Kojíte dítě starší než 4 měsíce? Nebo už přikrmujete?

eliotka
1. únor 2009

Ahoj holky,

jak to máte s kojením mimča 4. měsíce starým a starším, jen kojíte, nebo už dáváte přikrmy? Nebo nějaké tekutiny? Vím, že min do 6. měsíce nic z toho není třeba, ale máte dost mlíčka i pro takto staré miminko?
Ještě jsem se chtěla zeptat, pokud jen kojíte, nejste teď víc unavené? Přece jen, musí se vyprodukovat víc mlíčka a to je velký výdej energie...
Já se cítím v poslední době hodně moc unavená, tak přemýšlím, zda je to tím?

kubaka
6. únor 2009

sharon - hihi tak vida, jak jsou různí. Moji kluci taky měli lahvičku, ale moooc dobře věděli, kde je ta pravá mňamka. 😅 U maminky v pelíšku 😔

ale téměř výlučně kojit roční dítě? to je podle mě už extrém - nemohu si být jistá, kde se objevý jaký deficit. A asi bych to nepaušalizovala - jsou to spíš jednotlivé případy - taky jsem to četla, ale nezažila v okolí. Pokud má dítě zuby, tak je přírodou připraveno kousat a jíst i jinou stravu než mléko - tak mi to nějak přijde přirozené. Hlavně si neumím představit, že roční dítě netouží jíst to, co rodič. Naši oba cvaldové prokládali kaši kůrkou od chleba už někdy v 9. měsíci 😀 . A zruky ji odmítali pustit 😅

kubaka
6. únor 2009

mikulko - jestli hlavně kojíš - nechápu, jak je možné, že má maličký zácpu? Nepátrala mudr. o nějaké příčině? Může být z kojení vůbec zácpa? I kdy měl jednu porci Nutrilonu, tak je to pořád jen voda? A co nějaká probiotika v kapičkách? Tuhle jsem něco malému koupila - tuším Nutrolin - na obnovení střevní mikroflory po ATB - (měl je poprvé a pěkný průjem)
Jestli že má zácpu z mléka, co teprve z pevné stravy? To nestraším, jen uvažuju - možná se to naopak srovná.
Jo, ty šťávy by třeba naředěné vodou nepřijal?

bolk
6. únor 2009

kubaka, mukulka- mě přijde, že to jsou spíš problémy s bříškem. My to máme taky Malá hrozně trpí na větříky a to už začala lézt, takže pohybu má dost. Plně kojím a stoličku má tak jednou za den až dva dny. Užíváme si stím teda docel pořád, takže se příkrmů trochu bojím. Na druhou stranu je malá. (má 5,5 kg v 5ti měs 2 týdnech por váha 2,5) Dvojnásobek už sice splnila ale už přibírá strašně málo.

kubaka
6. únor 2009

bolku - počkat - kojené dítě přeci nemusí mít stoličku několikrát denně - opravdu stačí za 1-2 dny. To je úplně normální, zbytky z MM jsou tak malé, že nestačí na vyprazd'novací reflex. Kdo tě takhle vystresoval? Můžou srandit po každém jídle, ale i jednou denně a i obden. To se normálně ví. Pokud ji má kašovitou, tak to je normoš. tím bych se vůbec nezaobírala , fakt 😵
Že zbrzdila přírůstky je taky normální, protože vydá více energie - je šikovná, když leze už teď. Moji kluci měli por váhu kolem 4,5 a v půl roce 8,5 kg - což je poměrově totéž. Kdyby se nezabrzdili, měli by v roce 15 kg 😀

bolk
6. únor 2009

kubaka dík-já vím že je to normální asi jsem to špatně napsala. Chtěla jsem spíš reagovat na tu zácpu. Myslím, že u plně kojených jsou to prdíci a ne zácpa. Já ani tak nechci začít s příkrmama kvůli váze ale spíš chci zkusit, zda bude víc spát v noci a protože moc věcí kvůli malé nejím nesmím např. ani mlíko a mléčné výrobky což mi dost schází, tak aby měla přísun vitamínů i z jiných zdrojů. Kojit zatím přestat nechci. Jen se teda bojím toho bříška po zavedení příkrmů.

sharon2
6. únor 2009

mikulka - přesně jak píše kubaka, myslím, že děti by od těch 6 měsíců měly dostávat příkrmy. Jak jsem psala o těch dětech co jsou takřka plně kojené do roka - tak jejich maminy jsou z toho dost nešťastné. Samozřejmě se do nich snaží dostat pár lžiček čehokoliv. Je to extrém, který by být neměl. Jak má dítko zuby, mělo by se je naučit používat a postupně přecházet na jinou než výhradně mléčnou stravu. Navíc výhradné kojení tě bude čím dál víc "vycucávat" - složení mléka se mění aby pokrylo potřeby miminka a vše potřebné si bere z tvého těla.

A s tou zácpou mi to taky není jasné. Kojené dítě může mít stolici i jednou za několik dní a nejedná se o zácpu. První dcerka měla stoličku od 6 týdnů do 4 měsíců někdy i po 8 dnech. Poprvé jsem letěla vyplašená za dr a ta mi řekla, že je to v pořádku, pokud bude alespoň trochu přibírat.
Každopádně, pokud má mimi bolesti bříška, zkusila bych probiotické kapky. Jsou dražší, ale vyplatí se.

bolk- já

sharon2
6. únor 2009

bolk - já kvůli druhé dcerce držela děsnou dietu měsíc a myslela jsem, že umřu hlady. Nejvíc mi tedy chybělo mléko a čokoláda ☹ Hrozně jsem si oddychla, když jsem mohla začít postupně jíst všechno. Dnes už vynechávám jen česnek a cibuli.

mikulka
6. únor 2009

Kočky, kojené dítě nemusí mít stoličku i týden a je to v pořádku. Jakmile mu to však dělá problémy, jako našemu miminku, tj. nespí, kroutí se, tlačí, má velké bříško atd., pak je to problém. Je to hodně individuální. Jemu to začne vadit po asi 3-4 dnech. Když dáme rourku, pak jsou hovínka hodně mazlavá a tužší. Samozřejmě, že na to netrpí pořád, ale občas ho to zkrátka potrápí. 😢 Mám dost husté mlíčko, ač piju, jím jogurty, kompoty,nejím čoko a rýži. Holt to tak je. Ale samozřejmě to ani nemusí být hustzotou mlíčka, některé děti s tím holt mají problémy.
Probio kapky dáváme a nepomáhají bohužel, jen na prdíky, naštěstí teda.

bolk, no, myslím, že s příkrmama se to může zhoršit. Proto nám dr. doporučila dávat ty šťávy. Na příkrmy máme stejně ještě 2 měsíce čas.

kubaka
6. únor 2009

mikulka - chudinka malý, ale určitě je lepší, že to nemá pořád, ale občas - to má opravdu nějak jinak vedená střívka, ale čert ví, možná až dostane jogurt a nějaké to ovoce, třeba to pomůže. Ale jasně že máte ještě čas.

S tu dietou - ono nakonec bychom nemohly jíst vůbec nic a pak by zase bylo chudé mléko. Takže to moc řešení není. Já to zkoušela, ale měla jsme taky hlad, byla ve stresu a to je to poslední, co prospívá laktaci 😒 , jedla jsem jak nezavřená pořád, vyhýbala se spíš cibuli a česneku, což mi ovšem chybělo -mimino mě fakt vycucávalo, až jsem v 9. pomalu skončila. Doktor mě honil zkončit už v 6. kvůli mému zdraví, ale zdálo se mi to moc brzo. A už tehdy jsem toho měla plné kecky. Jak jsem skončila, zřetelně se mi ulevilo. Je to prostě zápřah - kojení. Proto je tak akorát skončit v roce. Mimčo z nás vycucalo co mohlo a teď se musíme zotavit my 😀

lukin
6. únor 2009

Neteř kadí co deset dnů a je to v pořádku 🙂 No nevím, já bych ve čtyřech měsících fakt nepřikrmovala, když kojím.

eliotka
autor
7. únor 2009

kubako, taky myslím, že kojení je zápřah.

Holky,prosím vás, jak často kojíte nebo jste kojili, ve 4 měsících? Já kojím co tři hodiny, mimo noci, to spí 7-8 hodin. A zdá se mi to moc často. Připadá mi totiž, že malý nemá po těcxh 3 hodinách ještě hlad, kolikrát se ani nechce přisát, nebo pije jen tři minuty, vypije 70, místo 170-180, co by měl na svou váhu vypít. Tak možná má jen žízeň, napije se předního mlůíčka, a zadní už nechce. Já ho nenechávám, aby si řekl sám kdy chce jíst a to je asi chyba, že jo? 😒
Jnež kdybychom kojili třeba po 4 hodinách, máme jen 4-5 koojo za den a to je hrpzně málo, ne?

Prosím, jak to děláte vy, kojíte jak si mimi řekne? A jak často to asi je? kolik kojení máte/den ve 4-5. měsících?

gedgitka.a
7. únor 2009

ahojky, tak já stále zatím plně kojím, chtěli jsme pomalu začít zkoušet zeleninku, ale máme bohužel kojeneckou formu Atopáku a malej bere homeopatika a tak jsme příkrm odsunuli, aby se nám do léčby nepřimotala ještě nějaká reakce na mrkev nebo něco jiného, malýho jsem ve 4 měsících kojila pio nějakých 3-4,5 hodinách ve dne 3,5-5,5 v noci, ale zvykla jsem si a , už z toho nejsem tak utahaná, jako na začátku v 5 měsících měl spurtík a to jsem vstávala dokonce po max 1,5-2 v noci, takže Tvé noční kojení po 7-8 hodinách tiše závidím 😉

teď je mu 6,5 měsíce a kojím 7-8x za 24 hodin 🙂

luciakubista
7. únor 2009

eliotka, ja kojim kazde 3 hodiny, obcas i dve.Ale urcite nie menej ako 8x za 24hod. V noci nemam to stastie a tiez vstavam kazde 3 hodiny.Elinka uz je nejak nastavena 🙂

kubaka
7. únor 2009

Elitotko určitě ho nech ať si řekne sám - uvidíš co to udělá s počtem kojení. Nech to na jeho chuti a pak se raději poraď s doktorkou - ta ho vidí a sleduje jak prospívá.
A hlavně bych se nestresovala vážením, kolik vypije. To je fakt zbytečné, protože ony pijí absolutně nepravidelně. někdy 40 a za dvě hodiny chce zas a někdy 150 a vydrží 3,5 hodiny. Vím to, když jsem byla s prvním synem dva dny v nemocnici a tam jsme je museli vážit po kojení. Docela jsem zírala, jak rozdílne pije a přitom se tváří pořád stejně spokojeně. Takže od té doby mě to přestalo zajímat a byli jsme oba v klidu. Já bych jim do jídla nekecala- kolik a kdy má vypít. V tom je kojení úžasné, že nemůžeme vykonávat na dítě nátlak jako s lahví. Nedirigovat je, ale nechat je ať si určí sami co a kdy vypít. 😵 Záleží taky na váze - velké dítě si může naopak ubírat, aby tolik nepřibíralo - náš případ. zarazili se sami, jinak by měli v roce snad 15 kilo - porodní byla 4,5.

kubaka
7. únor 2009

eliotko - aha, teď jsem si přečetla o té tvorbě mléka a starším dítěti: tím, že je starší NEPIJE VÍCE - pozor, to je omyl. Je to obráceně: složení mléka se mění podle věku, takže dítě vypije stejně, nebo dokonce i méně než když bylo menší a zasytí ho stejně. 🙂 🙂 Mléko se stává tučenější a má mnohem více energie, takže mu stačí. Ze začátku není tak tučné, protože novorozenecký trávicí trakt je nezralý a nezvládl by tučné mléko. Navíc pijí tak rychle, že jsou za 5 minut napité. Fakt je to mechanismus tak úžasný, že bychom mu měli nechat volný průběh a jen kojit, kdy dítě chce. Když je doktorka spokojená s přírůstky a prospíváním, nic víc zkoumat a řešit nemusíš. Jen si užívat 😵

eliotka
autor
8. únor 2009

Díky, kubako. Já si říkala, že mu to moc řídím a že to je asi špatně. Včera jsem zkoušela neřídit, kojili jsme sice po 2 hodinách, ale nevadí. AKorát si říkám, že teď nebudu vědět, na kdy třeba vyjde koupání, my koupeme, pak kojíme, pak spánek.
Pijí vaše děcka tak nějak v podobné časy, nebo je to pokaždé v jinou dobu?

Jinak, kubako, nám malý zpočátko taky přibíval velice rychle, tak se to zřejmě také trošku zpomalí, měl by v roce též třeba 15 kg 🙂 😕

gedgitko, to je určitě lepší počkat. 😉

gedgitka.a
8. únor 2009

eliotka: ahojky jojo jsem to dr taky řekla 😉 a mě malej papá tak nějak pokaždý jinak, protože přes den vydrží třeba i 4 hodiny a v noci se zase někdy vzbudí třeba za 2 🙂

gedgitka.a
8. únor 2009

jo já nechávám malého, ať si řekne o papů, když chce on a má hladík a ač nepřikrmujem máme skoro 10kg a 76 cm 😀 😀 , takže teď nech prcka, ať si sám řekne, papání mu časem stejnak budeš řídit 😉 🙂