Jméno Tobiáš. Kdy tedy slavit svátek?

lenulajskaaa
3. čer 2011

Ahojte maminky, chtěla bych poradit a znát vaše názory, kdy slavit svátek, když chceme dát našemu synovi jméno Tobiáš nebo Tobias a není v kalendáři. Na internetu jsem něco málo našla, ale docela se to rozcházelo ... dokonce jsem na netu našla, že by měl mít svátek 2. listopadu což je památka zesnulých!!! Děkuji za rady a nározy. Lenka

boban
2. lis 2012

já mám v kalendáři napsáno tohle: Tobias 12.9 a Tobiáš 2.11,takže dnes na památku zesnulých...nevidím na tom nic špatného 😕

lucisa
2. lis 2012

Nooo, tak jednoduše, vše nejlepší Tobiáškům k svátku, ať už to kdo dnes slaví nebo ne.....hlavně zdraví, to je důležitější, než kdy slavit 😅

vanka1
14. dub 2014

Angelina má svátek v 11.Března 🙂

luissi
4. lis 2014

12.9. slaví svátek TOBIAS a 2.11. TOBIÁŠ

ela2010
1. únor 2015

Taky slavíme 2.11., na památku zesnulých. Náš Tobík má totiž narozeniny v září, a tak nám to takhle vyhovuje víc.

basice
12. lis 2015

Holky, chtěla bych obnovit diskuzi. Čekáme chlapečka a líbí se nám jméno Tobiáš, Tobias, ale vadí nám, že má svátek na dušičky. Je nějaká možnost slavit svátek jiný den? Kdy slavíte vy svátek?

zmrzlinka
12. lis 2015

my slavime 2.11. Je to tak v kalendari a taky spousta lidi z okoli mi v tento den preji,tak mu v tom nechci delat zmatek 😉

basice
12. lis 2015

@zmrzlinka to je mi jasné, jen mi prostě vadí, že je to na dušičky. No uvidíme....

abekara
12. lis 2015

V našem kalendáři je Tobiáš (tedy verze s háčky) psán 12. září. Pokud budeme mít chlapečka, budeme slavit v září, na ty dušičky mi to připadá takové divné.

basice
12. lis 2015

@abekara já jsem,ale právě našla Tobiáše, že slaví jméno na dušičky a ne toho 12.9.Tak teď opravdu nevím 😒

abekara
12. lis 2015

@basice Asi se to liší v různých kalendářích, v našem je to opravdu takto. Nějak bych se tím netrápila a vybrala datum dle chuti. 🙂

basice
12. lis 2015

@abekara když koukám na net a hledám kalendář se jmény a svátky a zadám Tobiáš, tak mě toto jméno vůbec nevyhledá, přitom doma máme stolní kalendář a Tobiáš tam je toho 2.11.

shaunn
12. lis 2015

Ahojky,taky máme Tobiáška.Výborný vkus na jména:o) Dřív se slavil 12.9 protože prostě nebyl v kalendáři zaveden.Pak se mu uvolnil datum na dušičky.Tak některé kalendáře ho mají ještě postaru,ale v budouctnosti si myslím bude jenom tehhle datum.A asi bych mu nedělala bordel v hlavě až mu budou všichni přát.

hoju8
12. lis 2015

Vybírat si datum jmenin dítěte. Tak to můžeme rovnou zrušit psaní jmén do kalendáře, ptz maminky si přeci samy rozhodnou, v který den bude mít jejich miminko svátek, no né? 😉 A co přemýšlet trošku do budoucna? Až bude mít kamarádky, kamarády, ti uvidí jméno v kalendáři, tak se rozhodnou mu koupit čokoládu a o přestávce půjdou popřát. Ale ejhle, on slavil svátek 12.9., i když jméno má dnes. Holky neblbněte. Já bych svátek opravdu neřešila a zaměřila se jenom na jméno jako takové. Tobiáš je totiž moc pěkný. 🙂

veruka
12. lis 2015

Máme od března Tobiase a svátek slavil teď 2. listopadu

keltka
16. lis 2015

@lucisa Štědrý den je ale něco jiného, než den, kdy lidé míří na hřbitov!

lucisa
16. lis 2015

@keltka a v čem je jiný? Jakože bude dítě uhranuté, když bude slavit na dušičky? Nechápu tvůj příspěvek. A jestli jsi další zastánkyní petice, jak tady kdysi padlo, je to tvá věc, já pouze napsala, že mi to přijde ujeté.
Každá z nás si najde den, který se jí v kalendáři z nějakého důvodu (osobního, kolektivního, vlivem totalitního režimu atd.) nelíbí. Každá z nás si taky může zvolit, kdy co bude s rodinou slavit, nikde není dáno, že je povinné dělat vše podle kalendáře, je to jen doporučení, ne nařízení.

Jak jsem psala, nechápu tvůj příspěvek, proč vadí slavit svátek nebo narozeniny (které má mimochodem má dcera právě na dušičky) 2.11.? Jakože, sorry, dcero, narodila ses v JINÝ den, máš smůlu, nic se slavit nebude?

verusinek
16. lis 2015

My máme Tobiase a slaví svátek 2.11..

g_m
16. lis 2015

@basice Můj taťka se narodil 2.11. a teda nikdy mě nenapadlo, že bychom měli jeho narozeniny slavit někdy jindy apod. Vůbec nerozumím tomu, v čem by měl být problém...

trocka
16. lis 2015

Já mám také Tobiáška a svátek jsme slavili 2.listopadu,jestli jsou dušicky je mi jedno, Tobias je 12.září a to se mimochodem můj miláček narodil.Takže lepší na dušičky než mít narozeniny a svátek ve stejný den

nataska_ka
16. lis 2015
Uživatel nataska_ka je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od nataska_ka.

@olicek V tom s tebou naprosto souhlasím 🙂 můj bratr je Tobiáš a slavíme to taky 2.11. je to den jako každý jiný 🙂 myslím si, že je horší mít svátek třeba na Vánoce a nebo v den svých narozenin :D

zuzicka25
16. lis 2015

My máme Tobiase a svátek slavime 12.9., našla jsem to tehdy na wikipedii.

klarysek2411
16. lis 2015

my slavíme podle kalendáře 2.11. 🙂

annette27
16. lis 2015

@veruka jéé to jsme na tom stejně🙂) Taky máme Tobiáška a opravdu mi nevadí, že slaví svátek na dušičky, nevím co je na tom divného? Můj manžel v ten den slaví narozky.-))

lucisa
16. lis 2015

@nataska_ka určitě myslíš v tom smyslu, že to mají děti (a poté dospělí) vše najednou.
Můj strejda byl vánoční miminko a jak pobral rozum, tak se striktně dožadoval dárečku na narozky ráno a Ježíška pak večer se sourozenci 😀

Já jen, aby to zase někdo nepochopil jinak 😉

basice
16. lis 2015

Teď vám to třeba nevadí slavit svátek na dušičky a nezdá se vám to divné,ale třeba vám pak někdy zemře blízký člověk a vy určitě budete chodit na hřbitov zapalovat svíčky a ten samý den slavit svátek? Narozeniny si člověk nevybírá,to chápu,ale svátek je něco jiného.My nakonec Tobiáše dávat nebudeme a raději jsme zvolili jiné jméno.

annette27
17. lis 2015

Nevidím na tom opravdu nic divného. Holt to berte, tak ja to je no.-) Ale chápu, že na to bude mít každý jiný názor.-)) přejmenovávat kluka kvůli tomu fakt nebudu....šla jsem do toho s tím, že jsem věděla kdy slaví jmeniny, ať si každý myslí a tvrdí co chce, každého věc 😉

kacca11
17. lis 2015

@basice podle me je to, co pises, nesmysl. Pokud to tak ty sama citis, je to naprosto ok, ale uvedom si, ze kazdy ma pravo vnimat smrt po svem, coz znamena klidne dusicky uplne vynechat. Komu totiz zemre blizky clovek, mysli na nej a navstevuje hrbitov podle sveho, ne podle kalendare.

marcinek
17. lis 2015

my máme Tobiáška a slavíme 2.11., protože má i manžel narozeniny. 12.9. je zase Marie švagrová a neteř narozeniny, tak bysme se o ten termin popraly. Vůbec mi nevadí, že to je na dušičky, stejne na hřbitov moc nechodíme, objíždí to babička už v týdnu, takže to s tímto svátkem nemáme vůbec spojené. A pokud do budoucna přece jen, tak hřbitov můžem objet v sobotu a oslavu svatku v neděli. Nemyslím, že bysme strávili celý víkend na hřbitově. Na zemřelé si člověk vzpomene po celý rok, ne jen na dušičky, to bysme pak třeba ani neslavili vánoce, že bych si na někoho vzpomněla a byla smutná. Prostě život a smrt jde ruka v ruce...

lucisa
17. lis 2015

@basice já na své blízké vzpomínám po celý rok, nemusím nutně chodit v davu na hřbitov jen na dušičky (a věř, že mi už zemřelo hodně blízkých lidí), ale jak píše @kacca11 - každý vzpomíná po svém. Ano, je mi líto, že tady někdo z mých blízkých už není, že nevidí vyrůstat mé děti atd., ale na druhou stranu to beru jako přirozenou součást života a raději vzpomínám na ty pěkné chvilky, dcerám o nich vyprávím veselé příhody, které jsem s nimi zažila atd. atp., nesmutním, vzpomínám s úsměvem.

a jen tak na okraj, co ti brání slavit Tobiáše v jiný den, který si v rodině zvolíte - v kalendářích bývá uváděn kromě 2.11. ještě i na Marii 12.9. nebo na Antonína 13.6.? Fakt koukám, co všechno ovlivní rodiče při výběru jména. Nám se s manželem něco líbilo a přestože jsme tušili, že z toho bude v rodině halo, nedali jsme se ničím odradit.....

Ale tahle diskuse je v podstatě o ničem, aspoň mě se tak jeví, prostě považuji v životě důležitější jiné věci, než řešit, který den v kalendáři je jiný a divný...