Kdy by mělo batole začít jíst samo?

kocurek
7. dub 2008

Chtela jsme se zeptat, kdy by melo ditko zacit samo jist. Cetla jsem mnoho teorii, nekde pisi v 1 roku, nekde v roce a pul, jake mate zkusenosti, poradite? 😅

jajinak
7. dub 2008

Kocurek,náš malej začal jíst sám až v roce a třičtvrtě,do té doby nechtěl.Tak jsem ho nenutila.Jěště dnes ho někdy přikrmuju,myslím,že to není určitě pozdě.V roce si myslím,že moc dětí ještě samo nejí.

monas
8. dub 2008

Ahoj, náš malý má 17 měsíců a už umí jíst sám docela dobře (částečně je to i tím, že ho to učí v jeslích, kam chodí 1x týdně a vidí to tam i u ostatních dětí). Začalo mu to jít docela slušně tak kolem 14/15 měsíce věku. Pokud má dítě snahu se krmit, chce lžičku do ruky, tak je třeba to zkoušet a obrnit se trpělivostí (je všude hrozný nepořádek).

lamia
8. dub 2008

Kocurek neplaš,já dát malé lžičku a misku k dispozici,tak za 10 minut nevím,jakou mají zdi barvu...je to asi hrozně individuální,pokud už ti malej přijde na to dost zdatnej,klidně to zkus 🙂 Ale jinak myslím,že máte času dost. Anička by se lžičkou oháněla velice ráda,ale poslední místo,kam by jí napadlo jídlo dávat,je pusa,takže prostě krmím a čekám,až na to přijde sama....

kristi
8. dub 2008

myslim, ze driv jak v 18m se to stejne nenauci

vachovka
8. dub 2008

Nasa mala ma 16 mesiacov a uz jej to ide celkom dobre aj pekne drzi lyzicku.Odo mna nechcela tak sa musela naucit sama. 😉

alt
8. dub 2008

Ahoj holky my máme 18M a jsme na tom podobně jako lamia, sám jíst tak aby se najedl to nehrozí.. ☹ ale zličku si sám drží a taky nabírá polívku , i druhý jídlo, ale on to ještě neumí tak dokonale, protože než si to strčí do pusy tak s tou žičkou tak manipuluje že se mu vše z ní vylije ale snahu má . takže ho už asi nechám aby se to učil sám, a já to pak za něj uklidím.. dnes jsem mu dala pribináček, ale ode mě ho nechtěl, vzal si lžičku a nabíral sám a to snědl. takže je to jasný.. my jíme vlastně tak, že on si nabírá svojí žičkou a já ho dokrmuji zase tou mojí. jinak se od května taky chystáme do jeslí, takže se to bude učit společně s ostatními dětmi tam,

kocurek
autor
8. dub 2008

Diky za rady 😅 😅 😅

dasap
8. dub 2008

ahoj, tak já musela dát malé lžičku asi v deseti měsících, když jsem jí chtěla krmit sama, tak byla úplně hysterická🙂 ale samozřejmě to ještě sama nezvládá, musím jí pomáhat

barbara74
8. dub 2008

ahojky,malýmu bude tenhle měsíc dva roky a taky ještě nejí úplně sám🙂 lžičku si veme jako,že já sám! dá si tři,čtyři lžičky do pusy a konec🙂 takže stejně ho musim nakrmit sama,ale snahu má a tak to neřeším on na to přijde 😉

lenchita
16. dub 2008

já jsem nechala malou, aby se krmila sama, když o to začala projevovat zájem - no zájem byl celkem brzo, v jídle se ráda patlala rukama, ale protože jinak jí jídlo moc nebavilo, tak jsem ji nechala. Časem se jí zlepšila motorika a zvládala si brát rukou hodně malé kousky jídla a začala mít chuť to zkusit lžičkou. Teď už asi měsíc jí víceméně sama - jak už tu holky psaly, i naše Jůlinka prostě buď bude jíst sama, nebo jíst nebude - ode mě třeba jídlo ze lžičky vyplivne, ale sama ho sní! A teď už se jí daří čím dál víc, dokonce někdy zvládne i polívku a na bryndáku toho moc neskončí! je to pohoda🙂 jen si pak u toho jídla připadám trochu zbytečná 😝

petule.h
17. dub 2008

ahoj, mám 2 leté dítě-kluka, jí už sám, sem tam ubryndává.Když po roce zjistil, že může začít sám, tak byl všude bordel a nechal se občas krmit, občas jedl sám,-....prostě jak se mu chtělo, já byla naštvaná, že všechny děti okolo v jeho věku jí sami, ale te´d jsem už v pohodě, ono každé dítě se to naučí jindy, navíc kluci bývají pomalejší i co se týče plen a hlavně pohodlnější, takže bych to neřešila. A hlavně je to levák a do těch dvou let si příbor pořád přehazoval sem a tam, takže neměl vlastně ani v jedné ruce stabilitu, te´d už vše bere do levé a je to v pohodě 🙂

krista
10. led 2009

pavlicka • Včera ve 13:43
Chtěla jsem se podělit o zkušenosti s ostatníma maminkama batolat - já nechávám malýho jíst samotnýho oběd (polívku i druhý jídlo) cca od 18. měsíců. Docela mu to jde, na krk mu dávám bryndák s korýtkem, aby šlo dojíst, co nedoputovalo do úst. Mám ale pocit, že když jídlem zažene ten největší hlad, pak už si s tím spíš hraje a když ho krmím, tak toho sní víc. Jaké jsou vaše zkušenosti a tipy? A jaké používáte nádobí? Já ten bryndák s korytem, mističku s přísavkou a plastovou lžičku (vše IKEA).

j.a.n.u.s. • 1d • Včera ve 13:51
pavlicka, ja pouzivam taky plastovy pribor IKEA...bryndak bojkotuje uz od 7.mesicu...presne jako ty...kdyz krmim ja-vice sni. Nechavam ji jist jen ty svacinky a snidane...obed ne, vetsinou to pali...tak musim foukat...kdyz to nepali, napichava si vse sama...nejvice ji bavi vojacky (chleba na kosticky s necim), ale zatim si nic sama neukroji 😀 😀 😀
Jste sikulky, ze tak brzy...a samotny. 😉

pavlicka • Včera ve 13:56
My jsme taky začínali s vidličkou, ale myslím, že je lepší naučit manévr s lžičkou, to se pak osvědčí i u jogurtů a třeba kaše a přesnídávky. David taky nesnáší teplé jídlo, dávám mu ho spíš vlažné (mně to nadavuje 🙂 Dík za pochvalu, ale já s tím začala až pod vlivem několika kamarádek, jimž děti moc pěkně jedly třeba už v 15 měsících!! Myslím ale, že aby dítě pěkně a brzy jedlo samo tak musí chtít jíst, pokud má mamina doma naprostého nejedlíka o to bude těžší nechat ho najíst samotnýho, že... jinak já to taky dělám kvůli době, čekám druhý, takže chci aby aspoň v tomhle jsme byli samostatní..

daasik • 1d • Včera v 16:26
Matej ji sam od deseti mesicu, ze zacatku to byla hruza ten binec na stole i pod nim, ted uz je to lepsi. Ja ho chtela krmit, ale proste se nenecha, chce jist sam. Nastesti je to zroutek, takze problemy, ze by toho snedl malo nemame, spis naopak 🙂

daasik • 1d • Včera v 16:27
jo a ji od zacatku plastovou lzickou, ma misticku s prisavkou a normalni bryndak a pres nohy plenku. Bryndak s korytkem bojkotuje

kristi • 1d • Včera v 16:30
u nas vede system dvou lzicek, jednou se krmi sama a druhou ji davam ja, vetsinou sni vsechno

jandalinka • 1d • Včera ve 20:14
přesně jak píše kristi:u nás poslední týden je také systém dvě lžičky,jednu má Eli,ale moc toho nenabere,spíš vyhodí jídlo ven lžičkou a jako že mě krmí a já krmím jí 🙂 😀

kacka79 • 1d • Včera ve 20:15
tak u nás je to jako u kristi, jednu lžučku já a druhou Fíla. Pokud jí úplně sám má všechno v klíně. Bryndák nesnese. Příborek máme od tescomy nerezový s kačenkama 🙂)

lenkazdenek • 1d • Včera ve 21:16
ahoj u nás zatím systém jako u Kristy,malá se snaží,ale než to na své lžičce dostane k pusince tak jí to spadne a ona olizuje suchou lžičku 😅 ,ale to co jde brát do ručky jí sama,jako ovoce,chleba s něčím,zeleninu,piškoty 🙂 jinak pokud jí sama tak se nají co má hlad a ostatní my vyhazuje ven 😒

poupe • 1d • Včera ve 22:27
tak to ja ji naberu na lzici a dam ji tu lzici do ruky a ji sama,neumi si nandat,jen tuhy,bram.kasi,brambor,tvaroh...

kubaka • 2d • Včera ve 23:03
Malý se nimrá, strká si do pusy,ale pořádně se nají jen když ho krmím - takže on jednu lžičku, já mezitím tři lžičky. A je spokojený. Jediné, co dokázal sníst sám úplně bez pomoci byl plný talíř amerických brambor - překrájené na sousta si je napichoval dospěláckou vidličkou a baštil jak zjednaný. Brambory se totiž nerozpadají, drží vcelku a vidlička je opravdu ostrá, takže se s ní dá napichovat. S těmi dětskými tupými blbostmi mu to vůbec nejde 😀 Taky jsem koupila rozkošný dětský příbor - ovšem malý se ukázal jako praktik a pragmatik. Naším příborem se pochopitelně jí líp. §rukama sní třeba plátek šunky - nejdřív ho roztrhá, popatlá po stole a sbaští. 😅
První syn byl ovšem mnohem zručnější. Jedl sám od roka - kousky chleba i lžičkou cokoliv a v jakémkoliv stavu. tenhle mrňous dělá hlavně binec. Ale najíme se taky 😉
Je to naprosto individuální a záleží na šikovnosti, trpělivosti a nátuře dítěte.

hankaajirik
10. led 2009

ahojky, Jiříkovi je 13 měsíců a učí se jíst sám.Nejdříve kolem roku jsem mu dávala jídlo do jeho talířku a jedl rukama,aby se naučil trefovat do puseny.Šlo mu to dobře.Sice mě to trochu zdržovalo a jídlo chládlo, ale mu se to líbilo a dokonce si potom vždy zatleskal.Teď má svoji lžičku a talířek a já mu pomáhám jídlo nabrat na lžičku, protože to sám ještě ani zvládnou nemůže.Do puseny se trefí krásně.Sice po dneší rajské jsem musela hned prát bílé punčochy, ale docela jsem se tomu zasmála.Myslím si,že se to děti sami od sebe nenaučí, pokud je nenecháme hrabat se v jídle.Rozhodla jsem se pro nepořádek pod jídelní židličkou, ale snad to přinese ovoce. Hodně trpělivosti všem maminkám.

lenerka
11. led 2009

ahoj dobré téma
docela mě to také zajímá
já mám dceru 2roky a sama tedy nechce jíst
a když jí tak to tedy stojí za to,že je špinavá nevadí,ale že obrací lžíci ,že jí vše vyteče,tak to jí za boha nemůžu vysvětlit
určitě musíme trénovat,jinak nás nevezmou do školky 😖

akzeret1
11. led 2009

ahoj malou jsem to začala učit zhruba od 15.měsíců
okolo 18.m už jí to docela šlo
ted jsou jí dva roky a už se pěkně lžící sama nají
jasně jsou dny kdy jí krmim sama,ale jinak jí to fakt jde 😉

miluska.woolley
12. led 2009

teda to jste mne uklidnily, mala od zname ji sama v roce, my to zkouseli a nesnedla nic, jen mela kasi od hlavy k pate.
Jinak veci do ruky - jablicko, okurku, chleba, suchary, syr... - ji sama bez problemu, ale miska a lzicka jsou porad jeste hracky...

takze ji jeste necham a zkusim to za par mesicu.

lenkakr
14. led 2009

my jsme začali jíst sami asi před 14dny a už nám to jde, jen musím držet misku hned pod bradou 😀

gajda
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
caira
15. led 2009

nasi male je 10.5 mesice a teda vubec nehrozi, ze by neco snedla sama, treba zkousim ji dat nakrajeny chlebik pred ni na misticku nebo i treba uvarenou zeleninku atd a ona si s tim leda tak hraje a pak to hodi treba na zem nebo to proste upusti a zmoula dalsi kousek, ale vubec zadna snaha si to strcit do pusy, tak ji nenutim..dokud nechce sama tak to nema asi zadny smysl...

ina.b
15. led 2009

Naše malá se snaží jíst sama, ale než se přiblíží lžičkou k pusince, tak jí to z té lžičky opadá 😀 Tak jí spíš krmím, když chci mít přehled, kolik toho snědla. Jinak rohlík nebo cokoliv, co se dá vložit do ručičky spapká sama 🙂

geminis
16. led 2009

Kdy by mělo batole začít jíst samo? Až to zvládne a bude na to připravený, jako se vším!
Já to nechala na holkách a asi od minulého měsíce ze dne na den valí i polívku i druhé samy.
Nedoporučuje se moc číst, pak se zbytečně stresuješ. Každé dítě je jiné a každé potřebuje na všechno svůj čas.

mikulkaz
17. led 2009

Samostatné krmení je u nás taky právě aktuální téma. Malej asi od roka vyžadoval vlastní lžičku, ale jenom si s ní hrál a já jsem ho krmila, tím asi ale získal určitou šikovnost, takže ze dne na den v 15 měsících začal jíst většinu jídel sám. Hodně toho sice ještě skončí v bryndáku, ale minulý týden dokonce systematicky vybíral hrášek z rizota. 😀 Větší problém je u nás pití z klasického hrnečku. Musím mu ho přidržovat při zvedání a pokládání na stůl, jinak by vše vylil, takže přes den pije z lahve s brčkem a nemůžem se toho nějak zbavit. ☹

vojtisek2007
17. led 2009

holky - vojta má skoro dva roky - lžičkou nic moc - ještě tak knedlík a omáčku , ale polívku do pusy nedoneseme ani náhodou 😀 .....a z hrnečku taky nic, máme taky skleničku s brčkem nebo klasicky flašku s dudákem. Vidličkou v pohodě, napichujeme a i se trefíme do pusy,nožem spíš trháme než řežeme.....

anatanka
18. led 2009

U nas zrovna tohle probehlo vyjimecne v pohode. Miri chtela jist vzdycky tak nejak sama a tak se sama krmi lzickou i vidlickou uz nekdy od roka a ani binec nedela. Je strasne cistotna, takze ma porad k dispozici ubrousek a zpusobne si otira rucicky a pusinku a kdyz zmaze stul, tak lesti i ten.

Ale zase treba v roce a pul nechodi vubec na nocnik 😉

janocka
22. zář 2009

rowenta • 85tt • 11. září 2009 ve 20:23
Ahoj chtela bych se touto cestou zeptat od kdy ucite sve deti samostatne jist?

raady
22. zář 2009

ahoj,
Máťa jedl sám kaši lžící od 13. měs. V pohodě. Nakrájený chlebík od 10měs. Jak píše antanka, byl čistotný, v pohodě. Přeskočil tu fázi jedení rukama. 😀
Baru je jiné "kafe". Jí sama nakrájený chlebík a když už nechce, převrátí talířek nebo chleba hází na zem. Vůbec si neumím předstvit, že začne jíst sama normálně lžící. 😅

kalerat
22. zář 2009

Kuba si vezme vidličku a napichuje na něj maso, brambory, ale rozhodně nemůžu říct, že kolem sebe neudělá nepořádek. 😀

kacka.va
22. zář 2009

já cíleně neučíila malá měla zájem sama 🙂, ale bordel okolo máme taky. ale jedení rukama byl žážitek, kaši hrozně ráda "hňácala" mezi prstíkama 😀

berenika39
22. zář 2009

odkdy by mělo jíst samo? až se to naučí, ne?

misa.cekatelka
23. zář 2009

my už jíme samy.nedalo se jinak.ode mě nechce,jen sama a rukama-takže bordelu a bordelu.lžíce nehrozí .zatím ji tak nějak neumí správně natočit. 😀