Kdy začíná dítě mluvit?

tominka29
15. črc 2008

ahoj holky, prosím vás kdy začíná dítě mluvit, moje holčička má 14 měsíců a neřekne ani máma, mám obavy. říká jen ňaňaňa, táta, dada a pak nějaké skřeky. Vůbec netuším kdy začíná takové dítě mluvit, můžete poradit, nebo ze svých zkušenosti říci kdy? vím že je to individuální, ale přibližně. Mám strach aby nemluvila vůbec.

kalo
15. črc 2008

včera mi naše dr.říkala, že dávají čas do 2 let...u kluků do 2,5 let. Pak s tím někam posílají. Takže zatím máte čas, jestli se malinké ještě mluvit nechce... 😉

petule.h
15. črc 2008

tominka: neměj strach, mojí švagrové začala holčina mluvit až okolo 3 roku trochu srozumitelně,ale ještě pořád se vrací do své řeči, když mluví rychle. jinak si pořád mluvila svou řečí..vzala ji doktorka na logopedii a spravilo se to během chvilky...každé dítě je úplně jiné,dělá něco dřív než jiné dítě v jeho věku a něco později...já měla depku, že můj syn sice stál v 8 měsících a v roce chodil, ale ostatní děti okolo už chodili na záchod a my nic, až okolo 2 roku čůrání, kakání stále nechápe a vykadí se jen do plíny...takže bych to tak neřešila...kalo má pravdu, okolo 2 let by měli mluvit..My už spojujeme nějaké větičky a taky se te´d najednou rozkecal a rozmnožil si zásobník o spoustu slov...takže to jsou spíš taková období..hlavně se tím neplaš...opravdu má času dost.. 😀

petule.h
15. črc 2008

jo a řekla bych, pokud se jedná o mluvení, tak ač si hodně přeříkáváme leporela a mluvím na něj, tak strašně moc udělali třeba pohádky...samo ty kreslené kde se mluví...dost opakuje, ale to až posledních 5 měsíců, takže vy máte čas, ono se to najednou otočí, že budeš koukat 😉

marselina
15. črc 2008

syn má 2oky a 9měsíců,oproti jiným dětem nemluví,byla jsem s ním u lékařky i logopedky protože je mi kolikrát trapně že nemluví,jen základ mama,tata,baba,deda,papat,vstávej,nespi a takové lehkčí slovíčka a samoz.i jak dělá které zvířátko,všichni mi říkají že má do 4let čas,začíná se ted pomaličku rozvazovat,ale zatím žádná sláva,tak neboj a vyčkej.když se ti to nebude zdát,klidně se zeptej pediatra,ale i ten ti poví že má a mluvení čas,všechny děti nejsou prostě tak dokonalé a rychlé v mluvení

jajinak
15. črc 2008

Náš malý se trochu víc rozmluvil až po 2 roce a to tak,že používá slova,ale ještě je nespojuje,natož věty!Do té doby používal snad 5 slov a stačilo mu to.Prostě se mu nechtělo.Ve 14 měs.je ještě času dost. 🙂

sandra81
15. črc 2008

Nasi Laure je 16 mesicu a zopakuje skoro vsechno. Zacla mluvit po roce. Sice ne vety ale hodne slov, ze jsou z toho hodne lidi v soku. Myslim ze je to hodne ruzny. Nekdo mluvi v roce a chodi v roce a pul. Jiny dite zas naopak. Netrapila bych se ani jednim, vzdyt clovek se v zivote namluvi i nachodi urcite hodne....

simipel
15. črc 2008

Já jsem taky na tom s moji Elenkou byla jako ty. Do 20měsíců mi ani neřekla mama, možná tak tata,ale pak nastal zlom, tak kolem 20.měsíce zničeho nic začala říkat máma, bába ....a ted už opakuje všechno co mi řekneme i to co nechceme, aby opavkovala. 😀 Už i začala spojovat do vět, takže se neboj. Určitě máte ještě hodně času.Taky jsem se tím trápila,ale úplně zbytečně. No jo, to jsme my vystrašené prvorodičky. 😀 U druhého si určitě už hlavu nebudu s takovými záležitostmi lámat.

lienka79
17. črc 2008

je to velmi individualne..ale to asi vies..
Napr 3 rocný kamaratkin syn nepovie takmer nic..okrem mama, havo, brm,brm
a nas 15 mes. syn roprava lepsie ako 2 rocne deti....

kalo
19. črc 2008

Včera jsem potkala známou z její 11ti měsíční holčičkou a ta na všechno ukazovala a ptala se "CO TO JE"? No mě spadla brada....takhle malinká! Naše malá neoznačí slovem skoro nic...kromě dvojslabičného žvatlání...
...........Každé dítě je fakt jiné....

krizulka003
22. črc 2008

Souhlasím s kalo že každé dítě je jiné.navíc kluci jsou prý na mluvení línější.náš malý v 15 měsících řekne mama brmm a dede a jinak trochu žvatlá jako nějaké 8 měsíční mimčo takové ty slabiky.

majaaita
22. črc 2008

V posouzení vývoje řeči je důležité i porozumění mluvenému - např. jak reaguje na pokyny typu "dej mi kostičku", "dones knížku" - v roce a půl by tohle mělo dítě umět u základních věcí, co se často používají, nebo s kterými si hraje - tedy pasivně znát jejich pojmenování. Opakovat a mluvit samo začne dítě, až bude chtít - pokud rozumí 🙂

Jirka je skoro 14měsíční říká s porozuměním "táta, mňam mňam, auto", opakuje "kolo, bába, děda, teta", používá "a je to".
Neopakuje zvuky zvířat. Jinak si furt něco žvatlá.
Na svůj věk je ukecaný hodně. Zato ale stále nechodí. Takže každý dítě se holt rozvíjí jiným směrem 🙂

krista
28. pro 2008

gimik • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:29
Ahojky maminky, kdy řekli vaši špuntíci první slovo, slabiku ? 🙂

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:32
slovo, které by dávalo smysl zatím ne, zatím jedeme ba ba ba, de de, ny ny, ma ma, ta ta, ka, pe, le, he.

gimik • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:36
Tak to jste šikovní, známá má malou a té je 9 měsíců a zatím jen vykřikuje, tak jsme řešili, kdy by tak měla začít trošku žvatlat. 🙂

jjaanca • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:42
Malá říká "táta". "Máma" jí zatím nejde, myslím, že "M" se jí hůř vyslovuje ale slabiky jako ababababa, gagaga, atatata, haťááá už říká dlouho.

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:46
my začaly s tím ba ba ba když nám bylo asi 5 měsíců a týden. Já na ní hodně mluvím a ona se fakt snaží ze sebe něco dostat. jo a ještě máme va. Jinak sama pro sebe si občas něco kecá a hučí 🙂

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:49
jjanca: většinou je pro ně T těžší 🙂, proto se často píše, že nejprv říkají mama a tatínkové jsou z toho nešťastní.

kijonkova.k • 1d • 18. prosinec 2008 v 17:54
Tak u nás je to něco jako "euupaa",to už říká asi dva měsíce.A jinak když myslí na tátu,říká "ta".A jinak bababa,dadada...asi jako všichni 🙂

petrolejka • 1d • 18. prosinec 2008 v 18:01
Týnka slabiky říkala brzo, tak po 4. měsíci, ale nemělo to asi žádný význam. Teď bude mít 11 měsíců a písmenek už umí dost (baba,tata,mama,koko,dudu,gigi,pipi,hauhau,nene ...). A jednou už na dudlík žekla ďuďu, tak nevím, jestli to mám počítat jako první skutečné slovo. 😀 Ale od 10. měsíce víc ,melodicky "mluví" a kombinuje slabiky. Občas mám pocti, že už něco říká, ale nerozumím co. 😀

janaboris • 18. prosinec 2008 v 18:16
náš malej říká bababa,kakaka,hehehe,abb,ebbb a bude mu 7 měsíců

schwarzovka • 1d • 18. prosinec 2008 v 18:25
kacka.va: je zajímavé, že jak já nebo moji vrstevníci, tak všechny děti co znám já říkali dřív táta než máma... 😉

jinak náš malej teď rád říká JeŽiŠi...ty souhlásky zřetelněji, ale zní to fakt jak ježiši 😀 😀 , dál říká normálně tata, baba, pak "mluví" a jak píše petrolejka já tomu nerozumím. Jinak jednou jedinkrát řekl máma...a možná to už bylo jako konkrétní přirovnání a to když za nim v noci místo mě přišel manžel...řval jak tur a mezitím pověděl máma...od tý doby to neřekl, tak nevím 😅

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2008 v 18:30
schwarzovka: no já jen píšu, co jsem četla o tom, jak děti začínají mluvit 🙂. A u nás to tak i bylo. U nás už mama je vztaženo ke mně, když někam odejdu a nevidí mě a chce mě, tak začne plakat mamama 🙂, když přijdu, tak už mele zase různé slátaniny

ria80 • 1d • 18. prosinec 2008 v 19:47
Tak Michalka taky říkala slabiky,ale bez významu,taky asi v půl roce.První slovo s významem bylo v 8 měsících bůů na otázku,jak dělá kravička.S tím začala říkat slabiku Ma vyloženě přiřazenou ke mě a Ba k babičce.No a pak už to šlo hodně rychle.Ted už doplnuje i slova do písničky.

slunicko552 • 1d • 18. prosinec 2008 v 19:50
Tak Matik říkal máma v 6měs.,ale nebylo to asi,že tím myslel mě.Hodně jsem mu to říkala,tak to asi opakoval.Pak to,ale šlo docela rychle a teď nezavře pusu 😀

gimik • 1d • 19. prosinec 2008 ve 13:23
Holky, moc děkuji za odpovědi. To jsem zvědavá, kdy z naší malé něco vypadne. Teď je ve 3 měsíci a už měsíc si brouká. Někdy se tak rozjede, že není k zastavení a někdy z ní třeba i dva dny nic nevymáčknu 😉 .

many • 1d • 19. prosinec 2008 v 16:02
holky nám Ladík začal v půl roce říkat dokola bababababa a po pár dnech tatatatata,to je zatím vše co říká 😀 😀 😀

gimik • 1d • 19. prosinec 2008 v 17:59
holky a myslíte, že když ještě malá od kamarádky neříká ani slabiky a je jí 9 měsíců, mělo by se to nějak řešit? 😉

many • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:02
to asi né,každý je jinak šikovný 😉 si teda myslím,že má čas 😉 že se není čeho obávat

gimik • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:03
malá jí právě jenom výská a vykřikuje, jinak je hrozně šikovná, už v půl roce jí měli v chodítku a teď už cupitá pomalu sama

kacka.va • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:07
podle mě záleží, jak se přímo na dítě mluví, když někdo dítě nechá svému osudu a v tomhle směru si ho nebude všímat, tak bude mluvit později.

gimik • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:11
kacka.va: asi na tom něco bude, pač je malá spíš u babiček než u rodiču

kacka.va • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:14
gimik: ale i kdyby babičky mluvili hodně přímo na ní, tak se to naučí dřív 😉. ale je důležité mluvit přímo na dítě,aby vidělo, jak se hýbou rty a poslouchalo, co je co za zvuk, když na něj někdo mluví. To se pak snaží mnohem dřív opakovat to, co slyší.

many • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:17
tak tak 😉 já na malýho melu furt 😀 😀 😀 😀 básničky,pohádky,blbosti,..... 😀

kacka.va • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:25
ono někdy je vidět, že se snaží zkoušet různě kroutit rtíky, je to docela legrace a pak si to zkouší sama třeba když si hraje s hračkou.

kopcik • 1d • 19. prosinec 2008 v 18:38
malý umí máma, ale uměl m od malička,hned jak si začal pobrukovat, tak někdy řekne mama, ale nemá ponětí, co to je 🙂 a teď se naučil b tak je to od rána do večera bum bum...

krista
15. led 2009

eppik.m • 1d • Dnes v 08:49
Ahojky, chci se podělit s váma o radostnú zprávu 😉 včera při večerním koupání moje dítko po prvé řeklo své první slovíčko 😵 a jestli si myslíte že to bylo táta nebo máma tak ne, hrál si z násadou od sprchy strkal ji do pusinky pak ji upustil ona bouchla o vanu a Miška se na mně podíval a řekl BUM 😀 a dělal to znova a znova takže nebyla to náhoda. Kdy a jaké slovíčko to bylo u vás. 😉

matru • 2d • Dnes v 08:51
u nás zatím jen táta a nene a občas něco jako lala, baba a podobně, ale je to spíš náhoda, ale táta říká krásně 🙂 a to je celý den se mnou, no je to spravedlivý? 😀

lamia • 2d • Dnes v 08:56
Ahoj,u nás to bylo asi v devíti měsících "tata" a "to" ,tata používala a ukazovala na tátu a to používala pro všechno ostatní co chtěla 😀 Je to kecadlo,co se řeči týče nemá problém a mluví pořád až mě někdy brní hlava,jen ta výslovnost je občas dost děsivá😀

Matru taky jsem s ní pořád a táta byl holt dřív 😀 Ale je to tak asi u většiny dětí,taťkové mají výhodu,líp se to vyslovuje 😠

eppik.m • 1d • Dnes v 08:58
matru: já ho učím denně máma, táta, děda, bába a nic, pak řekne slůvko ve spojení s hrou sám 😀

kubaka • 2d • Dnes v 10:35
To jste všichni šikukulkové - můj rarach bude mít 2 roky, a kromě mami, táta, hamňam, bum a bik (blik) už jen velmi významně hučí. 😀 Hrůza Jediné složitější slovo, které řekne, je oslovení bráchy. Danííííí. Úžasný pokrok. No, co s ním nadělám. První syn spojoval slova v roce a v tomto věku mluvil ve větách a skloňoval. tenhle hučí ja les ve vichřici. Tiše závidím... 🙂

andy80 • 2d • Dnes v 10:37
u nás vede táta, bába, dede, jejej a papa (nevím, jeslti chce pápá nebo papat 😀) ale máma ani náhodou. Učím jí to pořád a ona se tomu jen směje 😀

megee • 1d • Dnes v 11:19
tak my umíme mama, tata, haf (na většinu zvířátek 😀 ), nene, dada(kačenka), hoj (ahoj a mává při tom) a hají ( vezme si polštář hodí ho na zem lehne si na něj a volá hají hají 😀 )

ajvi • 1d • Dnes v 11:28
ahoj, nám je ještě málo a zatím cvičíme jen slabiky, ale píšu pro zajímavost. taky jsem četla,že "t" je pro děti jednodušš a proto říkají táta dřív.
no tak my jsme asi před 3 týdny jeden den říkali bababa, druhý tatata a od té doby jedeme celé dny pouze nádherné "mamammamamama". pravda, taťkovi se to trošku nelíbí 😀

megee • 1d • Dnes v 11:32
ajvi malej uměl dřív říct mama než tata a tatínkovi se to taky moc nelíbilo, zato ted je nadšenej když přijde z práce a malej za ním běží s výkřikem tata tata 😀

ajvi • 1d • Dnes v 11:33
hi, megee, to je další důkaz toho, že netřeba věřit všemu do píšou 😀

natalien • 1d • Dnes ve 13:54
v 6,5 měsíci vysoukala ze sebe vědomě MA-MA a dnes už "kecá" o 106 😀 Zvládá slovíčka jako normální - nomalnini, krokodýl - tototijl, bly den - dobrý den, blonoc - dobrou noc atd. 😀 😀

timbouctou
15. led 2009

vy máte šikovný mimísky... ten náš umí různý hlásky a slabiky, ale je línej to spojovat, takže nejdřív udělal tatínkovi strašnou radost že říká TATA a od tý doby děla jako by to neuměl a říká TATATATATA jako že nic 😅 A pro všechno co se mu líbí, jako kočka, pes nebo kytička dělá čkačka. Teda č úplně to není, spíš to zní jako ten zvuk co vydávaj křováci. A taky mu jde výborně ŇAM, HAM a INE.

antilopa
15. led 2009

U nás je to tak: - když je sranda, tak říká "tata", když se jí něco nelíbí tak "nenene" a když je problém tak "mama" 😀

ina.b
15. led 2009

Adélka umí hlavně "táta", jeden čas to říkala na všechny a na všechno 😀 (prostě ho zbožňuej) 😀 Teď už umí pojmenovat některé věci i lidi. "Deda", "Bába", "Máma" Hlasy zvířátek napodobuje, když vidí pejska, snaží se štěkat.. Své jméno krásně komolí, když se vidí na fotce nebo v zrcadle říká "Áťa" (Adélka).
Kolikrát nám něco dlouze vypráví hatmatilkou, ale my jen přihlouple kejveme, ale vůbec jí nerozumíme 😅

chechta
16. led 2009

Ahojky, my jsem ukecaný od malička, ale ted se konečně rozkecáváme tak že to dává smysl a začínáme občas i spojovat. Třeba "táta není", "táta pápá", "táta v práci " 😀 😀 "kvakva (kačenky), čččč (kočka) není" prostě všechno možný není 😀 😀 😀 😀 😀 , hodně začíná opakovat co říkáme. No a naše první slovo bylo táta kolem půl roku. Jinak si nadále žvaní svojí hatmatilkou hlavně do telefonu, nebo na cizí lidi na ulici 😀 😀 😀 😀 😀 a nebo když nám odmlouvá - někdy by mě fakt zajímalo co nám říká 😀 😀 😀 😀 😀

malovani
17. led 2009

Eva je taky ukecaná od malička, mluví celkem dost, taky začíná spojovat slova a nejčastější slovní spojení je asi "táta pí" (táta spí) ... opakuje sna všechno, co řekneme ...

krista
2. kvě 2009

misak19 • Dnes ve 12:05
Ahojky chtěla jsem se zeptat kdy vaše děti začínali mluvit?Naše Niki má 18měsícu a zatím umí máma tata baba -už i skloňuje a ahoj.

sisi.v
2. kvě 2009

Naše malá taky nemluví, resp. říká jednotlivá slova, ale nespojuje je, a často říká u delších slov pouze první slabiku, takže houpačka je hou 😉 . Ale nepřijde mi, že se to dá moc dobře ovlivnit výchovou, čteme jak o život někdy od 8 měsíců, prohlížeme knížky, leporela atd., ale stejně se jí mluvit nechce. Navíc se naučila určitá slova česky a jiná italsky, takže žůžo, slovíčko jo nebo ano nikdy neřekla, zato každému odpovídá sí... i když když na mě zařve deme!!!, tak jsem radši, že ještě moc nemluví 😉

jandalinka
2. kvě 2009

na naši malou už od malička moooooc mluvím,až mě i maminky v ordinaci na kontrolách říkali,že hledí jak si s 4měs.malou tak moc vykládám a říkám,co zrovna budem dělat,jako oblečeme jednu ručku,druhou,dáme čepičku apod.A myslela si,jak mi bude malá už brzinko mluvit,ale bude nám 18měs.a musím říct,že tedy toho moc nažvatláme celý den a nezavřeme pusenku,ale jsou to nesouvislá písmenka,.. ☹ spíš takové huhlání,breptání´,hulákkání......jen mama,tata,ba,dě,hou,ku........apod.Takže žádné souvislé a jasné slovíčko ještě neříkáme.Spíš se mě i maminky ptají,že bych já měla rozumět své dceři její huhlání,ale i já jí nerozumím. 😅

sisi.v
2. kvě 2009

jandalinka - tak to máme stejný, já jí taky často nerozumím 🙂. jasně, normální slova jo, ale když si takhle žvatlá - řekne mi to jednou, podruhý...koukne na mě, jako že jsem totálně tupá a zařve to potřetí... 🙂. u některých výrazů to není nic platný, prostě nevím 😝

mircka
2. kvě 2009

Ahojky, já taky na malého od malička hodně mluvila - podobně jako jandalinka. A taky nic neříká. Občas po velkém soustředění řekně "ma-ma". Jinak am-am (ham-ham), baf (jen někdy - většinou jen ba). Ono ostatně u něj je převážně všechno "ba", "ka" (momentálně vede), "ga". 😒 Když se mu řekne ukaž pejska, kravičku, ovečku apod., tak to umí. Rozumí názvum věcí, ale neříká nic. Pravda, já mu tak nějak porozumím (případně ukáže prstem). 😎

misak19
3. kvě 2009

Ahojky chtěla jsem se zeptat kdy vaše děti začínali mluvit?Naše Niki má 18měsícu a zatím umí máma tata baba -už i skloňuje snažíse říkat ahoj ale nejvíc mluví svojí řečí.

mkr
3. kvě 2009

tak naše malá začala říkat dobrý, třeba spadne zvedne se a řekne dobrý a jde dál, je to teď její oblíbené slovo, dokonce už řekla dobrý to je, někdy koukám co z ní všechno vypadane, už říká proč, kde je, ale taky si povídá tou svojí řečí, hlavně, když nám něco vysvětluje, tak spustí pusa jí jede, ale my vůbec nevíme co říká, když skončí a vidí, že vůbec nemáme tušení co říkala, tak nám to zopakuje, to je pak sranda, kdo ví co si myslí, když nám to musí opakovat 🙂

kar.la
3. kvě 2009

Adélka (22měs.) mluví velice pěkně.
V roce říkala cca 7 smysluplných slov (ham, mama apod.)
V 18 měs. začala pomalu spojovat (např. máma tam)
No a teď spojuje 3 slova - nejčastěji "Adi nechce papat" 😀 nebo "kde je tatínek?"
Jinak opakuje už úplně všechno, zvládá i podle mě těžší slova (zamčeno, papoušek, kamínek...)
Ale ona je děsný knihomol a pořád musíme číst.

Ještě bych ráda dodala, že jsem už několikrát slyšela a četla názor prof. Matějčka o mluvení batolat a mj. říkal,
že v tomto věku většinou proto, abychom rozšířili slovní zásobu, tak ani tak nemáme chtít, aby děti opakovaly,
ale spíše rozvíjet jejich věty. Zopakovat co řeknou a následně slovíčko přidat.

Např. : tytý papá - zopakovat a pak říct - ano, tytý auto jelo papá 🙂

sisstin
3. kvě 2009

tak malýmu ted bylo 18m a neřekne naprosto nic 😕 on ani nemluví tou dětskou "čínštinou" 😅 většinou je prostě zticha nebo si brouká znělky a když je v hoooodně dobré náladě, tak nějaké to tatatata..ale to je asi tak vše 😕 slyší rozhodně dobře, snad i trávu růst..takže v tomhle to asi nebude 😕 do roka jakž takž nějaké ty slabiky říkal..ted už skoro vůbec 😕 základním pokynům rozumí...mluvíme na něj dle mého v normě, já se občas zapomínám, jelikož nemám zpětnou vazbu od něj 😝 čtení knížek ho nebaví, okamžitě utíká pryč a jde si hrát 😅

doktorka nás chtěla poslat na neurologii, což jsem odmítla, protože jinak je jeho psychomotorický vývoj v normě..já prý mluvila na roce už ve větách..naopak ze strany přítele žádné dítě nemluvilo až do 3let, ale pak naopak začla mluvit hned ve větách 😕

tak nevím, jestli se nějak znepokojovat..já bych to vlastně moc neřešila..zarazilo mě pediatrička, že by v tomto věku měl už spojovat slova..a na to, že nemluví vůbec...se strašně podivovala 😕

maart
3. kvě 2009

Podle mamci jsem taky mluvila v roce vice-mene plynule....moje treti ditko je snad ze vsech mych potomku nejhorsi, ma 16 mesicu a nedostanu z ni nic rozumnyho 😀 ...presne jak pises Siss, neco si brouka, jeste tak na neco rekne "jeeeeeee" a konec. Obcas snad slysim tatatata, no tot vse. Neznepokojuju se, vsechno prijde...slysi dobre, rozumi perfektne, takze no problemo 😉 .

danu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andreikakrausova
30. črc 2013

@kalo
@kalo Nám jsou dva a nemluvíme plynule a doktorka říkala, že do 3 let se čeká !