Jméno Tobiáš. Kdy tedy slavit svátek?

lenulajskaaa
3. čer 2011

Ahojte maminky, chtěla bych poradit a znát vaše názory, kdy slavit svátek, když chceme dát našemu synovi jméno Tobiáš nebo Tobias a není v kalendáři. Na internetu jsem něco málo našla, ale docela se to rozcházelo ... dokonce jsem na netu našla, že by měl mít svátek 2. listopadu což je památka zesnulých!!! Děkuji za rady a nározy. Lenka

lucisa
17. lis 2015

@marcinek vidíš, jak píšeš o Vánocích - má babička zemřela 17/1 na narozeniny svého manžela. Paradoxem je, že já se v ten den také narodila, jen o pár let později. Takže můj otec v ten den slavil narozeniny svého otce a dcery a zároveň mu v ten den zemřela maminka......, a NIKDY jsem o oslavu nepřišla!!

A spoustě lidí zemře někdo blízký na spoustu dalších svátků, které spíše tradičně považujeme za dobu veselí, rodinných setkání atd., to vše by šlo šmahem pryč?
Lépe žít přítomností než se utápět v minulosti a hlavně dovolit, aby nám to ovlivňovalo budoucnost, život je příliš krátký, nevěřím, že by kdokoliv z mých blízkých chtěl, abych do konce života truchlila a neradovala se z života, nežijeme v tmářských dobách, kdy byla vdova automaticky zabita taky apod.....
Ale to už je úplně mimo téma, jen mě to prostě nedá.....

marcinek
17. lis 2015

@lucisa no právě, nikdy nevíš kdo kdy umře a jestli to zrovna nebude na něčí narozeniny a že by je pak neslavil, je blbost. My jsme dali tohle jméno právě proto, že se nám líbilo a nikdo o něm nevěděl z rodiny. Spíš jsem řešila jen u dcery Natálii, že je všechno v prosinci po sobě i s narozeninama, ale nakonec to dopadlo tak jak mělo.

denca15
20. dub 2016

My máme chlapečka Tobiáška a slaví svátek 12.9.. 🙂

annette27
20. dub 2016

@denca15 my ho máme taky 🙂 Takže 12.9. je oficiální? Právě že v tom mám chaos-))

denca15
20. dub 2016

Nechtěla jsem na památku zesnulých, tak slavíme 12.9 , v kalendáři máme napsané Tobias, ale myslím si že je jedno jestli je to Tobiáš/Tobias říká se jim stejně.. A mě se líbí víc datum 12.9 🙂

hoju8
20. dub 2016

@annette27 Ne, 2.11. 🙂

magdalenan
20. dub 2016

Podle Knappové se v knize uvádí buď 2.11. nebo 13.6. (Podle starších kalendářů) To je alespoň pro mne "oficiální" informace.

A trochu vztahovačně nechápu, proč by měla Památka zesnulých vadit. Já se 2.11. narodila, mám tedy z úcty k zesnulým slavit narozeniny jindy???

j.b.
20. dub 2016

My slavíme 12.9. a vestarých kalendářích byl psán taky 12.9.

annette27
20. dub 2016

@magdalenan taky v tom nevidím nic strašného, můj manžel se v ten den narodil. Oslavíme narozky i svátek zároveň-))

annette27
20. dub 2016

@hoju8 Díky za upřesnění.-))

keltka
25. dub 2016

@lucisa Ahoj, drsnéé, myslela jsem to spíše tak, že by svátek v kalendáři měli přesunout...U malého dítěte-dobrá, na hřbitov jdeme v jiný den, ale až bude jednou velký, tak jeho kámoši budou v den jeho svátku asi mířit na hřbitov, prostě mi to přijde trošičku morbidní, že dali svátek - jmeniny, v den dušiček. ☹

keltka
25. dub 2016

@magdalenan Něco jiného je v ten den se narodit (s tím nic člověk nenadělá) a něco jiného je, že někdo zapsal svátek - jmeniny v den svátku zemřelých. Samozřejmě na dušičky slavíme, ale mrzí mě, že to někoho napadlo dát svátek na den dušiček.

keltka
25. dub 2016

@basice Přesně tak, souhlasím, je to asi pro Tobiášky nepříjemné-pro ty velké, že v jejich den svátku chodí jiní lidé zapalovat na hřbitov svíčky-mně to prostě přijde trošku morbidní a to ani nemluvím o tom, že jednou jim třeba zemře i někdo z jejich blízkého okolí a sami budou řešit, kdy na ten hřbitov půjdou - na svůj vlastní svátek?! Narozeniny-to je něco jiného-když se někdo v ten den narodí, tak s tím nic nenadělá, ale oslava svátku by podle mého názoru měla být mimo svátek zemřelých.

keltka
25. dub 2016

@lucisa To, že někdo v nějaký svátek zemře, si taky nevybereš, ale datum svátku někdo vybral a určil.

basice
25. dub 2016

@keltka právě proto jsme vybrali jiné jméno a máme doma skoro měsíčního Samuela 🙂

annette27
26. dub 2016

Myslím, že to moc pitváte a dramatizujete-) Pokud se to někomu nelíbí, tak jmeniny slavte 13.9. a je 😉 Máme to taky tak a mně to neva, v ten den slavíme i manželovy narozky-))

keltka
5. kvě 2016

Nám to nevadí slavit v ten den, prostě to slavíme, ale nepřijde mi to ideální a myslím, že by si všichni Tobiáškové zasloužili změnu v kalendáři - mít svátek v jiný den. To je vše. 🙂

sunflower_ps
5. kvě 2016

Tobiáš už v kalendáři je a to 2.11.( v nových vydaních kalendářů)... V některých ještě na Antonína v červnu a podle starých na Marii(ale to už by nemělo platit). Tak budeme asi slavit na Dušičky,co dělat,jméno se nám líbí 🙂

messias
5. kvě 2016

Moje sestra má Tobiase, žije v Německu. Ale kdy slaví svátek to nevím.. :-/

nikitice
30. říj 2016

@sunflower_ps Také slavíme na dušičky, co dělat. Zapalujeme svíčku babičkám, manžel sestře, bráškovi co nechtěl na svět a slavíme svátek. Prostě ten kdo to vymyslel... Samozřejmě může i v životě umřít někdo na něčí narozeniny....ale to je menší pravděpodobnost.

babanci
1. lis 2016

@nikitice Moje dcera zemřela 9 dnů před mými 48. narozeninami. Nikdy jsem je už neslavila a slavit nebudu.

nunacek
1. lis 2016

Máme Tobiase a svátek slaví 2.11..

kolibricek36
1. lis 2016

@nikitice hm, tak mamka zemřela den před narozeninami od babičky(tedy její mamky) - světe div se po 6 letech - babi měla pohřeb na výročí umrtí mamky - a mamka měla pohřeb den před umrtím mého brášky

nikitice
7. lis 2016

My nakonec šli na hřbitov 1.11 a se synem slavili 2.11.