Jídelníček 10ti měsíčního mimi. Kolikrát denně dát UM?

holly1
11. zář 2009

Prosím napište mi, některá maminka, která nekojí a má zhruba 1Oti měsíční dítě, jak vypadá váš jídelníček. Přestávám kojit (malá nechce) a nevím, kolikrát denně a kdy dávat um. mléko a další příkrmy. Zatím jsem kojila asi 3x-4x denně a měli jsme 3-4 příkrmy. Poslední dobou v tom ale máme dost zmatek, malá nechtěla ani kojení ani moc jíst, roste jí zoubek.

mikulka
11. zář 2009

A není to škoda nechat kojení? Ona se třeba ke kojení vrátí. Skoro žádné dítě se neodstaví před rokem.

JInak na každém balení UM je napsáno, kolik bys měla UM za den dávat. je to dle věku.
Myslím, že od 10. měs je to 500 ml.

Jídelníček viz www.kojeni.net. je tam přesný příklad.

Např.:

mléko
snídaně chléb s něčím
mléko
oběd
ovoce
kaše
mléko

holly1
autor
11. zář 2009

Mikulka, na mléku je napsáno 1-2 dávky za den, možnosti do 150,180 a 210 ml vody. Na kojeni.net jsem se dívala, jsou tam dvě dávky UM po 100-200ml. Zajímá mě nejen mléko, ale i ostatní jídlo. K snídani malá chleba s lučinou nechce, jí jen suchý rohlík, takže ráno dávám jogurt s ovocem. Co jiného bych mohla namazat na ten chleba? Žervé je to samé jako Lučina. Jinak to takhle zhruba máme. Nevím, jestli se odstavila, prostě ode mě pít nechce. Já už nemám sílu to zase řešit, za poslední měsíc je to asi potřetí. Pořád ji "přemlouvám" a zdá se mi, že to prostě budu muset respektovat. Nechci jí to pořád nutit. Myslím, že 10 měsíců kojení je docela dost. Několik měsíců jsme řešili bojkot, vlastně pořád nějaké problémy s kojením byly a jsou. Moje BMI je 15 a cítím, že už si potřebuju odpočinout. Navíc malá spí přes den jen hodinu a deset minut. Jsem ve stresu a ráda bych měla vyřešené aspoň mléko, protože ani jíst teď moc nechce. No dnes vlastně vůbec neobědvala. Nechce ani odstříkané z flašky ani zeleninu.

samba
11. zář 2009

Přestala jsem kojit docela brzo - malý byl líný si vzít dost mléka, vždycky jenom tak, aby zahnal největší hlad a dost. Vůbec nepřibíral, tak mi MUDr. dala na zkoušku Nutrilon na dokrmení a časem jsme zůstali jenom u něj ☹ V deseti měsících už jedl skoro všechno - zeleninu, ovoce, masíčko, různé maglajzy - samozřejmě nekořeněné, neslané. Kolem páté ráno jsem mu dávala (vlastně doteď dávám) mlíčko, na snídani rohlík s Lučinou pro děti nebo máslem, na oběd nějakou zeleninu nebo maso (těstoviny miluje 🙂 ), před spaním trochu mlíčka, na svačinu přesnídávku a večer zase mlíko, které trochu zahustím rýžovou kaší, ať ho to na dýl zasytí. Na rady z časopisu jsem se dávno vykašlala, protože mi to přijde, že to píše někdo, kdo děti vidí jenom na ulici....
Taky asi hrozně záleží na prckově apetitu, musíš zkoušet a za nějaký čas si určitě nějaký systém v jídelníčku uděláte 😎

samba
11. zář 2009

Holly1, možná Ti to bude připadat docela drsné, ale když jsem Kubíka učila na příkrmy (mezi 4-5 m), tak jsme s tím bojovali tak dlouho, až jsem do něj dostala aspoň pár lžiček a to tím způsobem, že jsem ho dala do lehátka, ručičky strčila do dupaček, ať sebou nemůže moc mlátit (já vím, jsem hrozná 😅 ) a rozesmívala ho tak dlouho, dokud neotevřel pusinku a pak jsem mu to tam šoupla. Někdy místo smíchu řval, ale i tak tu pusinku otevřel. Po týdnu rezignoval a začal baštit normálně.
S tím kojením Ti dávám za pravdu, jestli malá nechce, tak ji odstav. Je to sice škoda, ale ber to tak, že jsi pro ni udělala maximum. Když jsem přestala kojit, tak jsem to sice obrečela, ale nenechám přece dítě hlady, když ode mě nechce... A taky to má jedno pozitivum - nebudeš mít malého závisláka a nebudeš mít problém s odstavením.

ludmilka
11. zář 2009

Ahoj Holly, ja som kojila devat mesiacov a vobec nemam vycitky, ze to bolo kratko. Uz som potom nemala mlieko, ale Jakubko si lahko zvykol na UM. Chutil mu aj Nutrilon aj Sunar, tak sme ostali pri Sunare. Davame 2xdenne 200ml, rano, ked vstane a podvecer okolo piatej. Okrem toho ma na desiatu (svacinu) smotanovy jogurt, davame akekolvek ovocne okrem jahody, a vecer pred spanim kasu. Takto ma spolahlivo pokrytu mliecnu davku. Na obed ma masko so zeleninou a cestovinami alebo ryzou alebo zemiacikom, okolo tretej poobede nejake ovocicko, pomedzito si este dava zlte hadata-kukuricne krupky alebo piskotku. Davli sme aj chlebika s maslom a tenuckou vrstvou domaceho dzemu, to bola mnamka. Zatial sme nenasli nic, co by mu nechutilo, nastastie🙂 Dufam, ze ten prechod lahko zvladnete a ze sa das coskoro dokopy a oddychnes si. Drzim palecky🙂)

holly1
autor
11. zář 2009

holky, díky. Malá nějak nechce věci na lžičku - ovoce ani zeleninu, chtěla by jen kousky - př. rohlík. Ale samotný, s lučinou nee. Máme to teď dost divné, doufám, že se srovná a že zvládneme to odstavení. Mně to bude asi líto víc než jí, ale už bych to fakt ráda zrealizovala. díky.

ducky
11. zář 2009

Ahoj Holly,
vydržela jsi dlouho, já malou odstavila v 8mi měsících. Moje mlíko jí nic nedávalo, jen se napila a stejně měla za chvíli hlad. My jsme tento problém měly od 4,5 měsíců, kdy téměř nepřibírala.
Každopádně náš jídelníček je takto?
6.00 - UM z 210 vody
9.00 - jogurt a chlebík s trošičkou másla
12.00 - masozeleninový příkrm nebo zeleninový s uvařeným žloutkem
15.30 - ovocný příkrm
18.30 - kaše ze 170 vody
Snažím se dodržet, aby měla malá 500 ml mléčné stravy, nemusí to být jen mlíčko.
Holčičku máš stejně starou a té mojí to vyhovuje. Tak si z toho třeba něco vezmi a uvidíš 😉 😀

mikulka
12. zář 2009

ducky, promin, ale napsat, moje mlíko jí nic nedávalo, je blbost.

Samozřejmě, že mateřské mléko dává, a dává mnoho.
V tolika měsících ale není na zasycení, ale na napití a také něco jako lék.

Holly, my si s kojením užili moc. Často jsem byla tak vystresovaná, že darmo mluvit... Nakonec jsem vše přestála a jsem ráda.
Myslím, že pokud malá nechce ani jíst, je to problém se zoubky a mělo by to do 14 dní být lepší.
Nechci tě přemlouvat, ale snad by stálo za to, ještě s kojením ty dva měsíce vydržet. Po roce už vůbec nemusíš dávat UM. 😉

Já při posledním bojkotu, který trval 4 dny - nepil vůbec a byla to hůrza, byla vedra a my do něj nedostali ani jiné tekutiny...- to nakonec udělala tak, že jsem s malým chodila, prso venku a chodila jsem po bytě a tiše zpívala. Pak se přisál. Pravda, chození při kojo zůstalo dodnes, ale mně to nevadí.
Holly, přimlouvám se, abys to ještě zkusila, pokud to jsou zoubky, ke kojení se vrátíte. Zkus ještě odstříkávat, vždyť dávat UM na dva měsíce, nemusí si ti zvyknout, je to složité.
Jinak pokud dáváš jogurt, ten se rovná 250 ml mléka a k tomu kaše a máš skoro těch 500...

Na rohlíček zkus dávat jen máslo, nebo plátkový sýr. Když ti to enbude jíst, nevadí, dozraje.

samba: to teda promiň,a le takhle drastický způsob kremní, to fakt neeee. Může mít trauma a může se mu projevit později, klidně v dospělosti.

holly1
autor
12. zář 2009

ducky, ty dáváš UM jen jednou denně? A vypije ti i jiné tekutiny? Mně se malá naučila pít i něco jiného než mléko teprve nedávno.
Mikulka, dnes jsem zase kojila. Malá docela pila ( i když u ní je norma tak tři minuty) a kupodivu mi připadá, že v prsou zase něco je. Což je zvláštní, protože včera jsem téměř nekojila ani neodstříkávala a nic moc jsem v nich neměla. Jak to myslíš, že když vydržím do roka, nebudu potřebovat už vůbec UM? Dávat kravské mléko z lahve se mi nechce, mám v plánu koupit nestlé bifidus, to je prý dobré UM po roce věku. Myslíš, že UM je horší než obyč. kravské? Je jasné, že UM je taky z kravs. mléka, ale přece jen je přizpůsobené pro mimina a bývá obohaceno o nějaká probiotika a jiné látky, ne? Jogurt 150g je jako 250 ml mléka? To jsem nevěděla. A kaše se taky takhle přepočítává? V těch cca 10 měsících by dítě mělo mít 500 nebo 600 ml mléka a mléčných výrobků? P. Mrázková mi psala, že tekutin by takhle staré dítě mělo mít 800 ml, což je docela dost. Já nevím, moc už se mi kojit nechce, i když dnes jsem teda zase kojila, takže do toho asi znovu spadne. Je to možná povrchní, ale docela mi chybí, že nemůžu mít hezké prádlo, že jsem šíleně vyhublá, vycuclá atd. No nevím, asi to ještě zkusím, i když se mi ani moc nechce. Připadá mi, že rozhodnout se přestat kojit je docela těžké. Člověku to bude asi vždycky trochu líto. Je fakt, že mám kojení hodně vybojované a to jsem ještě v těhotenství říkala, že mě kojení moc neláká a že možná kojit vůbec nebudu. No, skutečnost je pak dost jiná než představy...Ty chceš kojit jak dlouho?

holly1
autor
12. zář 2009

mikulka, plátkový sýr? Někde jsem četla, skoro se mi zdá, že na kojení.net, že tvrdý sýr až po 2. roce věku. Nebo se zase pletu??

mikulka
12. zář 2009

Tak vidíš, malá s e určitě nechce odstavit, když jsi kojila. Každá kapka MM je dobrá, uvidíš, jak bude zdravá, v dospělosti se to ukáže a teď taky. 😉 3 minuty u tak starého dítěte je až dost. To vytáhne bohatě, co potřebuje.

Po roce věku už nemusíš dávat UM, pokud dáváš jiné mléčné výrobky. Například 2 jogurty stačí na pokrytí mléčné dávky u ročního dítěte.
Jogurt se takto přepočítává, kaše ne. Kaše je tolik, kolik ji uděláš. 😉

Těch 800 ml jsou VŠECHNY tekutiny. tedy i kaše, to, co je v příkrmech, kojo, voda atd.
500-600 ml jsou mléčné výrobky, tedy kojení, UM, kaše, sýry.
Ale popravdě, nemyslím, že tolik tekutin vypijí všechny děti. 😕

Tvrdý sýr se dává skutečně až po roce, ne 2... Ale jeden plátek/den, nebo půlka, rozhodně nevadí.

UM není horší než kravské mléko, to spíš naopak, UM je z kravského mléka, ale už je odštěpené. Spíš jsem myslela, že v 10 mes je dost pozdě zvykat na UM. Po roce už ho dávat nemusíš vůbec.

Hubnutí není až tak z kojení, já byla vždy hodně hubená a poslední dobou jsem hodně přibrala a to kojím dost. U tebe bych to spíš přičítala stresu. Každou maminku stresuje, když jí děcko nejí a nepije. Ale neboj, to jsou tajová blbá období, která zase odplují.

Pokud tedy mohu radit, a malá tvoje mlíčko chce, ještě vydrž. Uvidíš, jak budeš nakonec ráda.
Já chci kojit do roka a pak se uvidí podle malého. Právě z důvodu, že ho nechci navykat na UM, hledat vhodnou značku, nemusí mu samozřejmě hned každé UM sednout a tak... Myslím, že kojení, pokud jde, je jednudušší.
ALe věř mi, já s kojením zažila moc těžkých chvilek, často jsem to chtěla vzdát, často jsem už byla moc vyčerpaná. Ale pak jsem byla ráda, že jsem to překonala. 😉

A s tím spodním prádlem, to máš pravdu. Mám vytahaný kojo podprdy a to tedy nic moc, že jo! 😒
Ale už jsem si koupila i dvě pushupky a ty budu brát ven. 🙂 😉

Tak hlavu vzhůru! Malá má možná trápení se zubama, to by nechtěl jíst a pít nikdo. Zase bude dobře.

eliotka
12. zář 2009

Taky se mi stalo, že malý mi v 9 měs nechtěl MM, byl to bojkot, ale spravilo se to: byla jsem totálně na nervy, nepil vůbec 3 dny, ale pak pohoda a kojíme doteď.

Holly, vydrž ještě, vrátí se ti to.

hobitkova
12. zář 2009

holly1: myslím si, že nutit se do kojení je nesmysl a osobně si nemyslím, že po roce už dítě UM nepotřebuje. Moje dr. například říkala, že UM by mělo dítě pít až do 3 let, ale ne že mě tady ukamenujete, vím, že co dr. to jiný názor. Naopak si myslím, že každá mamka vycítí, co je pro její dítě nejlepší, takže jedna bude po roce dávat kravské mlíko, jiná 2 roky UM atd. Malému je 11 měsíců a už taky končím s kojením, myslím si, že rok je optimální, že jsem pro něho udělala dost a teď je čas, myslet i na sebe. Už jsem ho pomalu převedla na UM, kojím jen ráno v 5 (což je jediné kojení, kterho se bude vzdávat těžko), ale snad to do měsíce zvládnem. Jinak náš jídelníček vypadá takto:
5.00 - kojení
7.00 - pečivo s máslem nebo Lučinou
10.00 - přesnídávka nebo ovoce
12.00 - oběd
15.00 - UM
17.00 - jogurt
19.30 - kaše
20.00 - bylo kojení, teď si cucne trochu UM, ale myslím si, že netřeba

ducky
12. zář 2009

Mikulko to je můj názor a tím pádem ho můžu napsat. A nepiš mi tu, že kojené děti jsou zdravé a nekojené ne, to je ještě větší blbost 😝 Moje dcera je zdravá a kojila jsem do 8mi měsíců. Je to věc každé matky.

Holly dávám skutečně jen jednu dávku UM. A jinak pije malá vodu 😉 Zkoušela jsem vše možné a nakonec se konalo veliké překvapení 😀 Já jsem vyčetla, že by dítko v tomto věku mělo vypít 160-200 ml a to malá vypije v pohodě. 😉

mikulka
13. zář 2009

ducky, ale já neříkám, že kojené děti jsou zdravé a nekojené ne. Takhle černobílé to není. Přece ale každý ví, jaký přínos kojení má. To sem nemá cenu psát.
To, kdy se končí s kojením určuje dítě a pokud to matku unavuje, vyčerpává, nebo má jiné důvody, proč skončit, pak samozřejmě, určí konec matka.
Jen jsem psala vlastní zkušenost.

jiskrina
13. zář 2009

Jídelníček můžeš mít stejný jako dosud, jen místo MM dávat UM.
Měla by mít cca 500 ml ml. výrobků, je to včetně kaše a jogurtu. Takže spočítej, kolik toho má v kaši a jogurtu pak zbytek dej UM. 😉

Jinak si myslím, že násilně odstavovat dítě (holly, to není narážka na tebe) je drastické. Pokud dítě má zájem o kojení, proč mu to brát. Kojení má obrovský přínos a pokud nemá matka zdravotní komplikace apod., neměla by odstavovat (samozřejmě, pokud už dítěti nejsou 2 roky, kdy už kojení nepotřebuje, imutní systém je dotvořen).
Já holku kojila jen 3 měs., pak už nechtěla, trápila se, tak co. Kluka kojím i teď v 11 měs. Děti si sami řeknou.

sylvka
13. zář 2009

ahoj my takto v 10měsících:7:00 ráno sunar cca.150ml,dopo v 10h.jogurt(prej nejlepší jsou jihočeský 😝 ),okolo 13 příkrm oběd,okolo 16 ovoc.příkrm,pak měl hlad okolo 18-19h.takže sunar,večer 250ml.kaše a v noci sunar 😝 jo ale martínek je nadměrně žravej pozn.

ducky
13. zář 2009

Mikulko napsala si, že je něco jako lék.
Nevím, jak si dítě, které nemá rozum bude určovat konec kojení.Kojení dle mého vždycky ukončuje matka na základě nějakých subjektivních důvodů a ne dítě.

Jiskrino a kdo myslíš, že tady násilně ukončoval kojení?

mikulka
13. zář 2009

ducky, ale opravdu kojení ukončujew dítě. To přece není o rozumu, ale o jakési intuici. Dítě SE SAMO ODSTAVÍ jakmile je čas. To je příroda. Nevím, jak bych to vysvětlila, ale je to tak. Určuje to dítě, fakt. 😉 Moje jedna kamarádak má chlapečka, ten se jí odstavil v 11 měs., ona chjtěla kojit dál, on ne. Pak moje jiná kámoška kojila ještě ve 2 letech a dítě se odstavit nechtělo. Musela to ukončit ona samozřejmě. 😕
Nic ve zlém, prosím.

samba
13. zář 2009

Mikulko, já vím, že to bylo drsné, ale vůbec mi nechtěl přibírat - moje mlíko mu nestačilo a nepřibíral ani po Nutrilonu. K doktorce jsem chodila každý týden na převážení a den před tím jsem nespala z toho, že mě zase sprdne. Na příkrmy jsem sázela - jako že to už je to poslední, po čem přibere, takže jsem to do něj nějak dostat musela. Potom už začal přibírat normálně 🙂 , i když teď jsme byli na roční prohlídce a i tak mi doktorka řekla, že by měl vážit aspoň o půl kila víc, ale už si z toho hlavu nedělám, papá krásně a navíc mi známá řekla, že naše MUDr. má ráda baculaté mimča s faldíkama a když je potom kolem druhého a třetího roku pořád silnější, tak prý maminám nadává, že je překrmují 😒

sylvka
13. zář 2009

myslím že právo ukončit kojení má jak matka tak dítě.matka,pokud je jí to třeba už nepříjemné(některé děti hrozně tahaj ,koušou apod.)má méně mléka....dítě když už prostě nechce,přijde na jiné chutě 😝 já jsem martínka kojila částečně do cca.7-8měsíce,pak už mi to nebylo příjemné,nevim proč a on už to nechtěl,přišel na chuť sunaru....

ducky
13. zář 2009

Mikulko tak takové případy kolem sebe nemám, kojení vždycky ukončily matky. Nechci se rozhodně dohadovat, ptž každá máme svůj názor a každá z nás si ho nechá, ptž zde nejsou argumenty jak tu druhou přesvědčit. 😉

mikulka
13. zář 2009

ducky: ok, v poho.
samba: no jo, tak to chápu, to je pak hroznej stres, když dítě nepřibírá, chápu. 😕

kostan
20. kvě 2012

Ahojky, u nás je jídelníček takto , v8.00 -200 um
9.30h bud oplatka nebo křupka
11,h. jogurt ,bud activia nebo honlandia
14.30 -oběd příkrm maso se zeleninou
16.00 - křupka nebo chlebík ,
17.30 - přesnídávka a kousek jablíčka nebo jahudka
21.00 -200ml kaše.
😵

varanka
1. čer 2012

Ahojky, tak u nás to vypadá takhle: kolem 5:60 kojim, 7:30 rýžová kaše s přenídávkou ci přesnídávka a rohlik, 11:30 zeleninový příkrm ( někdy s masem či s vajičkem) 14-16 kukuřičné křupky, 16:00 ovocné pyré, 18:30 mléčná kaše ( většinou s medem- oblíbená), 19:00 kojení
Chtěla jsem přestat kojit už v půlroce, abych se mohla dříve vrátit do práce, ale plně jsem kojila až do sedmého měsíce a teď jsme u kojení zůstaly jen ráno a večer. Plně mě to vyhovuje, ale mám obavy z toho, zda jí to malé může stačit ohledně pitného režimu. Během dne jí dávám čaj nebo čistou vodu, ale mám pocit, že se tak nenapije jako z kojeného mléka. Možná je to tak normální. Učíme se pít uz měsíc z pitíčka Nuby.

monika12353
1. čer 2012

@varanka Ahoj, ja mam 8 mesicniho chlapecka, sice trochu vic kojim nez ty, ale zase mi nepije vuuubec nic jineho- proste vsechno odstrci a pry je to normalni, ze kdyby mel zizen, napije se... tak mu muzes zkusit dat lahvicku s vodou, hrnicek ... a kdyz nebude chtit, bud v pohode 🙂

monika12353
1. čer 2012

Teda ta diskuze o kojeni co tu byla je husta. Ja sice stale kojim ˇ- 8. mesicu- ale zpocatkku jsem nekojila, byl na nutrilonu a silenym usilim jsem se ke kojeni ve 4.mesici probojovala. Ale stalo me to sileny vycerpani, unavu, hodiny , mozna cele dny a tydny odsavani, stres- zda ted odsavat nebo ne, co kdyz pak nebude mit mlicko, az se probudi atd atd..silenou bolest, kdy me i vlas na prsu bolel!!! Spousty slz, jak to bolelo , kdyz se prisal atd atd... presto jsme nakonec vyhrali, i kdyz celou tu dobu dokrmujeme vecer sunarem (stale je proste mlicka malo). Kojeni je dulezite, ale po tom, co jsem si prosla- ne za kazdou cenu- ted zpetne bych to asi vzdala driv. Jo a k tomu zdravi a mlicku- je zdravi prospěšné, to jo, ale nejvíce zpočátku...🙂 🙂 kojeni zdar

camelinka
1. čer 2012

Nase mala ma jidelnicek nasledujici:
snidane (kolem 5-7h) 200 sunaru
svacina (kolem 9h) kousek chleba s lucinou, maslem,pom.maslem nebo marmoskou obcas,ovoce nebo zelenina
obed (kolem 12-13h) masozelenina s bramborem, ryzi nebo testovinou
svacina (kolem 16h) bily jogurt s malou ovoc presnidavkou, nebo ovocem
vecere (kolem 19h) 200-250 kase nebo sunaru, jak kdy 😉
@monika12353 souhlasim, kdyz se z toho stane problem,stres a starosti tak to za to nestoji 😔 .ja kojila do 10m,pak uz mala chtela jen 1x denne k ranu a ja mela celou noc strach aby nechtela jeste v noci,protoze by pak nezbylo na rano. tak sem to utla, vyzunkne flasku sunaru, v klidecku chrni do 9 a vsichni sme spokojeni 😉 .

monika12353
1. čer 2012

@camelinka Teda, tak do 10.mesicu, to uz je nadstandart..ja to u nas vidim na brzky konec- teda rano jeste mlicko stale mam, ale odpo a vecer je to stale bida..ale ted uz aspon to neboli.. A ja cele prvni 4, mozna 5 mesicu vstavala v noci- a odsavala ale ten stres, ze se probudi a ja nebudu mit mlicko, no des.....

camelinka
1. čer 2012

@monika12353 no ja chtela tak nejak do roka,ale nebylo to pro me uz zas tak dulezity datum, spis su liny tvor a prso bylo pohodlnejsi nez litat varit sunar 😅 . Taky musim rict, ze sem za celou dobu nemela jediny problem s kojenim,takze to slo fakt samo. Az posledni 2 mesice uz pres den nechtela a zacalo rapidne ubyvat. Chvili sem se snazila odsavat aby se to udrzelo,ale stejne si myslim ze se takhle sama nenasilne odstavila. Ani ji to nechybi, je spokojena at se nacpe cimkoliv, hlavneze ma plny bricho 😀 .
To si dobra, hodne mamin by to vzdalo 😉 😉 😉