Klasická zavinovačka - jak ji vyprat a naškrobit?

a.n.e.t.t
10. dub 2013

Ahoj holky, maminky .
Potřebovala bych radu ohledně klasické kanýrové zavinovačky (nebo též povijanu – tak se tomu říká u nás). Jednu mám a ráda bych ji použila na vítání občánků, do kočárku, ale teď řeším, jak ji vyprat, abych ji nezničila. Jakože jestli ji mám vyvařit (vyprat na 100), ale bojím se, že když jsou ty kanýrky jakoby „záclonovitý“, aby se to nepotrhalo. Je celá bílá, tak když ji budu zase prát na míň, aby se mi nezaprala 😠 . A dlaší věc je škrobení. Jak se škrobí 😅 ? Dělá se celá ta zavinovačka nebo jen ty kanýry?
Budu moc ráda za vaše zkušenosti a rady 🙂.

jajkaz
10. dub 2013

Když mamka potřebovala nachystat klasickou krajkovou zavinovačku pro bráchu (je to nějakých 14 let zpět), tak škrobení svěřila do rukou zkušené paní, co pracuje s kroji (pocházím z Hané). Netuším, jak se to dělá, neviděla jsem to. Ale vím, že k tomu používají kulmu na vlasy. Ale sama bych se do toho nepouštěla.
Co se praní týká, to už neporadím. Tím si nejsem jistá a nerada bych poradila špatně.

kali.kal
10. dub 2013

Mám jednu klasickou bílou. Prala jsem ji na 60 a nezaprala se. Ale mám na ní bavlněnou "krajku", né tu silonovu. Se škrobením moc neporadím, ještě jsem nikdy nic neškrobila ☹