Kdy začalo vaše batolátko mluvit?

kopcik
24. zář 2009

Ahoj, chtěla jem se jen zeptat, kdy začalo vaše mimčo žvatlat? nebo spíše kdy řeklo nějaké rozumitelné slovo. Mám docela obavy ohledně mluvení - nemluvení mého syna. - ostatně vždycky jsem měla. nemá nějakou potřebu mluvit. Někdy si zvatla vavava bababa atd. non stop celý den, ale celé slovo neřekne. jen ham, tata, děda a umí nějaké zvuky zvířat...

kulimka
24. zář 2009

Ahoj, malý začal asi před třemi týdny říkat mama, jinak asi 2 měsíce říká ham. Na sestru volá "ei" - Teri. Někdy volá "ao" to je ahoj. Asi to je individuální jak které dítě začne mluvit.

berenika39
24. zář 2009

to je v poho, mají to různě, kluci jsou línější. netrap se s tím, i kolem dvou let někdy začnou....hodně na něj mluv, určitě se rozpovídá 😉 😉

petas říká srozumitelně máma,táta,bába,děda,teta,ham, bác, a občas něco jako pejsek a krtek. ale znakujeme, tak se vymáčkne rukou....to je fajn.

hlavně si s tím předčasně nedělej hlavu, fakt je čas. ještě si užiješ 😀 😀 😀

kaleilah
24. zář 2009

tak u nás je pár slovíček, ale rozumíme jen my s manžou-hee(hele) a ukazuje prostíkem,to samý ta(tam),keje(kde je), papa(papat) páááá( pálí), ham, táta...máma neříká vůec, u toho táky taky jen tak vykřikuje ttátátá ale myslim že mu to nedochátí, naopak jsou slova kde už vim že jim rozumí, když se ho zeptám. Kopcik, s těma zvukama jste na tm dobře, Danita knížky nezaujaly vůbec, nemám na čem ukazovat

kopcik
autor
24. zář 2009

Já si myslím, že když dítě má sourozence, tak začně dělat vše dříve. jen mě zarazilo, jak všude v časopisech a knihách píšou, že v roce už by mělo umět jedno srozumitelné slovo.... u nás je asi i problém i to, že se malý naučil sám nějak vše sdělovat posunkama a tak nepoužívá slova, ale ruce... nevím, kdy s tím zajít za doktorkou, nebo se ještě nestresovat....

misa.cekatelka
24. zář 2009

kopcik,tak to mluví na svůj věk akorát.My umíme mama,tata,mňam,toto-když na něco ukazuje,pak miminko-to je taky mama,pejsek-baf,kočička-čiči,kačenka-gaga,čaj říká-bo-to doteď nevím kde vzala.kolíčky jsou koko.Celá slova taky neříká,myslím,že je to na její věk normální.taky si jen tak žvatlá.

misa.cekatelka
24. zář 2009

Neeeeeee,za doktorkou s ním rozhodně nechoď.Vždyť je úplně normální.Třeba se mu prostě jen nechce,když ví,že mu rozumíš.že na co ukáže,to mu dáš,tak si nemusí říkat-tak to aspoň chodí u nás.

vendy01
24. zář 2009

Ahoj, vůbec bych se tím netrápila 🙂 . Náš Filípek se rozpovídal v roce a půl...

berynka
24. zář 2009

Já si taky myslim, že je to ok 😉 . Naše malá v téhle době používala akorát tak "bota" a "e-e" 😅 . Třeba "máma" začala říkat až po tom roce a půl a rozpovídala se kolem 2. roku.
Kopcik, neměj strach. Copak ty znáš nějaké němé dítě? 😝 😀

timbouctou
24. zář 2009

Ježiš co se plašíš. My zatím srozumitelně říkáme jen auto a táta 😀 Ten zbytek malýmu rozumí jen babička, i mě to musí překládat. I když vím, že některá slova umí, tak je řekne třeba jednou, aby jako ukázal, a pak je prostě přestane používat. Taky na co by mluvil, že jo, když chce, abysme si ho všímali, tak stačí když zabrečí a nebo když dělá opičky. A ty mu jdou dobře.

side
24. zář 2009

Určitě buď v klidu. To dobou náš malý říkal jen máma a vydával spíš různá citoslovce, rozpovídal se tak v 17 měsících. A to vdycky tak jedno slovo denně.

davdan
24. zář 2009

Taky bych to neřešila, náš malej žvatlá celej den jak vlaštovka, ale rozumitelný slovo neřekne žádný, jen ,,tata,, a nejaky zvuky zvířat. užívej si toho krásnýho žvatlání, pač jak se rozmluví, budeš chtít ať je chvíli potichu 😀 😀 😀

martimarti
24. zář 2009

Kopcik, naše malá mele pořád, strašně naléhavá sdělení, ale prd jí rozumíme 😀 Ale jako smysluplná slova kterým rozumíme jsou: mamí, tata, ňamiňami, haha /=pes/, koko /=slepice/ 😉 ...no a to je asi tak všechno. Neřešíme to.

sajmon113
24. zář 2009

Kopcik v první řadě přestaň brát vážně to co píšou v knihách a chytrých časopises. Taky jsem to žrala a pak se trápila. A taky jsem srovnávala s ostatníma prckama v okolí. Každé mimi je jiné a každé umí něco jiného a v jinou dobu. Náš malý se rozpovídal hodně teď, předtím pár slov, zvuky zvířat a především jeho vlastní slovní zásoba, které rozumí jen on sám. 😀

simlenka
24. zář 2009

Nase prdola byla hodne ticha a nekomunikativni,at jsem delala co jsem delala.Prvni usmev az po tretim mesici,hlasity smich az v osmi a zadny gaga atd jsme z ni nikdy nedostali,jen takovy hekani. Ve 14m zacla chodit a objevilo se tata,ham,namy,pali... A tak to slo dal,ted je ji 20m a keca celej den a porad se smeje - jak neumela nic a nekomunikovala,ted pouziva par znaku z babysigned a asi 70 slov ( jsou v tom teda i zviratka),ale uz toho umi spoustu a ted jsme ve fazi,ze se uci jedno slovo denne - dneska se naucila kakao 😀 Je to individualni.Kamaradka ma ted 22m syna a ten umi teda jen mama,tata a jeste asi 2 nebo 3 slova,jinak nic.Doktorka to pry zacne resit az ve dvou letech,ale ze pokud umi par slov srozumitelne,tak ve sluchu a mluvidlech problem neni. Vy mate spoustu casu,na roce je brzy a ja sice knizky a navody hltam,ale beru s rezervou,jinak to nejde.

lenkavano
25. zář 2009

Ahojky naše malá /20měsíců/taky nechce mluvit.řekne jen ham,mami a ee ale to je vše.ostatní naše děti už v jejím věku mluvily a tak mám z toho divný pocit. ☹

milik75
26. zář 2009

Ahoj, muj syn zacal zvatlat brzy, v roce uz mel slov. zasobu asi 10 slov atech ve 2 letech uz krasne mluvi i ve vetach. Ale kamosky syn ve 2 ketech nemluvil skoro vubec a ted ve 3 mluvi krasne.

jandalinka
27. zář 2009

ÁHOJ.naše malá bude mít v listopadu 2roky a opakuje už skoro každé slovíčko.Je šikovná,neustále totiž s ní mluvím.V roce začala dost žvatlat a v 1,5roce už spojovala věty. 😉 Ale já jsem prý mluvila až v 2,5letech.Takže není to ani tak dědičnost ale přístup k dětem nebo prostě dítě je líné a začne mluvit až se mu bude chtít. 😉

davdan
27. zář 2009

Ahoj, o pristupu to neni vubec, to je jen a jen v diteti, jestli chce mluvit a nebo ne, s malym mluvime neustale a proste se mu nechce, zvatla si to svoje a hotovo. Syn od moji zname taky poradne nemluvi a to jsou mu 4 roky, muzou s nim delat co chcou, neustale ctou knizky, rikanky ale mu proste nikdo nerozumi. Je to jen v detech.

schwarzovka
27. zář 2009

souhlasím s davdan....můžu si za celej den hubu umlejt a malej neřekne ani prd 😀 😉

ivulinda
27. zář 2009

Jéééžíš tak to ta naše princezna za celý den tu pusinku nezavře 😀 😀 pořád mele a mele tu svoji tatlapatlaninu vůbec ji nejde rozumnět,ale co později se mluvit naučííí 😉

med
28. zář 2009

To je zase jako u všeho hrozně individuální. Naše malá do roka a půl říkala jen táta, i mně. Pak teprv začala něco sem tam opakovat a teď mluví, pochopím co mi chce sdělit... Znám kloučka, stejně starého, který mluví od roka a půl ve větách, jak dospělák, zírala jsem na něj jak na zjevení. Na druhou stranu znám dvojčátka-kluky, kteří ve 2 a čtvrt nejsou schopni zopakovat trojslabičné slovo... takže bych to fakt neřešila....

pucik
28. zář 2009

ahojky, tak náš Daník v 18 měsíccíh už spojoval krátké věty i se slovesem. Dneska je mu kousek přes 2 roky a mele od rána do večera úpůně všechno. Teď o víkendu jsem měla dokonce zajímavej dotaz, kde má papež paní papežovou, což mě fakt dostalo 😀 . JInak na jednu stranu jsem ráda, že všemu rozumí a povídá,ale na druhou stranu někdy bych ocenila trochu ticha 🙂 😉

kristi
28. zář 2009

nase zacala mluvit tak nejak srozumitelne az ted, i kdyz nekdy fakt nevim, co chce ale snazime se vsichni, no...

lenkabu
28. zář 2009

Mluví hodně a srozumitelně vč krátkých básniček asi měsíc nebo dva 😅

megee
29. zář 2009

ahojky tak náš Dominik mele o 106 ale jen tou svojí čínštinou nebo co to je...srozumitelnejch slov řekne jen pár...no zatím to neřeším asi se mu mluvit nechce a to s ním mluvíme hodně a jinak rozumí úplně všemu co po něm chceme, ale mluvit ne a ne 😠 😀 😀

kalerat
29. zář 2009

Lenkabu tak to malá hodně šikovná 😵

Kuba zatím nic moc, pár slov umí, používá, myslím, že v mezích normy 🙂

agatka77
29. zář 2009

od roka a půl a teď teda mazec, pusu nezavře, všechno opakuje,dělá si ze mě prču, umí i dospělácké hlášky (no jo, hmmm, jojo ), říkanky dokončuje, sám ani omylem, umí jména nejbližších, barvy, pár čísel.zato nočník nehrozí a asi hodně dlouho hrozit nebude 😀 😝

alishia
29. zář 2009

Tak ja te uklidnim....malej taky nerika zatim skoro nic...max. tata, baba, mnam, ham, a to jen kdyz se mu chce. nema vubec potrebu mluvit, on se dorozumiva gesty. na vsechno si ukaze. Taky mam obavy jestli je to vubec normalni. ale kamosky co maji deti, me uklidnuji, ze jejich deticky zacali mluvit taky pozdeji. A kluci sou jeste lini, takze si musime pockat.)

megee
30. zář 2009

alishia já tě taky uklidním malej je o 5 měsíců starší než tvůj a taky se dorozumívá ukázáním a hlášením ano,ne...a úplně mu to stačí....myslím, že je to normální, důležitý je aby ti rozuměl když po něm něco chceš mluvení dřív nebo později příjde samo

ostatně neznám člověka co by se nenaučil mluvit 😀

timbouctou
30. zář 2009

megee - tak koukám, že jsme na tom asi tak stejně 😀 😀 A pak taky schwarzovka to má podobné. JInak když tady čtu některé příspěvky, tak mám fakt mindrák. Až si skoro říkám, jestli je to vůbec běžné, takhle brzo říkat básničky.

No ale od posledního mého příspěvku jsme se naučili koktoty(kalhoty), kokotka(kočička) a čííí(to snad nemusím překládat 😀 ) Jinak je jasné, že je to chlap 😀 😀