Kojíte dítě starší než 4 měsíce? Nebo už přikrmujete?

eliotka
1. únor 2009

Ahoj holky,

jak to máte s kojením mimča 4. měsíce starým a starším, jen kojíte, nebo už dáváte přikrmy? Nebo nějaké tekutiny? Vím, že min do 6. měsíce nic z toho není třeba, ale máte dost mlíčka i pro takto staré miminko?
Ještě jsem se chtěla zeptat, pokud jen kojíte, nejste teď víc unavené? Přece jen, musí se vyprodukovat víc mlíčka a to je velký výdej energie...
Já se cítím v poslední době hodně moc unavená, tak přemýšlím, zda je to tím?

dnada
1. únor 2009

ahojky eliot - mohla si se zeptat v jiných tématech,třeba v příkrmech nebo jiných o kojení,nová tu nejsi 😉 jinak já osobně vlastně pořád výhradně kojím,malej mi moc příkrmu nesní,dnes si nevzal vůbec☹ A únava? Nejvíc sem byla unavená první měsíc,pak se to zlepšovalo a zatím nic takového nepozoruji i vlasy mi moc nepadají,baštím vitamíny,piju čaj pro kojící matky,gravimilk a zatím v pohodě.Ale záleží na každé mamině. Zkus se podívat do jiných témat,třeba Kojení - mám pocit, že se rozpadám 🙂 tam holky píšou pravý opak než já

oli.k
2. únor 2009

Ahoj Eliotko, naše malá má 5 měsíců a 1 týden a zatím kromě mateřského mlíčka nic jiného neochutnala. Krásně roste a přibývá, nemocná zatím nebyla, jen dvakrát měla "dvoudenní rýmu" (spíš ucpaný nos, ale hned to přešlo). Ani v noci nemá hlad, od 7 týdnů se v noci na kojení nebudí, kromě období spurtu a přes den jí po 2,5-3 hodinách. Je pravda, že trochu víc unavená jsem, ale těžko říct, jestli je to jenom kojením. 🙂 Naše dětská doktorka má ale třeba úplně jiný názor-na 4měsíční prohlídce nám řekla, že už musíme začít s příkrmy, abychom stihly do 7 měsíců zavést všechny druhy potravin (včetně mas, pečiva, nápojů atd.), podle čehož se teda řídit nebudeme a malou i přes její "doporučení" jen kojím, když jí nic nechybí, navíc od narození hrozně trpěla na koliky.

geminis
2. únor 2009

Ahoj Eliotko,

traduje se, že plně kojené děti mohou zůstat čistě na mléku max. do dovršení 6 měsíců, ale všechno má své meze.

Právě u plně kojených dětí je důležitá i další hranice: váha 6000 g.
Pokud plně kojené dítě přesáhne tuto váhu a nadále rychle přibývá, je bez přikrmování vystaveno značnému riziku nedostatku železa se všemi možnými důsledky. Toto není z mé hlavy, je to z úst lékaře, který má přístup k nejnovějším poznatkům.

U dětí na UM hranice 6 kg není zas tak extra důležitá, protože pokračovací mléčná výživa má zvýšený obsah železa. Takže u UM je lepší posuzovat podle věku a k hmotnosti jen přihlédnout.

Doporučuji to probrat s dětskou doktorkou, ta vás zná a vidí, jak mimčo prospívá.
Taky Ti určitě poradí i s případnými příkrmy.

Co se únavy týče, to Ti neporadím, bohužel. Já se nikdy plně nerozkojila, takže unavená jsem ty první týdny byla šíleně, ale to spíš z toho, že jsem měla miminka dvě.

garfieldmail1
2. únor 2009

Ahoj, já jsem kojila plně takřka do 7.měsíce. Ty zeleninové příkrmy synovi zrovna hned nezachutnaly a hladovět taky nemohl 🙂 Mlíka bylo pořád dost, to se přece tvoří podle poptávky. Jen kdyby Ti dítě nepřibývalo, tak bych začla přikrmovat, jinak si užij to, že nemusíš nic chystat, ještě budeš vzpomínat, jaká to byla pohodička, když jsi nemusela neustále vymýšlet něco k jídlu 😠 Jo a taky se kojení hodilo v době, kdy byl syn třeba v 9.měsíci nemocný a nechtěl příkrmy vůbec, kdežto kojení neodmítal, takže během nemoci, kdy nic jiného nechtěl jíst, neztratil nic na váze 😉 Jak se uzdravil, zase v pohodě jedl příkrmy 🙂

kubaka
2. únor 2009

eliotko - to je omyl, že čím starší dítě, tím se dělá více mléka. Jen má jiné složení a dokonce si děti kojení korigují. tím to nebude - spíš celkovým vyčerpáním organismu a to je dobré doplňovat vitamíny. Kojení vysává ohodně víc, než těhotenství. Pokud se kojí a nepřikrmuje, tekutiny navíc nepotřebuje. Jakmile ale začneš cokoliv přidávat, automaticky nabízet vodičku v lahvičce . naučí se i přirozeně přijímat jiné tekutiny než jen MM. Maminky tady potom mají problémy je učit pít - je tu víc diskusí na toto téma. My začali s kaší v 5,5 měsíci a dostal i vodu na pocucání.

geminis - proboha - váhový limit 6 kg? 😲 - to se ale taky musí brát v úvahu porodní váha ne?- to bych teoreticky musela svému obříkovi dávat příkrm už ve 3 měsících. Tehdy měl totiž 6 kg přesně. 😀 Porodní váhu měl 4400 g. Kojení mu bohatě stačilo do 6 měsíce a to měl 8100 g, - zato já byla vyždímaná jako houba 😅 . Vždyť spousta dětí dosáhne hranice šesti kil ještě dávno před šestým měsícem a určitě se kvůli tomu přikrmují. železo jde dávat i v kapkách - my ho taky měli - preventivně.

Jinak vlasy padají přirozeně do půl roku - v těhotenství totiž nepadají vůbec, takže po porodu je to optický klam. To mám z chytré knížky 😉

luciakubista
2. únor 2009

no baby ja tiez cumim jak puk, moja mala ma 4 mesiace a 7 kg,takisto plne kojim a jej to uplne staci. Skusala som jej davat na noc kasicku,ci nebude spat dlhsie,ale jednak sa zobudila po 3 hodkach a jednak jej to nechutilo,takze to nehrotim a kojim dalej. O tej hranici som fakt nic nepocula a krvicku nam brali a zelezo mame ukazkove 😉

garfieldmail1
2. únor 2009

Jo a co se týká únavy, tak já jsem unavená nebyla, ale zato jsem měla pořád hlad 😀 A i když jsem pořád jedla, tak jsem během kojení stejně zhubla na váhu před těhotenstvím. A taky jsem si při kojení hlídala pitný režim, málo tekutin a navíc kojení může být také příčinou únavy... 😨

eliotka
autor
3. únor 2009

To je fakt, že já mám atky pořád hlad, hlavně po kojení 🙂

kubako, ale přece číms tarší dítě, tím víc vypije, ne? Tedy, čím více kg, tím víc vypije, tak se musí dělat více mléka? Nebo jak to je? 😕

olik, to je teda divný názor!

eliotka
autor
3. únor 2009

olik, myslela jsme názor tvého dr...

pattie
3. únor 2009

eliotka: Pro mě je teď tohle docela aktuální téma. Také plně kojím, resp. do minulého týdne. Malá (příští týden jí bude 5 měs.) mi začala nějak míň sát, nevím proč, ale pořád kouká "co kde lítá", možná se míň soustředí, nevím, ale prostě tolik nesaje. Naše MUDr. je docela radikál a tak okamžitě zavelela nasadit Nutrilon a dokrmovat. Bavila jsem se o tom s několika maminkama názory se různí. Některé říkají, proč ne, ve skoro pěti měsících no problem, prý mám zkusit i mrkev a druhá skupina je rezolutně proti, ať kojím, i když třeba málo, jí to prý musí stačit. Tak si vyber. Nechci jí šidit, protože mi přijde, že jak se moc nenapije, blbě spí - často se budí a pak je přes den nevrlá. takže jsem začala přikrmovat, zatím jen na noc, Nutrilon HA nám nějak nejel, tak jsem dneska koupila Sunar HA a ten docela baštila. Dám jí to zapít z prsu a vypadá spokojeně...

kamka.1
3. únor 2009

Ahoj,
mám již druhé dítě a musím říct, z vlastní zkušenosti, že každé dítě má jiné potřeby a nelze se orientovat podle "chytrých " knížek, ani podle moderních trendů. Vždy jsem se snažila dělat pro dítě to nejlepší. První dítě bylo do 4 měsíců plně kojeno. od čtvrtého měsíce mělo na noc kaši.Přes den jsme začínali dávat pomalu zeleninové příkrmy a ovocné šťávičky. cca od 5 měsíce spalo celou noc. Do 10. měsíců jsme ještě kojili, potom již malá mlíčko odmítala, tak jsme ho nahrazovali jedním bílím jogurtem denně. Dodnes krásně prospívá.
Mé druhé dítě jsem plně kojila pouze 2 měsíce. Potom byl nevrlý, plačtivý, zelená pěnová stolice. Tak jsem mu začala ráno a večer dávat UM. Je krásně spokojený a v noci spí i 6 hodin vkuse

mikulka
4. únor 2009

pattie, tak to máme podobné. Také mi dr. řekla dát an noc nutrilon. Ale ještě vyčkávám, kojím malého večer i hodinu a pak mám pocit, že vypije dost. Ještě chci počkat. Také nevím, jak mu nutroš dávat, láhve se bojím, aby si neodvykl prsa.
Ty máš starší dítě, u tebe bych možná postupně začala s příkrmama...?

kampa, jak jsi dávala UM?

tereziep
4. únor 2009

eliotka: my jsem začali dávat příkrmy od ukončeného páteho měsíce. Naše dokortka říkala, že je lepší zavést to dříve, aby si mičo zvyklo. Ze začátku jsem dávla 2-3 lžičky, moc to nechtěla. Pak asi po týdnu snědla půlku příkrmu a za další týden už baštila celý. Střídala jsem ze začátku mrkev a mrkev+brambor. Kamarádka, která taky kojí do dělá stejně. No a pak jsem po 3 týdnech začala dávat masíčko. Doktorka mi říkala, pokud jí nebudu dávat celý příkrm, ať jí dám ještě trochu mlíčka, ale jakmile sní celý, tak už jen vodu nebo čaj nebo šťávičky. No a od 6 měsíce dáváme i ovocné přesnídávky. Pokud jí je budeš dávat dej si pozor na hruškovou, ta není moc dobrá - mimča mají prdíky. Někdo zastává kojit co nejdéle a nedávat příkrmy, ale podle mojí doktorky by dítě i když je kojené mělo jíst příkrmy nejpozději od 6 měsíce. Pak prej si dítě špatně zvyká a nechce jíst.

mikulka: já jsem malou cca od 2 týdnů dokrmovala. Neměla jsem dost mléka. Kojila jsem a pak ještě dokrmila nutrilonem. Kojila jsem až do 5 měsíce, pak došlo. Malou jsem od začátku dokrmovala láhví. Je spousta diskucí o dokrmování. Maminy to dělají přes prst a stříkačkou. To se mi zdálo děsný. Nebyl z lahví žádný problém. Měla jsem avent - ty mají dudlíky docela dost vymakaný. Měla jsem je od toho nejmenšího a zjistit teplotu mlíčka tím, že jsi z dudílku vyklepala kapku bylo uměmí. Malá se musela dost namáhat, aby to vypila, stejně jako z prsu. Já bych ti doporučila zkusti aven lahvičky a dudlíky. Pro malého by stačila dudlík č.2. Moje doktorka mi je doporučila. Chválí si je maminky, které kojí a dokrmují.

mikulka
4. únor 2009

pattie, ještě musím říct, že mě malý teď taky kouká, kde co lítá, nesmí ho nic rušit, aby pěkně pil...

terezie, to je nadějné, že jsi dávala láhev a neodvyklo si od prsu. To je mi hned líp. A plný příkrm je jaké množství?

mysinka
4. únor 2009

Geminis, dovoluji si důrazně nesouhlasit s těmi 6kg...náš malý měl tuto váhu koncem šestinedělí..to jsem mu jako měla začít dávat pevnou stravu??? 😒 V půl roce měl 9kg a doktorka by neměla nejmenších námitek proti výlučnému kojení ještě delší dobu, kdyby prďous neměl hlad...

mysinka
4. únor 2009

A jen dodávám, že teprve poslední měsíc (od ukončeného 9.) se mi pořádně rozjedl a baští dvě velké porce (oběd a večeři) denně + mezitím nějaké ovocné zobando 🙂

tereziep
4. únor 2009

mikulka, já nevařím. Zatím se mi to nevyplatí a tak kupuju konzervičky od Hami. Dávám jí teď tu malou a zbaští jí celou. Nevím jak je to s porcema při vaření. Myslím, že je daleko lepší koupit konzervičku než uvařit. U nás je zelenina docela dost hrozná - hlavně mrkev.

dukie
4. únor 2009

Ahojte. 🙂

Já zase četla následující:

Děti na UM mají začínat s příkrmy po ukončeném 4. měsíci, a to prý proto, že právě železo je z UM obtížněji vstřebatelné a děti prý mají zásoby železa od porodu, ale v téhle době prý začínají klesat...
Plně kojené děti mají začínat s příkrmy po ukončeném 6. měsíci, mateřské mléko je prý nutričně dostačující a plně vyhovující potřebám dítěte.

Další hranice u plně kojených dětí pro úvahy o zavádění příkrmu před ukončeným 6. měsícem jsou zdvojnásobení porodní váhy a počet kojení - pokud nestačí 10 kojení za den, je pak vhodné o příkrmech uvažovat.

mikulka
4. únor 2009

ty jo, deset kojení za den. 😕
S tou váhou se mi to taky nezdá (mysinko, to máš krásného cvalíčka 🙂 😉 ). myslím, že příkrmy se dávají když prostě už nestačí mateřské mlíčko, ale ne dříve jak ve 4. měsíci. Když je mimi spokojené, pak je asi zybtečné začít dříve. Já bych chtěla moc moc vydržet do 6. měsíce.

pazhitka
4. únor 2009

nekteri dr. maji opravdu silene nazory! Je pravda,ze to o tech sesti kilech jsem taky cetla- dokonce na porodnice.cz, ktere jinak docela verim. Ale to bych toho naseho cvalika musela zacit prikromovat uz po sestinedeli! mleko se prizpusobuje diteti, takze lze plne kojit i po sestem mesici, dr.. Fort napr, navrhuje 10 mesicu,ale to uz je fakt dost. Ja jsem kojila plne do ukonceneho 7. mesice, ted davam v poledne mrkev/ mrkev+brambor, zatim toho moc nesni, ale hladem rozhodne netrpi, ma skoro 10 kg.

sharon2
4. únor 2009

patie...to je vaše dr teda fakt radikál. Naše malá taky občas saje míň, nebo míň často, ale napřipadá mi to jako důvod dávat UM. Jednak to může být složením mlíka a nebo má prostě období, kdy nemá takovou žízeň nebo hlad (tak jako může být období spurtu) - je to u dětí normální, uvidíš i během dalších let, že bude doba, kdy prcek nebude chtít jíst a pak bude mít zase období kdy s ní na co přijde.
Samozřejmě hraje roli zvědavost, Juli by si občas hlavu vykroutila a naše kojení v poslední době vypadá tak, že lapne prso, dvakrát potáhne, pustí, kouká kolem, lapne.....a tak dokola 😀

sharon2
4. únor 2009

uaaa...uteklo mi to 🙂
Pokud si ale myslíš, že jí množství tvého mlíka nestačí a že má hlad, tak UM dej. Jen se může stát, že se ti rychleji odstaví - ale to je taky individuální, znám maminky, které kombinovaly flašku s prsem několik měsíců ale taky maminky, které do měsíce s kojením přestaly, protože mimi dalo přednost flašce /moje starší dcerka patří k nim/

sharon2
4. únor 2009

6kilová hranice plného kojení mi tedy taky přijde jako nesmysl. To by většina mimin co znám byla kojená sotva 3 měsíce.

smardik
5. únor 2009

sharon 2 u nás vypadá kojení podobně jak u vás 🙂, malý lapne prso, potáhne ne, pustí se, koukne doprava,doleva, podívá se na mě, usměje se, lapne a zase znovu 🙂

kubaka
5. únor 2009

mojíi kluci taky koukali, kde co lítá , jsou neuvěřitelně zvědaví- ale když potáhli, tak měli takový tah, že vypili totéž, jako když to cucali pomaličku. Pěkně to v nich žbluňkalo 😀 Takže to fakt asi nemusí znepokojovat. Když má hlad, nají se. Oni si i regulují příjem energie - jedí víc, míň, to je výhoda kojení, že jim do toho nemůžeme zasahovat. Když je mimi spokojené mezi kojením, prospívá, není co řešit. Až začně brečet hlady po kojení a chtít za hodinu zase, je čas na příkrm - od 5,5 měsíce jim kaše po pár lžičkách přijde aspoń jako vzrůšo.
Klukům třeba nevadilo později od 6. měsíce střídat lahev s prsem - z flašky teda měli jenom vodu. záleží asi na dítěti. ale myslím, že po půl roce už jsou tak rozumní, že se od prsa jen tak neodvrátí 😅 to hrozí u novorozenců mnohem víc.

mikulka
5. únor 2009

Holyk, tak u nás je to taky tak, že vezme prso, pustí, kouká kolem, směje se na mě a zase se přisaje a tak dokola. Kojení nám teď trvá i hodinu.
Nám dnes dr. doporučila ovosné šťávy na zácpu, která nás dost trápí. Zkoušíme zatím hroznovojablečnou, ale připaduá mi, jako by neuměl polykat, skoro vše jde všen koutkama pusy. 😕

raady
5. únor 2009

Ahoj holky,
pattie - pokud by jsi chtěla i dál jen kojit (my jsme měli také ve stejném období "krizi") doporučuji stránky www.kojeni.net Moc milá laktační poradkyně a veeeliká databáze zodpovězených dotazů maminek ohledně kojení (i nočního), spaní, růstových sprutů, bojkotu kojení, přikrmování a tak 😉

gedgitka.a
5. únor 2009

tak já zatím pořád jen plně kojím, zkusili jsme mrkev od Hippu první den snědl 6 lžiček druhej dokonce 9 lžiček, což je prý na poprvé úspěch, ale moc mu to nejelo děsně se u toho ksychtil 😀 , jak jsem řekla dáme papů, tak se mi natočil na hrudník a přicucl se na prso, ještě jsem nestihla vyhrnout tričko 😀 , navíc má kojeneckou formu Atopáku a berem homeopatika a homeopat nám řekl, ať vydržíme bez příkrmu, aby se nám tam nezamíchala třeba reakce na něco z příkrmu a, že kojení mu nic nenahradí, pokud papá a krásně prospívá jen z kojení, takže dál jen kojíme a malej je vpohodě na 6 měsících měl 9,5kg a mlíčko ode mne mu chutná 😉

sharon2
5. únor 2009

kubaka....hihi rozumní jsou, někdy až moc první dcerku jsem plně kojila do začátku 7.měsíce, pak jsme OBČAS dali lahev - a po měsíci prso nechtěla.

Jinak já mám kamarádky, které takřka plně kojí i roční dítě - ovšem už ne plánovaně, prostě děti odmítají cokoliv jiného /zvláštní, že většinou jsou to kluci 😀 😀 / a dět iprospívají, jsou v pohodě,jen odmítají příkrmy.

mikulka
6. únor 2009

sharon, to je zajímavé, takže to nevadí, kdyby se dávali příákrmy třeba až v 8. měsíci???
Mně malý odmítá šťávičku, kterou máme dávat na zácpu. Nechci začínat s příkrmy, ale ta štáva je jako lék. Jenže nechce, ani švestkovou, ani hrozno a jablko. ☹

gedgitko, ha, s tím, jak se přicuc 🙂