Kdy začaly děti samy sedět? Jakým stylem?

am11e22
25. dub 2011

Mám dva dotazy:
-kdy Vaše dítě udrželo rovnováhu (pokud jste ho sami posazovali, i když se to nemá 😎 😀 )
-kdy se Vaše dítě posadilo samo a jakým stylem?

Syn se už od pěti měsíců sám přitahoval v kočárku a nutně musel 🙂 sedět. V půl roce se udržel bez problémů sám bez držení a padání. V 7-8 měsíci se naučil přes klek sednout.
Dcerka má 8,5 měsíců a když ji posadím, za pár minut (jak kdy a jak kde) spadne....Na čtyřech už péruje, ale na sezení z této polohy to zatím nevypadá..podle doktorky máme ještě cca 14 dní a pak se máme dojít ukázat, jestli už to umí nebo ne - tedy sama si sednout, pokud ne, budeme muset chodit na rehabilitaci. Zatím máme pouze přitahovat za ručičky, což samo děláme několikrát denně. Sama se taky snaží sednout, když leží na polštáři, tak si sedne, ale z rovné podložky se jen nadzvedává.

estrellita
25. dub 2011

Maly si zatim seda do sikmeho sedu (za 4 jde na jeden bok a je opreny o jednu ruku), dela to od 5,5 mesice, ale on je trochu napred 🙂
Nicmene si myslim, ze pritahovani za rucicky by se delat nemelo - slouzi to jen k informaci pro rehab a dr zda uz dite zapojuje svaly u krku a pritahuje hlavicku a na brisni svaly, ale delat se to nema a uz vubec ne nekolikrat denne. Posazvat dite, dokud si nesedne samo taky neni vhodny.
Kazde dite je jedinecne a pokud se az zbytecne aplikuji tabulky kdy ma co dite umet, zbytecne to rodice stresuje.
Jinak "dle tabulek" by melo dite okolo 7.-8. mesice zvladnout sikmy sed, okolo 10. mesice siroky sed (to znamena takovy, jaky zname my). To mas jako s chozenim, nektere deti zacnou v 10 mesicich, jine v 15 mesicich, oboji je OK a zalzi na tom, jak to kvalitne dela atd. 😉
A rehabky bych se nebala, treba ti rekne, ze je mala uplne v pohode a ma jeste cas 🙂

bufina
25. dub 2011

Náš malej byl extrémě pomalej. Sám si sednul až ve 13ti měsících. Do té doby byl jen v šikmým sedu, nebo si sednul tak že se o něco přitáhnul. Ale z kleku až po tom roce. Ale sem to nijak nehrotila, rehabilitace apod. Viděla sem že se snaží, tak si prostě jenom sednul později. Každý dítě má jiný tempo. Teď je mu 16m, stojí a pomalu obchází nábytek. Jiný mimča běhají už v roce.

dlabinecka
25. dub 2011

Moje Elí byla v šikmém sedu tak asi od půl roku, sedla si ze šikmého sedu a to v 10ti měsících a týdnu. Podle švagrové -dětské fyzioteraputky je vše o.k., takže si myslím, že vaše dr. maličko přehání 😉

boruuvka
25. dub 2011

Moje malá v 7 měsících se začala plazit, v 8,5 lézt po čtyřech a v 9 si sama sedla z polohy na čtyřech. Moc sem jí nikdy neposazovala, ale udržela se asi až tak v těch 8 měsících.

janicka38
25. dub 2011

Dceru jsme neposazovali. v sedmi mesicich zacala lezt po ctyrech a behem par dnu si i z teto polohy sedla. Pamatuju si, ze kdyz ji zkousela posadit mamka do zidlicky, tak vzdy padala na stranu.

kristi
25. dub 2011

myslím, že tak okolo 7. měsíce

luckyhoney
25. dub 2011

.. Val se udržela v sedu sama tak od 8. měsíce, v 10 měsících si sama z plazení sedla 😀 pak už samozřejmě sama krásně pevně seděla

lucie777
25. dub 2011

Sama se chvíli v sedě udržela asi kousek před půl rokem a sama se posadila v 6,5 měsících z kleku, to začala i lézt.. Rehabilitací nic nezkazíte, i když chápu, že se vám tam nechce, ale já osobně bych šla radši dřív, aby pak rehabilitování nebylo ještě složitější.. 🙂

mamkamarketa
27. dub 2011

tomis v pohybove na tom byl vzdycky dobre... SAM si sedal v 6,5 mesici. mel takovy styl,ze se plazil (od 6teho mesice) a nasel si balik plen, oprel si o nej predni ruce, zvedl zadek (vypadalo to jako kdyz dela jogu pozice ,,pozdrav slunci,,) a zadek hodil do strany a sednul si 😅

jop
28. dub 2011

Náš malý si sedl sám až v 11 měsících. Přijde mi opravdu jako nesmysl posílat dítě na rehabilitace, když nedělá vše přesně podle tabulek, ale dneska je to móda. Nevidím smysl v tom, když díky rehabilitaci začne dítě např. o měsíc dřív lozit - stejně se to dřív nebo později naučí samo. Samozřejmě pokud je to fakt extrém (např. nesedí ještě ve 14 měsících), tak to je jiná.
To přitahování za ručičky taky nechápu, to se dělat nemá a hlavně mu tím vůbec nepomůžeš. Možná bych přemýšlela spíš o změně pediatra 🙂

meleri
28. dub 2011

co je to za doktorku..je nějaká přísná ne... 😅 můj syn si sedl až něco po devíti měsících...taky mě to štvalo, ale nepřitahovala jsem, ani ho nenutila...pak si sedl sám až jak se naučil plazit. některé děti si nejdřív sednou a pak se začnou plazit nebo se hned staví ale on to měl takhle..pak jsem zjistila že to tak má se vším, prostě některé děti jsou pomalé ale to neznamená že jsou hloupé! např někdo si sedne v půl roce ale třeba nebude umět zpívat nebo nepozná tolik slov...vím že tě to asi štve ale zatni zuby a vydrž.. 🙂

beruska1989
28. dub 2011

Natálka si sedla uplně sama teprv nedávno v necelých 10ti měsících. nelezla, ani se neplazila, takže na to nějak nemohla přijít🙂. a jednou ráno vstáváme já se kouknu do postýlky a ona si sama sedla. taky mě to strašně stvalo, a ted už udělá i pár krůčků sama. snad tomu roku utečeme😀
a náš pediatr nám žádnou rehabku nevnucoval. u toho lezení teda říkal at ji nechám na zemi na dece ležet na bříšku že se to naučí, ale mám ještě 2 ségry a nelezly jsme ani jedna takže to taky nehrotil.

veruska007
29. dub 2011

Maly je vyvojove dost dopredu, sam si sedal a vydrzel sedet opravdu dlouho uz od 5. mesice. Ale na chvili se snazil sedat uz driv, akorat na krivo; sami jsme neposazovali.

okcinuls
29. dub 2011

Malý má 8 měsíců a 3 týdny a nejenže nesedí, ale ani se nesnaží jít na kolínka. Plazí se, odstrkuje se jednou nohou a tu druhou vleče za sebou. Doktorka na neurologii řekla, že má asymetrický vývoj a nařídila cvičit Vojtovu metodu. Až teď, v 9 měsíci. Moc nám to cvičení nejde, protože malý je už na Vojtovu metodu velký. Taky se ale trochu divím, že jsme museli na rehabilitaci - protože od mé mamky vím, že jsem taky tahala jednu nohu za sebou a pozdě jsem seděla a na rehabilitace jsem nechodila, holt dneska se to víc řeší, ale na druhou stranu jsem ráda že se mému dítěti věnuje pozornost a cvičit s ním budu.

miri9
29. dub 2011

přesně jak píše okcinuls, i můj syn se takto plazil od 7i do deseti měsíců....v desátém měsíci si nejprve stoupnul u postýlky a pak až si sedl....a pak teprve začal lézt po kolenou. já bych rozhodně nespěchala a rozhodně bych jej neposazovala dopředu, když padá, rozhodně na to ještě není zralý, všecko chce svůj čas...rhb má smysl v tom, že tě spíš uklidní, že se neděje nic dramatického. my se objednali, pro můj kldi někdy v těch deseti měsících, než jsem dostala termín, cca za tři týdny, tak už kuba seděl i lezl i stál, takže to byla spíš taková příjemná společenská návštěva.