Kojení a dokrmování umělým mlíčkem. Jak to kombinujete?

elzik
28. lis 2009

Maminky, prosím Vás - musíme dokrmovat umělým mlíčkem. Malému kojení nestačí, je to malý hladovec 😉 Chci se zeptat maminek, které také dokrmují, jak to kombinují. Zda je lepší nejprve nakojit a poté dát ještě UM nebo raději střídat - jedno kojení, jednou UM. My jsme zatím dávali UM ráno a večer a během dne a v noci jsem jen kojila, ale teď se mi zdá, že to nestačí. Moc děkuji za rady.

rimmel
28. lis 2009

a si si ista ze mu mliecko nestaci? lebo ked budes takto rano a vecer nahradzat kojenie um, aj sa ti bude menej tvorit..byt tebou skusim maleho castejsie prikladat a mozno sa ti zvysi tvorba mliecka...

ak mas ozaj problemy s kojenim tak tento moj blud ignoruj 😀

wjerushka
28. lis 2009

my jsme taky dokrmovali UM, rozhodně je lepší napřed nakojit a pak teprve dát umělku. Jak píše rimmel, já bych přikládala i ráno a večer, aby se mlíko tvořilo a pak teprve dokrmila UM, přikládala bych pokaždé. CO malej vypije, to se dotvoří, když přikládat přestaneš, tak se mlíko tvořit nebude.

tomasek06
28. lis 2009

Já jsem taky kojila a musela dokrmovat a to i v porodnici. Nakonec po měsíci jsem dávala už jen UM. Za hodinu kojení jsem nakojila 5 ML. a to jsem i odsávala a nepomohlo. Nejdřív jsem taky nakojila a pak dala UM.

adricc
28. lis 2009

ahoj jajsem taky v mesici musela zacit s dokrmem takze jsem nejdriv nakojila a pak um ale pak malymu zjistili alergii na bkm. a jen kojim a normalne jsem se rozkojila pekne doporucujou i hodne v noci kojit tak ho mam v noci u sebe v posteli a prisaje se kdy chce 😉 museli jsme davat um protoze nepribiral ale az ted za poslednich 14 dni 300g tak mam hroznou radost mozna je to tim ze jsem zacal drzet dietu kvuli ty alergii nevim

elzik
autor
29. lis 2009

Holky, mám pocit, že nestačí, protože malý chce kojit pomalu každou hodinku a po každém kojení šíleně pláče a hledá, ale prso už plive. Větříky to nejsou, krásně "kadí" i "prdí". Po třech proplakaných dnech jsem už nevydržela a po kojení mu zkusila udělat 60 ml sunaru a najednou bylo po pláči a malý byl spokojený. Takže asi vážně mu jen kojení nestačí. Co se týká toho problému s kombinací, když malého nakojít a pak dám ještě UM tak strašně blinká, ale když ho jen kojím nebo dávám jen UM, je blinkání mnohem menší. Opravdu nevím. Dcerku jsem kojila jen měsíc, protože pak jsem přišla o mlíčko, tak teď řeším takové "pro někoho možná banální problémy". ☹

lucajdak
29. lis 2009

Ahoj Elzik, já jsem na tom stejně jako ty 😉 neboj, neřešíš kraviny.Já jsem si taky nevěděla rady, pak jsem šla k dr. a zjistilo se, že pláč je hladem a že nepřibral ani gram a tak dávám Nutrilon.Jinak taky napřed nakojím,a pak Nutroš, ale ublinkává taky,a nevěděla jsem kolik mu toho mám dát, tak přes den mu dělám 100Ml a na noc 120ml.On by vypil i 200ml, myslím, že ten náš prďoch si neřekne že má dost 😀

romankav
29. lis 2009

elzik: to blinkání bude asi přejedením (UM+MM), když dáš jedno nebo druhé tak do sebe toho tolik nedostane. Problém je s dokrmem, že pokud dokrmíš a neodstříkáš, brzdíš si tím tvorbu mléka (protože čím víc si dítě vezme, tím víc se ti vytvoří a naopak). Ideální by bylo zvýšit tvorbu mléka odstříkáváním mezi každým kojením (každé prso 10min) po dobu asi 3-4 dní (ale zase chápu, že někdo na to prostě nemá podmínky..).

wjerushka
29. lis 2009

elzik, zkus změnit UM, náš kryštof taky ublinkával hodně, ale přešli jsme na nutrilon AR já říkám protiblinkací, je zahuštěný, takže by se ublinkávání mělo omezit. Jestli se Ti malej zklidnil po podání UM, tak asi vážně neměl dost. Ale pokud chceš vydržet s kojením, tak nepřestávej, když tak si fakt aspoň odstříkej. Držím palce, ať to zvládneš 😉

terak
21. pro 2010

Ahoj, zkusim obnovit tema a treba mi nekdo poradi, byla bych moc vdecna.

Mleko se mi udelalo asi az ctvrty den po porodu, takze maly musel na UM. Davala jsem strikackou pres malicek (a teda porad tak dokrmuji). Kojila jsem ale pravidelne, tak po trech hodinach, krome noci, kdy maly spi treba od pulnoci do peti. Od soboty se mi rozjelo i mliko, takze uz neslouzim jen jako zivy dudlik, ale neco ze me opravdu ma. Bohuzel dokrmy musime resit porad. Vazim si ho pred a po kojeni a vytahne ze me vzdy max 30 ml (snazim se nekojit dele jak pul hodiny, protoze to docela odnasi bradavky). Mlika mam ale rozhodne hodne, mam pocit, ze mi strika i usima. Nechapu tedy, v cem je problem. U kojeni mi usina, musim ho probouzet, takze predpokladam, ze tim. Zkousim to ted po hodine, po dvou, ale to je naprosto komatozni a zacne mi vnimat treba az po dalsi hodine, co se ho snazim probirat. Takze ac nechci, tak stejne musim min. 2x - 3x denne sahnout po nutrilonu, protoze mi rve hlady. Nemate s tim nekdo zkusenost?

Taky nevim, jak se mam stavet k dokrmum. Vazit po kazdem kojeni a po kazdem kojeni dokrmit odpovidajici davku nutrilonem, nebo proste kojit a nutrilon dat treba jen ty dve - tri porce denne?

Diky 🙂

giselka
22. pro 2010

@terak já být tebou bych nevážila po každém kojení, budeš se jenom zbytečně stresovat. Pokud máš strach, že málo přibírá, zkus vážit třeba jednou za týden nebo 14 dní. Taky to neber podle tabulek, pokud je spokojený a vydrží ti ty tři hoďky spinkat, tak asi hlad nemá. U první dcery se mi mlíko taky udělalo později, musela jsem vážit ještě v porodnici a podle nich by mělo novorozeně vypít min. 30 za 3 hodiny, tvůj malý má týden, takže by to neměl být takový rozdíl 😉

giselka
22. pro 2010

ještě jsem si vzpomněla, že kamarádka taky měla problém s kojením - mlíka hodně, ale malá hubla. Nakonec zjistila, že má moc krátký bradavky a malá se nemůže přisát, pořídila kloboučky a je to v pohodě

jasekd
23. pro 2010

@terak Ja myslim, ze kdyz jsem to tenkrat resila, ze jsem nasla, ze ma vypit 1/6 sve vahy, no a mnozstvi jedne davky si spocitas podle toho, jak casto krmis. Nesouhlasila bych s @giselka , ze kdyz spi, ze nema hlad. My jsme byli uplne ten samy pripad jako vy, spal, nas ani moc nebrecel, vypadal docela spokojene a nepribral nic. Nemuze mit jeste zloutenku (nam se rozjela az po navratu z porodnice)? Proto tak spal a nejedl. Vahu jsem nemela. Snazila jsem se odstrikavat a odsavat, protoze jak byl spavej, mel malo sily, usinal a ani mokrej hadr ho neprobral. Dokrm strikackou, to bylo neco. Jedno krmeni pres hodinu, pak krkat, pak mi to vsechno vyblil - reflux. Nerada na to vzpominam. Vahu jsme poridili pozdeji a ja jsem za ni vdecna. Ja totiz na rozdil od tebe mela mlika malo, takze asi mesic jsme bojovali jen s mym, a pak uz to neslo a dokrmovala jsem Nutrilonem AR. Proc delas UM, kdyz mas dost mlika? Nejde ti odsat? Mne to neslo, ja 20 ml odsavala hodinu apod.
Pokud te to vylozene nestresuje, klidne bych vazila pokazdy, ja to tak udelam, pokud budu mit ted s holkou ty same problemy, aspon vis, na cem jses, uvidis, co vypil. Mozna bych nedokrmovala pokazde, pokud nebude plakat, ale treba ob krmeni a na noc. Ja se absolutne nemohla na sebe spolehnout, jednou si vzal ode me pres 100 ml (jako vetsi teda), jednou treba 20 😅 A tvaril se furt stejne, pil stejne dlouho... A prirustek vahy bych nekontrolovala denne, ale tak za tri dny. Pokud budes vazit jednou tejdne, tak nemusis vubec, protoze to ti ho zvazej v poradne 😀 My kvuli nepribirani chodili i casteji a za tyden treba pribral 30 g 😅 Coz znamena asi to, ze zrovna nekakal 😝
Takze za me, klidne pokazde vazit, dokrmit svym odstrikanym, pokud ti to jde, kojit z obou stran (tobe se sice mliko tvori, nemusis to rozjizdet, ale treba mas jedno horsi, ja mam jedno prso horsi, hur se mu salo a mel tam i min mlika) a az si ty bradavky zvyknou, kojit klidne i dlouho, prave vazenim poznas, zda to ma smysl a vezme si vic, nebo jen dudla. Hodne stesti, my takhle bojovali 4 mesice a pak se mi mliko ztratilo (otehotnela jsem 😀 ). Taky to u tebe muze bejt nejakej problem s bradavkama, jak psala Giselka, a najdi si, jak ma vypadat, kdyz opravdu saje (ten jazycek v koutku, polykani atd, ja uz si to presne nepamatuju).

usounek25
19. únor 2012

ahojky, ráda bych obnovila tuto diskuzi. Prosím ty které jste dokrmovaly - malá se ode mě nenají - nevím proč - přisává se dobře, ale kojím třeba hodinu a půl - mezi tím malá samozřejmě pospává, takže ji budím apod. a po zvážení má vypito třeba 20 ml z obou prsů 😒 , takže dokrmujeme UM. Před pár dny jsem začla odsávat mléko odsávačkou - snažím se odsávat co dvě hodiny, odsaju cca 20 - 30 ml, pokud je ta doba mezi odsátím delší tak se podaří 40 - 60 ml. Malou už k prsu nedávám a jen odsávám a pak podle toho dokrmuji UM. Vypije mi tak cca 80 ml po 3 hodinách, někdy vydrží i déle. Jen mě zajímá - je lepší dát zvlášť moje mlíčko a potom UM anebo nevadí když obě smíchám dohromady do jedné lahvičky. Děkuji.

barcza
19. únor 2012

@usounek25
ahoj. pisu s odsavackou na prsu a mám stejný problém jak ty. vygeneruju 30ml za hodinu odsavačkou. zajimave je, že synek - 3 týdny starý je schopen vybumbat ode mě víc, než vysaje odsavačka...

elana
20. únor 2012

@usounek25 ta dávka 60ml jí fakt nestačí? když by to vypila, je stále uplakaná, hledá pusinkou, dává si do ní ruce?...já se jen ptám, vím, že každý mimčo je jiný, ale můj když mu byl týden, tak pil co 3h právě těch 60ml, později se to zvedlo na 80ml, ale s tím se kontinuálně zvedla i produkce mlíka. Já vůbec nekojila, jen jsem mu to od narození odsávala skoro 4 měsíce (potom už mlíko ubývalo a ani mu nechutnalo, nechtěl ho), ale tak zhruba mám přehled, kolik v jakém věku pil.

ale k dotazu: určitě nemíchat, rozhodně ne z jedné lahvičky...UM a MM se tráví každé jinak, jinak rychle a i když se zdá, že v žaludku se to stejně smíchá, tak dělat by se to nemělo, varovalo mě před tímhle nápadem několik doktorů (já už jsem potom od konce 3. měsíce musela taky trochu dokrmovat). Prostě dát vypít odsáté, počkat a když bude nespokojená, tak přidělat UM a dát jí ho zas vypít z nové flašky.

usounek25
20. únor 2012

ahoj, děkuji za odpověďi. Dnes tu byla za námi dr., tak jsem se jí také ptala a řekla mi to co vy - určitě nemíchat - dávat zvlášť. A doporučila mi dávat jedno krmení UM a další moje mlíko. Tak uvidíme jak to půjde.

usounek25
20. únor 2012

@elana těch 60 ml jí vydrží tak na dvě hodinky, pak už právě začne hledat, otvírat pusu, cucat mohutně prsty apod. - když si dá 80 ml tak ty tři hodiny vydrží nebo i déle. Dneska v noci mi třeba jedla v 19.30, 1.15, 6.15. Ona je totiž veliká - narodila se s mírami 3,97 kg a 50 cm, nevím kolik má dneska přesně, vážili jsme ji naposledy před pár dny, ale k 4 kilům už bude mít určitě. Prvního syna jsem nekojila vůbec a měl taky UM, tenkrát jsem si to ze začátku psala kdy jedl a kolik, škoda, že jsem si to neschovala pro porovnání, ale on byl o něco menší.

elana
20. únor 2012

@usounek25 aha, tak to jo....můj malý byl taky od narození drobnější, tak prostě je víc hladová holčička 🙂 Tohle jedení jak bylo dneska bylo teda po těch 80ml?...to by asi tak vycházelo, že je opravdu sytá, syn mi do 6N taky jedl v noci cca. takhle (potom si vynechal tu dávku kolem jedné ranní a budil se trošku dřív, asi tak ve čtyři-pět...). Tak to zkus takhle, že jí budeš krmit co 3h, dávat těch 60ml a hned nabídneš 20ml UM a uvidíš, co si vezme a jak dlouho vydrží sytá...

elana
20. únor 2012

@usounek25 jo, už čtu, že dr. doporučila dávat jedno krmení UM a jedno kojit...taky jde. Akorát že většinou se říká, že po UM vydrží dítě déle syté, tak aby se jí to moc nerozhodilo časově. Ale jestli nejedete na nějaký pevný režim, tak je to jedno 😉

usounek25
20. únor 2012

@elana uvidíme jak to půjde, zatím jsme v začátku, tak to chce časem nastavit nějaký ten režim apod.

jity22
24. led 2013

Ahojky, potýkám se s podobným problémem jako ostatní maminky tady. Chtěla jsem se hlavně zeptat, jak ty příkrmy UM podáváte, aby mimčo pořád chtělo k prsu. Dr. říkala, že když dáme lahvičku, ztratí o prso zájem, takže momentálně přikrmujeme stříkačkou, ale to si dlouhodobě moc představit nedovedu. Dík předem za odpovědi...

magdi2012
25. led 2013

@jity22: My jsme také nepřibírali a Dr nám doporučila Sunar Nutri Defense.14 dní jsme vážili a dokrmovali a po poradě s laktačí poradkyní jsme teď změnili systém. Zvýšili jsme četnost kojení za den (většinou po 1,5h-2h) a dokrmujeme už jen odstříkaným MM. Laktační poradkyně mi stříkačku přes prst vymluvila, není vhodná pro dlouhodobé dokrmování. Máme doma kalíšek (babycup od Medely) - ale chce to trik. Také Calma lahvičku - ta je úžasná, dítě nutí sát, musí se dost snažit, aby něco teklo. 😉

lv
25. led 2013

@jity22 já jsem dokrmovala flaškou, Nuk, Avent, Tommy T, dokrmu jsme se zbavily v 6týdnech přesně a kojit přestávám v 8 ze zdrav.důvodů..

jity22
25. led 2013

@magdi2012 Ahoj, dík za odpověď. My jsme také koupili lahvičku Medela, kdy musí dítě sát jako z prsu, ale bylo mi doporučeno u dr., že je lepší ta stříkačka s hadičkou, že se při lahvičce kazí způsob přisávání... 😒 Tak jsem z toho trochu zmatená, co je teda vlastně lepší.... Jinak Nutrilon používáme pouze pokud nemám odstříkané vlastní mléko, jako doplněk. Krmíme také většinou po 2 hodinách, jen v noci mám dilema, protože malá spí jak dřevo a já jí musím na jídlo budit a pak zase nemůže usnout...

jity22
25. led 2013

@lv Běžnou flašku nám vůbec nedoporučili, že se dítě odstaví.

magdi2012
26. led 2013

@jity22 Mě též odrazovali od flaštičky, ale Medelu mi uvedli jako vyjímku.Ale máš pravdu, každý říká něco jiného 😒 My krmíme +- do půlnoci a pak s větší pauzou - tak kolem 4:00 a pak 7:00hod. Budila jsem, ale posledních pár dní (máme 7týdnů) se prcek budí na tento čas sám.

jity22
27. led 2013

@magdi2012 ahoj, tak u nás je problém, malá lahvičku Medela odmítá, vůbec z ní nesaje, z prsu ještě jo, ale dokrmovat musím, vypije málo, jaký trik jsi myslela s tím kalíškem? Asi ho vyzkouším. Vy teď krmíte tou lahvičkou? Snad to nějak zvládneme... Proč vlastně musíš dokrmovat? Naše malá nezvládne vypít dost mlíčka, i když v prsu ještě je, prostě usne a za pár minut zase řve... ☹ Jinak tu noc máme podobně.

magdi2012
27. led 2013

@jity22 Máme to úplně stejně, malý pije málo, většinou usíná a když se probere, tak by chtěl pít znovu....Snažím se zvýšit laktaci co to jde, někdy se nám povede, že dokrmujeme jen 1x a máme hodně MM odstříkáno, jindy to ale zase nejde... 😖 S tím kalíškem to chce trénink, dítko se musí hodně nahnout - skoro do sedu, přiloží se k dolnímu rtu... a pak už jen sladit naklápění a rytmus polykání. Nám malý Medelu ze začátku odmítal taky, řval jako tygr 🙂 Ale nevzdala jsem to a zkoušela ho to naučit. Třetí den se to zlomilo a teď je to bez problému. Vydrž 😉

kammka
27. led 2013

@elzik to jsem řešila taky.. dokonce už v necelých třech měsících, ale stačilo dokrmovat jen po několika kojeních denně, obvykle ráno bylo mlíčka dost, i v noci, malej se mi totiž v noci nebudil, já ho budila abych podpořila laktaci..pak bylo potřeba dokrmit na noc.. pak když se to stalo podruhé, tak jsem už musela dokrmovat krom ranního kojení při každém krmení, pak i při ranním, pak jsem bohužel dostala chřípu a bylo po kojení, mlíčka bylo tak málo, že se malej vztekla u prsu a točil hlavou, kde to stojí ta flaška...takže jsem to vzdala..a malej byl spokojenej. to mu bylo pět měsíců, takže jsem začala rovnou přikrmovat.
doporučuju přikládat před každým kojením, já to pak flákala, neměla jsem nervy na to vztekání, tak jsem přiikládala jen ob jedno krmení..takže s mlíkem byl s pomocí chřipky brzo šmitec

kammka
27. led 2013

@jity22 dokrmovala jsem nejobyčejnější lahvičkou z DM a nebyl s kojením problém, až pak před pátým měsícem, ale to už fakt nebylo mlíko...nenadělala bych nic. lahvička za to rozhodně nemohla. ale třeba dcera byla plně kojená 5,5 měsíce a když měla nějakou blicí virovku a bylo třeba zvýšit příjem tekutin, tak nebyla schopná pít z lahvičky.. nevěděla vůbec jak na to..