Kdy si začne dítě uvědomovat sebe v odraze zrcadla?

lsx
2. bře 2012

Ahoj, zajímalo by mě, kdy si myslíte, že si dítě začne uvědomovat, že odraz v zrcadle/okně je ono samo? 🙂 Díky

marhulinka
2. bře 2012

Jéé vím,že jsem o tom jednou četla,přišlo mi to celkem dlouho,protože náš malý už dávno věděl,že v zrcadle je on. Ale bylo tam super doporučení na otestování - na čelíčko,nebo třeba nos namalovat rtěnkou tečku a pokud si dítě před zrcadlem tečku na sobě smaže,tak si uvědomuje to,že v zrcadle je to on/ona 😉

mamkamarketa
2. bře 2012

udajne v 18 m pozna dite samo sebe. nekde jsem to cetla

lsx
autor
2. bře 2012

No mně to taky přijde, že už teď to začíná vnímat, páč jsme dneska večeřeli, venku už byla tma, takže viděl naše odrazy v okně, začal se smát a současně, jak se díval na sebe v okně, tak začal blbnout s talířem a to ho ještě víc pobavilo. Možná si to namlouvám, ale prostě mi v tu chvíli přišlo, že to udělal cíleně, že věděl, že to blbnutí s jídlem uvidí v okně. Někde jsem ale slyšela, že to je spíš až tak ve 3 letech 🙂 Tak jsem si chtěla udělat mezi vámi na MK takový "průzkum". 😎

jenny.kay
2. bře 2012

Tak jsem zvědavá, jestli to někdo bude vědět. Naše malá šíleně ráda blbne u zrcadla, ale myslím, že si spíš myslí, že je tam další miminko. Směje se na sebe a dělá ksiftíky. Ale jsou jí 3 měsíce, takže na nějaké "sebepoznání" je to ještě asi opravdu moc brzo 🙂

apollo11
2. bře 2012

@lsx Naše malá nedávno začala odrazu v zrcadle říkat svým jménem a občas se na sebe nechce dívat, když ji přistrčíme 😀 Dřív tomu říkala jen "mimi" a dívala se ráda, takže asi nějaký posun ve vnímání proběhl 😉 Myslela jsem, že je to taky až dýl, že už v 18m tu čtu prvně, ale asi to tak nějak bude 😉

blandik
5. bře 2012

@lsx -četla jsem, že v patnácti měsících...test je prý ten, že dítěti namaluješ rty rtěnkou nebo něco na obličej, jestli bude sahat na sebe nebo na zrcadlo 😉

lsx
autor
5. bře 2012

Dneska jsem to zkoušela, namalovala jsem mu na čelo rtěnkou puntík, tak si šáhnul na čelo a ne na zrcadlo. 😎 🙂