Jídelníček pro dítě po 18. měsíci. Poraďte

simik78
3. led 2012

Ahojky maminky,
mohli byste mi poradit a zároveň se svěřit s Vašimi zkušenostmi, jaký máte jídelníček u dětí v i po 18.měsíci věku dítěte?

Předem moc díky 😵

lusy82
3. led 2012

Ahoj, no já už se snažím mu dávat to samé co nám. Akorát trochu jemu uspůsobený a hlavně aby měl co potřebuje. I když poslední dobou je to trochu těžší, protože si začíná trochu vymýšlet. Např. Ráno kolem 6.až7.h kojíme ( když jsi na UM tak se asi dává místo snídaně ), pak kolem 8.30 snídaně ( rohlík, chleba s máslem, sýr, šunka, lučina, domácí marmeláda ), 12.00 oběd ( přizpůsobím mu to co děláme, buď mu odeberu trochu omáčky a ochutím mu ji méně, nebo třeba maso ochutím všem jen sol,í pepřem, kmínem a snažím se aby k tomu měl nějakou zeleninu ), k svačině mu dám jogurt s ovocem, někdy s kukuřičnými lipínky, nebo tvaroh s přesnídávkou nebo ovocem, nebo něco jiného mléčného ( puding, domácího pribináčka atd.) + ovoce no a k večeři nějakou polívku se zeleninou a těstovinami, nebo ryzoto a poslední dobou jak už mi nic moc nechce tak mu třeba namažu rohlík. No a před spaním zase kojení. Tak snad jsem ti pomohla a trochu inspirovala. Jnak hezky popsaný a čím se řídím já je na těchle stránkách http://www.kojeni.net/prikrmy.php musíš si tam stáhnout dva soubory, kde jevše perfektně a srozumitelně popsaný.

apollo11
3. led 2012

@simik78 Pokud není dítě alergik, atopik apod., tak už by mělo jíst normální stravu jako zbytek rodiny, samoz. vhodnou pro děti - nesolenou, nepříliš kořeněnou, co nejvíc z přírodních surovin (ne konzervované, uměle upravené potraviny atd.), vyvážený přísun masa, zeleniny, ovoce a hlavně mléčných výrobků nebo potravin s dostatečným množstvím vápníku (my s mléčnými výrobky bojujem, jí je strašně málo 😒 ). Jinak taky nedávám zbytečně moc sladké věci, sušenky (ty třeba jen na procházce venku), čokoládu.. což je těžké obhájit před babičkou, která donese kinder čokoládu s tím, že je přece plná mléka 😅

A příklad u nás: ráno stěží deci UM + pečivo (raději chléb) s máslem, lučinou, pomazánkou.., dopoledne nic nebo kousek ovoce, zeleniny, oběd společný - brambory, rýži, těstoviny.. se zeleninou, omáčkou či masem, občas rybu, hustou polévku, často dělám zapečenou zeleninu se sýrem, to jí moc šmakuje. Odpoledne boj s jogurtem 😎 či lipánkem, většinou sní tak půlku, tak se do ní snažím dostat během dne ještě aspoň kus tvrdého sýra. Jinak furt dlabe průběžně ovoce a zeleninu, což oceňuji. K večeři opět co máme my nebo co stihnu uvařit, občas i zbytek od oběda. Někdy taky má chuť na studenou večeři, třeba obložený talíř - kousky chleba "na ovečky", kousky sýra, zeleniny a třeba vejce natvrdo či rybí pomazánku. Tak jednou týdně vezme na milost mléčnou kaši. Po večeři nabízím ještě UM, většinou herecká scénka, kdy před ním utíká a občas si cucne 😝 🙂 Obecně vidím, že má raději naše "dopělácká" i značně kořeněná jídla než ta vyloženě dětská, ale snažím se naše jídlo přizpůsobovat tomu, aby mohla jíst co nejvíce s námi, takže i já jím zdravěji než dřív 🙂

m.o.u.s.e
3. led 2012

My máme v 18 měsících skladbu takovou: ráno 240ml UM + pokud je napečeno dostane buchtu, svačinka ovoce anebo křupky na mls( někdy vynechám,když chci aby snědla více oběda), oběd dělám , podle toho co vařím sobě a ochucuju celkem dost tzn. posolím opepřím, okořením do té míry,že po ochutnání to považuju za chutné.Po odpoledním spánku dávám banán anebo jogurt, pribináček, termix, průběžně nám pak krade z talíře naši večeři a ta její,to je většinou miska kaše ( dělám mléčnou) anebo pečivo se sárem,salámem atp. Před spaním jsem dávala 180ml UM, ale pokud dost vypije přes den a sní celou kaši,tak večerní dávku UM vypouštím. Postupně chci UM omezovat čím dál víc. Jediné, čemu se vyhýbám je čokoláda, na tu kinder jsem už alergická, ale ke kávě pro nás je dobrá..kdyby radši ta rodina nosila místo čokoládek ovoce,chjo. 😒 A taky smažené věci jsou tabu, hranolky zkusila,ale dělám je v troubě a naštěstí malá je spíš takový degustátor než jedlík, takže u ni pravidlo "všeho s mírou" dodržet není problém.

skajana
3. led 2012

Tak dcera od nějakých 15měsíců jí většinu toho co my, akorát nechce moc jakékoli pečivo, čímž mi teda trochu "přidělává práci", ale co nadělám 🙂 takže u nás k snídani kaši, k dopo svačině ovoce (jakékoli, jen jablka mi nevím proč nejí 🙂), k obědu má nejčastěji polévky, k svačině jogurt nebo nějakou zeleninu s kouskem pečiva, k večeři to co my - rýže/brambory/těstoviny s masem/zeleninou/omáčkou, nebo dost často luštěniny - fazole, čočku a cizrnu, to miluje...a večer před spaním tak 1,5deci UM, už to má víceméně symbolicky a spíš proto, že přes den moc nepije, tak aby měla aspoň něco 🙂 Jinak u všeho se snažím moc nesolit/nesladit/nekořenit...a pokud je to něco, co prostě potřebuje dochutit aby to bylo poživatelný (třeba guláš 🙂) tak jí odložím předtím a nám to dodělám potom.

simik78
autor
4. led 2012

Všem děkuji za příspěvky...a některým z Vás tiše závidím. Na to, že nám co krůček, bude 18 měsíců, nechce moc kousat, takže mi dává dost zabrat! Co se ovoce týče, ze všeho se mu hned začne zvedat žalutek až se pozvrací a nebo když už otevře pusu, z kousků se začne dávit. Sice, už nemáme nic mixovat...ale je to záhul s těmi dětmi... Mamka před ním užvejkaná a on má z toho spíš srandu, než aby mě začal napodobovat.

andelka
5. led 2012

Tak můj má 20měsíců a jídelníček máme
ráno kolem 8h snídaně - 300ml UM + pečivo
10.30 bílý jogurt + ovoce
kolem 13h oběd - záleží co vařím, pokud jde odebrat tak má to podobné co my (rizoto, kuřecí maso se zeleninou a bramborem, těstoviny s omáčkou, špenát s bramborem - často ještě mívá klasickou kojeneckou stravu - kaši brambory s dýní a masem, brambory s červenou řepou a vajíčkem..), dávám mu i polívky, ty moc nekořením a nesolím, většinou odeberu jemu a nám dodělám.
15.30 ovoce + pečivo+mléčný výrobek (včera třeba jablko, perníček a kefírové mléko)
18h mléčná kaše nebo pečivo s Lučinou, se sýrem (když nemá kaši tak k tomu 200ml UM)..
Mezitím někdy kukukřupka nebo dětská sušenka bez cukru, a litr čaje
Vhledem k tomu, že máme oba s manželem sklony k tloustnutí (i další příbuzní) tak nezná Brumíky, Kinderřezy a podobné sladkosti, ze smetanových krémů má maximálně Lipánka tak 1x za 14dní, jogurt dávám 3,5%, sem tam, tak jednou týdně smetanový jogurt. Jí celý den a chutná mu všechno. 🙂

sarihy
19. zář 2012

Dnes jsem se na 18M prohlídce dozvěděla, že to, že malé dávám k svačině broskev/jablko/hrušku/banán je málo, že jí to nemůže stačit, že k tomu má mít ještě něco dalšího (tvaroh, jogurt)...takže mám dotaz - jaký mají jídelníček vaše cca 18M děti ???

U nás takto:
6 - Sunar 230ml
7 - snídaně - bílý jogurt (cca 150g) + 2 dětské sušenky nadrobené
9.30 - svačina - ovoce
12.30 - oběd - cca 230g stejného jídla, co mám já (nesolené, málo kořeněné, hodně zeleniny....)
14.30 - svačina - jogurt cca 180g
+ během odpoledne zelenina a často ovocná tyčinka Alnatura
17.30 - večeře - 2 toastové chleby + sýr + zelenina/hustá polévka/lívance (naposled jich snědla 5 - bez marmošky, tu nechtěla)

Přes den se jeví spokojeně, neječí, není protivná, nevypadá to, že by měla hlad (kdyby jo, to přece prudí a nedá pokoj, dokud se nenají, ne ?!); prostě mi přijde, že jí to takto stačí. Navíc stejně jsem to dělala i u starší a nějaké strádání na ní opravdu nepozoruju....tak nevím.

Díky !

hellina
14. kvě 2013

@simik78 znám.... a spíš mám problém s tím, že doktorka říká mixované, mě se to sice moc nezdá, ale malá kousat nechce - a to má zubů skoro víc než já 🙂 , nepolyká, plnou pusu, pak to vyplivne . Mám strach, aby se pro ni jídlo nestalo hrůzou. My jsme se sestrou prý v 18 měsích jedli všechno "normálně" , jen nekořeněné - říká mamča, tak jsem z toho nesvá - abych malé víc neškodila.

klaravan
12. pro 2015

Ahoj maminky,
mám 18-ti měsíčního chlapečka a také se mi zdá,že papá méně než bych si představovala. 😒
Náš denní jídelníček vypadá většinou takto:
7- 220ml. UM
8-9-kousek rohlíku nebo chleba s Kiri nebo lučina nebo taky jen pár piškotů
11.30 - náš oběd ,třeba omáčka s kolínkama nebo s rýží,hlavně libové masíčko a někdy jen pár lžic a
dojí to až po poledním spaní,zaleží jak je unavený
14-15-třeba jogurt,termix,piškotík a tak a na vycházku ovoce
17-18-pečivo s něčím nebo od oběda
19-220ml.UM
Mám strašnou radost,když malému chutná a sní co mu připravým,bohužel,jsou i dny,kdy pořád něco připravuji a nosím to sem a tam a malý to nechce. ☹

barbara04
5. únor 2016

@klaravan - to ma celkem pekne 🙂 u nas 18 měsíců a jidlo je katastrofa....rano kojim, pak obcas jogurt nebo termix ( musí byt kupovany- na domaci ani neotevře pusu- jak to pozná???) obed 4 lžičky pokud ma dobry den tak i 6... idéalně ryba, hrasek, obcas lžička polévky ... naše jidlo ho taky nezajímá
svačina- pul presnidavky a vecere nic. obcas vezme na milost rohlík nebo par piskotu. no a pak vecer a v noci mliko😳 ted odbouravam mliko pres den, snad bude lip a začne jist.. akorat dr se nelíbí ze od října nepribral😳 akorat mi neporadi jak do nej asi to jidlo rvát.... ale uz se pomalu dopracovavam k tomu ze proste hlady neumre a me to za ty nervy nestojí ..... asi žije ze vzduchu😁

klaravan
6. únor 2016

@barbara04 Ahoj,úplně tě chápu a je mi tě líto,z vlastní zkušenosti vím,jaké jsou to nervy,když malej nechce jíst a já mám panickou hrůzu ,že mu něco je nebo,že se nebude správně vyvíjet a při tom vím,že i málo jim prostě stačí!To jsme prostě my maminky. 🙂 Hodně štěstí!

835616
2. srp 2016

@barbara04 ,máme stejného nejedlika a uz nevím co dal.Nasla jsi nějaký fígl?

barbara04
2. srp 2016

ne🙂 prave se dělíme o pizzu.... ji kdyz chce. obcas sní celou misku rizota nebo polívky a ja se raduju. ted uz druhy den žije ze vzduchu🙂) asi.... ale roste🙂

medvidekmu
9. bře 2017

@skajana prosim jak delate fazole,jako na husto a cocku take????