Jídelníček v 9ti měsících. Poraďte

lendych
5. led 2009

ahoj, můžete mi poradit co dávat mimču v 9 měsích?
my dopol kojíme v poledne zeleninový přikrm, jen občas maso
odpol ovoce a večer kaše, mezitím a v noci kojíme
Těstoviny a lepek jsem ještě nezkoušela.

kijonkova.k
13. led 2009

majatob:taky bych dala určitě něco na pití...vodu,čaj..sice dost kojíš,ale ať si zvyká na něco jiného. 😉

minda
13. led 2009

Ráno po probuzení asi kolem 8 hod. kojení
kolem 10 hod. kojení
12 - 13 hod. oběd - maso-zeleninový příkrm (hotové skleničky) nebo vařené kuřecí maso+zelenina, brambor
kolem 15 - 16 hod. kojení nebo ovoce nebo ovocná přesnídávka
kolem 19 hod. nemléčná kaše (rýžová, rýžovo-kukuřičná)
v noci 3x-4x kojení
Taky záleží jak Patrik přes den spí.

majatob
13. led 2009

kijonkova.k: me to prijde zbytecny, kdyz ma zizen tak si cucne ode me... 😀

berunda
13. led 2009

já dávám pít až ted od 9 měsíce
do ted malá pila jen mlíčko 😉
kojeným prý stačí až od 8 až 9 měsíce přidávat pití
nekde tady je podobné téma 😉

kijonkova.k
13. led 2009

NO,já jsem všude četla,že by se měly dávat tekutiny se začátkem příkrmů,takže okolo 6 měsíce.Podle mě,čím rychleji se to naučí,tím líp.Naše malá vypije 400ml čaje nebo vody,jsem za to moc ráda.Já být Tebou,tak to zkusím,aspoň po troškách,až bude starší,nebude chtít vůbec.A představ si,jak někde pak malého kojíš přes léto co půl hoďky třeba v roce a půl.Jestli Ti to tak vyhovuje,tak jo.Ale já si myslím,že už by měl ochutnat i něco jiného,než mlíčko 😉 😉 😉 🙂

radka.m.
13. led 2009

souhlasím s kijonkova-právě proto,že maminy,co kojí,dávají dětem pití jen od sebe,tak pak mají velký problém s dodržováním pitného režimu.taky jsem všude četla,že by se mělo s pitným režimem začít s prvníma příkrmama,protože vlastně jim odeberete jednu dávku mléka a místo toho se plně nahradí příkrm,takže jim ty tekutiny pak chybí,a cucnutí mléka to neřeší.děti ne um taky nezapíjejí příkrmy um,i přesto,že um je taky z větší části voda.

avomut
13. led 2009

OK, díky za tipy ... na choceňský jogurt jsem slyšela samou chválu, ale bohužel ho nemůžu nikde sehnat, ráda bych ho vyzkoušela .... v jakém marketu ho kupujete ? Matýsek naštěstí sní všechny, které mu dám, ještě se nestalo, že by mi něco plival, a to jsme vyzkoušeli už Holandii, Bio od Olmy, Revital aktive od Olmy, bílý jogurt z Valašského Meziříčí, Klasik i Aktivii ... ale nevím, jestli je dobré to takhle střídat, nebo dávat jeden druh !!!??? Díky za vaši zkušenost ! 😉

radka.m.
13. led 2009

avomut-chocenský kupuji u nás normálně v plusu a v tescu,jinak jogurty m ůžeš v pohodě střídat,jenom pozor na to ovoce,tam může být třeba alergická reakce,pokud ještě nemáš všechno to ovoce vyzkoušené,takže bych zezačátku dávala tak po tři dny stejný druh,aby jsi popřípadě vystihla z čeho byla alergická reakce.ale jinak se mohou střídat různé druhy jogurtu,akorát by neměli být odtučněné.

avomut
13. led 2009

Jinak, k tomu pitnému režimu ... také souhlasím s holkama, že od zavádění příkrmů (tj. u kojených okolo 6. měsíce) je potřeba zavádět a doplňovat i jiné tekutiny, než MM ... četla jsem, že dítě starší 8 měsíců má denně vypít 800 ml tekutin (včetně mléka, vody, čaje, polévek). Pokud mu dáš cucnout, těžko poznáš, kolik toho za ten den vypil ... takže také doporučuji co nejdříve začít s dětskýma čajíkama, šťávičkama zředěnýma vodou.

avomut
13. led 2009

radka.m. - díky, jenom doplňuji, že dávám malýmu zatím pouze a jenom bílé přírodní jogurty, takže ne s ovocnýma příchutěma !
Nevíte, co je to "inulin" ? Četla jsem to ve složení jednoho bílého jogurtu a nevím, jestli můžu dát nebo ne ?! Díky

kijonkova.k
13. led 2009

Inulin
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Inulin
Systematické jméno β(1,2) fruktosa
Sumární vzorec [C6H12O6]n
Molární hmotnost cca 5 000 g/mol
Rozpustnost ve vodě rozpustný ve vroucí vodě

Inulin, je oligosacharid nebo polysacharid, který u rostlin z čeledi hvězdnicovitých a zvonkovitých nahrazuje škrob jako zásobní látku. Je to jemný bílý prášek, chuťově působí sladce, ale neštěpí se amylázou, takže živočišný organismus ho neumí využít. Ve střevě se tedy chová jako rozpustná vláknina. Protože bakteriální enzymy ho rozštěpit dokážou, inulin je zdrojem energie pro symbiotické střevní bakterie, má prebiotický efekt.

radka.m.
13. led 2009

inulin je látka,která ve střevech působí jako prebiotika.

kijonkova.k
13. led 2009

Asi nabude ten Inulin na škodu,ne? 🙂

A já taky jogurty střídám.Taky je dobrý bílý od Zott.Ten moc chutná i nám s manželem 🙂

kijonkova.k
13. led 2009

Ještě pokračování...

Protože inulin se neštěpí v tenkém střevě, není resorbován a využíván. Jeho kalorická hodnota je velmi nízká až nulová, nezvyšuje hladinu krevního cukru. Zároveň je sladký, dá se proto použít jako náhrada cukru (vhodné pro diabetiky) nebo jako náhrada tuku (pro nízkotučné výrobky).

V tlustém střevě je štěpen bakteriální mikroflórou za vzniku oxidu uhličitého nebo metanu. Proto mohou potraviny s vysokým obsahem inulinu způsobovat nadýmání. 🙂

coriven
14. led 2009

Holky a např. kukuřici dáváte jakou - mraženou či plechovkovou?
A jak je to s kořením - např. kmín - už můžou?

kijonkova.k
14. led 2009

coriven:kukuřici určitě mraženou,v plechovce je už nálev a plno soli,cukru...a kdo ví čeho ještě.nevím,jak je to s kořením,kmín by teoreticky být mohl,ale jen asi povařit a pak vytáhnout.Já mám čaj od Teekane pro děti a v něm je celý kmín.Tak asi tak,ale já nedávám 😉

andy80
14. led 2009

kukuřici dávám mraženou a kmín dávám do květákového mozečku, líp se po něm prdí 😀

avomut
14. led 2009

Já kukuřici dávám také mraženou a kmín dávám do polévek, ale drcený ... je dobrý na prdíky ! Jako koření dávám sušenou petrželovou nať.

dzej
15. led 2009

holky jak je to teda s tím pitím? Někdo říká na 1kg váhy 100ml tekutiny a dr mi řekla, že když malá vypije 150ml za den tekutiny (bez jídla), že to stačí. A četla jsem to i na hamistránkách apod.
Jinak s tím kmínem, já malé dávám chleba a ten kmín nevytahuju.. nevadí to?

andy80
15. led 2009

150ml na kilo váhy, ale počítá se do toho i mléko

basak
18. led 2009

ahoj poraďte mne některá jak přinutit pít dítě UM☹ sice stále kojím,ale co když dojde?malou jsem kojila rok a měsíc,ale ta přešla na UM v pohodě,zato náš mladej se začne vztekat a nechce to jen to ode mne.

petka80
18. led 2009

basak, tak prostě ještě koj a bude 😉 Po roce věku už děti UM nepotřebují, pokud ho nechtějí, takže pokud bys pak chtěla odstavit a on UM nechtěl, tak mu budou stačit kaše, jogurty a tak.

basak
18. led 2009

no on dost málo spí a dost se v noci budí s brekem tak sem myslela že by to bylo třeba lepší.je fakt že mám pocit že mne používá místo dudlíku a ten on nechce

alenka83
18. led 2009

holky, kolik by měl vypít kojenec se zaváděním příkrmů vody, kdy do toho nepočítám mléko? Ráno kojím a večer má po kaši ještě 2. véču a to 160 UM, během dne střídám čaje ovocné slazené, neslazené, štávičky, ale toho právě nevím, kolik by měl vypít. Nechce mi moc pít, syčák a nevím,jak to do něj dostat...Poraďte mi, prosím 😉

andy80
18. led 2009

alenka83: děti by měli mít 150ml tekutin na kilo váhy na den. Počítá se do toho mlíčko. Tak když odečteš, kolik ti vypije mlíčka, tak zbytek bude na dalších tekutinách. Ale ono když kojíš, tak těžko zjistíš, kolik má přes den mléka že?

coriven
19. led 2009

Holky jakou mraženou zeleninu kupujete? Uvažuji nad tou kukuřící, která značka je tak nejlepší?

avomut
19. led 2009

CORIVEN: Já teda osobně mraženou zeleninu nekupuju a nevybírám podle značky, prostě otevřu mrazák a něco vytáhnu 😉 .... ale slyšela jsem, že Bonduelle je dobrá ! Občas juknu na cenu, ale na značce m opravdu vůbec nezáleží !

coriven
19. led 2009

no já právě mraženou taky nekupuju, tak si píšu o radu... chtěla bych jí přidat tu kukuřici do jídla, no stejně budu muset pozjištovat co vůbec u nás mají 😅

andy80
19. led 2009

Cori, já kupuju Mochovskou zeleninu. Řekla bych že je nej. Kukuřice je dobrá Bonduell sweet corn

angellina
20. led 2009

nas jidelnicek:
6:00 kojeni
9:00 ovocna svacinka, budto presnidavka nebo dusene ovoce, eventuelne kousek bananu
12:00 zelenina s bramborem, ryzi nebo jahly
15:00 ovocna svacinka, obdoba dopoledni
19:00 doma varena kase s ovocem nebo jen tak
v noci a v prubehu dne kojeni dle toho, jak si mala rekne. Cajiky a vodu take nabizim prubezne, ale moc toho nevypije. Tekutiny by se mely u kojenych deti pridat ve chvili, kdy se do jidelnicku zaradi obiloviny...
Obiloviny s lepkem, maso ani mlecne vyrobky zatim nepodavam...