Kdy začalo vaše batolátko mluvit?

kopcik
24. zář 2009

Ahoj, chtěla jem se jen zeptat, kdy začalo vaše mimčo žvatlat? nebo spíše kdy řeklo nějaké rozumitelné slovo. Mám docela obavy ohledně mluvení - nemluvení mého syna. - ostatně vždycky jsem měla. nemá nějakou potřebu mluvit. Někdy si zvatla vavava bababa atd. non stop celý den, ale celé slovo neřekne. jen ham, tata, děda a umí nějaké zvuky zvířat...

mircka
1. říj 2009
megee
1. říj 2009

timbouctou já to teda zatím vůbec neřeším...malej sice nemluví, ale zato je zase už 3 měsíce bez plínek(má je jen na spaní) , takže každé dítě je šikovnější na něco jinýho, ale na konec to zvládnou všechny dětí - jak mluvení tak třeba ten nočník

pro mě je důležitý, že mi vše rozumí a že se s ním bez problémů domluvím i když zatím toho moc srozumitelnýho neřekne 😀

1980mat
1. říj 2009

kopcik: Rozhodně si se synovou řečí nedělěj starosti a jestli Ti mohu poradit, raději neporovnávej syna s jinými dětmi a nezabývej se tabulkami v knihách, které radí, co by děti v určitém věku měli umět. Můj syn je stejně starý jako Tvůj a mluví na svůj věk krásně. Říká: auto, táta, máma, bába, ne, tak, tedy, bác, hop, ham, balon, halo, čiči, haf, nána, Labe, bebe, malá, méďa,....no prostě je docela ukecaný, ale za to v motorice daleko zaostává za vrstevníky. Plazit se začal až 14 dní před prvními narozeninami, lézt začal až ve 14 měsících a o chůzi nemůže být ani řeč. Od jeho osmi měsíců cvičíme Vojtovu metodu a chodíme na rehabilitace. Když jsem si četla, v knihách a na netu, co už by měl ve svém věku umět, tak jsem knihy zavřela a soustředila se jen na jeho vývoj. Holt žádné dítě není dokonalé. někomu déle trvá než se rozmluví, někomu zase než se rozchodí. Chce to trpělivost. 😉

jitrulka
1. říj 2009

Taky mám pocit, že děti které dřív chodí dýl mluví a naopak. Naše malá je hroznej drak, už lítá a je k neudržení. Ale kromě táta a ňami ňami neřekne pořádně nic. Jako ona je ukecaná neskutečně, žvaní furt, ale nikdo ji nerozumí. No možná to chce trochu vypozorovat její výrazy a musím si zvyknout že si s ní ještě chvíli nepokecám 🙂

jitrulka
1. říj 2009

1980mat: ale tvůj klučík má už slušnou slovní zásobu ... Labe 😀

1980mat
1. říj 2009

jitrulka: Jojo. Slovní zásoba je slušná. Zvlášť pokud jde o Labe. 🙂 Ale zrovna Labe není těžké pro malé děti vyslovit. Většina dětí začíná slabikami lalalal, bebebebe a když se ty dvě slabiky spojí, tak je z toho Labe. Ale zase syn vůbec nepoužívá písmenka I a U, takže před námi je taky ještě dost učení.

megee
1. říj 2009

holky asi na tom něco bude, že děti co dřív chodí tak dým mluví....malej začal chodit v 10 měs. a mluvit se mu proste nechce a nechce...on si vystačí s ano, ne 😀 😀 😀

1980mat
1. říj 2009

V mém okolí je taky spousta dětí, co chodily před rokem jejich věku, ale s mluvením na tom byly dlouho naštíru a zase naopak neteře chodily až v roce a půl, ale řeč byla jako u mého syna velmi dobrá na jejich věk. I když mám kamarádku, jejíž syn chodil před rokem a i slušně mluví.

megee
1. říj 2009

1980mat tak to bude ta vyjímka potvrzující pravidlo

jinak se s tím holky fakt netrapte....ony se nám ty dětičky jednoho dne rozmluví a pak si budeme přát aby zase na chvíli zavřely pusinky 😀

důležitější než to jestli mluví nebo ne je, že jsou spokojený a šťastný 😀

kopcik
autor
1. říj 2009

díky holky,
mě to vždy vystresuje, když jdu s malým někam na písek a ty ostatní díťata mluví a malý kouká.... o přístupu to určitě není, protože na něho taky docela hodně meleme, od malička zbožňuje knihy, takže pohádky jsou u nás denně...
u nás v rodině se smějeme větě, kterou prý řekl můj manžel už v ROCE A PŮL - jeho taťka mu řekl, ať jí pořádně a manžel mu na to odpověděl - hleď si svého talíře 😀
takže jsem předpokládala, že to malý bude mít v genech....
ale každopádně díky za uklidnění.

megee
1. říj 2009

kopcik v genech to nebude já prý mluvila od roku...no a malýmu budou v prosinci dva a moc toho nenamluví...pokud teda nepočítám tu jeho čínštinu 😀

ale vážně se tím nestresuj....já vím, že se to lehce říká, ale nejhorší co můžeš udělat je srovnávat s jinými dětmi....každé dítko je originál osobnost a tak je také musíme brát... 😉

a navíc buď v klidu náš domča má o 7 měsíců víc než tvůj a taky nemluví 😉 😀

timbouctou
4. říj 2009

no o tom chození a mluvení jsem taky něco slyšela. My chodili už v 11 měsících. Ale taky toho malej nakecá, jen mu nikdo nerozumí. A skoro před vším co řekne vysloví A. Kravička taky dělá Báá. Pejsek je buď ape nebo af, nevím podle čeho to rozděluje 😀

terrezka
5. říj 2009

ahoj holky, tak já přídám příspěvěk, ale asi vás naštvu 😅
naše paní začla chodit v 11,5 měsících a mluvit jako slova srozumitelná začala hned po roce. zítra jí jsou dva roky a mluví úplně normálně jako my, věty, souvětí, písničky prostě jako normální dítě ve školce 😅 ovšem někdy bych dala i zlaté prase aby uměla třeba jen tři slova 😀 ale je fakt, že všechno je tím pádem mnohem jednodušší 😉 ale v genech to asi není.. nevim... já začla mluvit tak ve dvou jako že jsem byla schopna nějaké srozumitelné slovíčka vyslovit a manžel by na tom podobně jako já 😅