Kdy se děti začaly dívat na Tv? Od kdy jste jim četli?

simlenka
4. čer 2008

Ahoj,
chci se zeptat, kdy se vaše děti začaly dívat na televizi a odkdy jste jim četli pohádky.
Bohužel bojuju s tchánovcema, který kdykoli jsme u nich si vezmou naši malou na klín, sednou si před televizi a nechávají ji koukat - když jim řeknu ať to nedělají, tak se mi jen vysmějou a přítel není schopnej se mě zastat, takže si prostě stoupám před televizi - přijde mi, že miminko ve čtyřech měsícíh opravdu televizi nepotřebuje.

Za druhý se mi zejména tcháni ale i dost lidí v okolí směje, že malé čtu před spaním pohádky, tak se chci zeptat, jak jste na tom vy a kdy jste začali číst.

ivulinda
4. čer 2008

Ahojky,s tou televizí to dělá i naše malá.leží na zemi a kouká na telku a když ji oddálím tak se kouká do zadu aby ne tu telku viděla.Ale mě to nevadí,že se dívá.Tayk si ji dám na klín a koukáme na telku.
A s tím čtením pohádek a tak na to je jěště čas,to až později.Stejně s toho nemá rozum 😉

ivulinda
4. čer 2008

Al ek smíchu to rozhodně není

kar.la
4. čer 2008

Ahoj, my malé televizi ještě nepouštíme. Myslím, že by z ní stejně nic neměla a zytečně si jen kazí oči.
Přes den TV nepouštíme vůbec, když večer chvíli teelvizi zapnu a malá se semtam koukne, tak už to neřeším, ale snažímse ať se dívá opravdu co nejméně...
A knížky - já před spaním zpívám ukolébavky, takže večer nečteme, ale máme oblíbené říkanky a malá je má ráda

ivulinda
4. čer 2008

Jako my taky nedáváme malou k telce ale ona se občas podívá když jí zahlédne a nebo kouká někdy semnou,ale taky jen vyjímečně

nikkos
4. čer 2008

Tak náš malej televizi přímo hltá. Ne že bych mu ji pouštěla záměrně, ale když ji mám zapnutou tak nelze zabránit aby se nedíval.
Ale myslím že když čteš knížky je to jedině dobře. Sice z toho rozum nemá, ale poslouchá tvůj hlas a cítí blízkost že se jí věnuješ. Vida - taky začnu číst 😀

simlenka
autor
4. čer 2008

no, rozum možná ne, ale je vidět, že ji to baví - máme velké knížky s hodně obrázkama a já jí čtu a ona pozoruje ty obrázky, vydrží poslouchat, koukat a občas do toho brouká... když jsem jí četla noviny, tak brečela 😝

s tou televizí, je jasný, že i mně se to občas stane, že se koukám, zakoukám se a ona se podívá taky, ale když si to uvědomím, tak ji dám pryč nebo ji otočím, protože si myslím, že je na to ještě malá, ale tcháni to dělají prostě proto, aby mě naštvali (jinak spolu vycházíme v pohodě), ale s tímhle mě dost ssssss!!!! a nevím jak jim důrazně, ale neurážlivě říct, že si to nepřeju, když jemně řečeno jim to nedošlo 😖

lu777
4. čer 2008

no já teda čtu Matyáškovi od asi 6 týdnů.. připadala jsem si nejdřív trošku jako blázen, ale rychle si na to zvykl a neuvěřitelně na ty knížky brejlí.. lehneme si do postele, knížku držím nám nad hlavou a čtu, měním hlas a ukazuju obrázky.. mám knížku se 365 pohádkama, je to tak na 3-5 minut, takže tak akorát..

fakt to sleduje, někdy se přestane i hýbat a straží uši.. důležitě si prohlíží i stránky kde nejsou obrázky, ale jen text, je to roztomilý 😵

každý večer ho takhle uspáváme.. a musím říct, že je na to už tak zvyklý, že bez pohádky nic moc.. jednou jsem musela improvizovat s novinama 😅 😅

jinak já jsem teda četla, že právě dětem se už od asi 3 měsíců číst má a měnit ten hlas...

jo a telku máme.. ale nepozeráme skoro nikdy, já jsem děsnej odpůrce a muž je milovník počítačů, takže se zaměstná jinak.. od narození Matýska jsme ji zapli jednou.. koukal na ni, to mě vyděsilo, tak jsem ji zas rychle vypla 😀

lu777
4. čer 2008

jinak kuk na www.ctemedetem.cz

podporuje to rozvoj intelektu, mluvení .. a já to čtení teda miluju.. mně naši nečetli, takže já Matýskovi závidím 😔 😅

jandalinka
4. čer 2008

Naše malá když zaregistuje telku,tak je hned klidná,nepláče.......Ale nechám ji vždy chvíli,poněvaž mi to nepřipadá správné.A u tchýně a tchána je to to samé,co píše simlenka,nechávají jí dívat a ještě se pochvalují,že bude televizní maniak,ale já jim říkám,že bych nerada,aby se koukala a zvykala,ale oni prý,že to dělali i se svýma děckama a jsou v pohodě.Hm,jak jim mám odporovat,hm. ☹ Ještě,že tam jezdíme 1xtýdně 😠

navi
4. čer 2008

similenka možná tyhle stránky znáš, jestli ne přečti si odstavec "komunikace a řeč" http://www.miminka.cz/clanky/kojenec/vyvoj/3-me...
podle mého je tvůj přístup správný, jak k té televizi, tak ke čtení 😉

simlenka
autor
4. čer 2008

tak to já tam jezdím jednou za 14 dní, ale i tak mě hrozně štvou - až na tu telku jsou to fajn lidi, ale taky jsou ze starý školy a když argumentuju tím, že jsem četla..., že podle studií.... atd atd, tak mi řeknou, že moc čtu a že jsem knihomol a chci to samý udělat z Terky - ano - přiznávám, chci aby měla knížky ráda a proto jí čtu a jí se to líbí - dělám to jako Lu777, akorát že ji mám na klíně - resp. polosedím pololežím ona leží zádičkama na mě a knížku máme před sebou a ona to sleduje 😉

jandalinka
4. čer 2008

simlenka :děláš to dobře,je to super,že ji už tak brzinko čteš.Mě to nenapadlo,já si říkám,že až bude mít trošku rozumu,ať ví,že jí čtu pohádky 😉

schwarzovka
4. čer 2008

já už několikrát zkoušela malýmu číst, ale vydrží jen chvilku a před spaním už vůbec ☹ , je hrozně akční, koukne na obrázek a je konec..., na televizi se občas podívá, ale spíš jen reklamy, kde se rychle mění obrazy...jinak ho nebere....jediný u čeho by dokázal sedět celý den je toto:

https://www.youtube.com/watch?v=XRm9DYj9JK4

a to mu stačí i jen zvuk....řekla bych, že je na tom závislej 😀 , jinak taky nechci, aby jako větší vysedával před TV, všechny moje neteře (3) na ní čuměj od rána do večera....a rodiče je nechaj - nechápu 🙂

janinininka
4. čer 2008

Sim- dobrýi téma, taky jsem přemýšlela, že ho založím. Je dobře, že čteš a není to směšný, v dnešní době, kdy je hitem pc, je to dobře, já už sháním knížky a začneme taky číst, nemyslím, že by to Kačenku nějak extra bavilo, ale bude slyšet můj hlas 😉
jinak na telku se nedívá, málokdy jí mám před ní zapnutou, a když jo, tak čučí a hrozně se jí lbíí, koukám hodně na čt24, a když jdou zprávy, tak Kačenka do toho drmolí, to je sranda 😵 ale chci to zkusit s těma pohádkama, nebo jsou pro malý miminka cd s relaxační hudbou, to by taky nemuselo být špatný, ale nejsem schopná se dojít zeptat do krámu 😕

evitek
4. čer 2008

Simlenka, máš skvělý přístup a děláš to báječně.

Malý se začal koukat na televizi až teď - je mu jeden rok - a to díky tomu, že byl nemocný a měl teplotu a byl hodně unavený a tak si nemohl ani hrát, tak jsme se spolu koukali na kreslenou pohádku o medvídcích. Moc se mu to zalíbilo a ikdyž je ted zdravý tak se tak týden koukáme každý den, vydrží to vždycky jen chvilku a pak už uteče. Někdy se koukneme i dvakrát během dne. Je to ale jen osm minut. Tak to snad nevadí. Ale když uvidí puštěnou televizi, tak by se koukal taky, ale to ho nenecháváme.

A četla jsem mu taky dost brzo, myslím si, že snad už od jednoho měsíce (s taky jsem se setkala s nechápavými pohledy, jestli nejsem blázen, že je ještě brzo). Pravda někdy mi u toho usnul, ale chtěla jsem, abychom si oba dva zvykli, že si každý den čteme. POzději ho to začalo strašně moc zajímat a snažil se listovat v knížce sám. Pak ji chtěl objevovat pusou a museli jsme přejít na knížku s pevnými deskami. Jedříve se mi ji snažil "sníst", ale pak sám listoval a teď si už krásně prohlíží obrázky. A ostatní kolem nás nám závidí, jak si krásně "čte".

Takže čtěte a čtěte, je to super.

xsipm04
4. čer 2008

simlenka: Taky s tebou souhlasím, já malou nedávám cíleně dívat na televizi ani teď, ale protože chodí večer pozdě spát a já se chci sama čučnout 😀 tak si prostě u té televize hraje, i když se na ní přímo nekouká. Naštěstí jí ty naše pořady vůbec nezajímaj, občas si stoupne, párkrát do telky plácne na nějakou osobu nebo obrázek a pak si jde zase lovit hračky. Ale zhruba do takového půl roku jsem se snažila se před ní na televizi radši nedívat. Myslím, že děláš správně, že takhle malé miminko před telku dávat nechceš.

Hele a co kdybys jim to zkusila říct nějak důrazněji a vysvětlit jim, že ti to ale fakt vadí, že to neříkáš jen tak. Můj taťka si taky při našich návštěvách často pouštěl telku, tak jsem mu prostě řekla, jestli by tu telku nemoh vyplnout, že je Nellča na to ještě malá a že jsme u nich na návštěvě jen na pár hodina a jestli se teda nemůže těch pár hodin bavit s námi a televizi si pustit až odejdem. No sice jí vypnul, ale to víš, zase s odstupem času jí při našich návštěvách zapíná, tak já jí vytrvale vypínám protože nesnáším, když je televize puštěná jen jako kulisa. Beru to, jako že si jí člověk pouští, aby něco sledovala, což nikdo nikdy pořádně v průběhu naší návštěvy nesleduje, když před ní sedíme čtyři a do toho si povídáme.

nensy
5. čer 2008

tak naše malá to je televizní maniak.taky ji od té televize dáváme pryč ale moc to nepomáhá.tak ji pokládáme na deku a dáme kolem ni spousty hraček a to se pak na telku ani nepodívá. 🙂

atreides
5. čer 2008

já už malé taky čtu 😉

alterna
5. čer 2008

dobré téma
Já mám kamarádku a tá má pustenou telku kdyz je doma porad. Ma mesicni mimi, mysluim si ze pro mimco to neni dobre.
Myslite ze tu telku mimco v nímá, asi jo ze jo... 😉

krista
5. čer 2008

Ahojky,
tak naše malá je pěkně vyčůraná, můžeme jí dát jakkoliv k TV a ona je schopná vykroutit si hlavu jen aby na ní viděla, za normálních okolností se u pasení vzteká, ale když je puštěná TV a ona je zvědavá tak udrží hlavičku pěkně dlouho 😝 ale taky jí tu TV zakazuju 😝 To jsou vyjímky kdy tam kouká 🙂

Se čtením už jsem začla dávno, ale neni to každej den na dobrou noc, jen si občas něco přečteme přes den 🙂

mobina
5. čer 2008

Tak já mám přes den telku zapnutou jen ke kojení, aby mi to utíkalo. Teprve teď o ní začíná trochu jevit zájem, ale jak se odtrhne od prsa a otočí se k ní, tak jí vypínám. Pohádky nečtu. Přes den si spíš povídáme nebo posloucháme písničky a večer jak ho dám do postýlky, tak spí, takže by to bylo k ničemu. Ale určitě na to taky dojde. Zatím se nám víc osvědčily ty dětské písničky 😉

anke
5. čer 2008

ahojka,

tak my televizi nemame pro jistotu vubec - jsme pocitacovi, ale na to se malej nediva - jen zna po zvuku Simpsony, ktery si poustim u kojeni, aby mi to uteklo 🙂))) kdyz jsme byli v nemocnici, tak tam televize byla, ale spis koukal, ze to sviti, nez ze by to bylo v pravem slova smyslu koukani na televizi ....

ja jeste zatim nectu, ale vypravim mu mnou modifikovane pohadky 🙂 - no doufam,ze si z toho nebude moc pamatovat, aby pak ty kraviny nekde nevypravel 😀 ale hodne mu uz od malicka zpivam - detske pisnicky, ale i jine, co tak si vzpomenu jete ze skoly a ze sboru 🙂 🙂 🙂

nensy
5. čer 2008

jo vubec nemáte jo tak to já si teda nedokážu představit bez telky.já malé taky čtu jí se to strašně líbí a strašně se u toho směje to je legrace

kok12ska
5. čer 2008

Ahoj, vůbec se nedivím, že se ti to nelíbí. Já malou na televizi taky dívat nenechám, myslím si, že je na to dost malá 😒 Zato trávíme čas spolu tím, že ji zpívám, čtu básničky a ukazuju jí obrázky z knížek. Neustálé mluvení na ně (tím není myšlena televize) prý přispívá k rozvoji slovní zásoby a lepší citové vazbě mezi dítětem a ostatními členy domácnosti. Před spaním jí ale pohádky zatím nečtu, to necháme, až bude trochu větší.

petule.h
5. čer 2008

Ahoj, malej taky odmala natáčel hlavu na televizi a měl jednu stranu placatou, to se samo srovnalo...pak ho to nějak přestalo bavit jakmile začal vnímat věci kolem sebe, takže jak začal zvedat hlavičku...apod..ale taky jsem často zpívala, pouštěla jsem rádio a taky se smál...Jinak asi od 18 měsíců ho začali bavit včelí medvídci na dvd a te´d krtek a pat a mat, je vidět, jak tam kde se mluví, opravdu děti opakují slova, krtek toho moc nenamluví, ale slova jako príma, hele, ahoj...apod tak ty jedou. 🙂 , jasně, že ho nenechávám koukat se pořád, ale po ránu třeba jo a říkám mu do toho co tam je navíc, třeba že tam jede auto...apod, určitě je to motivující...ale snažím se s ním hodně číst knížky obrázkové a poznávat nové a nové věci...te´d je to pro nás celkem obtížné, pač se na nic dlouho nesoustředí, ale vidím jak se mu hezky rozšiřuje slovní zásobička ...

jandalinka
6. čer 2008

Ahoj.Tak včera jsem se dozvěděla od známé,že asi před 14dni vyděla v TV dokument právě o účincích či názory o dívání na TV pro malé děti-kojence a říkala mi,že v tom dokumentu DOPORUČOVALI už i malé 6měs.dítě dívat se na telku,že jim to rozšíří hezky zornici,víc vnímají a je to pro ně jen kulisa,takže prý vůbec neublíží na oči či to není návykové,No,tak to jsem v šoku 😕 😕 .Musím se jí zeptat co to bylo za dokument a zda ho někdy opakují. 😒

berynka
6. čer 2008

Ahoj, my televizi používali svého času jako pomocníka při říhání. Malou jsme si hodili přes rameno, natočili k telce a jak zvedla hlavičku, tak bublina hezky vyšla 😉 .
Teď jí televize nijak zvlášť nezajímá, maximálně Óčko, když tam běží upoutávky na vyzvánění na mobil nebo tam běhá to oko 😀 . Já televizi během dne skoro vůbec nezapínám, ostatně ani není čas.
Pohádky zatím nečtu, ale knížky se prohlížíme a já jí k tomu povídám. Ale nejraději si s nima hraje sama, má leporela a knížky do vody. Tváří se u toho hrozně důležitě, něco k tomu vykládá a já pak zjistím, že celou dobu má tu knížku obráceně.

simlenka: to co píšeš, by mně docela vadilo 😒. V některých rodinách je ale tv jako člen rodiny a to se pak těm lidem těžko vysvětlují její nevýhody.

janinininka
6. čer 2008

Holky já normálně zjistila že naše malá je vyčůraná jako Kristy Kristýnka, taky pase hezky koníčky u telky, schválně jsem to zkusila a ta by se přetrhla aby na ní viděla, snad dokáže za chvíli i sama sedět( to si dělám srandu).

listicka20
6. čer 2008

já považuju telku za součást dnešní kultury, takže neřeším, jestli se dívat, spíš řeším, na co se dívat. Poránu koukáme s malou na bbc pro děti, líbí se jí, když tam jsou písničky a říkanky, a doufám, že z toho naposlouchá angličtinu. Když přijde domu manžel, tak to pustí znova jako kulisu, občas se koukaj spolu (a maj u toho uplně stejnej výraz 😀 )Když jsem byla malá, tak jsem taky ráda koukala s babičkou na televizi, a závislá nejsem. Nakonec, děláme i jiný věci, který malou bavěj. No a další věc je počítač, na tom ji chci učit co nejdřív, až bude vnímat, protože bez znalosti PC si dneska člověk neškrtne, prý se už někde dělají i zkoušky na víceletej gympl na počítači, no... takže tak.

listicka20
6. čer 2008

Jo a ještě k těm knížkám - zkoušela jsem číst, ale mrňous se snaží ty stránky trhat, žvýkat nebo aspoň poslintat a vůbec se nesoustředí, takže pohádky před spaním vyprávím z hlavy (občas to teda nemá ani hlavu ani patu) 😀