Kdy se pozná levák?

klara.t
24. kvě 2010

Kdy jste poznali, že vaše miminko bude levák? Mojí malé bude brzy 5 měsíců a já mám na leváka podezření. Neustále si do pusy strká levou ruku. Už jsem i pozorovala, že si hračku přendala z pravé (kam jsem jí jí dala) do levé ruky. jinak s upřednostňováním jedné strany problém nemáme, tak v tom to nebude.

rimmel
24. kvě 2010

😀 😀

rimmel
24. kvě 2010

v tomto veku to este nespoznas, pamatam si ze aj moj muz(je lavak) si myslel ze aj krpec bude v takomto veku ale nieje. uvidis o mesiac to bude zase druha ruka..

janinac
24. kvě 2010

Kláro u miminka to fakt nepoznáš. To jestli bude pravák nebo levák se pozná až někdy kolem tří let.

efkas
24. kvě 2010

klíííííd 😀 ,preference jedné nebo druhé ruky se objevují kolem druhého roku!Do pěti let se můžou ještě několikrát změnit 😉

anta
24. kvě 2010

Ahoj holky, dobré téma, našemu prďolínovi už budou za chviličku dva roky a věci bere do pravé ruky, ale do míče kope jen levou nohou, tak copak z něj asi bude 😅 . Oba rodiče, tj. já a tatínek, jsme leváci, ale řekla bych, že spíš obouruční, takže babo raď 😀 😀

beruska2x
24. kvě 2010

nas malej preferoval levou do cca 1,5 roku, pak se to rychle samo upravilo ani jsem si toho nevsimla 😉

zabula
24. kvě 2010

ahojky,já to na malým poznala hned,jakmile začal chytat hračky více do levé ručičky,jak sám papal,držel lžíci taky vlevé,parkrát sem mu to jen tak zkusila předělat a vrátil si to do levé,takže u nás je to jasné 🙂 levák po mamce 😀

princessp
25. kvě 2010

Ahoj holky
Vzpominam si ze kdyz jsem byla jeste ve skole tak ve tride byli jen treba dva levaci (z 32 zaku), a ted ziji na NZ a tady se to levakama jen hemzi...je to tu naopak pravaci jsou tu asi vijmka. Take mam miminko a nebyla bych prekvapena kdyby byl levak ono to fakt nic hrozneho neni (pro ty co hledaj problem ve vsem 😲 ) zatim papapa

beruska24.9.
26. kvě 2010

Také mám pocit, že malá bude levák. Od malička je levá polovina těla napřed 😀
Také jsem levák (i když né vyhraněný), dost věcí zvládám i pravou - v případě nutnosti se najíst, psát (docela čitelně), myš u pc ovládám pravou rukou..............
Můj táta je přeučený levák (dřív se přeučovalo), ale některé činnosti vykonává jako levák (např. při práci s lopatou).
Prostě za to může činnost mozku - u praváků levá hemisféra, u leváků pravá.
Takže to nijak neřeším 😉
Kdysi jsem si koupila knížku ´´Vidím svět i z druhé strany Mimořádné schopnosti leváků´´, kterou napsal Hermann-Josef Zoche. Zajímavé čtení 😉

chesterbloom
21. bře 2013

Ono se říká, že se lateralita dá vypozorovat podle toho, do které ruky dítě chytá předměty, ale musím říct, že znám případy, kdy se to hodně střídalo, občas do levé občas do pravé.

Hodně lidí jsou taky obojetníci, něco dělají levou, něco zase pravou.
Chtěla jsem se zeptat, jestli někdo má zkušenosti s pomůckami pro leváky - http://www.sevt.cz/obchod/skolni-potreby-a-pomu... ? Nevím, jestli je to zbytečnost, a nebo to opravdu pomáhá. Já třeba jsem zvyklá navzdory své lateralitě dělat všechno s věcmi pro praváky - za mě prostě žádné levácké zboží nebylo.
Nevím, jak se k tomu mám postavit.

Kupujete někdo sobě nebo dětem? Vyplatí se to?

zuza01
21. bře 2013

@chesterbloom V naší rodině jsou ženský levačky. Kdyby bývaly dřív ke koupi pomůcky pro leváky, usnadnilo by nám to spoustu věcí. Ale nebyly, výsledkem toho je, že já třeba stříhám nůžkama jen pravou rukou, levou neumím. A moje sestra stříhá sice levou, ale nikdy rovně, prostě jí to už nejde. A psaní perem neexistovalo, všechno se rozmazalo... teď už jde všechno. A moje dcera bude pravák, po dlouhé době 🙂

katka_mel
22. bře 2013

Tak já mám zkušenost s mou dcerkou. Od malička preferovala levou stranu. Přetáčela se na bok, chytala hračky, vychází levou nohou. Myslím, že bude levák. Asi jsem to i podpořila podle dr.,protože jsem ji hodně nosila, byla uplakané dítko, na levé ruce a tím pádem měla levou ruku volnou a měla více prostoru v manipulaci s ní. Teď má 2 roky pryč a mám jen potíže, když kreslíme, nebo stříháme vést ji ruku, protože já pravačka neumím levou moc používat. 😉

chesterbloom
28. bře 2013

@zuza01 Přesně tak, my psali ve škole jenom činkou, jinak to prostě nešlo...
A záviděla jsem děckám kuličková pera, jojo, to byly časy.