Kdy začaly vaše děti mluvit?

hrusticka84
21. lis 2010

Kdypak jste začali mluvit????Nám se do toho zatím nijak zvlášt´nechce............začínám být nervoźní 😎

smecka
21. lis 2010

z čeho jsi nervózní? Má 10měs. ..... některé děti nemluví ani po druhém roce. 😅
Nebo jsi se ptala na svého syna? 😀

sisstin
21. lis 2010

Hruštičko, je super, že tu někdo řeší řeč, respektive neřeč dřív jak ve 3 letech, ale v 10m je faáááááááááááákt brzo 😉

průměrné dítě má v 15m 10slov, ve 20 měsících 20 slov, ve 24m okolo 50 slov, ze kterých tvoří věty. Ve 3 letech je to okolo 1000slov, kdy dítě používá gramatiku - skloňuje, časuje atd.

Syn má expresivní poruchu řeči( čerstvě tři roky, aktuálně okolo 10slov, do téměř tří neřekl vůbec nic).

Důležité je, jestli dítě rozumí řeči. Okolo roka zvládá jednoduché pokyny typu: hají, hačí, dej. V 18m už rozumí i vícesložkovým pokynům typu: otevři šuplík a vyndej z něj auto. Dvouleté dítě již rozumí téměr 100%. Sleduj, jestli holčička ukazuje a sdílí pozornost, to je mezi 9-18m života. To je naprosto nejdůležitější. Zatím neměj obavy 😉

misicka455
21. lis 2010

Tak to jsem netušila, že by jsme už měly umět mluvit my zatím známe jen ne ne a táta a mam toť vše 😉 A neřeším to 😉

editah222
21. lis 2010

Naše malá říká jen 3 slova - mama, tata a nenene a to už má 14m 🙂 Rozumí moc pěkně, ale mluvit se ji nechce. Skvěle se domluví ukazováním a eeeeee 😀

apfele
21. lis 2010

Synovi je 2roky a 2 měsíce a začal opravdu mluvit teprve nedávno 😉 v 10.měsících bych z toho , že dítě nemluví nervozní opravdu nebyla 😀

jasminka.25
21. lis 2010

V tom případě bych měla být dost nervózní i já - synovi budou brzy dva roky, všemu rozumí, ale sám řekne (tak, aby mu bylo alespoň trošku rozumět) maximálně 5 slov - např. máma, táta, bába,... Jinak poznám, co říká, jen z kontextu, z dění a činností. V deseti měsících maximálně broukal. Jsem učitelkou českého jazyka, o to víc mě tenhle stav zaráží - mentálně je ale zcela v pořádku, byli jsme na neurologickém vyšetření. Některé děti "to tak prostě mají".

Zatím je brzy dělat nějaké závěry - u desetiměsíčního dítěte obzvlášť!!!

alenka83
21. lis 2010

taky bych to neřešila. Našemu malýmu se též nechce mluvit, dává dohromady jen věty o 3 slovech a to velmi jednoduché a to mu rozumím jenom já. Má špatnou výslovnost písmenek, ale do 3 se to ještě může změnit, rpostě každé dítko je jiné, ale v 10ti měsících je na nějaké řešení ještě hooodně brzy!

usounek25
22. lis 2010

Ahoj, jsme na tom podobně jako jasminka.25 - malýmu budou v lednu 2 roky a jeho slovní zásoba je mama, tata, baba, děda, teta, baf, bac, ťuk, ne, mňam a ještě pár takových základních slovíček, ale že by spojoval dohromady dvě nebo tři slova nehrozí, natož snad nějaká rozvitější věta. Ale rozumí velice dobře a dokáže se domluvit i beze slov, ukáže si nebo mě k věci kterou např. chce dotáhne, takže v komunikaci problém není. Denně si čteme a ukazujeme obrázky, on knížky miluje, vše co děláme komentuju, ale prostě toho zatím moc nenakecá - tedy pokud nemyslím tu jeho mimi řeč - to se mu pusa nezastaví. Někdy si říkám, že až začne fakt mluvit, tak nám pukne hlava. Kamoščina dcera v podstatě nemluvila do tří let, jakmile nastoupila do školky, během dvou měsíců se rozkecala, sice mluví trochu hůř, ale mluví. A doktorka kamošce řekla, že do tří let se to nijak moc neřeší, až po třetím roku. Každý dítě je jinačí.

prezdivkos
22. lis 2010

Zdravím, tak nám je 17 měsíců a v podstatě malá neříká nic, ted začala slovem děda a občas řekne baba, ale stále mi přijde, že to není určeno tam kam má 😅 ale jinak je svou řečí kterou nerozumí nikdo strašně ukecaná a uzpívaná 😀 a rozumí úplně všemu, kolikrát až zírám. Zatím si z toho nic nedělám, snad to časem povolí.. V 10 měsícíh mě ještě ani nenapadlo o tom uvažovat a to mám první 😀

verbalinka
22. lis 2010

Resit rec v 10 mesicich je uplne zbytecne. Willik v roce a pul rikal jen tata, baba, mama, didi (deda). A az pred mesicem najednou z niceho nic zacal opakovat po nas a kazdy den se mu podari nove slovo. Ted jich ma odhaduju kolem 30. A ani nespojuje. Je to stejny jako s chuzi - kazdy dite to zvladne v jinou dobu 😉

sussanah
22. lis 2010

nenervuj, nas ma 13m a nerika ani jednu jedinou slabiku. Zadne mamamama ani tatatata. Jednou jsem zaslechli neco jako "buuu" na kravicku, ale asi to bylo spis me tajne prani 😀 Uplne v klidu, dulezite je, jestli dobre slysi a jestli rozumi, kdyz na ni mluvis ty. Pokud je tohle v poradku, tak mluveni samo prijde 😉

moudivlacek
22. lis 2010

My v 15 mesicich ani nemluvime ani nechodime,taky jsem uz lehce nervni ☹ ale v 10 je podle me jeste cas. Oni vetsinou v rodinach stresuji prarodice,jaktoze jeste .... 🙂

marinka
22. lis 2010

Anička řekla první slovíčko pár dní před prvníma narozeninama - táta a na dlouho to bylo její poslední 😀 Rozvykládávala se hodně pomalu, do dvou let to byla dost bída, potom to šlo šupem 😉

Mladší Leontýnka řekla první slůvko v osmi měsících a teď v roce má hodně slušnou zásobu a spojuje dvě slůvka.

Každý prcek je jiný, v 10 měsících bych to neřešila vůbec 😉

nika
22. lis 2010

holky klid, rozmluví se, synovec v 4,5 nemluvil a v pěti byl k nezastavení. malá je teda upovídanější (mami, tati, tady, na, ham, ba - haf pes., čiči,... a ještě i další, ale taky ne moc, znám i upovídanější děti. každé dítko má svůj čas.

andykov
22. lis 2010

Jůů, Kikče je 19 měsíců a je to taky bída bídoucí.... Řekne jen NA, NE, HAM, TAK s významem. Pak ještě ví jak dělá kravičkam našpulí pusinku, ale místo, aby řekla bú, tak foukne :D Tak já nevím, já se docela bojím, oni nám něco trochu našli na genetice, ale zase na druhou stranu její vývoj je od narození o 2 -3 měsíce pozadu... Ukazuje a sdílí pozornost. Jo a umí JO, kývne hlavou, když něco chce. A rozumí, řekla bych dobře. Pak teda máma, táta, bába, dáda, nána, kakaka, ale to je jen žvatlání... A to teda taky naběhlo až v 11měs., zatím, co jiný mimča už od 6 melou...

vampirice
22. lis 2010

Náš Petřík do dvou let měl tak těch max.20 slov a to jen základ.máma, tata, dudu a pod. Dnes má 2,5 a pusa se mu nezastaví - myslím že těch min 1000 má a to s tím, že opravdu ví co znamenají a jinak zopakuje po nás úplně cokoli. Docela jsem taky měla strach, že je divný a teď ráda vzpomínám na tu dobu 🙂.

didi07
22. lis 2010

z vlastní zkušenosti bych byla v klidu - tedy upřímně v 10ti měsících mě ani nenapadlo, že by měla něco říkat 😕 ...ale kolem roku a půl už mi to přišlo divný, protože naše malá do 2 let používala asi deset slov a pár slabik 🤐 - a co bych za to dneska dala - od dvou a půl jede ve dvou jazycích dle potřeby jak kafemlejnek a ústa zavře jen když spí 😉...

evena
22. lis 2010

ahoj ... moje malá má 14 měsíců a neřekne nic jiného než eeeee 😀 tak snad se toho "mama" někdy dočkám .. určitě bych nestresovala v 10ti měsících 😉

trpaslikg
23. lis 2010

naše cácorka 2 roky mluví krásně, spojuje slova jako táta v práci, mamka přijde, babička spinka, sarinka hají, ale znám chlapecky stejne starý, jeden mluvil tak jako ona ted uz pred rokem a ten druhy vydává jen zvuky byla vyplašená tak šli na vyšetření a je úplně v pořádku, jen je líný nikdo ho nenutí si o neco říct a hlavně mu překáží dudlík...v deseti měsících bych si opravdu nedělala žádný starosti 😉

berenika39
23. lis 2010

Je ti doufám jasný, z těch příspěvků,co jsou tady že bys ty obavy o mluvení mohla odložit o dalších min. 10 měsíců? 😉

Petr to má asi jako plno dětí v jeho věku, do dvou let slova, a to jen ty, který potřeboval, občas po nás opakoval. Ve dvou a cca měsíc začal spojovat dvě tři slova (táta není doma, máma nemá čepici..), a pak jsem se nestačila divit - všechno co do té doby slyšel, začal používat a opravdu je to potom ze dne na den....

bettyx
5. led 2011

Ahoj všichni,
koukám, že nejsem ani zdaleka jediná... teď jsem byla se synkem u pediatra -pozval si nás ve 22měs. na očkování a rovnou se ptal jestli mluvíme -což pochopitelně pomalu vůbec.. no, teda náš malej Štěpánek řiká máma -ale poslední dobou všem a hlavně jen když něco chce, moc dobře rozumí, našeho psa jmenuje Zakaj -jmenuje se Oskar.. ale zakaj je prostě lepší -určitě dobře slyší, protože napodobuje čtení i s přednesem, rozumí že má zavírat, že něco nesmí, že má něco podat, ale prostě nemluví... s manželem na sebe voláme mámo, táto -rozumí když se řekne jdi za maminkou/tatínkem, ona/on ti "to" dá, otevře -záleží na tom co chce.. jednou psa dokonce schazoval ze židle v kuchyni a opakoval při tom "di doů", v létě když jezdíme na kole, tak dokud v sedačce neusne, tak nezavře pusu a křičí jedu-jedu!.. jinak řiká ne-ne, napodobuje zvuk aut, letadel a vrčí.. ale jak dělá pejsek, nebo kočička -to ani náhodou -na obojí se venku usmívá a obojí je zakaj... co potřebuje o to si řekne svojí řečí, nebo nás odstrká... a v rodině máme případ že jedno z dětí začlo mluvit ve 4letech.. -ale pediatr nám přesto řekl, že je to špatný, že by měl používat alespoň 50slov...
loňský rok byl pro nás katasrofální -Štěpánek přišel o jediného dědečka a o dvě ze tří z prababiček.. možná to mohlo způsobit to, že jsme se neustále hrabali po notářích a úřadech a já ještě jezdila pomáhat bráchovi aby se neživil jen rohlíkama (doma vařil táta) apod. ..

No, jestli sem ještě někdo půjde, tak budu ráda když mě ujistí že je můj syn naprosto normální..

romana29
5. led 2011

Pokud nemluví ten 15 letej, tak to chápu 😅 .
Pokud nemluví to mimino, tak nevím, ale my začali pořádně mluvit kolem roku a půl a teď pusu nezavře 😀

marecek4
5. led 2011

každý prcek je na tom jinak,nejstarší holky šla dokonce na doporučení po druhém roce do čkolky,první kluk neznal nic jinýho než auto a k tomu pár dalších slovíček asi do dvou a půl let,druhá holka nezavřela pusu a teď nejmenší jaksi mluvit nepotřebuje,domluví se i tak-místo ham mlaská,když chce něco podat tak si k tomu stoupne a ukazuje,pití je brm,a ještě teda hlásí bá,když shodí věž,nebo zaregistruje něco v televizi-to je bohužel můj nešvar a mám ji puštěnou celý den,a jak slyší nějakou muziku tak začne ,,tančit,,,že by neměl dost podnětů pochybuju,je nás na něj doma pět,spíš opravdu mluvit nepotřebuje-jeho přání jsou vyslyšena,tak co by se namáhal,až to bude mít přijít,tak to bude a pak nás potěš koště,jestli bude tak ukecanej jak se snaží teď v té své miminkovštině

brisalek
5. led 2011

Tak ja se taky pridam🙂. Dcera rekla prvni slovo ham🙂 tesne po 12 mesicich, kolem 14-15m mama, tata...ted rika tak 17-20slov. Ale rozumi krasne uz od tech tak 11 mesicu uplne vsemu🙂. Nase dr. se me na rocni prohlidce ptala, jestli uz umi ASPON 5 slov atvarila se jakoze kdyz ne je to hruza🙂. Ale jak vsechny pisete nastesti vim, ze je to normalni🙂. mam dva synovce, starsi uz v roce mel zasobu minimalne 50 slov, mluvil krasne srozumitelne...ve 2 letech uz umel nazpamet basnicky...mladsi zacal mluvit okolo 23 mesicu. Ta norma je siroka a jak pise na zacatku sisstin dulezite je jestli rozumi, reague, posloucha kratke pohadky...a take podle me kdyz kolem tech 2 let nemluvi zajit nekam jen pro jistotu, aby se neco nepropaslo.

k.ate
5. led 2011

Tak my máme taky nemluvku... Jediný, co fakt srozumitelně umí říct je "nene" to mu fakt jde, ale jinak jen povídá slabiky ale ne moc v kontextu... Na 18m prohlídce se chci doktorky zeptat co a jak.

Jinak ale prcek rozumí úplně všemu, co po něm chceme, třeba "přines si čistou plínu" "dones to tátovi" a tak, jen prostě nepovídá. Zvědavej je jak opice a dorozumívá se taky (jak už tady bylo zmíněný) "hmmmm" a ukazováním... 😀

sicinka
5. led 2011

Mám dotaz, čemu říkáte rozumí úplně všemu 🙂 Dáda používá aktivně asi 20 slov nespojuje, ale ukáže a doplní slovem (chci a ukáže na pití atd). Ale s tí porozuměním si nejsem jistá dokonce mi to přišlo lepší dříve - v poslední době řeknu něco, podej, přines, sedni si a podívá se na mě a klidně uteče bez reakce. Někdy příkaz splní většinou , když se mu líbí (podej boty, jdeme pa). Je možné že je to vzdor, nějak mi to nejde rozlišit. Jsou nějaké pokyny, které by měl v tomto věku udělat bez výjimky?

lumixii
7. led 2011

Tak to se mi docela ulevilo, když jsem tady pročítala tyto příspěvky. Malému je 20 měsíců a já už začínala být nervozní z toho že se mu nechce mluvit, úplně si vystačí se slovy: máma, táta, bába, šíša(Míša), když chci aby řekl děda, tak pravidelně říká Pepa(tak se děda jmenuje), pak umí jak dělají snad všechny zvířátka, před dvěma dny se naučil říkat slovo hají a nejraději a nejčastěji používané slovo je eee a ukazuje prstem. Na vše si ukáže k tomu dodá eee a je to. Takže v podstatě když jsem si vše přečetla, tak povídá více než dost. 😉 🙂 Docela mi to potěšilo 😉 🙂

holesov
13. led 2011

tAK NAŠE DCERKA MÁ 2 ROKY A 3 MĚS.A NEMLUVÍ VUBEC,NEŘEKNE VUBEC NIC,CHVÍLI ŘÍKALA MAMA ALE TO JEN PÁR DNÍ,JINAK OPRAVDU NEŘEKNE VUBEC NIC,KDYŽ NA NÍ ZAVOLÁM TAK SE KOLIKRÁT ANI NEOTOČÍ,KDYŽ MÁ ŽÍZEŇ A MÁ PITÍ NA STOLE TAK KNUČÍ A UKAZUJE NA PITÍ,KDYŽ TAM JE JOGURT TAK HO DONESE A TAHÁ ME ZA TRIKO,,, NEŘEKNE SI O NIC,NEŘEKNE NIC,,, BYLI JSME U PANÍ DOKTORKY MUSELA NÁS ALE ZNOVA OBĚDNAT ABY MALÁ USNULA V KOČÁRKU JELIKOŽ JSME TAM BYLI AUTEM KOČÁREK SEBOU NEMĚLI,PANÍ DOKTORKA POTŘEBUJE POMĚŘIT SLUCH A ONA U TOHO PLAKALA MUSÍ U TOHO BÝT V KLIDU,TAKŽE PŘÍŠTĚ MUSÍME MÍT SEBOU KOČÁR A USPAT JI ABY JÍ PANÍ DOKTORKA MOHLA POMĚŘIT SLUCH,ALE NEZDÁ SE MI ŽE BY ŠPATNĚ SLIŠELA,SLIŠÍ JEN NA TO NACO CHCE SE MI ZDÁ POTVORA MALÁ,,, KDYŽ JI ŘEKNU KDE JE TÁTA TAK NIC,VELICE NEREAGUJE,,,UVYDÍME DOUFÁM ŽE V TOM NEBUDE NIC HROZNÉHO,,,

pavlicka
13. led 2011

Znám děti, které strašně málo mluvily v těch dvou, třech nebo i čtyřech letech a dnes studují vysokou 😅 . To je jako s tím chozením, že se pořád poměřujeme, kdo kdy začal a kdo ještě ne. Ze zkušeností si myslím, že i děti, které ve dvou letech nemluvily vůbec ve dvou a půl už uměly tak 100 slov a s nástupem do školky šla řeč rychle nahoru. 😉 Můj první syn ve dvaceti měsících spojoval do vět tři i čtyři slova, časoval a mluvil velmi zřetelně, ten mladší bych řekla, že je tak průměr, ale zrovna teď ho tak týden sleduju, že má období, že toho začíná dost opakovat. Takže ve vašich příspěvcích naštěstí nevidím žádný extrém, chce to čas...

jonuska
13. led 2011

Ahojte holky🙂
muj syn..nemluvil do 3,5roku nic..vystačil si s posunkama..a sem tam slovo...
taky jsme se už bála..
ted v lednu bude slavit 4roky🙂zítra🙂
a světe div se t je slovní zásoba paráda..domluví se cokoliv potřebuje si řekne🙂tak radím počkejte.-)