Kdy začít dávat miminko do sedu?

michaelasam
30. pro 2014

Ahoj maminky, chtěla bych znát více názorů a také Vaše zkušenosti, kdy začít dávat do sedu miminko. Miminko píši, protože Magdalénka je moje miminko a zůstane jím do konce života :D Nyní v prosinci 2014 jsme oslavili půl roku a má princezna už nechce ležet, proste jí to nudí a je nevrlá, když ji posadím nebo dám do polosedu, sedne si již sama. Myslím, že je ale ještě brzy a nechci aby v dospělosti měla problémy s páteří. Proto se obracím na Vás všechny a ráda si přečtu názory všech. Hezký den

madrilena
30. pro 2014

Doporučuji neposazovat, určitě by k tomu měla dojít sama; pokud se sama neposadí, znamená to, že není připravená a zbytečně jí zatěžuješ páteř; v budoucnu by kvůli tomu mohla mít problémy

alcar
30. pro 2014

Dite se nema jakkoliv posazovat, dokud se samo bez pomoci neposadi. A neni tim mysleno treba to, ze se pritahne v postylce za sprusle. Dochazi k tomu vetsinou, az kdyz dite lozi nebo peruje na kolinkach. Rika se tomu sikmy sed, kdy dite sedi na boku s podeprenou rukou a postupne se z teto polohy dostane do sedu. Drivejsi pasivni posazeni je pro dite demotivujici, nevi potom, jak se ma ze sedu dostat na kolinka a vlastne to ani nepotrebuje, kdyz na vsechno vidi. Nehlede na zdravotni dusledky samozrejme. 😉

konikova
30. pro 2014

posazovat urcite ne, hledej polohy, ktere ji vyhovuji misto sedu...na brisku ti nevydrzi? nebo si ji dej na klin ale spis do lehu, posazovat opravdu nee 😉

skavenka
30. pro 2014

Neposaujte ,my tohle u obou deti resili tak,ze jsme je nosili po byte v takovem bobku,kdy miminko drzitew pod kolinky,to znamena,ze kolena ma vyse nez zadek a pak urcite mohu za sebe doporucit hrazdu nebo deku s hrazdickou 🙂 a dvoilm si pridat svoji zkusenost,moje rocni slecna si sedla az v jedenacti mesicich ,napred se plazila,lezla a pak stala, takze aji kdyby si nesedala nejak dyl neplaste se 🙂 jo a jeste kdyz uz bylo jo nudo jsem na chvili posazovala do autosedacky do vajicka,ale treba je nna pul hodky a povidala si s detma 🙂 snad to pomohlo a nevadila i moje osobni zkusneost

skavenka
30. pro 2014

u te deky ci hrazdicky , mimco jako by pod tim lezi a ma zase moznost jak se zabavit 🙂

katyxq
30. pro 2014

Neposazovat - bereš jí motivaci k dalšímu vývoji (lezení, správnému sednutí si z polohy na čtyřech) a navíc přetěžuješ nedostatečně ještě (otáčením, lezením) posílené svaly a ohrožuješ tak zdravý vývoj páteře, kyčlí. Ta nespokojenost v lehu je právě to, co dítě nutí se vyvíjet dál 😉, nejlíp jí pomůžeš, když jí nebudeš pomáhát. Nanejvýš se doporučuje motivace k otáčení, druhému vzpřímení a nakonec lezení (najdeš taky ve článku, co dávám odkaz).
https://www.modrykonik.cz/motoricky-vyvoj-ditete

klaarka
30. pro 2014

Také doporucuji neposazovat. Nas mlady pan si zacal nejdriv stoupat a pak si teprve sam sedl. Kazde ditko to ma jiné.

michaelasam
autor
30. pro 2014

Děkuji za rady. Snažím se co nejvíce zabavit, hračky, hrazdičky, písničky, nejlépe je ovšem na rukou, což si nemohu celý den dovolit a pak v křesílku. V křesílku mám polohu skoro vodorovný leh z něhož se mi malá dostane do sedu a je celá nakřivo. Ležet prostě ne a ne. Dělá mi to již 3 den, ale zdá se mi, že je to brzy.

katyxq
30. pro 2014

@michaelasam pokud se v léhátku přitahuje , tak do něj nejlíp nedávat vůbec (nebo jen na nezbytně nutnou dobu - krmení příkrmem, autosedačka jen v autě) ... a naopak dítě dǎvat co nejvíc na zem na bříško i na záda ... a nebo nosit v šátku/ergonosítku (ve správné poloze - viz https://www.modrykonik.cz/ergonomicka-poloha 😉), budeš pak mít volné ruce na práci, vaření, úklid atd.

primaska
30. pro 2014

@michaelasam přesně jak píše "katyxq".. pokud se dítě posadí z pololehu/polosedu, nepovažuje se to, že si umí sednout.. do takové polohy pak raději nedávat.

rozzaarka
30. pro 2014

@michaelasam asi te to neuklidni, ale to muze jeste trvat dlouho. Kubickovi bude 11m, ale sezeni se mi porad nejak nezda. sedi mezi patama a tak 14 si jednu nozicku dava obcas dopredu, takze ma neco jako prekazkovy sed. Nenavidi vajicko do auta, takze na jidlo jsem nucena ho dat do zidlicky, nemuzeme presedlat na sportak... tak 2 mesice zpatky se sam nejakym omylem dostal do polohy s obema nozickama vepredu a bylo videt, jak "visi", jak to ty zadicka nedrzi. taky zacal hned kricet. mam dojem, ze deti sedi bud v pul roce nebo az pak 10-12m 😀

michaelasam
autor
30. pro 2014

je to opička moje malá, sedat Magdalénku nenechám, nechci ať má problémy s páteří, já totiž sama tyto problémy mám a nechci aby má holčička trpěla jako já. Děkuji Vám všem za vaše názory, více hlav více ví. Krásný předsilvestrovský den přeji :D

jkur
12. čer 2015

Syn se dnes posadil (seděl na zadečku, nohy před sebou opřený o jednu ruku) je to signál že ho můžeme posazovat?

rozzaarka
12. čer 2015

@jkur par dni bych se divala, jeslti si seda sam a je mu v te poloze dobre. pak teprve bych ho posadila. taky bych neposazovala, dokud se opira

gepe
12. čer 2015

@michaelasam @jkur ahoj, az si bude sedat samo dite bez pomoci ci opory,, pak ho teprve posazovat.

katyxq
12. čer 2015

@jkur až si nějakou dobu bude sedat sám a stabilně - tedy obě nohy dopředu, obě volné ruce a rovná záda

kajalka
12. čer 2015

@jkur Až bude mít dostatečně silná záda, bude v sedu sám stabilní a nebude "zhroucený".

jkur
12. čer 2015

děkuji všem za rady, počkám tedy až bude mít volné obě ruce, jde mi hlavně o nočník, chtěla bych ho učit co nejdřív

akankeo
12. čer 2015

Nikdy a na nocnik muzes davat od narozeni, rika se tomu bezplenkova metoda, tu samozrejme neni treba zkouset, ale je u ni vysvetleno, jak jeste samo nesedici dite nad nocnikem podrzet. Jinak dite by si nejdriv melo stoupnout a pak se samo posadit, je to posledni cast vyvoje pred chozenim a kdyz se to nauci driv - napriklad se ma zaco pritahnout nebo ho do sedu davaj rodice, vetsinou jsou z toho nejake trable bud v ranem detstvi nebo pak v puberte, kdyz dite prudce roste, ma problemy se zadama, posunute teziste a tak....

gepe
12. čer 2015

@jkur my zacali nocnik resit az kdyz zacala sama chodit, jinak je moznost bezplenkove metody jak napsala @akankeo , ci zacit ucit znakovku aby Ti dite ukazalo, ze chce na nocnik. Ja priznavam, bych nemela trpelivost a cas cihat na priznaky toho, kdy se chce diteti curat nebo kakat, aniz bych nebyla schopna se s ni jakkoliv domluvit 😅

sariky
12. čer 2015

Nocnik se tu resil par dni zpet v jinem dotazu. Podle me je na nocnik brzo. A urcite neposazovat dokud si dite samo nesedne.

zo_ja
12. čer 2015

Nikdy. Dokud nesedí sama, tak jí to jen ublíží na páteř. Až bude mít dost silné svaly, sedne si sama. Některé dítě v půlroce jiné okolo roku, vše je ok.

lu777
12. čer 2015

@jkur tak kvůli nočníku bych neničila páteř 😉 tam pak jedině ten na bezplenkovou metodu s opřením o maminku myslím by byl ok

každé dítě se naučí chodit na nočník a wc, není potřeba to hrotit 😉 většina dětí se naučí okolo 2. roku tak jako tak... určitě bych neposazovala, já to nikdy nedělala, mám potíže s páteří tak vím co to je za zátěž na celý život... :-/

akankeo
12. čer 2015

@gepe haha, to zalezi na diteti. Me se prvni dcera mohla urvat, kdyz se mela pocurat nebo pokadit do pliny, takze u nas bezplenkovka mela vyznam, ale druhe to bylo sumak tak se priznam, ze sem to u ni neresila, ale zase sem pak nestihala resit ty latkove pliny protoze najednou byla uple jina spotreba 😀. Starsi totiz odmitala byt v jednorazovkach, to se taky mohla urvat

gepe
12. čer 2015

@akankeo haha? Neglobalizovala jsem, napsala jsem ciste svuj pohled na vec. Jsem uz i dost stara na to, abych vedela a vim, ze kazde dite je jine a tim k nemu i tak pristupovat. Neni univerzalni navod na dite, ani tabulky nic neresi. Kazdy kdo aspon trochu premysli vlastni hlavou si prebere a protridi informace, vybere co jemu vyhovuje a i diteti. Apropo nase mlada ve trech mesicich davala verbalne i neverbalne najevo, ze ma v pline hovna a chce prebalit. Jindy to clovek pozna dle linouciho aroma kolem ditete, aj. Co si ale nedovoluju, zesmesnovat neci nazor.

zo_ja
12. čer 2015

@gepe U někt. dětí to jde poznat úplně jednoznačně, nemusíš se ani snažit (a ani to nejde ignorovat, když by člověk někdy i chtěl) 😉
Jinak @michaelasam děti vždycky čůrají po spaní, takže to je nejvhodnější a v podstatě jistý čas, kdy je dát, pak třeba mnohé kakají chvíli po snídani/obědě, je dobrý dát před vycházkou/po vycházce - jednak návyk a hlavně bude vědět, že jen co dojdete domů, bude možnost - hodně dětí pak vydrží i docela dlouho, ačkoli se jim už chce - mají plínku, jsou malinké, ale prostě si nechtějí dělat do gatí. Před koupáním, po koupání (naše čůraly v obou příp., i když je to brzy po sobě), před spaním. Stejně jsou děti vyslečené nebo je přebuluješ, tak to není přebalovací a vyslíkací akce navíc. Přijde mi to takový nezatžěující výběr z BKM pro učení na nočník.
Nám se teda osvědčilo dítě na ten nočník nenutit - vznikají pak často bloky, zejm. v oblasti kakání. Prostě nabízet. Někdy chodí super - dáš a většinou se vyčůrají, pak mají období (vývoj, zuby a nevím co), kdy nechtěj. Nebo některý nechtějí ráno nebo některé ráno.... Na někoho funguje hračka do ruky, někoho držet za ruku, někomu dát něco od jídla... To už modifikuj dle svých potřeb.

cacenka_d
12. čer 2015

@michaelasam Kdyz chce sedet tak at si sedne sama 😀 Fakt je to ruzny me jedna sedela v 5, druha v 6 mesicich a obe predbehli hodne vrstevniky, ale zase nektere veci delali pozdeji. Ona na to brzo prijde ale dejte ji prostor kde se muze pohybovat.

gepe
12. čer 2015

@zo_ja to jsem poprela? Nepoprela 🙂 u nas je treba nyni obdobi, kdy nocnik sabotuje a to si ho uz i sama nosila apod. Pekne jsi vystihla, hlavne nenutit a nehrotit.

verulicek88
12. čer 2015

@michaelasam ahoj, dítě jsem nikdy neposazovala, jezdila do 11ti měsíců v hluboké korbě, mírně přizvedlá záda (cca 30 stupňů, aby viděla okolí) ony se děti přitahují přímým břišním svalem a to není dobře...krmila jsem v lehátku (taky polosed). Jednoho dne si prostě na zemi sedla sama... 😉

verulicek88
12. čer 2015

@katyxq nohy nemusí být nutně dopředu..naše malá sedávala na patách až do 14. měsíců a před sebe si nohy dala až později...ale stejně tak moc nesedává, asi je jí to nepohodlné.