Kočka k čerstvému miminku - je to vhodné? Neohrozím ho?

zuzik24
18. srp 2012

Ahoj všem, mám takový problém, se kterým bych potřebovala poradit. Minulý rok jsme si pořídili koťátko, bylo vypiplané (při porodu mu zemřela máma, bylo krmeno z lahvičky), zvyklé až upnuté na lidi. Dcerka ho milovala, byl to kocourek, který měl jít v roce na kastraci. Bohužel, dva týdny před tímhle termínem ho přejelo auto 😢 😔 . Dcerce se po něm strašně stýská, mně taky, byl to fakt mazlík. Pořád říká, jak jí Lucky chybí, že by ho chtěla hladit, ptá se, kde je, proč nám utekl 😢 To se vždycky rozbrečím, neřekli jsme jí, že ho přejelo auto 😔 Rádi bychom jí pořídili další koťátko, ale nevím, jestli je to vhodné, když budeme mít za pár týdnů doma čerstvé miminko. Ráda bych vyhověla dcerce, která je smutná, ale nechci ohrozit čerstvé miminko. Poradíte mi, prosím? Všem moc děkuji za názory a rady 😉

xsenova
18. srp 2012

@zuzik24 zuzi mozno ked prinesies domov miminko tak kocicku ani nebude potreba 🙂 Mala mozno bude z dietatka nadsena 🙂 a zahoji smutok po maciatku 🙂

segra_bruni
18. srp 2012

halo halo @mochenkaa mozna k tomuto budes mit co poradit 😉 dik

neeve
18. srp 2012

@zuzik24 My máme, ale je ve verandě a chodí ven tím průchodem pro kočky ve dveřích. Do bytu nesmí a kočkolit vynáší partner. Dcerka si po hraní s ním musí umýt ruce, kotě je očkované a odčervené, tak snad ok 🙂

lilyputz
18. srp 2012

mam moc rada kocky a nas pribeh zacal ze napred byla Nelly a pak kote a za 2 dny jsme museli kote odvest dedovi na barak 290km ponevac vlezla k male do kolibky a pak i do kocaru ,ja bych to neriskla,kazde kote je jine a aby dcera nebyla sklamana ze neni jako Lucky atd,,a az bude miminko doma tak brzy pomalu zapomene na kote ,,tak vam preji hodne stesicka 🙂

theiasofia
19. srp 2012

@zuzik24 a co bys dělala, kdyby vám auto kočičku nepřejelo? Dala bys ji kvůli miminku pryč? Asi ne. Nechci tím nic říct, jen tak naťukávám jiný úhel pohledu...

mochenkaa
19. srp 2012

Jak řekla @segra_bruni asi budu mít jednu z "nejfundovanějších" odpovědí 😀 Máme doma 2měsíčního chlapečka a 3 kočky (Mainská mývalí - kocour cca 10kg, mainská mývalí - kočka cca 6,5kg, klasický mourek - kočka cca 3,5kg).

Pro začátek mám pár otázek. Bude kočka pouze bytová? Pouze venkovní? Nebo kombinace? Z bytového chovu nebo ze "stodoly"? Kočka nebo kocour? Je pro tebe (vás jako rodinu) kočka člen rodiny nebo jen zvíře co nepřemýšlí?
Já bych osobně postupovala takto:
Pouze bytová - kotě vzít hned a než se Filípek narodí, kotě bude zavakcinované a odčervené (v případě stodolového chovu 😀 ), pokud je to byťák, je to o to lepší, je mnohem větší jistota, že kotě bude zdravé a hlavně naučené na čistotu (záchodek, stříhání drápků,...). A hlavně je mnohem víc zvyklé na kontakt s lidmi, většinou právě i dětmi.
Pouze venkovní - tady není co řešit. Kočka si žije vlastním životem, každopádně stejně očkovat a odčervit (Verunka si bude kotě dlachmat a pak Filípka, tak ať se nemusíš tolik bát). Každopádně vykastrovat v půl roce!!!, v roce už bývá pozdě (kočka už má většinou mladé. Kocour ve věku cca 1rok je nejčastější viník nehod s autem ze všech zvířat - mávají s ním hormony a je to trošku jako "ženská! nevidím, neslyším" 😉 )
Kombinace - mě osobně to přijde jako nejhorší možná varianta. Nevíš, kde kotě běhalo, co sežralo a pak se ti uvelebí na gauč na který dáš o několik hodin později Filípka, i když na plence, ale i tak se k němu dostanou "bacily" z venku (mrtvá myš, močůvka, psí výkaly,..). A co si budeme nalhávat, děti jsou šikovné a bylo by jen otázkou času, kdy bude kočka spát s dětma v pokojíčku 😀 a tedy v posteli.
Kočka nebo kocour - roli moc nehraje. Jde tu spíš o tu venkovní variantu, kluci se drží víc doma (vykastrovaní!) 😉
Člen rodiny - uvědom si, že kotě je další miminko. Takže 3letá Verča, novorozený Filípek a malé miminko kotě. Budou tě potřebovat všichni (v tomto případě je nejlepší kočka z bytového chovu, odpadne ti dost práce s učením kotěte čistotě).
Jen zvíře - Tady to neřeším, to by byla stejně čistě venkovní kočka.

Já bych kotě určitě vzala, mimo jiné má miminko do půl roku věku v kontaktu s kočkou mnohem menší pravděpodobnost vzniku alergie na kočky a psy. Každopádně bych volila bytový chov (nemusí to být zrovna s PP, jen prostě ať vyrůstá doma). A zvažte i plemeno, je v tom dost rozdíl v chování 😉
Mám volně přístupné album zaměřené na malého a naše kočky, tak se když tak mrkni 🙂 a kdyby ses chtěla na cokoliv zeptat, tak napiš.

segra_bruni
19. srp 2012

@mochenkaa dik 😀

zuzik24
autor
19. srp 2012

@mochenkaa No, kočička by byla kombinovaná, máme byt, ale máme velkou zahradu. Luckýska jsme plánovali, že bude pouze bytový, jenomže ho to táhlo ven a když ven nešel, byl z toho hodně nesvůj - značkoval. Byl to člen rodiny, i když jsme ho měli jen necelý rok ☹ Malá na něj byla hodně fixovaná, já taky. S tou kastrací v půl roce vím, chtěla jsem to po našem veterináři, ale ten mě odbyl, že se očkují až v roce. Moje blbost, měla jsem jít k jinému veterináři. Protože chodil i ven, tak jsem mu zamezila přístup do dětského pokoje, jinak mohl, kam chtěl. Čas od času něco ulevil, pohyboval se na zahradě, takže jsem měla jakž takž přehled. Jenže pak si obrátil režim, celý den prospal a začal chodit ven na noc, někdy přišel na zavolání, ale poslední týden už ne, to přišel až ráno.
S druhou kočičkou by to právě bylo zase takhle, byla by jak doma, tak venku, právě proto řeším, jestli je to vhodné k čerstvému miminku. Ano, kdyby žil Lucky, byl by u něj taky. Ale ten byl prostě už vychovaný, chodil na písek, byl čistotný, mazlík, bylo znát, že byl vypiplaný lidma, teda aspoň si myslím, že to na něm bylo znát. Verunce nikdy nic neudělal a že s ním občas prováděla šílený kousky. Nové koťátko bychom tohle všechno museli naučit než přide Filípek a pak by si muselo zvykat ještě na něj, nevím, jak by se to zvládlo. Sousedce se narodila koťata britské modré kočky, nejsou ale čistokrevná, tatínek je obyčejný kocour. Právě nám je nabídla, tak váháme. Bojím se, aby toho pak nebylo moc nebo aby Verunku nepřestalo kotě bavit, když přijde Filípek a nebo, jak psala lilyputz, že ho nebude chtít, že to není Lucky atd.

segra_bruni
19. srp 2012

@zuzik24 britska modra .. nejsou to jen bytove kocky? ale asi kdyz jim das moznost vybehu tak jen bytove nebudou 😀 ... noo ja tomu teda nerozumim ... vubec ... ale jen vim ze @bruni je ma a kazdou hodinou ci dnem porodi a do toho jejiho bytoveho spolecenstvi miminko pribude 😉

zuzik24
autor
19. srp 2012

@segra_bruni Myslím si, že jsou, sousedce teda chodí i po venku. Ale nevím, co tam udělají ty geny obyčejného kocourka 😀

segra_bruni
19. srp 2012

@zuzik24 😀

adela27
19. srp 2012

A není malé tolik smutno po kocourkovi právě kvůli tomu, že se s ním nestihla rozloučit? Nebylo by spíš vhodné ji nějak vysvětlit, že prostě kocourek je v nebíčku a udělat improvizovaný hrobeček, aby se s ním mohla rozloučit?Jinak děti berou zvířátko pouze jako zábavu, veškerá péče bude na Tobě a nebo partnerovi a to musíš ohadnout sama, jestli bys na to měla síly a nervy s novorozencem. Pokud dcerka opravdu nějak psychicky netrpí, nechala bych to zatím být, kotě seženeš kdykoli. A ono každá nová věc, hračka a nebo i sourozenec je zabaví na nějakou chvilku, takže na kocourka se může brzo zapomenout. Určitě je dobré mít kontakt se zvířetem, ať už pro podporu imunity, tak i podporovat vztah ke zvířatům, ale já bych to nechala chvíli uležet a pak bych třeba dětičkám to zvířátko pořídila, až by druhé mimčo bylo alespoň kojenec 🙂.

zuzik24
autor
19. srp 2012

@adela27 Nevím, co by to s ní udělalo. My nejdřív nevěděli, co se s ním stalo, v úterý večer šel ven, ráno nepřišel, myslela jsem, že přijde později, což se nestalo. Volali jsme na něj, chodil na zavolání, ale nic. Ve čtvrtek jsem ho tu slyšela zamňoukat, i můj táta to slyšel, takže to nebyly halucinace. Myslela jsem si, že se třeba někde toulá, že jdou na něj choutky. Pak ale už nic a v neděli přijel strejda s tetou, kteří ho vypiplali, měli jsme ho od nich a strejda řekl, že ho už ve středu ráno viděl přejetého na dálnici. Nejde mi to do hlavy doteď, aut se bál, nevím, proč tam chodil, nehledě na to, že jsem ho tu ještě den po tom, co ho viděl, slyšela mňoukat, ale mohla to být jiná kočka. Na dálnici se zrovna něco opravovalo a on tam stál v koloně kousek od něj, takže viděl, že je to opravdu on, znal ho, Luckýsek měl hodně originální zbarvení. (mrzí mě, že nám ho nevzal domů, jenže jel do práce, takže na druhou stranu chápu, že ho brát s sebou nemohl a když jel zpátky, tak už tam nebyl ☹ )Jenže jakmile Verunka slyšela, že je Lucky přejetej, tak začala hrozně brečet, tak jsme to museli zakamuflovat tak, aby si myslela, že jsme se bavili o jiné kočičce. Přítel je právě pro, abychom si kočičku pořídili, až bude Filípek větší, což chápu, na druhou stranu Verunce se po zvířátku stýská, tak nevím, jak to rozseknout ☹

segra_bruni
19. srp 2012

@zuzik24 to je moc smutne cteni ☹ nedavno znami resili neco podobneho ... meli fenku, jednou uz mela stenatko ... utekla jim do silnice a na miste mrtva ... pani z toho byla velmi spatna ... ale ona nemuze mit deti a jeji muz to videl jak se moc trapi tak jeste ten den hledali na netu a druhy den uz si vezli domu nahradnika 🙂
jak tobe vsak poradit ... to nevim ☹

sarinka123
20. srp 2012

Kocky s babatkam nepatria, nech dcérka chvilku vydrzi, sľubuje jej ho teda na Vianoce, nech sa ma naco tesit. Kociku nemožno zaockovat proti Toxoplazmoze !!! Viem, ake fatalne následky to moze mat, sama som to prežila a 2 roky sa liečila na Kramaroch, vydrz este s maciatkom. Keby bola len čisto bytova, tak to je ine. Ťa či chodi
Von, staci, ze olizne kontaminovane hovno od inej macky, alebo sa dostane pod pazury to hovno a skrabne tvoje babatko a toxoplazma je tu ! Dieta moze oslepnut, mat problemy so
Slezinou, navrete uzliny,ja to tu nebudem co vsetko zo zdravotneho hladiska. Babatko nema silnu imunitu, je este krehunke. Moje velke NIE, či sa to nekomu paci, alebo nie. A maju ostré pazury, vyskocia do kocika, je to moment. Prepacte.

adela27
20. srp 2012

Tak to já bych se toxoplazmozy nebála, myslím, že je větší pravděpodobnost, že ji dostaneš ze špatně upraveného masa a nebo neumytého ovoce, jen se to prostě hází stále dokola na kočky.. ano jsou přenašeči, ale jen když je kotě infikované a to se dá také lehce zjistit, jinak trvá u kotěte maximálně tři týdny a pak je kočka imunní. Pokud člověk dodržuje pravidla - jako mytí rukou po úklidu toalety, tak by neměl být nakažen. Já sama jsem odrostlá na kočkách - domácích, zatoulaných, na psech taktéž, domů jsme vodili mamce nespočet zatoulaných zvířat, mazlili se s nimi a nějaká hygiena nám starost nedělala, venku jedly šťovíky (dneska si uvědomuji, že asi počůrané dosti od psů 🙂)), v lese ostružiny (dneska bych se bála nějaké vztekliny) a člověk je zdráv jako řípa. Nechala jsem si dělat v těhu testy na toxu, jelikož kočku máme - je z venkova, žádná britka s papíry atd..mamka tulačka se spustila někde s nějakým frajerem a už to bylo 🙂. Bylo jí 12 týdnů, uměla na umělý záchod a krom roupa v uchu, byla v pohodě, dostala očkování (pravidelné dodnes, odčervení také a něco na toho roupa - myslím, žeto byl) a bylo za pár dní vše v cajku. Zajímalo by mě sarinka123 jestli víš, odkud jsi toxoplazmosu dostala? Od kotěte?? Dělal jí někdo rozbory?
Já jsem teda po, aby kočička nebo kocourek byl, vidět ten vztah dítěte a zvířete je kouzelný, nehledě na to, že dítě se učí zodpovědnosti - krmit zvíře, chodit s ním ven atd, že to není jen hračka. Jen si člověk musí uvědomit, zda na to bude dostatek síly s novorozencem, v tom jediném bych viděla kámen úrazu. Nevím, nemám ráda takovéto to okamžité odsouzení koček - máš novorozence s kočkou a nebo kotětem pryč - dneska už se dá zjistit, zda kočka toxu má a nebo ne!!!!

airinka83
20. srp 2012

@sarinka123 nezlob se na mě, ale to je dost slušná hysterie!

@zuzik24 možná by si stačilo uvědomit, kolik dětí vyrůstá a žije na vesnicích, kde jsou v kontaktu denně se všemi zvířaty nejen kočkami, já sama jako malá jsem trávila léto u babičky na vesnici, kde jsme s místníma dětma chodily ke kravám mezi hnůj, hrály si v pískovišti kde chodily normálně kočky a nikdy nám nic nebylo. Tohle je opravdu přehnaná hysterie, že k miminu nepatří žádné zvíře natož kočka (proboha)! Čím víc budete ustaranější a úzkostlivější, tím víc věřte, že vaše dítě bude v budoucnu trpět na nějaké alergie. Pokud se dodržuje základní hygiena a kočka je odčervovaná, hrozí vám toxoplázmoza více ze špatného masa a neomyté zeleniny, než od kočky.

sarinka123
20. srp 2012

Tak sa tu potom nepytajte na nazor. Bavíme sa o mackach. Sama som pocas 2 rokov videla babatka, ktore boli v kontakte s mackami a dostali toxoplazmu. Mačka chyta mysi, skace po kuchynskej linke, ked ste take múdre, naco potom sterilizujete flasky malym detom ? Tak si tu macku kup, a nepytaj sa tu ludi. Ja som nepisala, aby si si ju nekupila, ale aby ste s tym pockali. Mačky a novorodenec k sebe nepatria. Dieta si imunitu ziskava postupne. Ale rob si co chces, skus sa spytat pediatra nato. Ja pracujem v zdravotnictve, tak asi som mudrejsia, ako vsetky dokopy, kedze si ani jedna z vas nechce vygooglit: Toxoplazma a babatko ! Caute

slundo
20. srp 2012

pockej az bude miminko doma a uvidíš jak na to bude malá reagovat..... u kočky nikdy nevíš. Navíc pokud máš termín za pár, tak by si nová kočička nestihla zvyknout na vás, prostředí apod. a to by pak byl s mimčem pěkný blázinec . Tak ať hlavně malá není smutná , mimčo ji určitě rozveselí 🙂

sarinka123
20. srp 2012

@adela27 dietatu hadam nebudes davas neumyte ovocie a maso, to sa týka dospelych. Nikdy ste nemali z macky doskriabane nohy, ked sa s vami hrala ? Takto som to dostala ja.

zuzik24
autor
20. srp 2012

Co se týče toxoplasmózy, kterou se všude vyhrožuje, tak ta mě trápí nejmíň. Veterinář mi řekl, že bych musela pozřít kočičinec, abych to dostala. Nehledě na to, že někteří lidé v sobě tu toxoplasmózu mají a ani o tom nevědí, kvůli tomuhle bych kočku nevyhodila, to je opravdu hysterie.
@airinka83 Jsem z vesnice, vždycky jsme měli nějaké to zvíře, zatoulané, myslím, že za našeho "mládí" tohle nikdo neřešil, pili jsme vodu ze studánky v lese, na všechno se šahalo a nikdy nám nic nebylo. A teď jsou reklamy na hygienicky čistý dům díky nějakému skvělému prostředku a potom dítě přijde ven a první bacil na něj sedne. Takhle bych svoje děti vychovávat nechtěla a když slyším všude venku: "Neskač do té louže, nešahej na to, neumaž se", tak to mám sto chutí začít křičet, co má to dítě asi tak dělat. No nic, to je mimo téma. Já sama bych to kotě pořídila, ale bojím se, aby prostě pak nějak "netrpělo" příchodem nového člena, protože si myslím, že na něj bych měla málo času a to bych nechtěla, je potřeba se jim věnovat hodně....

airinka83
20. srp 2012

@zuzik24 díky, konečně rozumný názor. Ono líp než se řídit radami ať si vygooglíš to a to, stačí selský rozum a na ten je i všemocný Google krátký! 😉

mochenkaa
20. srp 2012

@zuzik24 A všeobecně, když odhlédnu od toho jestli kotě pořídit teď nebo později, proč už nechcete čistě vnitřní kočku? Když Lucky měl být původně jen domácí? Ne každá kočka chce to samé 😉 Ta naše z útulku má z venku panickou hrůzu a vleze tak akorát na zasíťované okno. Takže další by si klidně zvykla doma.
Ale souhlasím s tím, že pak by na kotě nebylo tolik času. Vidím to doma a to nemám další dítě. Jsem plně za pořízení kočky k dětem, ale fakt si rozmysli, jestli bude čas se mu věnovat a hlavně mazlit a mazlit 😉

adela27
20. srp 2012

sarinka123 to by jsi se divila, já určitě ne, ale už jsem se setkala s tím, že tchýně jí ho třeba strčila neumyté..ale to bych si mohla jít hodit mašli, řešit vše...oxoplasmoza by se měla přenášet jen pokud přijdeš do styku s výkaly, to škrábnutí mi nepřijde jako zdroj nákazy...

zuzik24
autor
20. srp 2012

@mochenkaa My máme přízemní rodinný domek se dvěma bytovýma jednotkama a i když jsem Luckyho hlídala, aby ven nešel, tak ho to tam pořád táhlo. Děda, který bydlí vedle tohle vůbec neřešil a Lucky mu utíkal. Verunka k nim každé ráno chodí a chodil tam s ní i Lucky a děda, když někam šel, tak si prostě nevšimnul, že vyběhnul a já ho tu pak naháněla po zahradě. Tak jsem ho začala hlídat ještě víc, jenže když jsem šla s Veru na zahradu, tak Luckýsek chtěl s námi a protože jsem ho nepouštěla, tak se nám začal "mstít", že začal značkovat. Na zasíťovaném oknu protrhal tu síťku a skočil z okna, jen aby se dostal ven. Naštěstí je to přízemní, takže se mu nic nestalo, ale prostě jsem ho po těhle zkušenostech začala brát i ven, motal se kolem nás na zahradě, kam šel, když jsme venku nebyli, to nevím. Nevím, jak bych případné další kočičce zabránila v tom, aby chodila ven, nemám s tím zkušenosti. Můžeš třeba doporučit nějaké plemeno, které je vyloženě domácí?

adela27
23. srp 2012

@zuzik24 tak jak jsi se rozhodla? 🙂

zuzik24
autor
23. srp 2012

@adela27 Včera jsme se o tom bavili s přítelem a dohodli jsme se, že koťátko pořídíme příští rok na jaře nebo v létě až bude Filípek větší. Teď by bylo asi opravdu šizené, což v žádným případě nechci ☹ Každopádně všem moc děkuji za rady, hodně mi pomohly 🙂