Jméno Tobiáš. Kdy tedy slavit svátek?

lenulajskaaa
3. čer 2011

Ahojte maminky, chtěla bych poradit a znát vaše názory, kdy slavit svátek, když chceme dát našemu synovi jméno Tobiáš nebo Tobias a není v kalendáři. Na internetu jsem něco málo našla, ale docela se to rozcházelo ... dokonce jsem na netu našla, že by měl mít svátek 2. listopadu což je památka zesnulých!!! Děkuji za rady a nározy. Lenka

mirunda
3. čer 2011

@lenulajskaaa ahojky, prý podle staršího kalendáře slaví 12. září. Taky o tomto jménu přemýšlíme, jen mi přijde, že ho poslední dobou dává hodně maminek 😒 Tak nechci, aby se pak sešli ve třídě 3 Tobiáškové.. 😝 😠

lenulajskaaa
autor
4. čer 2011

@mirunda taky jsem to našla, že by to tak mělo asi být, ale víš jak ... nechceme synův svátek slavit na památku zesnulých ... kdyby nějakej chytrák zrovna toto jméno dal na 2.11. 😠

lenulajskaaa
autor
4. čer 2011

http://www.mediafax.cz/domaci/2949017-Nespokoje... i tohle jsem našla, ale je to docela staré... aktuální prostě není!!! 😠

mirunda
5. čer 2011

@lenulajskaaa spíš bych věřila wikipedii - http://cs.wikipedia.org/wiki/Tobiáš_(jméno)
Kdybychom jméno dali, tak budem slavit 12.9., rozhodně ne na dušičky 🙂))

lenulajskaaa
autor
5. čer 2011

@mirunda no uvidíme ... v pondělí jdeme na matriku tak se tam ještě zeptáme, ale děkuju za odkaz 🙂

mirunda
5. čer 2011

@lenulajskaaa tak mi pak dej vědět prosím 🙂

majatob
6. čer 2011

@mirunda
@lenulajskaaa letos uz je Tobias v kalendari a opravdu na dusicky 😉

lenulajskaaa
autor
6. čer 2011

@majatob
tak jsme dneska byli na matrice a baba nám řekla, že 15.6. nebo 2.11. nebo toho 12.9. .... my máme doma čtyři kalendáře, ale v žádném není napsaný ... takže budeme malého svátek slavit jako skoro všichni toho 12.9.
@mirunda

mirunda
7. čer 2011

@majatob
@lenulajskaaa tak to je bezvadný, že si můžeš vybrat ze tří datumů 😀 Nechápu, jak na dušičky mohli napsat nějaký jméno.. asi bychom to kdyžtak slavili toho 12.9. Taky v kalendáři nemáme nikde Tobiáše, tak třeba na příští rok 🙂

lenulajskaaa
autor
7. čer 2011

@mirunda přesně tak ... nechápu ty otce, co bojují za to, aby synovo jméno bylo v kalendáři klidně i na dušičky ... asi nemají mozek 🙂 i přesto, že to tak časem třeba bude tak mi budeme slavit svátek 12.9. 🙂

mirunda
7. čer 2011

@lenulajskaaa hlavně nechápu, jak se tohle stalo, že jsou 3 datumy.. to si to jako někdo vymýšlí? Když podle nejstaršího kalendáře je to 12.9., tak proč někdo vůbec vymýšlel další dva datumy.. to jsem zvědavá, kde to uvidím černé na bílém v nějakým kalendáři 🙂 Nebo svátek můžem slavit 3x 🙂

lenulajskaaa
autor
8. čer 2011

@mirunda no vidíš... to jen tak někdo nemá :D, ale asi bysme vynechali toho 2.11. 🙂

lenulajskaaa
autor
8. čer 2011

@pink_lady děkuji za radu 🙂

svataterezicka
13. čer 2011

Tak dneska na mě z kalendáře kouká že slaví svátek Antonín a Tobiáš 😉

loka
9. lis 2011

Zdravim vas devcata🙂No je v tom chaoz,ale na matrice mame zjistene,ze Tobias je 2 listopadu 12 zari podle stareho,je to hnus kdo to vymyslel na 2 lis.:(Ale v nekterych kalendarich uz to je takze 2 lis.slavime a 3 lis.mame narozeninky🙂

svatky
13. bře 2012

Přehledný seznam jmen a jejiich svátků najdete zde: http://www.i-svatek.cz/

zmrzlinka
6. črc 2012

My budeme oslavovat 12.9. 🙂

brmbrmbrm
9. zář 2012

Ahoj maminy,
my máme Tobíska již 5 let. Narodil se 12.9. a teprve nedávno jsem se dozvěděla, že by měl v tento den slavit i svátek. Nesmysl. V tento den slaví naše "babička Maruška". My slavíme 13. června, protože náš Tobísek je ve skutečnosti Tobias a v Německu to slaví v tento den. Nebudeme Tobíska přeci šidit. Svátek a narozeniny v jeden den 😢?

misulka01
12. zář 2012

Ahoj maminky,
Tobias se v Nemecku slavi 13.zari.
Nemecky kalendar jmen http://www.jmenaprijmeni.cz/nemecky-kalendar-jmen

pavcza
12. zář 2012

Dle našeho aktuálního kalendáře je 2.11. (taky jsem se podivila) a dle knížky Jak se bude vaše dítě jmenovat? od Miloslavy Knappové je též datum 2.11. a podle starších kalendářů 12.9.

dajina18
2. říj 2012

ahojte maminy,
mam ctyrmesicni miminkoa stale nevim kdy slavi svatek,dali jsme mu jmeno Tobias z duvodu ze zijeme v cizine,ale svatek chceme slavit jako v cechach,ale koukam,ze tu mam opravdu na vyber z datumu...no vypada to,ze nakonec to budeme slavit na ty dusicky,vzdyt o co jde,budou s nami v duchu slavit i ti nejblizsi co jiz s nami nejsou....myslim,ze zesnulym to nevadi a nevadilo by.....jen me tak napadlo,proc se v kalendari nesdruzi jmena muzska a zenska co jsou stejna na jeden den jako treba Pavel a Pavlina nebo Martin a Martina hned by bylo v kalendari misto pro nova jmenaa nebyl by problem...mejte se krasne

keltka
18. říj 2012

Ahoj holky, byly byste ochotny sepsat nějaký pakt, aby přesunuli svátek na 12.9.?Já bych moc ráda, nevím, kam bychom ho zaslaly-kam se to zasílá, ale ráda bych fakt přesunutí svátku na jiný den, než na dušičky. Tobiáškové si zaslouží svátek v normální den !!!

nniikkaa
19. říj 2012

Ahoj holky taky mame doma Tobiska a stim svatkem si popravde nevim rady.. ☹ Brala bych kdyby upresnili jedno datum a ne 3

vera_vila
19. říj 2012

@dajina18
@nniikkaa
Tobiáše je 2.11. (dle mého kalendáře, kde mám i alternativní či méně užívaná jména, která v běžném kalendáři nejsou) a slaví svátek společně s Jesikou (psáno s "k").

lucisa
19. říj 2012

@pavcza , @dajina18 , @keltka , @nniikkaa , @vera_vila nemáme Tobiáše, ale máme kalendář, kde je toto jméno slaveno 2.11., podle starších kalendářů je opravdu možno i na Marii.
Dost dobře nechápu některé z vás, podle čeho usuzujete, že 2.11. není NORMÁLNÍ dne? Jen kvůli svátku zemřelých? Vždyť je to jen jejich připomenutí, byli mezi námi, proč by kvůli toho byl tento den jiný?
Má dcera se třeba 2.11. narodila, znám i spoustu dalších lidí v tento den narozených, to jako by nemohli slavit ani své narozeniny, když to není normální den?
A co třeba Adam a Eva na Štědrý den, rok má prostě málo dní na tolik jmen, která existují. Podle mě je šumafuk, který den má kdo svátek, ale spíš, jestli si na něj vůbec někdo vzpomene.
Kdysi existovala spousta jmen bez kalendáře (dnes jsou v některé dny i 2-3) a lidi si prostě doma stanovili (ať už sami nebo podle rodinné tradice) svůj den, kdy to chtějí slavit, však na tom není nic divného. Když se vám nelíbí 2.11., slavte si třeba na Tři krále, ale kvůli takové blbině sepisovat petici mi přijde ujeté. Myslím, že jsou důležitější věci.

vera_vila
19. říj 2012

@lucisa naprosto souhlasím...

olicek
19. říj 2012

My máme Tobiáše a slavíme 2.11.v kalendáři je napsaný a mně osobně to nevadí. Dušičky nedržíme, naopak mi vadí, že jdou všichni rozkazem na hřbitov. Já si tam jdu, kdy uznám za vhodné. Takže Dušičky neřeším. A i kdyby se stáhlo jen na 12.9., stejně už zůstaneme u 2.11. 😉

vjtanek
29. říj 2012

Podle církevního kalendáře má Tobiáš svátek 13. 6., ale ten v kalendáři není. Podle starého kalendáře je 12. 9. na Marii, což by se mi libilo, protože by to slavil s babičkou najednou. Jelikož se narodil v listopadu, tak se mi 2.11. nechce slavit, aby to neměl všechno najednou. Příští rok 2013 je to zase v kalendářích 12. 9. a 2. 11., tak si zase budu muset vybrat, každý se mě ptá kdy má teda svátek, když máme každý jiný kalendář.
Když byla tato aféra se jmény před třemi lety v telce, tak tam říkalí, že bude v září, proto jsem se pro toto jméno rozhodla.
😀

hubicicinka
2. lis 2012

Podle nového kalendáře je 2.11. my máme taky Tobiáška,ale máme i Angelinu a stou máme vetší problém i když je to 5let co mi umřela maminka na rakovinu na hřbitov nechodíme přímo na dušičky to slavíme svátek Tobiáška niak to nehrotíme.