. musí té rodině pomáhat všichni příbuzní včetně mě .. nepřeju to nikomu zažít .. já jsem v tomto opravdu zodpovědná a vím že v zahraničí se chodí také mnohem dřív do práce a přesně jak psala marketnieuw i z těch lidí co mají od mala chůvy nebo jesle rostou normální lidi, takže já se rozhodnu asi opravdu takto .. než mít denně starosti, že manžel přijde o práci a nebudeme mít z čeho zaplatit poplatky, zajistit dětem jídlo, oblečení .. to prostě ne .. to dám přednost tomu,že je bude 24 hodin týdně hlídat někdo cizí .. možná mě odsoudíte ale je to tak ..

xmarg04
27. únor 2011

jen poznamka... pri matersky neni mozny privydelek, aniz bys o ni prisla, tzn. prvnich 28 tydnu netreba resit... pri rodicaku je pak uz jen omezeni umistenim ditete ve statnim zarizeni... jinak hodne stesti...😉

cincinnati
27. únor 2011

@xmarg04 Já teda plánuju pracovat i na mateřské
http://poradna-prace.jobs.cz/prace-na-materske/...

xmarg04
27. únor 2011

@cincinnati jasne, tak pokud planujes pracovat a) jinde nez u "sveho" zamestnavatele nebo b) u sveho zamestnavatele na jine pozici, neni problem, ale jinak o PMM prijdes...

cincinnati
27. únor 2011

@xmarg04 Já jen že jsi psala, že na mateřské není možný přivýdělek, proto ten můj příspěvěk 😉

xmarg04
27. únor 2011

@cincinnati rekla bych, ze vzhledem k tomu, ze tady baraz resila naprosto konkretni situaci, byl prispevek odpovidajici nastinene situaci...

cincinnati
27. únor 2011

@xmarg04 U mne jde o stejnou situaci jako u ní. Se zaměstnavatelem je dohodnuto, že z pracovní smlouvy budu čerpat mateřskou a na DPČ budu dál pracovat jako předtím. Název pozice se dá jednoduše pozměnit...

kativka
3. bře 2011

@baraz ja bych to vubec predem takhle neresila. az se mimco narodi a oba si i potom budete jisti, ze chcete chuvu, tak vzdycky najdete. ted si stejne nikoho predem nedomluvis a hlavne s tim mimcem je to pak uplne. ja jsem teda vedela od zacatku, ze chci byt s nim doma, prestoze mame prd prachy, hypoteku by nam nikdo ani nedal, tak jsme ale spolu! umim si predstavit, ze bych ho sice dala nekomu hlidat, ale nevidim v tom duvod.pres agenturu bych nikoho nebrala, sama jsem jednu dobu hlidala a obcas vezmou kohokoli a ja si skoro myslim, ze je lepsi, kdyz hlida nejaka maminka. sama na sobe jsem videla, kdyz jsem hlidala jako studentka a jaka jsem ted, ani horsi, ani lepsi, ale mam k detem najednou jiny vztah, vic je chapu, protoze mam doma to svy zlaticko. ale tehu bych kvuli tomu neodkladala, nikdy nebude ta spravna doba a pritom vzdycky 🙂

veruska007
14. bře 2011

@baraz Ahoj, zalezi, odkud jsi, ve velkem meste chuva neni problem, divala jsem se pred casem na inzeraty a rodice nabizeji cca 6,5 - 10 tis. mesicne. Jesle stoji 4,5 tis., soukrome 5 - 10 tis.

My to mame tak, ze mame dvouleteho chlapecka, cekame druhe mimco, hlidani ani vypomoc zadnou nemame. Manzel pracuje na plny uvazek, ja na dva castecne - na jeden pracuji po odpolednich a v pondelky, kdy mam od 1,5 roku chlapecka ve skolicce - je tam moc spokojeny. A jinak pracuji z domu, kdyz maly spi a po odpolednich, kdyz hlida maleho manzel a po vecerech. Jde to zvladnout. Kdyz nam umrel v srpnu chlapecek, potrebovala jsem neco delat (pred tim jsem mela jen jednu praci na dohodu, cca 15h/tydne). Kdyby nevysla skolicka a prace z domu, manzel mi nabidnul, ze by pracoval tydne 30h - 3 dny a ja 20h / 2 dny. Oba na zkraceny uvazek 😉

kacaba17
8. pro 2017

Ahojky, už je to dlouho co jsi tento problém řešila. Povedlo se ti to nějak? Já bych se toho asi tolik nebála a pokud bych měla tak dobrou práci, asi bych také řešila chůvu. Nevím jak v roce 2011 to bylo, ale dnes je tolik možností si sehnat dobrou a kvalitní chůvu. Konečně se i v Čechách stává samozřejmostí mít chůvu. Samozřejmě je to určité riziko, ale zase na druhou stranu, k nám také chodí spolužáci našich dětí a zase opačně a ze začátku jsem rodiče také neznala a oni neznali nás.