Kdy začít s posazováním na nočník a jak vybrat správný?

jana28jana
25. srp 2013

Naši Emilce je sedem měsícu a už ji občas na nočník dám, aby si zvykla. Máme uplne ovyčejný, no zdá se mi,že není moc pohodlný pro takhle malý mimi, Poradíte někdo na co mám koukat při výběru nočníku? Dekuji Jana

dzejnab
25. srp 2013

Nejsem žádný odborník, napíši jen svůj soukromý názor (ať mě tady za to někdo neutluče). Myslím si, že dítě by se na nočník mělo začít posazovat ve chvíli, kdy dítě už sedí stabilně. Vám je 7 měsíců, to už určo sedíte, takže bych neváhala - když to budete dítě učit později, může vám z nočníku třeba utéct (teď asi ještě nechodí).
Co se týče toho jaký nočník, pokud máte obyč, neřešila bych to, ale záleží jestli vyhovuje. Nočníky jsou různě velké, různě velké jsou také dětské zadečky - takže nočník rozhodně takový, aby dítě nepropadlo. Pak máme rozdíly v nočníkách kluk x holka, to je jasné. Co se týče "hracích" nočníků, jsem proti, náš Luky seděl na takovém nočníku, začal čůrat a nočník začal hrát, dítě se tak leklo, že přestalo konat potřebu a na nočník pak nechtěl chodit.
Moje děťátku je "půl roku", sama sedí úplně nádherně, zároveň jsme se trochu pokoušeli o bezplenkovku (selhalo z mé strany :( ) a nyní již běžně používáme nočník (momentálně týden a bez nehody) - tade zatím pouze na kakání.
Jinak nočník asi nic pohodlného nebude - mě také záchodové prkénko není pohodlné. Dítě by tam nemělo vysedávat, jen posadit, vykonat potřebu, pochválit a rovnou zvedat pryč.

ckei
25. srp 2013

@jana28jana malému bude 11měsíců a už ho na nočník posazuji. Někdy se do něj vyčůrá, někdy ne, ale o to mi ani tak nejde, jako o to, že se s nočníkem seznamuje. První dvě posazení sammozřejmě nic moc a taky jsem si říkala, že asi není pohodlný, ale třetí posazení už v pohodě a vydrží na něm sedět cca 5minut a v pohodě. Já si myslím, že zkusit posazovat na nočník od doby, kdy dítě samo sedí, je ideální. Toť můj názor 😉

ivular
25. srp 2013

Snad nevadí, že už jsem to psala jinde, ale psycholožka mi říkala, že odplenkování od dítěte vyžaduje:
1) schopnost uvědomit si potřebu
2) schopnost sdělit potřebu
3) kuráž vyzkoušet v tomto směru novinku.
Tohle všechno naskočí většině dětem až někdy mezi 1,5 a 2,5 roku. U dítek, které "chodí na nočník" výrazněji dřív než v tomto období prý jde většinou o podmíněný reflex, jako když na záchod učíš třeba domácí kočku: plast na zadku = spustit čůrání 😉 Takže já bych počkala.

ffiinnkkaa
25. srp 2013

@ivular Souhlas 😉

dzejnab
25. srp 2013

@ivular nemyslím si (můj osobní názor), že by si tyto pospané věci dítě uvědomovalo tak pozdě.
Pokoušela jsem se, jak jsem psala o bezplenkovku a to cca od 3.měsíce. Schopnost uvědomit si potřebu a schopnost sdělit potřebu spojím dohromady - malá mi dává náznak, že potřebuje kakat (čůrání nám nejde), po náznaku vyčkává až ji odnesu ne nočník, když to nestihnu a musí potřebu vykonat do pleny, je "nešťastná". Za 1) jí to nejde tak snadno - musí překonat odpor pleny, kterou má poměrně těsno na zaděčku. A za 2) se mi pak hned rozbrečí, po několika "testech" si troufám říct, že si uvědomuje, že má v pleně něco, co tam mít nemusí.
Kuráž vyzkoušet novinku nevím zda je mířená na dítě či matku. Ale opět napíši zkušenost - malá je na nočníčku vysmátá, sedí tem spokojeně, nechruje se, sedím vedle ní, blbnem, povídáme si, malá má rozhled ...
Jak říkám, nejsem odborník, ale já bych už malé nočník neodepřela. Uvědomuji si, že ji posazuji poměrně brzy, ale aspoň máme dobře nakročeno k tomu, že bez plen bude poměrně brzy.
Druhá stránka je v tom, že já používám látkové pleny a nyní je máme jen počůrané, tudíž pro mne jednodužší "údržba".
Nikomu nic nevnucuji, nikoho k ničemu nenabádám a nezatracuji nikoho, že dělá něco jinak než já.
A možná věc k zamyšlení - Od kdy posazovaly matky nás?

honzulka
25. srp 2013

Já myslím,že maminka se ptá uplně na něco jiného... ☹ My tedy nočník nezkoumali,ale po zkušenosti s Terezkou bych koukala na to,aby byl trošku hlubší(aby se tam volně vešel bobek a netlačil zpět do zadečku 😀 )Možná zkusit v obchodě posadit..sice něco přidá oblečení,ale jestli sedí se dá asi zjistit.. 😉

berynka
25. srp 2013

Nejdříve po roce a půl, do té doby je to zbytečné 😉. Děti to může stresovat a vyvolat zbytečně blok (dlouho se počůrávají ve spaní, chtějí kakat jen do plenky ap.) Je to záležitost mozku, až od určité doby si uvědomují, že se jim chce. Ve většině případů je to až tak kolem 2. roku. U mimin je to jen štěstí v odchytu 🙂 .
Nočník bych doporučila na doma nějaký větší s opěrkou. Ne třeba ty, co nabízí Ikea, jsou dost malé.

mafeska
25. srp 2013

já ho koupila teprve minulý týden, párkrát jsem ji na něj posadila a hned utikala. pustila jsem to z hlavy a neřeším to, ještě ani sama nechodí, neřekne ee prostě si to ještě neuvědomuje. až doma jsem si všimla že ej hrací, zespoda je krabička a v nočníku dvě stříbrné tečky který strašně lákají takže jakho vidí zkoumá tečky a sedět na něm nechce. Nehrotim to a ani neřešim. spíš mě přepadají myšlenky na to že ještě nechodí nočník mě netrápí.

konik28
25. srp 2013

Ahoj naše zkušenost je takova ze jsme zacali až když byl par noci v suché plence u nás to bylo v roku a třičtvrtě.Bez plenek byl cca do tydne po měsíci už nemá plenky ani na noc.Kamaradka zacala když bylo malé 1 rok, takové to vysedávání na nočniku,knížečka,hračky a podobne.ted ji jsou 2 roky a tři mesice a plínky ma na cesty autem, odpolední spaní i v noci.Ale těžko říct zda to muže byt tím ,ze zacala dle mého nazoru brzo. 🙂

ivular
25. srp 2013

@honzulka Jiného? "Maminky prosím Vás, kdy začít s posazovaním na nočník" 😕
@dzejnab U malého miminka jsou ta pravidla asi jiná, to je pravda 😉 Třeba ta kuráž dítěte zkusit něco nového - to se určitě týká až batolat, jelikož v pěti měsících žádné zajeté mechanismy ještě neřeší 😉 Taky je trochu problém, že většina dětí pevně sedí až tak v 7 až 12 měsících, takže tam bych ten nočník taky nepokoušela. Leda čínský, ale o tom jsme s tou psycholožkou nemluvily - resp. na téma nočník říkala jen to, co jsem psala.

ivular
25. srp 2013

Ještě dodám takovou preličku (taktéž jsem ji už někde psala). Ta děts. psycholožka mi v této souvislosti ještě vyprávěla, že je zvláštní, jak je diametrálně odlišný přístup k učení na nočník v západní a ve východní Evropě. Prý k ní často chodí naprosto zoufalí rodiče z Ruska, že jejich 1,5 roční dítko je ještě na plenkách. A na druhou stranu k ní chodí rodiče ze západní Evropy s 3,5 letým dítkem s plenkou kvůli nějakému problému, a když se jen okrajově zeptá, jestli třeba aspoň doma chodí na nočník, tak rodiče vykulí oči, že jaký nočník, když dítěti nebyly ani čtyři roky 😀

kacka.va
31. srp 2013

já to nechala na dítěti a cca ve 2 a čtvrt roce jsme byli během 14ti dní bez plen přes den, na nočník moc nechtěla chtěla rovnou chodit na redukci na záchod.

smartbear13
25. zář 2013

Já bych jen řekla,že já jsem byla bez plen na 10 měsícíh,protože mě maminka posazovala na nočník,co jsem začala sedět a samozřejmě látkovala...a žádný blok nemám🙂

vrtelka
2. říj 2013

@berynka To by netvrdila,že jeto zbytečné mi jsme v roce a půl byli bez plen u obou dětí.

berynka
2. říj 2013

@vrtelka to je věc názoru, jestli je, nebo není zbytečné dítě od půl roka od roka posazovat na nočník a čekat, jestli nějakým způsobem začne dávat znamení, že se mu chce kadit. Ale když není jiná zábava... tak proč ne 😎 .
Když je správný čas, tak je to otázka týdne, kdy si řekne, že se mu chce.

divishka
2. říj 2013

Ahoj, tak já jsem dávala svou dceru na misku od dvou měsíců vždy po rozbalení a světe div se, skoro všechnu velkou potřebu udělala do misky - neseděla na ní, držela jsem jí v klubíčku, takže se i uvolnily prdíky 🙂 od roku a půl je bez plenek, sama se odplenkovala, nejdříve přes den a necelých dvou let i přes noc. Takže já osobně myslím, že neexistuje žádný recept na to jak to udělat, ale měla by to dělat každá maminka jak to cítí, vyhovuje jí a děťátku. Ale v 7 měsících bych volila tu misku a držet jí nad ní, než nočník - můj názor

diniki
5. říj 2013

Toto téma jsme začaly mezi holkama řešit a Nikče nebyl ještě ani rok. Naše mámy nám všem říkaly, že už jsme na roce byly bez plín, tak ať to koukáme rychle odnaučit i děti. V chytrých článcích se zase dočteš (většinou), že dítě je schopné, jakž takž pochopit svoje vylučování až v roce a půl - nejdříve. Takže jsem nic neřešila. Ale babička ano, tak koupila Nikče hrací nočník a dala jí ho k vánocům (to jí ještě nebyl ani rok). Tak jsme ho používaly jako stoličku (ještěže má více způsobů využití). Až před létem si na něho začala sedat a bez problémů i čůrat. Lítala více nahatá, když bylo venku teplo. Na podzim 18. měsíc chodila na nočník čůrat i kakat. V zimě jsme stále měly plíny, když jsme vyšly ven. A na jaře už jsme si troufly ven i bez plín - to jí byly dva roky. Od začátku léta jsme bez plínek úplně (28.měsíc), ale občas se stane nějaká noční příhoda (naštěstí jen čůrací).

Každý to má opravdu individuální. Pokud tě zajímají příhody s nočníkem ostatních pěti maminek, tak koukni na:
http://blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/09/plin...

Tak hlavně, ať to dopadne podle tvých představ a malá se nijak nezasekne a nezačne nočník bojkotovat!