Kdy začít čistit zoubky?

nadik
9. čer 2009

Ahoj maminy chtěla jsem se zeptat, kdy jste začaly čistit zoubky? Naší malé je 13měs. a zoubků má 6, ale né ještě v plné velikosti, tak nevím zda začít nebo ještě čekat.

iloha
9. čer 2009

My už jsme se snažily čistit od roka, v roce a čtvrt jsme byly na první návtěvě u zubaře..........povozil nás na křesle a kouknul na zoubky. Teď již si čistí zoubky sama......... 😉

anke
9. čer 2009

nadik: nam zubar rikal na roce, ze uz je cas - maly mel tou dobou asi 4 zuby ... pry nejlepsi jahodovou perlickou jenom tenounce, protoze to spolkne, tak aby mu nebylo soufl, a mekkym detskym kartackem - ja mu to teda spis necham ozuzlavat a okusovat a zbytek dosuchram takovym tim na prst,ale to ne vzdycky ... rikal, ze v tomhle veku jde spis o to, aby si zvykli, ze se rano a vecer cisti zoubky

moniska24
9. čer 2009

Čauky,my ještě před zoubkama používali kartáček na masáž dásní.Zoubky čistíme od prvního,někdy kolem osmýho měsíce.Používáme elmex od prvních zoubků do tří let.Jen co ráno vlezem do koupelny,tak prcek se už sápe k umyvadlu a ukazuje na kartáček. 🙂

nadik
autor
9. čer 2009

aha no tak to je asi čas. Musím objednat malou na očkování, ta se zeptám doktorky kdy máme jít k zubaři a jak tedy stím čištěním.... díky za vaše typy.

andyalukasek2008
9. čer 2009

Nás upozorňovala paní zubařka, že máme začít čistit v momentě, kdy se vyklube první... Takže od půl ročku čistíme, teď už i s pastou... 😀

knobloska
9. čer 2009

Má se čistit hned, jak nějaký vyleze. Říkala to dr v Sama doma. Nemusí se používat kartáček, stačí ten silikonový na prstík, smotaná gáza nebo plena. Prostě cokoliv drsného a alespoň ty zuby otřít. Kartáček ale začít používat od prvních stoliček.
My čistíme opravdu od prvního zubu, máme i Elmex, malá sice teď už trochu protesruje, ale přeperu jí.
Jen tak pro zajímavost-tuhle na mě čučela tchýně, že ona čistila dětem zuby až od 3 let. Fuj-

andy80
9. čer 2009

Já začala oboum dětem čistit zoubky při vykouknutí prvního zubu (syna od 4 měsíců a dceru od 7 měsíců). Měla jsem různé tipy kartáčků od gumového jen na dásně, přes gumový na první zoubky až po normální. Jinak čistíme kartáčkem. K zubaři se má chodit kolem roku. My jsme objednaní na září, kdy bude malé 17 měsíců. Jinak pastu používám Odol Perličku, slyšela jsem, že je nejlepší.

reruna
9. čer 2009

Tak my jsme byli poprvé u zubaře v roce a čtvrt asi, od té doby čistíme malým dětským měkkým kartáčkem (elmex např.) a dětskou pastou, malý ten kartáčerk spíš cucá a žužlá, takže musím čistit spíš já, čistíme ránoa večer a už si na to zvykl. Jinak ale zoubky se musí začít čistit hned, jak vykouknou, ale to stačí jen čistý kapesník nebo tampon, popřípadě silikonový návlek na prst, např. od canpol babies.

mircka
9. čer 2009

My jsme začali čistit od roka. Malej měl 6 zubů. Zezačátku jen náprťáčkem - návlek na prst. Teď už dětským zubním kartáčkem. Zatím bez pasty. Nebyla nám doporučena (prý až tak ve 2 letech a elmex). Navíc prý děti, pokud neumí plivat, tak by se mělo čistit bez pasty.
Jinak malého učím čistit - čistíme si spolu zuby. On dostane kartáček do ruky a spíš ho zatím jen ožužlává. Já pak, až si sama vyčistím zuby, tak mu je vyčistím. 🙂 Bere to většinou v pohodě, jen občas bývá boj.

anke
9. čer 2009

nadik: sice by se melo od prvniho zubu, ale neboj, nejsi jedina, kdo zacal pozdeji, ja jsem do roka (bo mel asi 3 zuby) obcas vycistila, ale spis tak sporadicky, az od navstevy zubare se snazim ... 😉
jinak nase mama povidala, ze jim nikdo nic nerekl a cistila snad az od 2,5 roku

jjaanca
9. čer 2009

Holky, a to tu pastu smí dítě spolknout nebo to děti plivou? Malá by to určitě spolkla 😝
Zubařka nám taky řekla, že řezáky se můžou čistit gázou, ale na stoličky už máme používat kartáček.

milik75
9. čer 2009

Ahoj, my zacali v 7mes 2x denne, kdy se objevil prvni zoubek. Do roka jsem ale cistili bez pasty a pouze s gumov. spec. kartackem, ktery si nasadis na prst. Po roce uz zacali s detsk. kartackem a pastou bez fluoridu (proto nevadi, kdyz dite spolkne). Zubu jsme v roce meli asi 10. A v roce a pul jsme byli poprve u zubare. Za pul roku mame jit opet na kontrolu.

reruna
9. čer 2009

té pasty samozřejmě dáte jenom trošičku a míša to teda neumí vyplivnout ani náhodou, ale já mu to pak otřu ještě vlhkou gázou

anke
9. čer 2009

ja mu davam minimum pasty perlicky, samo to vsecko spolyka, ale nic mu to neudelalo - tak pravil zubar,ze se ma, tak cinim 🙂

kacka79
10. čer 2009

Ahojky, tak my jsme začali když nám narostli první 2 zuby -cca v 8 měs, ale to nebylo čištění v pravém slova smyslu, jen si tak pokousal kartáček, pořádně čistíme tak od toho roka a jednou denně. Od 2 let začneme 2 X DENNĚ.
Pasty dáváme trošku, spíš míň / elmex pro děti/

jandalinka
10. čer 2009

ahoj.mě v roce při prohlídce zubařka říkala,at naučím své dítě "plivat" postupně,až budem časem používat pastu....může mi někdo říct v kolika letech zhruba Vaše dítě začalo "plivat"-vyplachovat si ústa po čistění zoubků? 😖

milik75
10. čer 2009

Ahoj, pokud vim, tak deti az kolem 3 let zacnou pastu plivat a samy si cistit zuby. Aspon takhle mi to rikaly kamosky. Osobne bych ve spolykane paste nevidela problem...my pouzivame detsky ELMEX a kartacek tim jen mazneme. Jinak jsem taky cetla, ze rodice maji detem docistovat zuby az do 11 let.

iloha
10. čer 2009

jadalinko, plivat zvládá cca od 2.roku,ale spíš vodu.....pastu používáme od začátku - nejdříve jsme měly jahodovoun perličku a teď jsme přesedlaly na elmex a množství dáváme pidi pidi ždibec, pasta je vyrobena s ohledem na to, že je pro malá děcka, tudíž nevadí, když jí spolknou........ 🙂

kacka79
10. čer 2009

tak to mě nikdy nenapadlo, že by měl Fíla ty pasty plivat... no já tam dávám malilinko a počítám teda s tim že jsou pasty nezávadný 🤐

petja
10. čer 2009

My jsme začli s prvním zoubkem a navlíkacím silikonovým náprstkem se štětinama a gel Weleda,či Lavera.Později mě Fila kousal do prstu,tak jsme už pořídili kartáček.Teď má 16 zubů a zkoušeli jsme rotační kartáček na baterky,tak uvidíme 😉

nadik
autor
11. čer 2009

A kde se koupí ten silikonový na prst? V lékárně když to takhle řeknu budou vědět? Taky mě napadl zubař, ale nato se zeptám asi doktorky kdy a kam co mi doporučí. Se zubaři je to fakt špatný buď neberou a nebo nejsou, nevím tedy jak u dětských žádného neznám....

tomasek06
11. čer 2009

Já chodím s malým ke svému zubaři a v poho 🙂 Jinak zuby čistíme pastou elmex a kartáčkem od 8 měsíců. Nevadí když neumí ještě vyplivovat s tím se počítá a je tam flouridu strašně málo.

jandalinka
11. čer 2009

Ahoj.Ten prsťáček(tak se to jmenuje v lékárně)-silikonový prstík jsme měli ze začátku také a moc se nám osvědčil. 😉 Začali jsem ho používat při prvním zoubku a později přešli na malinkatý dětský kartáček a zubní pastu-gel od Welledy,abych měla jistotu,že pokud mě spolkne pastu,tak jsem klidná,že je vše v pohodě......
díky jinak za rady ohledně plivání 😉,začínáme se to učit,ale je to spíš zatím k smíchu,jak mi malá chce plivat a nejde jí to.. 😀

petja
11. čer 2009

Jo naprstak sme meli od Farlin z lekarny.Fili taky uz vi ze se jde na zoubky rano a vecer si k umyvadlu pristrci stolicku a cistime si spolu

iloha
11. čer 2009

tak my dnes byly u paní zubařky.......čistit by jsme měly minimálně prý po snídani a po večeři a hlavně nám kladla na srdce, že po vyčištění již žádné sladké pití jen a jen vodu........s tím tedy u Terezky nepochodím, to raději nepije ☹ no snad si navykne. Jinak se čistit má od prvního zoubku , respektive prý snažit naučit dítě si nechat vyčistit zoubky, v roce pak na 1. návštěvu a když už je více zoubku tak nějakou pastu a kartáček a mají se prckové snažit samy a my už jen pouze dočistit. 😀
Jandalinko, plivání je fakt srandovní, nám pasta většinou skončí jinde než v umyvadle, s vodou je to lelpší, ale už se zdokonalujeme. 😉

nadik
autor
11. čer 2009

no tak začnem, to fakt nevím že mi otom dr. vůbec nic neřekla, kdybych potom nezačala pátrat sama, tak to nevím... je fakt,že naše maminy začínaly později...

iloha
11. čer 2009

jo a ještě se dají dávat tablety zymafluoru, ale to bych řešila jen po poradě s pediatrem.....

nadik
autor
11. čer 2009

Tak jsem byla v lékárně a už máme kartáček 0-3roky ten na prs neměli, tak bylo jasno, na výběr bylo asi 10 druhů, tak jsem vzala Tandex asi za 45,- je na něm méďa tak se jí líbí a už sním všude lítá 😀. Pastu neboli spíše píší gel od Weleda, který je určený pro polykání obsahuje jen fenyklový olej a olej z máty tak jsem zvědavá večer při koupeli jak to proběhne 😉

radkar
11. čer 2009

Ahoj, taky začínáme s čištěním. Jsem moc ráda, že se jí to líbí, otevírá pusinku. Zatím čistíme bez pasty. Kdy jste začaly čistit s pastou. Máme zatím jen čtyři zuby.

petja
13. čer 2009

pastou se nechystam čistit určo min do 2 let,hlavně kvůli tensidům a parabenu v pastách,i dětských! Používám Laveru,Weledu nebo Homeodent od Boiron.Čistíme od prvního zoubku