Kojení, UM, příkrmy. Jak do teď dělat?

sonikv
5. lis 2019

Ahoj maminy,zejména ty zkušenější, potřebuju radu. Moje mimčo je od narození na UM, protože jsem nikdy neměla dostatek mlíka. Podle váhy, kterou jsem dřív měla doma, jsem na jedno kojení nakojila tak max 20 ml.... Nicméně i tak jsem až doted mimčo vždycky zkusila nakojit a dokrmit. Už je mu půl roku a nedavno jsem zavedla příkrmy v poledne....Jenže nevím, jak to ted začít dělat, protože už mi z toho kojení,přikrmování a dokrmování UM trochu hrabe. Nejdřív se pokusit nakojit, pak udělat nebo ohřívat jídlo a zkoušet krmit no a pak ohřát vodu namíchat mlíko připravit lahev a dokrmit UM....... Dneska jsem to počítala, celej tenhle proces trvá snad hodinu! To si myslim neni uplně dobrý pro dítě mít takhle dlouhý krmení.......... Takže se chci zeptat, jestli to některá dělá podobně nebo případně mi poradit, jak na to. Za dva týdny by mělo být mimčo k obědu celou porci příkrmu a jak jsem pochopila, tak už není nutné dokrmovat mlékem, nebo jo? Když bych pak v to poledne nezkoušela nakojit a nedávala UM, nepřijdu o to málo MM co mám? A co až začnu zavádět svačinky a snídaně? Jak je to s kojením? Jako nedokážu si představit, že vždycky, tj 5x denně, dám vždycky nakojit, pak nakrmit jídlem a pak dokrmit UM... to bych asi fakt nedala..... a dokrmovat jen MM po jídle si myslim nemá v tom množství co mam asi smysl.......... mám fakt málo mlíka.... Prostě nevim jak na to........Taky tu hodně holek píše , jak kojí dlouho.... To kojí třeba kdy? Jen v noci? Nebo i ve dne? Nebo kdy se tak přestává kojit..... Přijde mi, že až bude jíst mimčo tuhou stravu 5x denně, tak že není kojit už nutný,.......

michaelllas
5. lis 2019

@sonikv Myslím je zbytečné dávat UM, když kojíš. A spíš bych se zaměřila na to, jak podpořit tvorbu MM (kojící čaje, pitný režim atd...). Kojíš jen přes den nebo i v noci? Já popravdě před krmením nekojila až právě po jídle dokojila, prže malý si na to zvykl a nechtěl jíst příkrmy. Od 10 měsíce už jsem vůbec nedokojovala a dávala zapít vodou nebo čajem. Dlouho jsem pak kojila jen večer a ráno a MM se i tak tvořilo😉

mariegroth
5. lis 2019

Ja ti jenom muzu poradit, co se tyce MM a UM. Mam ale mensi mimi, takze nejsme jeste na normalni jidlo.Taky nemam hodne mleka a tohle delam ja a docela se to osvedcilo. Jak z casoveho pohledu, tak I nemam strach, ze maly nema dost. Mleko mu odstrikavam. Mam elektrickou breast pump - nevim, jak se tomu rika v CR (odstrikovacka mleka?). Vetsinou mi to trva tak 10-15 minut. Pak mu dam odstriknute mleko a podle potreby doplnim UM. Breast pump ti dokaze zvednout zasobu. Nemam zadne ceske materialy k tomu, ale pokud umis anglicky “boosting your breast milk supply” a nebo “breast pump and power pumping”. Ale v tvem pripade...Kdyz je mimi uz 6 mesicu, tak bych se zase tolik nestresovala doplnenim UM, jestli normalne ji. A vetsina odborniku se tak nejak shodne, ze by se melo kojit alespon prvnich 6 mesicu, Coz jsi udelala, takze bych se necitila spatne, kdyby uz kojeni proste neslo.

sonikv
autor
5. lis 2019

@michaelllas Kojení jsem zkoušela podporovat 4 měsíce. Opravdu jsem udělala maximum a nepomohlo VŮBEC nic, žádné čaje, žádná hoemopatika, rady laktačních poradkyn mi taky nepomohly (utratila jsem za ně snad 20tis!!!!!), prostě absolutně nic. Lékaři mi také nedovedli poradit a nikdo nepřišel na to, proč se mi nedělá mléko. A to jsem přikládala k prsu i 16x denně... no prostě nic. Nerada se k tomuto vracím, protože to je pořád dost bolestivé a ....Týden po porodu jsem nakojila průměrně podle váhy nakojila průměrně 20 ml, a to samé jsem nakojila i po 4 měsících dělání všehomožné pro "rozkojení se". Takže u mne to už opravdu smysl bohužel nemá ☹ Mimčo krmím 5x denně, vždy nakojím to málo a pak dokrmim UM, tak mi to poradily lakt.poradkyně. V noci jsem první dva měsíce kojila i dokrmovala Um tak 2x za noc, pak mimčo začalo stačit vždy jen prso.... ale to spíš využívá k uklidnění....

sonikv
autor
5. lis 2019

@mariegroth Ahojky, odsávačku doma samozřejmě mam, a to už od propuštění z porodnice. Chlap mi jí koupil pár dnů po porodu na radu laktační, aby mě pomohla rozkojit. Odsávala jsem cca 8x denně přibližně 3 měsíce....Bohužel to nepomohlo. Ted už moc neodsávám, protože to u mě očividně nemělo smysl. Odsaju někdy spíš jen tak cvične, abych viděla, jestli aspon něco ještě málo MM mám a je to vždy tak max 20 ml za 20 minut z obou prsou.......... Takže od porodu za těch 6 měsíců žádná změna. Mně to vubec nepomohlo.

pajamo
5. lis 2019

Dej příkrm a až pak mlíko, je jedno jaký. Celou porci ti může sníst za chvíli nebo za pár měsíců, to má každé dítě jinak, časem můžeš zkoušet i další jídla během dne. Bez mlíka až když se dostatečně nají a ani celou porci tak můžeš vynechat. Nebo zkusit, buď bude chtít ještě mlíko nebo ne.

danask88
5. lis 2019

@sonikv Tak to teda klobouk dolů že jsi půl roku vydržela kojit a dokrmovat. To musí být masakr, to jen krmíš a nic jiného ne? Osobně bych to teď udělala takto: příkrm je novinka, pochybuju že zezačátku bude chutnat a sní dost. Mě holka zezačátku snědla max 2 lžičky ty první týdny. Takže příkrm určitě jako první dokud je dítě hladové, ať sní co nejvíc. Pak bych vždy dokojila i kvůli udržení laktace i jako takový dezert a pak um jen když toho sní fakt málo. Což postupně sní víc a víc tak um bych zrušila časem úplně. Já zhruba od 6m do roka po každém jídle dokojila. Pak se rozjedla hezky už. Teď je jí 20m a jí velké, skoro dospělácké porce, dnes třeba k snídani 250g rýžové kaše s čerstvými meruňkami, k obědu 200g guláše s kolínky, svačina 100g ovoce a večeře 200g rajské polévky. K tomu se před odpoledním spánkem, večer a tak 2x za noc kojí.

sonikv
autor
5. lis 2019

@danask88 Fakt kojim a dokrmuju doted. Tj 6 měsíců. Vždycky jsem chtěla hrozně moc kojit. Bohužel mi to nebylo dopřáno. Tenhle "mix" je hodně časově náročnej, ale dělám to kvuli miminku, takže prostě dělám pořád maximum. Nejhorší je pořád to sterilizování lahví a když se někam jede, tak příprava vody do termosek a tahání tý velký tašky, kde mám dvě velký termosky, mlíko a lahve a nějaký utěrky a tak....... A neni den kdy bych si nepředstavovala, jaký by to bylo, kdybych mohla plně kojit..... a o kolik bych to měla jednodušší! Měla bych víc času na mimčo a ostatní věci. Mohla bych kdykoliv kamkoliv jet aniž bych se bála, že mimčo dostane někde hlad a já nebudu mít sebou UM, jen bych vytáhla prso a bylo by po starostech............ Bylo by to tak jednoduché!!!!! Takhle musím pořád vyvařovat, kupovat UM, ty počáteční investice do lahví, sterilizátoru, odsávačky atd... o tom ani nemluvě............Bez termosek se nikam nemužu vzdálit..... no jako hrozný no..... a pak musim poslouchat dotazy typu: ty nechceš kojit????? Jako je to fakt těžký no, ale chci kojit co nejdýl, dokud budu mít aspon něco....Proto se i ptám, jak to mam dělat s kojením, abych nepřišla i o to málo co mam ☹

gingerbread
5. lis 2019

@sonikv Ahoj, já taky kojim plus tak 1-2x denne dávám umělý,nemám tolik naráz kolik chce a pak rve..když jsem začala dávat prikrmy což je ze začátku malinko,takže pak normální dávka kojeni/um - ve tvém případě bych se vyprdla na prso a dala prostě UM a prso třeba jen obcas přes den nabídla na žízeň ...A pak v noci a třeba ráno (v noci to asi máte hlavně jako mazlení🙂 no a až ti bude jíst velkou porci vynech UM a nabídni prso na žízeň.. Jinak až porostou zoubky,třeba nebude jíst vůbec jako teď moje holcicka a budeš zase jen na UM a prso podudlat pro ulevu 🙂 já teď prostě ji dám podle její nálady a hladu...ted u nás režim není jelikož neji skoro nic a taky teď nemám naráz takové množství mlika jak chce,tak dám flašku a prso nabízím třeba po spaní odpo,v noci a ráno.. určitě za chvili budete mít vlastní režim podle potřeb miminka ono se to nějak samo všechno upraví!

pajamo
5. lis 2019

@sonikv půlročnímu už vyvařovat lahve nemusíš...

sonikv
autor
5. lis 2019

@pajamo Určitě už nemusím sterilizovat? A kojeneckou vodu musím ještě převařovat? Doktorka mi po porodu řekla ať prevaruju i koj. Vodu tak to pořád dělám.... Někde jsem četla tak do roka....

sonikv
autor
5. lis 2019

@gingerbread A nehrozí, že když ji nebudu tak často kojit, tak že přijdu o mliko?

pajamo
5. lis 2019

@sonikv Určitě ne každý den, třeba jednou za týden. Nádobí asi taky nebudeš vyvařovat. Ani vodu převařovat. Ani vařit z kojenecké. Ale každý to má jinde. U novorozenců je to jinak, ale už je to docela velký dítě 😋 já teda jen kojila, ale nikdy jsem žádnou extra vodu ani sterilizátory neřešila na nic. Pila normálně z kohoutku.

mariegroth
5. lis 2019

@sonikv reci typu “ty nechces kojit?” bohuzel prichazeji od zen, ktere nemaji problemy s kojenim. Misto toho, aby se zeny podporily, tak jsou takove. Ja na takove otazky odpovim, ze nejdulezitejsi je, aby miminko bylo nakrmene a mamka a dite spokojene.

A co se tyce sterilizovani. Ja vzdycky vymyju horkou vodou a mam kojenecke mydlo na nadobi. A Ja delam UM se studenou vodou a maly to normalne bere, Coz rozhodne usetri cas. Ale kdyz jsem to rekla mamce, tak se krizovala 😀. Nevim, jestli v CR pediatri maji jina doporuceni.

gingerbread
5. lis 2019

@sonikv No já mám první dítě,ale podle toho jak kojim já a jak třeba mi říkaly kamarádky atd..Tak prostě dokud dítě pije tak se mlíko tvoří a to podle potřeby a snad by se teď už mělo tvořit při sani. Já třeba mleko mám vždycky,akorát někdy prostě chce velkou dávku a to třeba přes den nemám nebo je líná sat,kdo ví,prostě neresim a udělám UM a kolikrát prso nabídnu a nechce a nestalo se že bych neměla mleko. Hlídám si pitny režim,hlavně na noc abych než jdu spát vypila dost ptz to malá pije jak diva..Jako jestli se ti dela opravdu tak malinko,můžeš o mleko přijít i tím,že mala bude jíst prostě prikrmy a nebude chtít tolik mléka...zkoušej ji nabízet prostě chvilkove aspoň na žízeň,at ti stimuluje tvorbu ale netrap se hodiny krmenim,to jsem takhle taky dělala pár měsíců a málem se už zbláznila a pak si řekla dost dostane flasku když z prsa to nepůjde a když o mleko přijdu tak prostě to tak ma asi být...No a jak jsem to prestala řešit,mala začala lip pit mléka bylo víc a celkově vše se srovnalo...Hlavně buď v klidu a naslouchej miminku- ono se to fakt tak nějak zajede,že všechno bude takový automaticky.

jirovapa
6. lis 2019

@sonikv u první dcery jsem měla ten samý problém. Také jsem kojila + UM. Od 4 měsíce jsem zavedla příkrmy, takže jsem to dělala příkrm + prso + UM. Bylo to opravdu náročné. Časem už stačil třeba příkrm a prso (u svačiny), oběd a večeři musel být příkrm + prso + UM (jinak měla hlad). A časem se mi mlíko postupně začalo ztrácet, i když jsem pořád během dne přikládala (cca kolem 8 měsíce). Teď mám doma měsíční miminko a plně kojím, takže pro mne je to zázrak a jsem nadšená 😊. U první dcery mi moje mlíko nestačilo už v porodnici a taky jsem dělala všechno možné, abych se rozkojila a nic nepomohlo. Opravdu je každý porod a prcek jiný 😁. Držím palce 🍀.

krista25
6. lis 2019

@sonikv ahoj už nemusíš prevarovat , mě doktorka říkala do konce ctvrte měsíce. 😊 A lahve převaruju tak 1-2x týdne. 😊

konidana
6. lis 2019

@sonikv od pul roku jsem se zaváděním příkrmů kojenému dítěti začala nabízet klasickou vodu z vodovodu, nic jsem nevyvařovala. Nikdy. Jinak souhlasím s @danask88 . Začla bych dávat příkrmy, dokojila , případně vodu na dopití. Mezi příkrmy jen kojit. na UM bych se postupně vykašlala

konidana
6. lis 2019

@sonikv jinak zavádění příkrmů je ochutnávání, ne že by dítě mělo sníst za měsíc celou porci příkrmu místo kojení. U UM to je trochu jinak, tam se asi víc nahrazuje... Záleží na tobě kterou cestu si zvolíš, jestli kojení nebo UM. Pokud preferuješ kojení, klidně bych dávala příkrmy až po kojení a pak případně vodu na dopití. Jestli budeš dávat stále UM , tak spíš s příkrmy postupně úplně odstavíš si myslím. Jinak moje děti kojení vyžadovali furt a hodně, dcera do roka skoro nejedla, jen malinko, syn byl větší jedlík, ale také kojen cca co 3 hodiny furt. V roce jsem odstavila, protože mne kojení už vysilovalo. Děti přešly naráz na normální jídlo a vodu. (veškerá mléka na pití odmítaly)