Kdy nejdřív učit dítě na nočník?

gwennie
22. led 2014

Maminky, mate zkusenost (at vlastni ci zprostredkovanou), kdy ma nejdrive smysl ucit dite na nocnik?
Manzel pry chodil uz od 8 mesicu a ja od 10, a vsichni z okoli na me tlaci, abych tedy taky uz v tomto veku dceri poridila nocnik a ucila ji. (Jeste je v tom podporuje ta skutecnost, ze dcera je obecne takova sikovna, od 5 mesicu lozila po 4 a od 6 stoji, takze maji zato, ze se "nauci prece snadno"). Jestli je to realne, tak ok, provedu. Ale jestli neni, rada bych vedela, jak to vsem v okoli vysvetlit.

berynka
22. led 2014

nejdřív roce a půl... ve dvou letech 😉 . Je to fyziologická záležitost, v mozku musí dozrát, aby dítě vůbec vědělo, že se mu chce. Ale jestli nemáš nic jiného na práci, tak začni třeba hned, odchytit bobek nebo čůrání se ti po ránu a po jídle pravděpodobně povede 🙂

gwennie
autor
22. led 2014

@berynka No právě celkem mám co jiného na práci 🙂 Hlavně teda dodělávám VŠ, takže i vím, co s časem 🙂 No ale jak argumentovat těm našim rodičům, co tvrdí, že dítě v 8-10 měs. normálně může chodit na nočník? Tchýně mi tvrdí, že manžel dokonce dal i nějakým citoslovcem najevo, že se mu chce (v 8 měsících - podle mě blbost, ale nijak ji to dokázat nemůžu, že)

deenyska
22. led 2014

Podle mě je to hodně individuální. Já jsem malýho začala dávat po jídle na nočník jakmile začal dobře pevně sedět. Ani ne tak s naivitou, že by mohl být brzy bez plenek, i když by to bylo fajn 😀. Spíš mi šlo o to, aby si postupně zvykl na to, že existuje i něco jinýho než plenky a pak až byl ten cíl nemít plenky. Bohužel se nočníku bál, takže jsem to brzy vzdala a odsunula na později, asi tak v tom roce a půl a úspěch teda naprosto žádný, dokud jsem malýmu vyloženě nevzala plenku a nedala mu na celý den slipy. Do týdne bez plenky. Neměl ani dva roky. Ale vím i o dětech, co se naučili daleko dřív, myslím, že dokonce snad samé holčičky (chlapi jsou asi od základu čuňátka 😀)... Nechala bych to na vlastním úsudku, zkusila bych to a když bych neviděla žádné známky snahy z dcerky strany, zkusila bych to zase za nějaký čas... K těm nátlakům okolí - nevysvětlovala bych nic, a když, tak bych skutečný důvod, proč nechci ještě svoje dítě dávat na nočník. Jinak já bych jim ještě řekla jednu věc, která je podle mě pravdivá. Myslím si, že je reálný některé dítě naučit na nočník do 1. roku života, ostatně naši rodiče jsou toho důkazem. Ale taky je potřeba si uvědomit, že tenkrát se používaly plenky bavlněné, ve kterých bylo mokro už při prvním vyčůrání. Kdežto s dnešníma supersavýma plenkama je to dost těžký, když má prcek spokojenej zadaček, nic ho nenutí tu plenku nemít. Takže za mě asi tak

schnek
22. led 2014

@gwennie děti to umí od narození 😉 zkus si vyhledat bezplenkovou komunkační metodu nebo přirozenou hygienu nemluvňat 😉

lenkalenulka
23. led 2014

Zkouset to muzete nektere ditka na to prijdoz rychle a nemaji problem a hezky chodi i takhle vcelku brzo.. 🙂 me mala zacla v roce a pul... fakt zalezi jak samo i chce, me do te doby na nocniku plakala takze jsem zkousela vzdycky za par dnu a pak to najednou slo🙂

helcenka
23. led 2014

@gwennie - děti jsem začala posazovat na nočník, když uměly samy sedět (cca od 9-11 měsíců). Zhruba po měsíci se ani jedno z dětí do pleny nevykakalo, kakaly jen do nočníku. Do nočníku se sice pokaždé i vyčůraly, ale zatím pořád ještě čůraly i do pleny. Nešlo mi ani tak o to, aby byly brzo bez pleny, ale o to, aby si na nočník zvykly. Nejstarší dítko bylo bez plen přes den ve dvou letech a čtvrt, nejmladší v roce a třičtvrtě. Všechny děti byly kompletně bez plen (tedy i v noci) ve dvou a půl letech.
Jsou ale děti, které nočník prostě netolerují nebo na něj dozrají později, chce to trpělivost a hlavně zkoušet to, nehledat výmluvy, když to nepůjde hned, půjde to později. Na příbuzný a okolí bych se vyprdla a prostě jim řekla, až to bude umět, tak bude.

gwennie
autor
24. led 2014

@helcenka Děkuji, no on je problém v tom, že mezi to "okolí a příbuzné" patří hlavně manžel. Ostatní bych samozřejmě kašlala.

helcenka
24. led 2014

@gwennie - no tak tím zaúkolujte manžela, ať to s malou zkouší, můj manžel třeba naučil děti dobře smrkat, v roce a půl to uměly na jedničku. Prostě to s nima pořád zkoušel a povedlo se to 😉 .

mufinka26
24. led 2014

Od roka sme malýho s nočníčkem seznamovali, žádný násilí, prostě věděl, že nějakej nočníček existuje a že se na něm hačá. Před dvěma měsíci v 17m sme už začali pilovat, že se do něj dělá ee 😀 A je to dva dny, kdy si hrdě hlásí, čulat 😀 Ještě se občas stane nehoda a na spinkání a na ven má plenečky, ale i tak si myslím, že to bylo takový víc v pohodě, žádný stres, žádný pláč na nočníku. U moji prvorozený, mě do toho strašně tlačila rodina, že by už v roce neměla mít pleny a že co sem to za matku, dopadlo to tak, že hysteráky na nočníku, Tak em jí dla taky čas a ve dvou letech sme byly bez plenek 😀 Takže moje rada zní, neposlouchat chytrý řeči a řídit se dle dítěte 😀 😉

vera_vila
24. led 2014

@gwennie já učím syna až teď od roka, když chce, tak sedí, přitom si hrajeme, povídáme, buď potřebu udělá nebo ne... První posezení na nočník u nás byl hned dvojnásobný úspěch, který jsem ani nečekala... Kolikrát jen chvíli sedí a nic, jindy se aspoň vyčůrá, ví, že nočník je a že se do něj dělá a-a, ale nenutím ho násilím, když nechce sednout, tak prostě nesedne, nandáme plínu a jedeme dál... Ale v 7 měs. si myslím, že je ještě brzy, ale zkusit to můžeš, třeba budete mít úspěch. Pokud malá bez problémů sedí bez opory, tak proč ne... Ale když to prostě nepůjde, tak to nepůjde a počkala bych třeba týden 14 dní a zkusila znovu... Třeba se k tomu dopracujete až v roce nebo i později...
A pokud je tím okolím manžel, tak ať si to začne praktivat s malou manžel sám a uvidí, jestli bude mít úspěch, nebo na to malá prostě ještě není zralá... Starší syn třeba také moc nechtěl sedět, tak jsem ho naučila čůrat do nočníku ve stoje a na kakání chodil už na velký záchod na sedátko, protože prostě na nočníku se mu nelíbilo... Každé dítě je jiné a každé má svůj rytmus a tempo... Takže kašlat na rady a nátlak ostatních (i manžela) a řídit se dítětem...

vera_vila
24. led 2014

@gwennie jinak to, že dítě naznačí, že se mu chce, to blbost určitě není... Když si ho tak mamka naučila, tak to tak funguje... My třeba na čůrání běžně používáme čččšššššš a na kakání a-a a syn, když vidí nočník, tak hned spustí ččččččššššššš 🙂 A opravdu si dítě umí od narození říct, že chce vykonat potřebu 🙂 Ale pokud se to v něm nepodporuje, tak to časem zapomene a vykonává potřebu většinou bez vnějších projevů...

linda.r
6. únor 2014

Určitě je to hodně individuální. My jsme s dcerou začali na první narozeniny, úspěch se dostavil hned napoprvé 🙂 a v 18. měsících už neměla plenky ani na noc. Ale je pravda, že Mia vždycky hodně málo pila, takže i čůrala mnohem míň než ostatní děti v okolí.

lnk
7. únor 2014

já mám 19M kluka a nočník nebo záchod ani omylem. sice už si řekne, že se mu chce kakat, ale když ho chci posadit na nočník, tak řve a nic tam neudělá. sedí na něm klidně i hodinu, pak vstane a do dvou minut je v plínce. prostě k tomu má blok. takže vyčkávám do léta. pokud se to nezadaří, tak chci sundat plínu a snad pochopí, že mokro v kaťatech není úplně příjemný 🙂 myslím, že každé dítě k tomu opravdu potřebuje dozrát... některé dříve a jiné později. určitě jsem odmítala posazovat na nočník "jen tak", protože to je podle mě zbytečná ztráta času. sice tam "třeba" něco udělá, ale určitě ne cíleně, dokud mu to nesecvakne v mozečku, že se mu "chce".. a ty nátlaky já mám od mých rodičů, tak je vždycky odpálkuju, že má ještě čas a hotovo 🙂