Kam dát autosedačku v autě pro miminko?

whitelilith
2. kvě 2014

Holky zajímalo by mě, kde jste vozili autosedačku/vajíčko v autě, když jste jezdily samy.
Budu tak 3x týdně jezdit autem sama (cca půl hodiny tam a půl h.zpět). V zadu na malýho neuvidím, protože sedačka se dává proti směru jízdy, v předu bych musela deaktivovat airbagy a bojím se, aby mě příliš nerozptyloval.
A otázka dvě, deaktivovaly jste i airbagy vzadu?- mám jeden v postranní konstrukci.

petrusew
2. kvě 2014

vozila jsem vzadu za místem spolujezdce, dá se pořídit přídavné zrcátko, se kterým budeš mít přehled a vzadu jsem airbagy nevypínala. Jen ve předu a to právě z důvodu toho, že je sedačka proti směru jízdy.

kvakuska
2. kvě 2014

@petrusew promiň ale to nechápu, tys vozila sedačku vzadu, ale vepředu vypnulas airbag?

chris_n
2. kvě 2014

@kvakuska zadni airbagy semasi ani vypnout nedaui ne? A pokud vim, tak ty sedacky jsou delane na to, aby se o ne bocni airbag zastavil.

kvakuska
2. kvě 2014

@whitelilith mám isofix vepředu, takže malou vozím jen vepředu, vůbec mne nerozptyluje, naopak, bude mi chybět, až bude muset jít do velké sedačky dozadu ... i když moje auto má přídavné zrcátko kterým na ni uvidím 😖

eficenka
2. kvě 2014

@whitelilith
jezdila sem s malou od šestinedělí sama - 350 km - nejbezpečnější je dítě vzadu.
dáš tam normálně vajíčko - a na zadním opěrátku budeš mít zrcátko, ve kterém mimčo uvidíš ve zpětném zrcátku.
dopředu bych si nikdy sedačku netroufla...

kvakuska
2. kvě 2014

@chris_n ale já se ptám, proč vypnula airbag vepředu, když sedačku měla vzadu? ... to přece přední airbag nemusela vypínat ... vypínání airbagu vzadu by mě ani nenapadlo.

chris_n
2. kvě 2014

@kvakuska promin, to melo byt pro autorku diskuse

jaajaa
2. kvě 2014

Jedine vzadu, jezdila jsem a jezdim hodne sama a I dlouhe cesty a dite si v pohode zvyklo. Kdyz uz se nedalo, proste jsem zastavila a udelala prestavku. U vajicka jsem mela pridavne zrcatko, ale uprimne jsem ho moc neupouzivala.

whitelilith
autor
2. kvě 2014

@chris_n Myslím, že vypnout by se měli dát-ale nevím to jistě-ještě jsem to neřešila a jak jsou sedačky stavěné právě netuším. Proto se ptám na zkušenosti 🙂

kvakuska
2. kvě 2014

@eficenka přední sedadlo už není to nejnebezpečnější:
http://www.detska-autosedacka.cz/umisteni-autos...

whitelilith
autor
2. kvě 2014

Jinak já původně byla rozhodnutá vozit dítě vzadu-o zrcátku jsem neměla ponětí (dobře vědět), ale zdolala mě kámoška, která malou vozila zásadně v předu s tím, že aspoň ví, jestli neblinká, nevypadnul dudlík a podobně... Tak jsem se dostala do stavu nerozhodnosti :D

mvkoty
2. kvě 2014

Já vozím vepředu, protože v zadu mám starší děti a hlavně krátký pás takže sedačku nepřipoutám tak jak by měla být. Ale moc často nejezdím.

chris_n
2. kvě 2014

@whitelilith fakt si myslim, ze vypnout se da jen predni u spolujezdce. Podivej se na nejake promo treba cybex sedacek, tam vsude vyzdvyhuji sedacky, ze jejich konstrukce rozprostre naraz bocniho airbagu do cele sedacky.

whitelilith
autor
2. kvě 2014

Ono ještě hrozí, že vzadu sedačku nepřipoutám??? :D taky dobrý-asi to dneska zkusím, jak to vůbec fugnuje, jak se to poutá a jestli to připoutám všude a nebo jestli bude problém vyřešen technickým nedostatkem 🙂

kvakuska
2. kvě 2014

@whitelilith přesně, když stojím na červené, stíhám na malou juknout, podat jí hračku, pití ... několikrát také při jízdě sama pila mléko z lahvičky ... mám automat, takže pravou ruku mám volnou, mohla jsem ji pohladit když nemohla usnout, zpívám jí, prostě jsme spolu víc v kontaktu ... za týden bude mít 9 měsíců, je pořád ještě ve vajíčku, zatím opěrku hlavičkou nepřerostla, tak snad ještě přes léto vydrží ... bude mi vepředu chybět, je to při cestování skvělá parťačka 😎

whitelilith
autor
2. kvě 2014

@kvakuska Já mám sice manuál, ale ta trasa, kterou budu jezdit je v podstatě jedna velká kolona a stání. Kdyby to mělo jako fakt jet-tak nejrychleji 80km/h. a jsem za 10min na místě-jenže to nejezdí-takže klidně to pojedu půl hodiny a dýl ale krokem... Ono se po cestě nedá ani dost dobře hned zastavit.

mvkoty
2. kvě 2014

@whitelilith no já to zkoušela ale fakt bych jí tam nepřipoutala chybí cca 5cm pásu.

petrusew
2. kvě 2014

@kvakuska néé, blbě jsem to napsala, vzadu, vepředu jsem nevypínala, ani nevím, jestli to u nás jde. Ale má se vypínat k vůli tomu, že je tam právě ta sedačka proti směru jízdy.

blondynka400
2. kvě 2014

@whitelilith já měla tedy vždy autosedačku vzadu. Já tedy vajíčko nikdy neměla, nemám je ráda a sleeper se dá dát jedině dozadu, ale nikdy to problém nebyl. Jezdím každý den a i delší trasy.
Já bych ho osobně dopředu nedala, ani ne tak kvůli bezpečnosti (i když si stále myslím, že místo vzadu za spolujezdcem je nejlepší, ať se teď snaží namluvit, že i vepředu je to bezpečné), ale spíš že si zvykne a pak nechce být vzadu samo, navíc si myslím, že tě musí dítě vepředu hodně rozptylovat.... I za jízdy, hlavně při popojíždění v koloně, po městě se dá dítě dobře obsloužit, i když je vzadu.....

zamilovanadonej
2. kvě 2014

@whitelilith Já vozila vepředu na místě spolejezdce. Airbag nebyl, takže ok. Aspoň na dítě vidím stále.

japona
2. kvě 2014

@whitelilith Pokud jsem jezdila sama, tak vajíčko jedině vepředu a vypnutej airbag. Aspoň bylo mimino pod dohledem a na světlech a v zácpě já měla zábavu🙂 Pokud nás jelo víc, vejce s dítětem a s pasažérem vzadu, kde si hráli🙂

amabilis
2. kvě 2014

Záleží na autě a doporučení výrobce. Někteří výrobci vyloženě uvádí, že se dopředu autosedačka nesmí dát (žádná). Jinak pokud lze vypnout airbak a doporučuje to výrobce vozidla, tak jde vepředu vozit jakákoliv autosedačka, ne jen protisměrná 😉 Takže nevidím důvod, proč by ti z vás, co jsou zvyklí vozit vepředu, měli svoje zvyky měnit s výměnou autosedačky pro starší děti 😅
A teď tu čtu ten odkaz, co sem kdosi dal a tam to i uvádějí, že pokud jede dítě v posměrné autosedačce, airbak se nemusí vypínat za předpokladu, že se sedadlo spolujezdce posune hodně dozadu.

kvakuska
2. kvě 2014

@amabilis no já jsem o tom právě hodně přemýšlela, že bych malou potom s velkou autosedačkou dala dopředu, jezdíme spolu hodně samy dvě, tak by mi přišlo normální ji tam mít ... ale nevím, jak bude po směru, může jí vadit sluníčko apod. ... no ještě to zvážím ... navíc vzadu máme zastínění, takže teď v létě jí tam možná bude líp ... asi vyzkouším obě varianty a uvidíme, třeba to budeme střídat dle potřeby 😠

veruska007
2. kvě 2014

Pracovala jsem v dopravní bezpečnosti a dopředu bych dítě nedala ani náhodou. Je to nejnebezpečnější místo, riskantní při čelním i bočním nárazu. A jinak záleží na konkrétním vozu. Vajíčko by nemělo být tam, kde je airbag. U nás jsou airbagy vybavena přední sedadla a nesmí tam sedět dítě do 12 let. Jezdím s 1-3 dětmi a děti jsou zvyklé, že vzadu sedí samy. Maximálně řvou, když jim hračka nebo pití spadne pod sedadlo. Ale to je zas za chvíli přejde.
A bacha, u vajíčka pokud možno sklop madlo, rozhodně nesmí být v blízkosti hlavičky miminka. Viděla jsem na to šoty z carshtestů, kdy špatně umístěné madlo miminku roztříštilo hlavu.

japona
2. kvě 2014

@amabilis Výhodu vejce vepředu vidím v tom, že je mimino pod kontrolou (třeba ublinknutí; navíc má kontakt s rodičem, ..). Větší dítě už může být vzadu a koukat ven (na tablet🙂). Je na něj lépe vidět a je možné se s ním už v rámci možnosti domluvit. Navíc vejce se vynda i s dítětem, velkou sedacku mám vzadu pořád a prendavat ji dopředu/dozadu podle toho, kolik nás jede.. na to jsem líná🙂

yagga
2. kvě 2014

@veruska007 a mužů se zeptat,kde má byt madlo tedy umístěno? Jestli před dítětem jakoby opřeno o sedačku nebo sklopeno až za dítě tam kde jsou nohy když sedíme?

amabilis
2. kvě 2014

@japona Nám tedy víc bleje dítě od doby, kdy je ve "velké" autosedačce. Nicméně do našeho auta se dopředu autosedačka dávat nesmí, takže mám jednochý výběr 😀 Ač by mi to moc pomohlo, protože blicí dítě by vepředu možná neblilo právě díky tomu, že by mělo dobrý výběr a dozadu by se mi lépe dávaly jen dvě autosedačky, než tři, což nás už brzo čeká. Nicméně naštěstí nejezdíme tolik (zato ale když jedeme, tak daleko...).

amabilis
2. kvě 2014

@yagga Právě tím madlem je autosedačka opřená o opěradlo sedadla. Z mého pohledu je to jakoby další bezpečnostní prvek, ale to nevím stoprocentně. Ale v tomhle videu je to hezky vidět, ať už člověk pásá pásem nebo má základnu..

https://www.youtube.com/watch?v=kizXv-bgDc0
dezyre
2. kvě 2014

@whitelilith oba kluky jsem vozila vepředu, když jsem řídila a jela sama.

hohe
2. kvě 2014

Já dávala vždy dozadu... na sedadlo smrti, bych ji fakt nedala... ale zase je to pouze můj názor...