Kdy se naučilo vaše dítě účinně smrkat?

mapurka
9. únor 2011

dcerka má 2 a půl roku a neumí to. Musím používat odsávačku a to za hlasitého nesouhlasu, křiku a většinou se pak ještě poblije.Jak ji mám naučit smrkat?Děkuji za odpovědi

kamilakop
9. únor 2011

Tak to by mě také zajímalo, naší holčičce je také skoro 2 a půl a bojujeme se smrkáním, pláč, slzy, dáví se, v noci se dusí, protože to neumí dostat ven a mě už dochází trpělivost... odsávačka nám vezme pouze rýmu na krajíčku... 😒
Je tvrdohlavá a nedokážu jí vysvětlit jak snrkat... 😢

lojzina
9. únor 2011

Tak syn ma 3,5 r.,jeste asi pred pulrokem se uz vysmrkal a parada,a ted najednou utrum.a ryma je boj 😖

saminomimino
9. únor 2011

tak koukám že patřím k těm šťastnějším,syn smrká asi od 21 měsíců a bezproblému v tom pokračuje i nyní 😉

kristi
9. únor 2011

bych řekla, že až tak po 3. roce 😉

neumisa
9. únor 2011

cca ve dvou letech, když zjistili, že je to příjemnější než boj s odsávačkou a matkou, která stejně vždycky vyhraje. 🙂

hojda
9. únor 2011

Nám je přesně 22 měsíců a taky nám to pořád nejde. Hned od počátku začal vzduch natahovat do sebe a pořád to dělá, zkoušíme všechno možné, ale stále bez úspěchu, pořád nechápe, že vzduch musí ven☹((

andreasek82
9. únor 2011

ahoj, my zkousime smrkat, nekdy spis funi pusou, nekdy se povede docela pekne nosikem, rikej ji, aby funela jako jezek 😀 no ale nestaci to, takze samozrejme jeste plus baby vac na vysavac.. ta toho vytahne dost..
kamilakop a co mate za odsavacku? ne tu manualni? ta je totiz docela na prd..

iluss
9. únor 2011

Tak moje Luci taky neumí smrkat, ale je ještě celkem malá.
Původně taky hodně bojovala s odsávačkou, vždycky se bránila a tropila u toho hrozný hysteráky. Tak jsem jí teď vysvětlila, že jí to pomůže dýchat a že jí to neublíží a že to nebolí. Nejdřív jsem jí to ukázala na sobě, pak jsem jí tu odsávačku dala, ať odsaje rýmičku všem panenkám a plyšákům a pak se v pohodě nechala odsát. Teď za mnou sama chodí a říká: "mami, šup šup" - to znamená, že má plnej nosík a potřebuje vysát. Jsem jí to učila, že uděláme šup do jedné dírky a šup do druhé dírky 😀
No a odsávání rýmičky panenkám a plyšáků je teď její oblíbená činnost 😀

blandik
9. únor 2011

náš smrká od 15 měsíců a tuším jsem i někde četla, že od 14-15 měsíců se děti jsou schopné naučit samy smrkat.... Před tím byl jen jednou nemocný a nedařilo se nám nic ale nic odsát, tak při druhém nachlazení se to jednoduše šlo, když jsme mu přiložili kapesník a on foukl... Jedné známé ORL lékařka doporučila, aby svého syna učila smrkat tak, že ve stavu, kdy je zdravý, aby se učil sfoukávat svíčky nosem...

mmaky
9. únor 2011

tak teda taky sleduju že patřím k těm šťastnějším, malá mi začala krásně smrkat těsně před prvním rokem. Ale je to podle mě jen tím, že já mám chronickou celoroční rýmu, takže krabici kapesníků máme v každé místnosti a já kapedník u nosu skoro pořád, a jednoduše to malá ode mě odkoukala a začala mě brzy napodobovat, tím na to přišla.

terkaz
9. únor 2011

Marketka v roce a Filip protestuje doted, i kdyz smrkat umi...Dela naschvaly a nechce 😉

janapavlik
9. únor 2011

Tak kolem 2,5 roku 😉

neu.sona
9. únor 2011

Matýsek smrká tak od 15 měsíců. My s manželem hodně smrkáme, takže to odkoukl od nás a opičí se. Tohle nám nedělalo naštěstí problémy. Dokonce krade kapesníky a smrká sám 🙂 .

ivuu
9. únor 2011

po 3 roku..bohužel kvuli tomu pořad plnej nos a zanety v uších..ale ted super akorás se bojí pořadně smrknout že ho z toho bolí v uších...

berenika39
9. únor 2011

Petr smrká do vysavače. Nachystám mu odsávačku, sám si to může pustit, trefí se do nosu, vysaje obě dírky a odevzdá mi to, že bléééééé. Smrkat umí, pochopil, ale není to účinné, jen na začátku, když rýma ještě teče 😝 , tak to jde...pak nastupuje geniální vysavač.

zuzik03
9. únor 2011

3 roky a porad to neumi, zkusila jsem snad vsechno, ale nechape a taha to furt dovnitr, ven jen obcas, ale nastesti nema problem s odsavackou.

evena
9. únor 2011

museli sme přestat používat odsávačku, strašně panikařila a bylo nám jí moc líto, takže sama smrká asi od 13 měsíců ... chápe že má vyfrknout (ale někdy nechce, tak jí nos jen utřu), určitě nevyfrkne všechno, ale to mě nevadí, zkusím to třeba po chvíli zase ... 🙂
některé tu píšete, že děti vám vtahují ... radím to nepodceňovat, synovec to dělal taky, neplatilo na něj nic, mohli prosit, nadávat, slibovat, býval často nemocný, takže to byl fakt problém a taky to není moc příjemné pro okolí, neustále popotahoval 😝 nakonec se naučil v 1. třídě, tak nevím, jestli to bylo už tím velkým nátlakem nebo nechtěl před spolužáky vypadat jak čuně ...

pettule
9. únor 2011

Myslím, že fakt každý prcek to má jiné a musí na to přijít sám 🙂 . Můj prcek smrká v pohodě od 1,5 roku.

hroznatko
10. únor 2011

já zírám, jaký problém může být obyčejné smrkání 🙂 moje malá umí smrkat asi od 1 roku, nikdy jsem to neřešila, ukázala jsem jí, jak frknout a jí to hned šlo. když byla o vánocích hodně nachlazená, tak jsem zkusila vyndat i vysavačovou odsávačku, což se jí rozhodně nelíbilo a tak když má teď roupy a nechce smrknout, tak řeknu, že když to nejde, tak to nám bude muset pomoct kamarád vysavač... a rázem je vysmrknuto 🙂

ined77
10. únor 2011

u nás se taky umí smrkat od toho 1 roku, ale asi taky i proto, že zážitky z odsávání z nemocnice udělaly své ☹ ...malý trpí na bronchitidy a tam ho odsávaly až z dutinek...takže pro něj odsávačka znamená dodnes pěkné strašidlo.ale problém naučit ho to nebyl...naučili jsme ''ježka''- krčit nosík a foukni nosíkem a bylo to 🙂 .samozřejmě z kraje při větší rýmě se to bez odsávačky neobešlo, ale dnes už krásně vše vysmrká sám 😉 .

jajkax
10. únor 2011

Tak Kája se naučila minulý týden(19 měsíců) a jde ji to pěkne.Předtím to jenom tak šidila a troubila do kapesníku pusou jen aby napodobovala ten zvuk 🙂

skajana
10. únor 2011

Já teda ještě osobní zkušenost nemám, ale známá se s tím taky dost natrápila - dost pomohly různé "hry" - je to popsáno třeba tady - http://www.moje-rodina.cz/deti/naucte-deti-spra... ...stačilo pár dní a prcek jí smrkal ostošest 🙂

majatob
10. únor 2011

Presne to nevim, ale ve dvou letech uz urcite smrkal sam 🙂 nijak jsme neucili, proste na to nejak prisel a bylo to 🙂

beruska2x
10. únor 2011

nas nejak v roce a pul, mel rymu a tak jsme mu rikali at nudle "vyfoukne" 😀 nejdriv to delal jen tak a pak jsme pridali kapesnik 😉
a je pravda ze se to naucil taky podle zviratka - kralika - jak hybe nosem.. tal to pak delal taky uz pridal jen to fouknuti 😉
a je to teda silene ulehceni 🙂

marecek4
10. únor 2011

tak já jsem zvědavá,kdy se nám to podaří taky,zatím zvládá jen napodobit zvuky pusinkou,ale na nos pořád odsávačka,ale malému je zatím 18 měsíců

kubaka
10. únor 2011

Včera 😀 - za 14 dní mu budou 4 roky. Musela jsem mu slíbit novou mašinku za smrkání a už troubí jako slon. Byla mu milejší odsávačka.

beata.n
10. únor 2011

Ve dvou letech,když mu rostly stoličky,tak měl k tomu rýmu a hrozně ho to bavilo smrkat,od té doby odsávačku nepoužíváme.minulý týden se dokonce naučil snášet kapky do nosu,sám chodí a chce si do nosu stříkat-ale to ho naučil tatínek,tak radu nemám.pojala bych to učení formou hry,děti se pak většinou za chvilku chytnou 😉

evabelk
9. bře 2011

Úplně mě překvapuje, jak se tady někdo chlubí, že jeho dítě smrká už třeba od jednoho roku, jako by to byla zásluha rodičů. Podle mě, je to stejné jak s nočníkem...někomu to jde dřív, jinému později. Dítě na to musí přijít jak se to dělá, musí na to být zralé. Malá už po 14dnech, kdy ji byla sundaná plena, si sama v pohodě řekla na nočník. Ale smrkat ji učím jak dlouho a prostě ji to nejde. A to bývám trpělivá...naštěstí u odsávačky nepláče a sama si ji k nosánku dává.

beponka
10. bře 2011

dceři je 2 roky a měsíc. a je to tak půl na půl. jednou pěkně smrkene do kapesníčku, jednou to natáhne dovnitř...

andy80
10. bře 2011

Nám budou za dva měsíce 3 roky a ve dvou letech se malá vysmrkala, ale nebylo to úplně dokonalé, takže když měla fakt velkou rýmu, tak nejen, že nechtěla smrkat, protože jí bolel nos, ale stejně to nevyfrkla všechno, tak přišla na řadu odsávačka, která jí vůbec nevadila. Jenže ono to taky bude tím, že rýmu měla naposledy loni v květnu při zápalu plic, to jí byly přesně dva roky od té doby rýmu neměla, takže nevím, jak se smrkáním pokročila. Některé děti třeba rýmu vůbec nemívají, tak kde se mají naučit smrkat? Takže takové ty chytré příspěvky typu: "já zírám, jaký problém může být obyčejné smrkání moje malá umí smrkat asi od 1 roku" mě zvedají ze židle. Mám kamaráku, co jásala, že se její syn poprvé vysmrkal a to mu bude za nedlouho šest let. Starší syn začal kolem roku a půl, ale pořádně, abychom nemuseli doodsávat začal taky kolem třetího roku.