Kdy jste prvně postavili dítě na lyže?

arianka
21. led 2012

Zajímala by mne vaše zkušenost, kdy jste poprvé dítě postavili na lyže ? Zatím mám představu, že bych jim ráda lyže "ukázala" někdy v 18-20ti měsících, ne samozřejmě tak, že bychom je učili lyžovat, ale prostě nenásilně jim ukázat lyžičky a na procházce je svézt kousek po sněhu atp., takové oťukávání. Na trhu jsou takové ty první lyžičky, co se dávají na běžnou zimní obuv, takže to evidetně jde, spíš mne zajímá vaše zkušenost, jestli to dítě úplně nebojkotovalo apod. 🙂

bosorkajarka
21. led 2012

pred mesicem takze ve dvou letech, ale uz klasicke lyze ty co se davaji na boty nedoporucuji protoze dite v tom nema pevnou nozicku. Ja jsem to celkem dlouho studovala kdy je vhodny vek zacit a pali, ze kdyz dite umy samo vyjit schody (cca dva roky), ze se muze zacit seznamovat. Maleho jsme postavili na lyze a trochu potahali po snehu a parkrat spustili z maleho kopecku aby vedel jaky to je, radi bychom jeste parkrat ale v Brne neni vubec snih tak budeme muset zanim nekam vyrazit 😉

neu.sona
21. led 2012

Já to taky hodně studovala a chtěla jsem už letos. Ale zase jsem podle doporučení více doktorů nechala učení na příští rok, když mu bude 3,5 roku. Neporoste už tak skokově a prý je to nejvhodnější věk na lyže. Dá se s dítětem domluvit a už by ho to mohlo i bavit. Takže příští rok dostane pod stromeček lyže 😀 .
A ty lyžičky co se dávají na boty opravdu nedoporučuji. Dítě se akorát naučí v tom bát. Nemá tam vůbec zpevněnou nohu.
Pouze můj názor je, že 18-20 měsíců je hrozně brzo.
Nějaká lyžařská rodina by mi asi oponovala, ale říkám, pouze můj názor.

jarunkaxyz1
21. led 2012

Mám kamaráda, který děti učí jezdit v lyžařské školce a doporučuje 3,5-4 roky jako ideál. Dříve to prý nemá cenu.

mili84
21. led 2012

My to necháváme na příští zimu, malému bude v tu dobu 3,5r. Ted je mu 2,5 a přijde mi to ještě brzo na něj.

tygrous
21. led 2012

Syn od známých (jsou velcí lyžaři...) stál poprvé na lyžích ve 20 měs. a o rok později už normálně lyžoval jak drak... My to chtěli taky zkusit už letos, ale asi nebude příležitost, ale příští rok, kdy mu bude něco přes 3 roky, tak už určitě jo...

myskyva
21. led 2012

původně jsme chtěli letos ale když vidím jak je malá roztěkaná tak jsme to odložili a zkusíme to příští rok,to už bude i chápavější. Myslím že letošní zimu by vůbec nerozuměla tomu,co po ní chceme a bála bych se že jí to akorát zprotivíme

bledulka
21. led 2012

asi budu mít jiný názor,ale to nevadí 😉
tak předně-každé dítě je jinak laděné na sport..takže pro každé dítě může být ideální doba jiná..

můj první syn je celkem pohybově-sportovně naladěný, poprvé stál na lyžích ve dvou a půl letech-a zrovna na těch odsuzovaných lyžích řemínkových..ALE- nejezdil v nich na klasické sjezdovce- spíš je měl jako běžky, zvykl si na ně velmi rychle a bavilo ho to... jezdilo se v běžecké stopě, hrál si u toho že je mašinka a že jede do tunel (branka z hůlek) a formou hry se učil první kroky na lyžičkách.. další rok- vzhledem k tomu, že ho to bavilo již stál na sjezdovkách (v už klasických přaskáčích a sjezdovkách) a také začal běžkovat - takže tam se i hodilo, že si zvykl na určitou nestabilitu- ta v běžkových botách prostě není jako v přaskáčích...
začal sjíždět malý kopeček (hlavně s instruktorama se jezdilo) a začal i jezdit na běžkách, takže dal loni i 6km výlet na běžkách, lyže ho baví, je to pro ně skoro odměna (já bych chtěl zase na výlet na lyžích.. 😅 )
letos mu je 4 a půl a už půjde postupně na větší kopce na sjezdovkách a běžky zase budeme pilovat..
ale za nás- pomohla mu docela průprava v těch řemínkových- naučil se, že se na lyžích nesedá na zadek, otočit se na nich, vstát z pádu atd.. za mě je tedy neodsuzuju a naopak mi přijdou fajn

druhý syn není tak sportovně nadaný jako první.. není levej,ale je jinej-pomalejší,opatrnější.. ale zase chce to co vidí, že dělá brácha... takže jsem taky zkusili ho dát na řemínkový.. opět- na chůzi po rovině super... a stál i na sezdovkách- to se přiznám, že hlavně proto, že o to měl zájem a škemral a škemral když viděl bráchu jak jezdí... tak proč mu to neukázat.. zkusil si to, jen krátce... posílali jsme si ho mezi sebou na malou vzdálenost..., sjel i kopec s instruktorkou-ale uznávám, že na sjezdové lyžování jeho čas nenadešel.. až pojedeme zase na hory, tak mu to opět dopřeju pokud bude on chtít,jinak to hrotit nebudu..
ale řemínkové opět zkusíme- na zahradě atd.. je to podle mě fajn průprava ve chvíli,kdy chceme,aby kluci uměli obojí- běžky i sjezdovky...

hlavně je potřeba pozorovat dítě jak mu to vyhovuje... pokud ho to baví a jde mu-proč ne, pokud ho to nebaví a je to pro něj spíš stres- tak ho nechat radši stavět sněhuláka 😅 každé dítě je jiné
z tohoto důvodu i doporučuju nekupovat sjezdovky dřív, než si to s tím vaším dítkem vyzkoušíte-půjčovny atd..
první syn dostal řemínkové poté, co jsem odmítla kupované běžky,když jsem nevěděla, zda ho to bude bavit.. bavilo, tak se další rok koupili klasické běžky a sjezdovky si půjčujeme.. druhý syn už bude dědit lyžičky..
manžel je z lyžařské rodiny v horách , naši kluci jsou první vnoučata, tak tam se lyže užijou, budou putovat dál...
nekupila bych lyže,když bych pak měla být naštvaná, že dítě nechce lyžovat...

ale řídila bych se dítětem- pokud chce, ok, pokud ne- nechat ho...
přeji hodně hezkých chvil u sněhových radovánek 😅

pehaka
21. led 2012

u nás se taky začne příští rok bude mu 3,5 myslím, že je to ideální i kvůli domluvě....🙂 třeba můj ve 2,5 letech krásně mluví, spíš patří mezi ty opatrnější děti , ale z okolí je téměř jediný hodně dětí hrozně patlá - myslím, že u lyží je i důležitá komunikace né jen že rodiče to chtějí...🙂

marecek4
21. led 2012

uvažovala jsem že letos-má 2,5,ale zavrhli jsme to,na sjezdovku mezi velký lyžaře se nám s ním pouštět nechce,a i tady je sníh nanejvýš v mrazáku,ani jsme tedy lyže nepořizovali-stačí že vloni jsem pořídila ohrádku a bylo v ten moment po sněhu a už nenapadl ☹,tak snad příští rok

coxa
21. led 2012

Starší syn začal lyžovat vloni v zimě (bylo mu 3,5 roku) , ale pořádně se jezdit naučil až letos (a to je vážně na pohyb šikovný).
Mladšímu budou v dubnu dva roky a na lyžičkách ještě nebyl a rozhodně ani letos nebude.
Klasické lyžařské skikluby berou děti od 4 let a po naší zkušenosti myslím, že ví, proč to dělají. 😉

Určitě bych nedávala prcka na řemínkové lyže na boty, ale půjčila bych pořádné přeskáče, protože v těch řemínkových nemá pevnou nohu a je to jen pošoupání se na sněhu, o nějakém zatáčení nebo brždění rozhodně nemůže být řeč - takže na řemínkové asi kdykoliv pro těch pár kroků. 😅

sussanah
21. led 2012

Taky jsem letos vahala (ma 2r4m), ale nakonec jsme se dohodli, ze to zkusime az pristi rok. Letos bude sankovat a bobovat s tatou (nelyzar), ja ho obcas povozim na patkach, jeslti bude chtit a dalsi rok vyzkousime uz naostro na malem kopecku. Ja jsem poprve stala na lyzich (tech reminkovych) v necelych 3letech, ale mamka rikala, ze to bylo opravdu jen stani a posilali si me na cca 2m na rovince. Ucit jsem se zacla az dalsi rok, v necelych 4letech.

koooza
22. led 2012

My nepostavíme 🙂 Nikdo nelyžuje a mám strach, že by si ty svoje nožičky na nich polámala 🙂 ale vím co kamarádky říkali tak kolem druhého roku 2,5 ročku už v pohodě 🙂

tyrisa
22. led 2012

Kvůli nožičkám se doporučuje od tří,to mi řekl můj pediatr.Někteří do toho jdou asi dříve,ale já bych neriskovala.Naše dcera se učila taky od tří.

llllucka
22. led 2012

Protože jsem z lyžařské rodiny,tak jsem to dost studovala.Z ortopedického hlediska není zdravotně dítě připraveno dříve než ve třech letech,ideálně ve 4.Lyžařské školy doporučují věk 4-5 let.
Někdo tady napsal,že záleží na připravenosti dítěte,souhlasím,ale hlavní roli pro mě hraje zdravotní stránka a pokud mi doktor řekne,že před třetím rokem lyže určitě ne,tak to prostě neudělám.Podle mě nejde o dítě,ale o touhu rodiče.Sorry,ale kdo z vás začal lyžovat ve 3 letech.Já jsem začala v 5-ti a rozhodně mi nic neuteklo.Nějak nechápu,proč se v dnešní době snažíme dětem pořád všechno urychlovat (asi proto,že to dělají ostatní,tak to musím mít taky).
A případ z mého okolí,známým si syn loni zlámal nohu ve 4 letech tak,že se ještě letos na ně nepostaví.Podle doktora to bylo z přetížení,podle ní to je "zkušený" lyžař,protože začal ve 2,5 letech.

saminomimino
22. led 2012

nevím jak lyže ale Sam v prosinci třéletý už jezdí na snowboardu 😉

lorreine
22. led 2012

Ahojte, ja este dietatko nemam, momentalne len velmi trpim tym, ze tento rok sa vdaka tehotenstvu na lyze ani snowboard nepostavim. Ale nechcem ohrozovat mimi. Som nadseny lyziar a snowboardista a kedze som z lyziarskej rodiny, tsk ms rodicia postavili na lyze, ked som este nemala tri roky. A chcela by som to s nasim dietatom urobit okolo troch rokov tiez...nenasilne a podla toho, ako to bude dieta bavit, by sme pokracovali dalej...

bocinka
22. led 2012

My jsme lyžaři - já teda amatér, že většího není, manžel bývalý profesionál - a dost to teď řešíme, já nechci, aby to malá ještě letos byť jen zkoušela, MM už má vybrané lyžáky 😝 😝 Nakonec jsme se domluvili, že muž bude letos malou vozit v nosítku ať ví o co jde, ale jinak budeme šáňkovat 😉

garzonka
22. led 2012

Naši kluci začali v 5 letech, nezkoušeli jsme dřív, přišlo nám to zybtečně brzo, žádné jakoby zkoušení, stejně bychom museli kupovat vždy větší lyže, jelikož malé děti rychle rostou. Zaplatili jsme na začátek instruktora a pak jezdí s námi aktivně, už jsou rozumní a pohybově zdatní, takže je to paráda, nám to tak vyhovuje.

jitulik4
22. led 2012

Tak já učím lyžařskou miniškolku a i s vlastními děti jsem začala ve 2,5 roce, lyžečky určitě rovnou s bezpečnostním vázáním!!!!!! Je to pro ně jednodušší a lehčí zapřou se do lyžáků a učíme hrou nejprve jen chodit a sklouznout se po rovince .....začínáme se 40-45cm lyžema a přilba, učíme i padat a postupně se zvednout sám. Max 20min a pak pauzu

michaelal
22. led 2012

Tak my zkusili loni dceru (v té době 1 rok a 9 měsíců) postavit na ty první lyžičky, co se přidělají na botky, drželi jsme jí a malinky kopeček jsme s ní seběhly, moc se jí to líbilo🙂 Ale zkoušeli jsme to na horách cca 2x po 10 minutách...Pak už sama nechtěla, tak jsme nenutili....Letos, vlastně včera, jsme byli na jeden den (jsou jí 2 roky a 7 měsíců) na horách, taťka byl s kamarády, tak jsme jeli taky, s tím že odpo si taťka vezme dceru a postaví s lyžáky na lyže (dostala od ježíška). Byla cedlá nedočkavá, dívali jsme se na malé děti ve školičce a byl tam takový kolotoč, kde se mohli prcci chytit a jezdit dokola. To se dceři moc líbilo, tak jsme tam chodili jen v botách a pak to chtěla zkusit s přeskáčema a lyžičkama. Byla celá nadšená, že lyžuje, ťapala v nich a nechala se strkat do kopce i z kopce. Moc se těší na hory, to pojedeme za měsíc a prý bude zase lyžovat....Takže včera tak 15 - 2m minut úplně stačilo, jen ať si zvyká...Tím se nic nezkazí. Každý ať si o tom myslí své, ale nutit dceru rozhodně nebudu, jen co ona bude chtít. Takže z naší strany rozhodně nic nebrání v trénolvání, jen tak po chvilkách🙂

weri1
22. led 2012

děkuji za názory....řešíme to taky, já nelyžuji, ale manžel je snowboardista....on chce příští rok to budou malému 2,5 já ne....já chci až další zimu to mu bude 3,5. ale určitě chci aby začal lyžovat, já taky lituji, že mě to naši nenaučili

leiladelly
22. led 2012

Máme právě za sebou víkend, kdy jsme děti "postavili" na lyže. Kamilka má osm let, když jsme ji dali na lyžičky dříve, nebavilo ji to, neměla dost silné nožky. Potřebovala zesílit, dojít do fáze, kdy se nebojí a baví ji to. V pátek stála na lyžích poprvé od té doby, v sobotu jsme ji nechali lyžovat s instruktorkou, ta z ní byla nadšená, že může na vlek a větší svah. Takže dnes jezdila sama z pěkného kopečku. Malý má čtyři roky, stál v pátek na lyžích také poprvé, myslím, že je úspěch, že s instruktorkou vydržel, že trochu plužil z kopečka, vyjeli spolu nahoru, sjeli dolů. Já jsem úplně spokojená. Mne to také nikdo v dětství neučil, mrzí mne to doteď, chtěla bych, aby to děti uměly, ale rozhodně je nebudu do ničeho nutit. Naštěstí asi nebude potřeba, bude je to bavit a půjde jim to samo. 🙂

evulka25
13. únor 2012

my chceme začít s lyžemi pro malého až tak za rok, to mu bude 3,5 a bude to akorát 🙂

handm
13. únor 2012

Ahoj, zajímavé téma. My jsme si původně mysleli (oba lyžaři), že začneme pomaloučku příští zimu, to prckovi budou 2r a 3 měsíce(v prosinci). Tak uvidíme. Zatím ho nebaví ani boby a sáňky, radši všude chodí sám, tak až podle toho, jestli se mu bude chtít. Hrotit to nebudu

kristi
13. únor 2012

My to zkouseli vloni, to bylo Mie necele 4 roky a nic moc ..... Letos dostala soukrome lekce cca 8 dni a jezdi jak drak- dle me neni potreba spechat 😉

sarihy
13. únor 2012

Letos, necelé 3,5 roku...za 4 dny se naučila plužit a zatáčet a jezdí dobře - tedy úměrně věkovým možnostem...Učila jsem jí sama...

broucek2
13. únor 2012

naší malé bude 23 měsíců a před 3 dny poprvé stála na plastových lyžích na její botičky a moc jí to bavilo, ale vozili jsme ji na koštěti, protože jinak se moc zakláněla

collette
13. únor 2012

Ono je lyžování a lyžování. My se právě vrálili z hor, kde syn poprvé "lyžoval". Je mu dva a čtvrt roku. Na samostatné lyžování to není, protože se prostě neudrží a to ho štve a vzteká se. Ale když ho vezmeme před sebe, držíme ho v podpaží a koleny kolem kyčlí a jedeme s ním, jen mu říkáme, aby držel lyže jako mamka/taťka, tak se mu to moc líbí a řičí nadšením. A i teď o tom pořád mluví. Myslím, že pro dítě, jako je náš syn, je to ideální pro to, aby ho to nalákalo na příští sezónu, kdy už by to sám měl zvládnout. Ale nemusí to sednout každému. Mám kamarádku, její oba rodiče jsou vášniví lyžaři a ona se k tomu dodnes nemá. Její tatínek s nadsázkou říká, že jako dítě byla schopná seřvat lavinu, když se jí pokoušeli postavit na lyže.
Já bych jako spodní hranici dala tak ty dva roky. V 18 měsících má dítě kolikrát co dělat s normální chůzí, natož s lyžema. A přimlouvala bych se za pořádné lyžáky a bezpečnostní vázání. A musí sednout. Viděla jsem dítě vypadnout ne z vázání, ale z bot:o(

mates22
14. únor 2012

my teda až ve čtyřech letech a vůbec jí to nechytlo, bruslení ano, ale lyžování se jí nelíbí, možná to bylo pozdě. U syna zkusíme začít příští rok, to mu bude přes 2,5 roku

olicek
14. únor 2012

Takhle brzy bych to neriskovala. Tedy hlavně ze zdravotního hlediska. Syn byl po 1. na lyžích ve 4 letech, žádné před tím zkoušení. Po 5 min. už zvládal sjet kopeček 🙂