Kdy, jak a zda vůbec začít otužováním?

aureliaaa
15. led 2010

Ahoj. Viděla jsem v televizi reportáž o otužovací třídě na základní škole. Napadlo mě že bych mohla malou taky drobátko otužit,aby jsme předcházeli různým nachlazením. Od narození je zdravá, jen jednou měla rýmu. Já sama jsem dost zimomřivá a nikdy měnenapadlo s cíleným otužování začít. Takže o tomto nevím vůbec nic. Poraíte mi jak na to a jestli vůbec. Nerada bych něco udělala blbě a malá to odnesla nějakou chorobou. Díky

jjaanca
15. led 2010

S otužováním jako takovým teda zkušenost nemám, ale když Lucka jako kojenec začala chodit plavat, tak po nás chtěli aby si pomalu zvykala na studenější vodu. Ve vaně měla 37 a měli jsme postupně snižovat na 30 co je v bazénu. To je asi taky otužování...... a chození do bazénu vlastně taky ne? 😉

jjaanca
15. led 2010
bera28
15. led 2010

Pokud se ptáš zda vůbec otužovat, tak jednoznačně ANO. Já chodím s prckama na plavání už dlouho a otužovali jsme je už předtím ve vaně doma. Prostě na konec koupání pustíš do vany studenou vodu a postupně snižuješ teplotu.
A taky jsme zvyklí celoročně spát s otevřeným oknem, ať je jakákoliv zima, takže máme tak 16 - 18 stupňů.
No a samozřejmě dítě zbytečně nenabalovat.

morgan
16. led 2010

bera28 to jsi mě potěšila s tou vaší teplotou 😀 , protože my máme doma tak 20 stupnů maximálně a pořád od někoho poslouchám, že máme doma zimu, ale já nejsem zastánce přetopených bytů...

jinak otužuju taky tak, že se malý doma koupe tak ve 30 stupních, stejně jako v bazénu...

shaula
16. led 2010

Holky, a vy se taky koupete ve 30stupňové vodě? Já si to teda neumím představit ani u sebe, natož u takhle malého dítěte... 😕 V bazénu je to něco jiného, ale ve vaně 😖

tomasek06
17. led 2010

Taky si nedokážu představit, že bych se koupala ve 30 stupních 😕 😕 V bazénu má dítě pohyb, ale ve vaně? To já otužuju trochu jinak 😉

mayerka
17. led 2010

jej, 30stupňová voda, brrr! Malýho se snažim otužovat, ale spíš tím, že ho "málo" oblíkám, už od narození, takže je zvyklej. Párkrát jsem dala na radu tchýně ať víc oblíknu, a Jarda byl úplně zpocenej a vzteklej. Oblíkám malýho jako sebe, bez jedný vrstvy navíc, jak se říká. Doma máme 19-20stupňů, malej běhá jen v bodýčku bez ponožek nebo tepláků, já taky chodim doma jen v triku a bez kalhot (pokud není návštěva 🙂 ) Chodíme na návštěvy ke kamarádce, má staršího kluka o 5 měsíců, příjdu tam, ten její kluk má triko, mikinu, svetřík, punčocháče a tepláky... Je furt nemocnej... Náš Jára tam běhá jen v body, kamarádka omdlívá hrůzou, a Jára byl akorát 1x nastydlej a 1x nějakou vyrážku.. jinak zdravej jak rybička. Otužování vřele doporučuju

tomasek06
17. led 2010

Přesně tak mayerko 😉 taky to řeším oblíkáním. Jak se cítím já tak oblíkám malého. Je zvyklý. A na bazén chodíme taky pořád, hlavně v zimě a je v poho.

mayerka
17. led 2010

tomasek - a co příbuzní a tak, taky to u vás tak řešili? Já si kvůli tomu vyslechla... 😠 Ještě doteď to mám na talíři... jako chudák malej, úplně zmrzlej...

tomasek06
17. led 2010

No nějaké hlášky proběhly ale nevnímala jsem to. My jsme aníi nekupovali fusak do kočárku a zvládli jsme to 😉

aureliaaa
autor
17. led 2010

Děkuji za rady a komentáře. Snad se mi povede tím řídit. Jen ta teplota doma se mi nějak nedaří vychytat. Topíme krbem a když to mám hodně zaškrcený máme doma tak 24-25 stupňů. Kdybych to měla držet na 20- ti tak musím nechat vyhasnout a pak roztápet a zase vyhasnout. I tak by to šlo. Nebo to teplo vyvětrat a topit pánu bohu do oken. Blbý je oboje, ale snad to na jaře půjde líp. Bude běhat po venku a nebudu navlíkat. Bude plavat a podobně. Pochopila jsem, že když málo oblečení tak s pohybem a když v klidu tak víc oblíct. Těch pravidel asi bude víc a tak se je pokusím vyselektovat. Ahoj

syraell
19. led 2010

My praktikujeme otuzovani hlavne tim, ze netopime v miostnosti, kde se spi. Pritopime az kdyz vazne prituhne...
Co si tak vzpominam ze sveho detstvi tak jsme chodili na otuzovani uz ve skolce - klasicka sauna...

editah222
19. led 2010

My máme doma kolem 21 stupnů a já chodím v triku s krátkým rukávem (manžel ve svetru) a naše malá má body s dlouhým rukávem a punčošky. Když mám pocit, že má chladnější ručičky tak ji dám ještě ponožečky a svetřík. V ložnici máme jen 19 stupnů.
Nevím jestli je to tím, ale Editka je (tuk,tuk,tuk na dřevo) zatím bez rým.

Neumím si představit jak ji koupu ve vodě 30 stupnů. Mě připadá i těch doporučovaných 37 jako studená voda 😀

morgan
19. led 2010

no já se ve 30 stupních nekoupu, to je pravda 😉, ale není to tak, že bych malému nedopřála teplejší vodu. Ale když jsme koupali v teplejší, tak mi pak na bazéně brečel, takhle si postupně zvykl na tuhle teplotu a je to dobrý. V koupelně pořádně zatopim a zima mu není. Na netu jsem vyhledala, že je možné koupat v těch 30 stupních a syn ještě nemocný nikdy nebyl, tak snad je to vpohodě 🙂

mayerka
19. led 2010

morgan, já myslim, že je to fakt o zvyku. Malýho bych asi do 30st.vody nestrčila, ale určitě mu to neublíží. Jsou lidi, co se koupou v ledový vodě normálně (třeba moje tchyně) celej život. Třicet stupnů je pro ni horká voda 😀

evaviki
13. čer 2011

tak a obnovujem temu..
boli sme s malym cez vikend pod stanom, dnes mu zacina ryma.. ja som nastvana, bola tam zima, snazila som sa ho neobliekat zbytocne moc (ja som mala rovnaky pocet vrstev ako on a bolo mi chladno, manzel zase behal v kratkym rukavu a kratkych kalhotech), tiez tam boli dve deti, oblecene min nez Sebik, ale teklo im z nosu..
manzel mi dnes vynadal, ze z neho robim kvetinku, ze ho moc obliekam a potom hned prechladne, ja som nastvana, pretoze keby som ho lip obliekla, tak neprechladne.. vraj ho mam menej obliekat, co je asi pravda, ale ked je chory, tak si vsetko zliznem ja, staram sa len ja a tak sa tomu snazim predchadzat.. a nezda sa mi, ze v 15 stupnoch (v noci bolo pod 10, maly isiel spat o 22.00, vstaval v 8.00) je triko, mikina a tenka bundicka moc..

andyalukasek2008
13. čer 2011

@evaviki Tak to bych zmrzla... Se Ti nedivím, a chápu Tě.
Je rozdíl otužování a málooblíkání si myslím...

brisalek
14. čer 2011

Asi me zase nekdo ukamenuje. Ale otuzovani neznamena studeny odchov!!! Znam nekolik stejne starych znamych, ktere rodice neustale otuzovali a byli 10x nemocnejsi nez ostatni🙂. Manzel a jeho rodice jsou take hrozne teplokrevni🙂🙂 jak je vice jak 20 stupnu v mistnosti muzou se uvarit🙂, ale maji na sobe ponozky, natelnik, triko atd...🙂 takze si vubec doma neodpocinou, protoze jsou porad uskrceni v nekolika vrstvach a kdyz se nahodou dostanou do pruvanu a ofoukne je nebo nedej boze jdou ven s mokrou hlavou, nebo bosi ... hned maji rymicku a podobne. Ja jsem hodne zimomriva, ale umyju si hlavu a jdu na balkon do 0 stupnu povesit pradlo a nikdy nejsem nemocna. Jen proste nesnasim, kdyz je mi zima🙂. Jako dite jsem stonala tak 1x za rok beznou virozou. Je to jen v genetice jak je kdo nemocny i to jak snasi teplo/chlad. Otuzovani je podle mne sauna...ze dokazete z horka vlezt do ledove vody a ne to, ze jste cenou noc v 15 stupnich a cely den v 18. Kdyz uz tak bych dite otuzovala polehoucku az tak od skoly, takhle male nemaji jeste uplne vyvinutou termoregulaci a podne.

evaviki
14. čer 2011

@brisalek preco by ta mal niekto ukamenovat? 😀 ja som zase naopak nachylna na mokre vlasy, staci ich mat chvilu mokre a som totalne premrznuta, aj ked je vonku teplo. jedine na priamom slnku m to nevadi, ale v byte mrznem.. mne sa tiez nezda, zeby som to s obliekanim prehanala, ked bol mensi, tak mal o jednu vrstvu viac ako ja, teraz chodi cca rovnako, spis o trosku tensiu bundu, kedze mne je fakt stale zima.. este mi vynadal, ze isli v sobotu na trh a malemu som dala mikinu, ze tam bolo teplo.. tak som sa spytala, ze preco mu ju nevyzliekol? odp: no lebo si to kazala, aby ju mal. ☹(
tiez som citala, ze deti do troch rokov by sa nemali otuzovat., tchyne tiez prudi, ked idu von, ze je moc obleceny, pravda je, ze ked bol cez zimu chory, tak jedine vtedy, ak od niekoho ochorel.. z prechladnutia len raz, aj to som presne vedela, ze bol malo obleceny..

crca
15. čer 2011

Otužujeme tak,že po koupání sprchnem studenou vodou 😉 a musím říct,že se nám docela osvědčilo 😉

dadous
24. čer 2011

my otužujem tak, že vždy po osprchovaní, napustím studenou vodu(néé ledovou) tak aby ji niky měla po kotníky, a pak tam chvilku dělame dupy dup 😵