Kdy začít dávat dítě na nočník?

domiz
10. črc 2011

někde jsem četla,že by se dítě mělo poprvé posadit na nočník až bude samo chodit.co myslíte?

marhulinka
10. črc 2011

Co vím,tak se může začít posazovat,když dítě samo sedí,ne chodí 😉

jana94
10. črc 2011

mam dvouletou holcicku a na nocnik ji posazuji od sesti mesicu ,je pravda ze na nej zacla chodit az na roce a pul porad ale od toho pul roka jsem ji trenovala 🙂

miarosa
10. črc 2011

Ahoj tak nočník teď řešim hodně, my začali když chodil sám takže od roku, říkala sem si logicky, že si musí na ten nočník dojít a dát mi něaké echo, nebo příjít za mnou že se mu chce, ale tak jednoduché to není, nechce tam, podnikla sem všechno možné, viděl i kamarády jak chodí na nočník a nic.Nemá nočník rád. Moje kamarádka dává svého chlapečka od 9 mesíců, že už sedí, sice nchápe že má chodit na nočník, ale je na něj zvyklej a teď už chodí bez prblémů a nočník zválá, takže sme měli začít dřív ☹ No tak sem chytřejší pro příště 😀

monivo
10. črc 2011

Všude jsem četla, že se nemá začínat dříve než v 15ti měsících, že by to mělo být ve chvíli, kdy dítě chápe příkazy typu "podej mi balon" apod. My posazujeme od cca 12-13ti měsíců. Naštěstí na něm sedí v pohodě, už mám vychytáno, kdy kaká. Ale když je to občas jinak, tak to pustí do pleny. Podle mě zatím nechápe, proč a co tam má dělat. Takhle brzy jsem začala hlavně kvůli tchýni 😠

schnek
10. črc 2011

s nočníkem se dá začít kdykoli, BKM (bezplenková komunikační metoda) se dá praktikovat od narození 😉

berenika39
10. črc 2011
zuzik24
10. črc 2011

To je věčné téma 😀 Moje mamka, tchýně i babička se shodli na tom, že už v šesti měsících dávaly na nočník. Když jsem v půl roce nechtěla o nočníku ani slyšet, zřejmě jsem byla špatná matka. Ale opravdu nevidím smysl v tom, když dítě bude na nočníku dvě hodiny sedět a nic neudělá. Navíc tedy nevím, jak to dělali, že jsme na něm seděli, protože moje i další dítka mých kamarádek na nočníku nevydržela. Takže jsem to jednou zkusila v půl roce, kdy mě k tomu dotlačili příbuzní svými neustálými dotazy a pak jsem na to kašlala. Na nočník jsem Verunku posadila až nějak v roce a půl, ale pořád měla plenky. A na Boží hod si sama vzala ze sušáku kalhotky, co dostala k Jéžíšku a asi se jí zalíbily nebo co a od té doby nemáme plenky. Takže moje rada je nehrotit, nenechat se vynervovat příbuznejma, dítko k tomu prostě musí dozrát. Někdo dřív, někdo pozdějc, ale do školy už půjdou všichni bez plenek 😅 😉

mifinka
11. črc 2011

Malého jsem na nočník poprvé posadila někdy kolem roku.. měl z toho houby, nechtěl tam být, když něco udělal tak to bylo náhodou.. Záchod začal používat až ted, cca před 2ma týdny a sám. .. Prostě se mu chtělo čurat, sahnul si na pytlík a hulákat jak na lesy.. Neučila jsem ho nic, prostě to přišlo samo.. Nevadí mi že, já "chodila" na nočník v 8 mi měsících.. Vojtásek začal před druhým rokem, sám pochopil co se má dělat a co ne, a o to více si toho vážím..

romana29
11. črc 2011

My dali nočník v roce a půl na vánoce jako dárek, ale nechtěl na něm ani sedět, natož čůrat. Vše šlo postupně a víceméně na něm toho moc nevytvořil 🙂. Protože byl docela velký a nočník malý, tak brzy přešel na velký záchod - no brzy, podle někoho asi hodně pozdě, kolem dvou a půl let 😀
Ale prostě tohle dítě musí pochopit a některé je zralé dřív, jiné později.
Moc se mi "líbí" matky, co se chlubí, jak jejich děti jsou na nočníku od roku a pak najednou mají dva roky a děcka to bojkotují, protože dostávají rozum a musí na to přijít samy!

bertica.h
11. črc 2011

nechápem k čomu BKM metoda je..moj názor je že to je skor smiešne..ale ok,rešpektujem ..každý nech si robí so svojimi detmi čo uzná za vhodné..
dávat dieta zbytočne rok sediet na nočník s tým,že sa to naučí aj tak,ked na to samo dozreje mi príde zbytočné stresovanie toho dietata.
Ja som obe deti dávala na nočník po roku a pol,staršia v 2rokoch bola uplne bez plienky,aj na noc,mladšia má 2r. a 2mesiace a vidím žemáva ráuno plienku suchú tiež,celý den je bez plienky tak asi už to zvláda a plienku jej vezmem.
načo stresovat deti?akože su šikovnejšie ako iné,ked su v roku bez plienky?a kolko ich takých je?
ked sa podarí odchytiti moč do nočníka dietatu mladšiemu ako rok a pol,je to podla mna skor šikovnost matky ako ovládanie zvieračov dietata.a potom je to vlastne bez efektu.Ja som si počkala a deti rchlo pochopili a samé s aza pár dní na nočník pýtali.

kopretina82
11. črc 2011

My začali v roce, ve 2 byl komplet bez plínky.
Začít by se mělo každopádně až mimčo samo sedí aby si neničilo zádíčka 😉
Ale myslím, že neexistuje jasný věk kdy dávat-každé dítko je jiné.My sice začali "už" v roce, ale brala jsem to jako pokus s tím, že když to nepůjde, dám mu ještě čas. -no a ono to šlo, tak jsem zvědavá jak na tom budem v zimě s Anežkou 😉
Přeju hodně štěstí, ale nehrotila bych to a hlavně neřešit "dobré" rady příbuzenstva 🙂

jajik25
11. črc 2011

Já u obou dětí začala posazovat hned jak sami seděly a chodit začal zhruba v roce a půl až ve dvou letech,ten mladší si sice sám nesedne ale říká si takže ho musím posadit já,jen doufám že se i tohle brzo naučí sám

mirunda
11. črc 2011

Začala jsem dávat, když Lili sama seděla - což bylo asi v 6,5 měsících.. sice jsme nikdy neměli problém tam pak sedět, nikdy nočník nebojkotovala, nicméně k odstranění plenky to bylo k ničemu, hooodně s tím bojuju 😒 Bez plenky přes den jsme asi 3,5 měsíce, ale čůrat chce jen doma.. a nedávno si umanula, že bude chodit jen na záchod, jaky my, takže nenočníkujeme.. každý dítě je jiný, nemá cenu to hrotit jen proto, abychom v okolí mohly říct, že "moje dítě je bez plenky od...." Lili je zase o moc šikovnější v jiných věcech, tak to prostě je a bude 😵 🙂 Tak hlavně klid, jednou se to stejně naučí 🙂

elfka11
11. črc 2011

Pomalu zkoušíme s babičkou posazovat a učit na nočník... a snažíme se vychytávat dobu kdy kaká a celkem se nám daří i se vyčurá , malá je na nočníku v pohodě ,tak proč ne......... 😉

dendaz
11. črc 2011

Vanesku jsme začali dávat na nočník když sama začala sedět. Od 10 měsíců na něj pravidelně kakala, vždycky říkala -nu-nu- její zkratka pro nočník. 🙂Ood roka jsme trénovali tím způsobem, že jsem jí posazovala každou čtvrt hodinku, někdy se poštěstilo se nám vyčůrat, někdy jsme to nestihli... ale od 1,5 roku je trvale bez plen a to i na noc. 🙂 Chce to fakt trpělivost...

iluss
11. črc 2011

Mě to přijde zbytečné začít dítě posazovat na nočník už takhle brzy, když ještě pořádně nechápe, k čemu to je. My začly posazovat na nočník v roce a půl. Chvilku jsem to zkoušela, když to bylo bez efektu a malá z toho byla akorát otrávená, tak jsem jí dala třeba týden až dva pauzu a pak jsme to zkusili znova. A výsledek je takový, že do dvou let se sama hezky odplínkovala a dokonce už nemá plínku ani na spaní.
Podle odborníků, se má začít posazovat dítě na nočník až od těch 18. měsíců nebo prostě prý až samo vyjde schody. (prostě až na to bude rozumově vyspělé). Předčasné posazování totiž nemá žádný smysl a význam. Má to význam asi jen pro matku, že pro to jakoby něco dělá, ale výsledek většinou žádný.

kab
11. črc 2011

Já jsem Kristýnku zkusila poprvé posadit někdy kolem roka a půl, ale to nočník naprosto odmítala, prohla se do luku a nic. Zhruba před dvěma měsíci začala dávat najevo, že čůrala, tak jsme jí postupně venku zkoušeli nechat bez plínky. (nepravidelně, jen za hezkého počasí) Před dvěma týdny se jí začalo dařit, od té doby si říká sama a je prakticky bez nehod. Takže nám se vyplatilo počkat, šlo to skoro samo. Ještě musíme vychytat kakání, to se jí zatím daří do plínky po spaní.

slunickoseznam.cz
11. črc 2011

Já dávala malou od šesti měsíců když už seděla,vychytala jsem když tlačila pak sem jí chválila a druhý den se už nepokakala až do nočníku fakt jsem nechápala
Žádné trauma z toho neměla a přijde mi osobně lepší když se vyčurá a vykaka do nočníku než chodit s pos....a počůranou plínkou
Myslím si že je to jen na úvaze a pohodlnosti maminky a pokud tam to dítě pěkně sedí proč ne já jsem malou absolutně nenutila jen to prostě zkusila
Teď v roce už kaká do záchoda má z toho hroznou radost když může spláchnout výsledek 😀 😀

m.o.u.s.e
11. črc 2011

Začala jsem od 10 měsíců, když už jistěji seděla...podle mne není podstatou vysazování v tak raném věku naučit dítě si už v roce říkat o nočník, ale spíš naučit ho nočníku se nebát a pochopit souvislosti..když se vyčůrám, vykakám následuje pochavala = je to správné. Kolem dvou let se k učení na nočník může přidat vzdor a tendence dělat z učení na nočník hru a toho se chci vyvarovat ( poučena z chyb v mém okolí 😉 ). V současné době se malá vyčůrá do 5 minut po vysazení, jednu dobu jsme měli i pravidelný čas na kakání, pro jistotu jsem vymyslela znakování na lulu a bobek, dokonce jsem vypozorovala, že když se ji chce na malou, tak začíná s nespokojenými projevy do doby než ji vysadím...jo, jo, ty naše děti jsou chytré jako opičky, jenom je jednodušší občas podlehnout lobby výrobců plenek 😉 a o stresu dětí nemůže být ani řeč, pokud teda rodiče nedělají tu chybu že bombardují potomka s neustálými dotazy " chceš čůrat, půjdeme na nočníček"...dítě se v tomhle věku neumí samo rozhodovat v rozměru vnímání důsledků rozhodnutí.

luckamb
11. črc 2011

Já začla někdy na 8 měsících a taky bych řekla, že to malá začla chápat velice rychle, co po ní chci.

kristi
11. črc 2011

za mě klidně i dýl, až to dítě chápe,co se po něm chce. Po nkolika neúspěšných pokusech jsem Mia sundala plíny cca okolo 3. let 😀

svatule
11. črc 2011

Záleží na díěti a trpělivosti rodičů, já začnu, až bude malá sama bez pomoci sedět, děti ze začátku nechápou, co se po nich chce, ale velmi brzy dokáží pochopit, co od nich rodič chce, je to prostě reflex a samozřejmě tak jako se vším, některé děti začnou brzy, některé později, ale nakonec se to naučí všechny 🙂

weri1
11. črc 2011

tak já začnu až malej začne chápat co po něm chci. začnu tak v 18 měs. myslím, že nám nic neuteče. Myslím, že když se tam roční dítě vyčůrá nebo vykaká, že je to náhoda

marecek4
11. črc 2011

teď s malým už věci nijak nehrotím a je vlastně první dítko které na ten nočník učím - Terku mi naučila švagrová,když jsem ležela na rizikovým v nemocnici,Raduš vše zkoušela po velkých a Honza byl kapitola sama o sobě - na nočník jsem ho dávala sice brzo,už v sedmi měsících,protože měl dosti agresivní moč -což u kojeného mimča nechápu ale budiž,prostě do rána byl v plínách vždycky celý opuchlý ☹ a bylo jedno jaké jsme používali,papírovky,látkovky,různé značky a nejhorší pro něj byly tehdejší Bobby,ale na nátlak rodiny,že ho tím mučím jsem upustila a pro mordovala jsem sebe i jeho splaskáváním otoků,postupem času se to vytříbilo ale plíny nám pro změnu zůstaly skoro do tří let,až se sám rozhodl pro záchod

takže Marečka jsme začali učit minulý týden,protože dřív nočník nechtěl ani vidět a s přehledem si už na ten nočník přes den sám dojde,a potom má velkou radost a křičí jupíííííí 😀

atrami
11. črc 2011

Moji chalani mali tú povahu, že odmietali sedieť na nočníku. Nenútila som. Je to presne týždeň, čo sme zo dňa na deň prešli z plienky na WC, bez plaču, nútenia. Plienky má len v noci a keď ideme autom.
Niektoré deti sú šikovnejšie, íným to trvá.

ivarei
11. črc 2011

Jéé, mám radost, že nejsem sama, kdo to nehrotí 😀 .
Občas dám děti na nočník, když vidím, že po něm pokukují - posadím, přečteme knížku, abych je tam chvilku udržela a je to. Když se u Aničky dostavil první úspěch, nebyla jsem vůbec připravená - vzala jsem ji na ruku, jednak proto, abych utřela zadeček, jednak proto, abych ji pochválila. Mezitím se po nočníku - a hlavně výtvoru v něm - vrhl Adámek a promnul ho mezi prsty obou rukou. Anička v náručí zatím dokončila dílo, uprostřed kterého jsem ji předčasně vyrušila. Protože jsem se snažila dosáhnout pro vlhčené ubrousky, byl Aniččin výtvor rovnoměrně rozptýlen téměř po celé místnosti.
Někdy se prostě náhodou (podotýkám náhodou) podaří. Skutečně nepatřím mezi ty maminky, které do svých příspěvků píšou, že v 6 měsících jejich robátka potřebují plínku snad jen na noc 🙂, říkají máma, táta, babi, děda... 😅 😀 ...a že tu takových je. Neteř začla ségra dávat na nočník v roce a 4 měsících, ale úplně ho bojkotovala. Pak ji švagr posadil na WC, zadařilo se a od roka a půl jsou bez plen.

p.klara
11. črc 2011

Malé byl v červnu rok... nehrotíme, ale od té doby to zkoušíme, a musím říci, že se to celkem daří... je léto, takže vhodná doba na učení 🙂)

kopa
11. črc 2011

Na nočník bych dítě dávala až když samo sedí, chodí aspoň kolem nábytku a chápe horní a dolní polovinu těla a je mentálně zralé na to aby pochopilo co tam má dělat.

gilotek
11. črc 2011

podle mne to dřív jak v roce a půl nemá smysl 😉

marda
11. črc 2011

tak my zacaly brzy a v pohode.........mala ma 11.mesicu a sama kdyz vidi nocnik krici čííííííííí a pokazde se vycura.......