Je možné sehnat chůvu na 8 h, 3 dny v týdnu?

baraz
6. led 2011

ahoj, rádi bychom ke konci roku s přítelem začali usilovat o mimčo. problém je v tom, že mám větší příjem a asi bude nezbytné abych zůstala v práci. Přítel ale na mateřskou nechce a tak mi zbývá možnst hlídání - asi chůvy. Jednalo by se o cca 3 dny v týdnu na 8 hodin .. chtěla jsem se zeptat těch z vás, kdo již děti máte a nebo máte i hlídání co na to říkáte ... je možné vůbec sehnat chůvu na tolik hodin? bude to mít vliv na dítě? vím že to není ideální řešení, ale beru opravdu poměrně slušné peníze bez kterých bychom hypo a miminko nezabezpečili .. snad mě neodsoudíte ...

dibelka7
6. led 2011

Ahoj,opravdu je to věc každé z nás,ale já osobně bych k mím dětem někoho cizího koho vůbec neznám nepustila. Přijdeš o první momenty,které již nikdy nemusíš zažít a pouto mezi matkou a dítětem je nevyměnitelné.O to chceš přijít? Pokud Ti opravdu nic jiného nezbývá,raději bych s miminkem ještě počkala,anebo převědčila přítele. Ale říkám je to Tvé rozhodnutí 😨

dibelka7
6. led 2011

oprava: přesvědčila

baraz
autor
6. led 2011

@dibelka7 děkuji za názor .. jasně bude mi to líto, ale já fakt nevidím jiné řešení .. zase si říkám, že 3x8 hodin není tolik ...fakt nevím, ale jedno vím jistě - teď mi bylo 22, než se malé narodí bude mi min. 23 a já nechci být za žádnou cenu stará maminka .. to ne .. vidím to doma a to opravdu ne ..
asi jiné řešení nezbyde - platíme 10 hypo, přítel má cca 14 tis. k tomu 7600 kč mateřská - obávám se, že to bychom fakt nedali ..nebo mě někdo ujistí že jo? :(ach jo ... je to složité :(

dibelka7
6. led 2011

nemáš zač.S penězmi je to teď opravdu těžké,každá korunka navíc k dobru a miminko není levná záležitost. Tak zapojit rodinu babičky...atd...Určitě máte čas¨vymyslet jak to udělat a zvládnete to nějak......Držím palečky

zuzka72
6. led 2011

@baraz finančně to zvládnete-zvládli to všichni-museli.....každopádně, jak píše @dibelka7 souhlasím s tím, že rodina by se mohla zapojit-u nás teda selhala a já musela skončit s jakoukoliv aktivitou i s večerní školou a to jsem měla 3měsíce do konce, hold rodina naprd, ale co už, děti jsou mi přednější. Také souhlas s tím, že děti bych nikomu cizímu nedala, v podstatě ani nikomu známému. Další věcí je, že je to tvoje volba a znám více mamin, co to řeší chůvou-i když s tím nesouhlasím, tak to respektuji. Ať tvá volba dopadne ku prospěch všem-a promiň za názor starší ženě 😀 😀 😀 , jako jsem já.

k.ate
6. led 2011

@baraz já osobně nechápu přítele, že odmítá jít na mateřskou, já chápu, že to pro chlapa může být "ponižující", ale zas na druhou stranu, pokud by tvůj plat stačil na to, abyste všechno utáhli a jeho na to prostě nestačí, tak podle mě není moc co řešit, pokdu prcka chcete oba 😕 Ale já to mám asi všechno zkreslený, protože první rok života malýho jsme s manželem oba ještě denně studovali. Pokud by se ale pro mě našla nabídka s lepším platovým hodnocením, než pro něj (což v našem oboru moc nehrozilo, bohužel), šla bych pracovat já a on by byl doma s malým... Protože chlap vždycky najde uplatnění snadněji, než ženská... 😕 😖

berenika39
6. led 2011

ahoj, pokud by byla možnost, že zaplatíš někoho, na koho budeš mít reference, kdo bude zkušený, prostě s kým budeš spokojená, je to v pohodě. sice já sama bych asi zkusila všechno možný ostatní, ale i tohle je řešení, proč ne. prcek nebude bez tebe, bude tě mít ty ostatní dny, budete spolu trávit dost času...v zahraničí je to běžné, jen tady jsme zvyklé na na třech letech doma....jen bych dala opravdu pozor na výběr chůvy, ale podle mě na tom váš vzájemný vztah a dětství prcka zásadně nestojí....vezmi si, kolik maminek je sice doma, ale o děti se nestarají, děti trpí...pak pečlivá a starostlivá chůva a většina času s tebou nebud epro dítě nic katastrofálního....držím palce, třeba se to ještě do doby, než bude mimčo na světě, vyvrbí jinak🙂))

j.kriv
6. led 2011

@baraz Já bych teda k malýmu miminku taky nikoho nepustila, chůva na 8h se ale určitě najít dá, třeba přes agentury nebo nějaká nezaměstnaná paní co by to měla jako přivýdělek, ale lepší možnost je, pokud máš dostatečný plat, zvolit si 2-letou rodičovskou, tzn. 11 400,- měsíčně, to byste měli 15000,- na ostatní útraty, z toho byste měli vyjít v pohodě... 😉 anebo zkusit tu rodinu, babičky, tety apod...

lenkabu
6. led 2011

Taky bych to neviděla tragicky, 3x 8 hodin se na dítěti nijak nepodepíše,hlavně vybrat dobrou chůvu 🙂

nikka.vo
6. led 2011

@baraz Rozhodně tě neodsuzuju, je to určitě v zahraničí běžnejší než u nás, ale pokud tvůj přítel bere 14.tis tak by na rodičáku bral polovinu z toho, a pokud chcete platit chůvu, tak by podle mě stejná částka, nebo podobná té o kterou by muž přišel na mateřské padla na chůvu, což je teda podle mě škoda. To radši mít ještě o něco míň, ale ať je muž s miminkem. Dneska není nic zvláštního když je chlap na mateřské. On nechce z jakých důvodů? Nebo to nech koňovi, zjisti si, jestli lze chůvu najít, domluv si jí a třeba až by se mimčo narodilo, tak by sám přítel zmenil názor a cítil by, že toho brouka nenechá na hlídání cizí ženské. Mě přijde úžasné, když se chlap nebojí zůstat na mateřské, tak si třeba zkus vymyslet, jak to kamarádky obdivují, mužská ješitnost by zapracovala 😀 Ale vim, že se na to neptáš, jen jsem chtělka říct svůj pohled na věc 🙂
Každopádně držim palce, ať chůvu seženete, nebo ještě lépe, ať si to přítel rozmyslí 🙂

gumidek
6. led 2011

Chůvu seženeš, otázkou zůstává, kolik jí budeš platit. Zda přes agenturu nebo si dáš sama inzerát.... Zrovna toto řeším a agentury tady u nás průměrně chtějí 130,- za hodinu hlídání. Takže sehnat třeba maminku na mateřský, která si chce přivydělat (ale ty většinou chtějí hlídat děti od jednoho roka dál) nebo zdravotní sestru či důchodkyni...

baraz
autor
6. led 2011

teda já koukám kolik z vás reagovalo ...já si také osobně myslím, že těch 24 hodin za týden není tak tragických a zbytek času mu ráda vynahradím .. měla jsem spíš představu nějaké maminy nebo paní co hledá přivýdělek než agenturu ... no s tou mateřskou na 2 roky - to nejde - nedostávám celý příjem oficiálně 🙂 takže proto ... rodina zapojit asi úplně nepůjde - máma ted nastupuje po mateřeské do práce a přítelovo rodiče pracují a ani nevím zda by o dlouhodobé hlídání stáli .. já jsem fakt dost pečlivá a starostlivá, proto to řeším takto dopředu, nerada bych aby jsme zjitili, že čekáme a měli nedodělaný domek, minimum peněz a nezajištěné hlídání ...jak dlouho vlastně trvá rodičovská dovolená? tj. doba kdy je opravdu vhodné být s malým celou dobu a od kdy by šlo nastoupit???
@gumidek také musíš do práce nebo jen na nějaké "volníčko"?
není tu někdo, kdo má chůvu pravidelně? že by mi napsal pocity a vůbec celkově průběh?
si říkám, pokud bude dítě u mě tak já se držela hesla - všude lépe než doma 🙂 🙂 a trávila jsem ráda čas s jinými lidmi než s rodinou .. 🙂

berenika39
6. led 2011

@baraz no nevím, podle mě je pro dítě rozhodujících cca prvních půl roku, pak už se dá vymyslet ledacos, už třeba jen jídlo - do půl roku tak nějak (ne bezpodmínečně 😉 ) se dá kojit, takže tam prostě nějaký ten pevný svazek je 😉 , po půl roce už je prcek o něco přizpůsobivější, nakrmí ho kdokoliv, víc se dokáže zabavit, dá se sním ledacos podniknout.....
hledala jsem hlídání pro čerstvě dvouletého syna - chůva - přes dobrou zavedenou agenturu stála cca 240 káčé na hodinu....takže je jednou týdně v jeslích a pohodááááá....jinak ceny neoficiální - bez zprostředkování, jsou do 200,-. Mateřská je do půl roku - část platu. Pak je rodičovský příspěvek - do 2,resp.tří, čtyř let dítěte.
Ale: počkala bych, až bude prcek na cestě, opravdu se může ledacos změnit, i politická situace u nás 😀 😀 😀 😀 , nechci to zlehčovat, ale uvidíš potom, jak na tom budete. Nepřidělávej si starosti teď a těš se na maminkování.

jajulin
6. led 2011

Ahoj, můj manžel chodí do práce 5x týdně na 8 hodin, což se nezdá být dlouhá doba. Ale je k tomu třeba připočítat cestu do práce a z práce (i když je to třeba jen 15 minut), přípravu ráno i kratičký výdech po příchodu (najíst se, převléknout atd.). A když se to posčítá, tak toho času, který na mimčo zbyde, není tak moc. Navíc malé děti chodí večer celkem brzy spát. I když taky nejsem zastáncem hlídání, myslím, že to mimčo bez úhony přežije. Jde spíš o to, abys pak třeba na chůvu nežárlila, že Tvé miminko zná stejně nebo ještě líp než Ty a že u prvních významných okamžiků (úsměv, přetočení, krůčky) může být ona a ne Ty.
A když už bych zvolila hlídání, tak určitě min. 3-4 měsíce po porodu. Po tu dobu si na sebe maminka s mimčem musí navzájem zvyknout a mimi fakt potřebuje cítit blízkost matky.
Chápu, že některé děti jsou rády ve společnosti jiných, ale to se spíš jedná o ty starší. Neslyšela jsem o dítěti do jednoho roku, které by se tisklo raději k někomu jinému než k mamince 🙂.

jajulin
6. led 2011

A ještě mě napadlo s tím kojením: Kojení ušetří spoustu peněz, podle mého info (nikdy jsem UM nepoužila) vyjde umělé mléko pro cca půlroční dítě na 2000 -2500 Kč měsíčně. A kdybys měla chůvu na 3 dny v týdnu, tak bys asi musela přejít plně na UM, protože pár dní krmit flaškou a pár dní kojit - to není moc reálné. Tak si musíš spočítat, kolik Ti z platu zbyde, když zaplatíš chůvu i UM a jestli se to vyplatí.

gumidek
7. led 2011

@baraz Osobně se teda budu vracet po dvou letech do práce a jesle budeme mít nejdřív od září, takže to pořešit musím. Asi bychom teda nějak těch pár měsíců překlepali i bez jakéhokoli mého příjmu, ale už i sama cítím, že prostě do práce chci.

Jinak využíváme občas chůvičku na hlídání, když chceme někam vyrazit, ale to je tak na půl dne, a to se nám osvědčilo. Ovšem až od jednoho roku. Do tý doby občas hlídala babička, jinak byl pořád s námi.

@jajulin To asi tak 5x týdně na 8 hodin chodí do práce téměř sto procent manželů, ne? A většina jich ještě na delší dobu nebo nemají práci 15 minut od domu. Prostě to řešíme tak, že prcek je o víkendu s námi, ne u babiček a ve všední den se od příchodu domů až do uložení stará tatínek. A samozřejmě i ráno - ranní hygiena, snídaně... to všechno zvládají s tatínkem sami. A není to o množství času stráveném s dítětem, ale o jeho kvalitě.

zlatouch
7. led 2011

@baraz a nemohla bys nějak pořešit v práci ten příjem, že by ti dávali ofiko víc? Takhle mi to přijde zbytečně složité, mateřskou budeš mít malou, pak musíš na 3letý RD, to oboje ukousne dost peněz 😒 Kdyby ti oficiálně dávali víc, mohal bys jít na MD, to by tak nezamávalo s rozpočtem a kolem toho půl roka už je plno řešení na hlídání aj 😉 a navíc bys mohla mít těch 11t rodičáku.
Nejsem zastánce obětavých matek, co sedí non stop doma, ale jít do práce hned po porodu mi přijde trochu brutální, navíc docela pochybuju, že bys to pak snášela v pohodě (ony ty hormony jsou mrchy...)

bellka
7. led 2011

@baraz ahoj...jak už bylo řečeno, je to každého věc a každého rozhodnutí a ani nevím, jak bych ve Tvé situaci reagovala já. Ovšem po mých zkušenostech, kdy jsme o miminko bojovali neskutečné roky, bych k němu nikoho cizího ani na vteřinku nepustila, ale to říkám opravdu jenom sama za sebe 🙂 Jinak si myslím, že chůvu určitě seženeš, dneska jsou agentury, jenom si prověřte, koho k dítěti pouštíte, člověk opravdu nikdy neví 😉

baraz
autor
7. led 2011

@zlatouch příjem asi nepořeším - protože to by mi to na daních vzalo tolik, že bych si ten rozdíl snad i ušetřila .... 🙂
jsou to ale komplikace .. kdyby mi vyšli v práci vstříc na poloviční úvazek -ale to prý bohužel nejde ..taky bych nerada odešla hned po porodu, sem myslela tak 3 měsíce doma a pak začít ...je možné aby se rodiče na rodičovský střídali? teda jestli já to nějak vymyslím - to bude něco ..mám na to tak půl roku, jinak se obávám že to budu muset ještě odložit :(
ale je pravda, že si říkám že to není o tom kolik času, ale jakým způsobem .. takže pokud by byla chůva - tak by se malému věnovala na 100% a já potom taky - bych si víc vážila toho času .. a přítel také - každý by měl vždycky dětátko sám pro sebe a naplno 🙂

zlatouch
7. led 2011

@baraz no jo, daně jsou opruz, to je fakt 😒 tak si šetři z neplacených daní do prasátka a za chvíli si můžeš vyplácet sloušnou mateřskou 🙂
co já mám info(trochu zastaralé) tak to střídání jde, ale nevím kolikrát. Ale využívalo se to jako fígl, když někdo neměl nárok na 2letý RP, tak šel jakoby chlap a pak se to vyměnilo a nárok zůstal.
po těch 3m si to jakž takž dovedu představit na těch pár dnů, ale chůva bude asi pěkně drahá 😒 a ty možná trochu vyřízená (sem tam probdělá noc a tak..), ale hodně záleží na přístupu chlapa 😉
A je ti fakt málo, sice jsem pochopila, že máš fobii ze starých matek, ale v tehle kategorii ještě dlouho nebudeš 😉

takyja
7. led 2011

@baraz Já jsem měla chůvu chvilku cca když malé bylo 5/6 měsíců, chodila 2x týdně na 4 hodiny a pak sem tam večer, ale utnula jsem - vadilo mi to. Byla profík, s referencema kamarádek, se speciálním vzděláním k dítěti.. Prostě jsem to já nedala, bylo to na dítě moc brzy, dle mého názoru.
Jinak jít po 3 měsících po porodu do práce mi přijde hloupost, je Ti 22 let, tak se nejdřív postavte na nohy a pak řešte dítě, než mu strkat v tak ranném věku chůvu.

baraz
autor
7. led 2011

@zlatouch kdybych šetřila daně tak ok - ale my se před měsícem nastěhovali a pokud to mimčo chci, tak musíme udělat podkroví kde bude mít pokojík a spoustu dalších věci .. to je to - že si nebudem schopní nic našetřit .. a to jsme začali vyřizovat stavební povolení když mi bylo 19 ... už takhle to vnímám jako "skluz" :( na tu 2 letou mateřskou je třeba příjem kolik? někde jsem myslím četla 16 tis. ale hrubého nebo čistého?
budu se modlit at si přítel najde lepší práci nebo že se zaměstnavatel - ještě s ním budu jednat umoudří a umožní mi nějaký kompromis jak pracova ..

amallie
7. led 2011

@baraz Pokud si vezmes dvouletou variantu rodicaku, tak dostanes 11400 mesicne a materska, pokid mas vysoky prijem, jak pises, bude delat pres 20tis a tu budes brat pul roku. Takze si myslim, ze nez odejdes na materskou, muzes si neco nasetrit, ze matersky to zvladnete, z rodicaku a nasetrenych penez taky a az bude mimi vetsi, rok a pul treba, uz se o chuve uvazuje snadneji.

baraz
autor
7. led 2011

@takyja jako že jsi nezvládala ten pocit, že se stará někdo jiný? to je to, co si nedokážu zatím představit - jak bych to nesla ..a to by asi byla ta jediná překážka, která by mohla nastat ..
postavne na nohy - kámoška hypoška tu s náma bude 30 let, navíc bychom potřebovali auto - tzn. nepředpokládám že příjmy nám nějak vzrostou a ty výdaje budou stále stejné ..přijde mi, že pokud budu čekat tak budu ztrácet čas ... ale třeba se malé narodí a já zjistím že radši nebudu jíst a šatit se a nic podobného (ikdyž ted při stavbě to vypadá podobně) a malé zvládu i s ním doma ...

micha.bello
7. led 2011

Já bych chtěla až mi obě děti odrostou (jsem podruhé těhu) tak za těch 15 let dělat něco takového, hlídat děti. Jen přemýšlím co všechno člověk k tomuhle povolání potřebuje aby se k tomu dostal. Moje sestra (25) jestli bude mít někdy děti (nejdříve za 5 let) tak chce mít také chůvu, jelikož její představy o platu vysokoškolačky budou 25 tisíc čistého výš a na rodičák "jen" s 7600.

berenika39
7. led 2011

@baraz přesně. ted si s tím dělat nějaké konkrétná starosti je opravdu zbytečné, těch okolností s emůže tolik změnit, že všechny tyhle spekulace coby kdyby budou bezpředmětné. je mi jasné, že nechceš do nejistoty, jdeš na to zodpovědně, ale v klidu se snažte, až to nastane, vyřešíte to. za rok může být všechno jinak, a tím nechci strašit, to rozhodně ne 😉

amallie
7. led 2011

@baraz Jinak si myslim, ze je brzo na to to resit, jestli jeste nejsi tehotna. Situace muze byt a jiste bude, uplne jina.

takyja
7. led 2011

@baraz Jj, přesně tak. 😉 No uvidíš, jak se rozhodnete, držím palce! 😉

bledulka
7. led 2011

@baraz já sama s tím zkušenost nemám,ale bratrancova manželka byla v podobné situaci..(ale je to už 10 let) vydělávala před porodem dost, nechtěla přijít o svou pracovní pozici. Byla doma po celou dobu mateřské dovolené a okolo půl roku malé šla do práce. Měla štěstí,že našla paní na hlídání maminku s dítětem,která si takto přivydělala a ta maminka bydlela blízko jejího zaměstnavatele. Malou ji nosila v domluvených intervalech na kojení (zaměstnavatel ji to umožnil a možná bych i zabrousila do zákoníku,zda dokonce není zaměstnavatelova povinnost umožnit kojící pauzy)
Holčičce se věnovala po své práci hodně- prostě využila zbylý čas co jim zbývá na maximum a určitě holka nestrádala...chůvu měla jako svou tetu, máma je ale máma...

rozhodně jsem ji nepovažovala za krkavčí matku, jak jsem ji jinak v mateřské roli pozorovala,tak je to jedna z nejlepších maminek,které znám..

co je pro vás s manželem podstatné,jak si to představujete si ale určitě včas ujasněte at pak není problém... určitě si i zkuste našetřit něco stranou,kdyby byl problém (nemocenská během těhu atd)

hodně štěstí 🙂 😉

baraz
autor
7. led 2011

@bledulka tak to je moc pěkný příklad z praxe .. děkuji za názor .. kdyby mi to vyšlo takto tak je to paráda 🙂
holky díky všem 🙂