Kolik toho má sníst novorozenec do prvního měsíce?

amalka3
19. srp 2011

Ahoj holky, potřebovala bych nějaké rady. V porodnici se mi dlouho (resp. až 4.den mlezivo) nespustila laktace, tak mi doporučili krmit NUtrilonem. Myslím, že se mi mlíko nespustilo hlavně kvůli stresu tam-cca po každé hodině vážení, zda už miminko nějak nabralo atd. Pak komentáře typu: mimčo strádá atd...Moc jsem se těšila domů...
Doma se mi mlíko trochu rozjelo, ale pořád to asi není dost... Tak se chci poradit. Snažila jsem se omezit Nutrilon na minimum, abych se rozkojila, ale zase bojím, aby malá měla dost jídla. (Kojím často po třech hodinách, kojím už teď i hoďku 🙂 , pokud malá chce + k tomu dávám 3X denně Nutrilon 40 ml) Dneska jsem ji vážila a jsme po 11 dnech na 3200, porodní váha byla 3300. Takže máme trochu míň. Asi by měla dostávat víc Nutrilonu, co myslíte? Bojím se ale, že tím přestane mít zájem o kojení. Taky máme s NUtrilonem dost bezesné noci, hodně prdíků atd. Tak jsem na to už sehnala Sabík, trošku kapek, to pomáhá, doktorka mi řekla, že může 3-4 dát do lahvičky. Na balení Nutrilonu píšou, že má mimčo sníst do dvou týdnů až 600 ml denně. To ji ale nedávám, určitě toho ani tolik nenakojím v kombinaci s Nutrilonem, tak mám starost, aby neměla málo. Plenek vyhodím denně tak kolem deseti, co pokaká a počůrá. Což mi zase doktroka řekla, že je ok. Jsem z toho zmatená. ☹
Jak dlouho má člověk čekat, než se rozkojí, kolik dáváte příkrmu, jak jste to řešily vy? Taky ještě dodám, že na rozkojení jím všechno možný, co má pomáhat s podporou laktace...Co se týče kojení, jak jste to řešily? Vážily jste pořád mimčo? Odsávaly jste? Měly jste dost mlíka?
Každá kniha taky píše něco jiného....

Díky za rady.

sova33
19. srp 2011

@amalka3 Zkus se taky podívat (nebo i napsat) do diskuze Laktační poradkyně-zdravotník, tam jsou holky, které jsou na kojení "odbornice".
Já jsem s kojením problém neměla, takže ti jinak moc neporadím. Ale taky bych se řídila tím, jestli vůbec přibírá a jestli nebrečí hlady. Pokud je mimčo spokojené a hlady se netrápí, byla bych v klidu a dál kojila tak jako doteď.

helcenka
19. srp 2011

Ahoj, já přišla s prvním prckem s dokrmem taky už z porodnice, tam ale nikdo neřešil, jestli kojím nebo ne, prostě malej nepřibíral, tak mu šoupli dokrm a pak nás normálně pustili. No a dokrm mi už zůstal, nakonec jsme kojili jen 4 měsíce, pak mlíko vůbec nebylo a zůstali jsme jen na UM a to jsem dělala všechno možné i nemožné, odsávala, protože malej od 3 měsíců v noci vstával jen 1x, tak aby se mi mlíko dělalo dál a stejně to bylo prd platné.
Teď s dcerou se mi taky pomaleji rozjela laktace, ale nakonec jsme to zvládli a plně kojím. Měla jsem strach, aby jí mlíko stačilo a neměla hlad, když u syna jsem ho měla málo. Rodila jsem jinde a tam mi poradili, abych kojila po dvou hodinách z obou prsů, vždycky po 10 minutách, aby se to rozjelo víc. Chce to hlavně hodně pít - vypít až 3 litry vody bez bublin a melta s mlíkem je taky výborná, to cítím, jak se mi po ní nalévají prsa.
Jinak mimíse jsem nevážila, prostě jsem viděla, jestli prospívají nebo ne. Ani vlastně nevím, kolik nakojím, ale malé to stačí a zatím prospívá i když musíme kojit častěji.
Ono taky záleží, s jakou váhou vás pouštěli z porodnice, zkusila bych, být tebou, kojit častěji než po těch 3 hodinách a nutrilon dávala hlavně na noc, aby ti déle spala. Jinak, jestli ti nepláče malá hlady, tak bych to zas tak nehrotila. Hlavní je, že vůbec přibýrá. A těmi doporučeními, kolik by mělo mimčo vypít, bych se taky až tak neřídila, je to pouze orientační a hoooodně individuální. Jinak všeobecně by mělo mímo vypít 150ml-180ml na 1kg.
Držím palce, ať to zvládnete, a i když budete s příkrmem, tak hlavní je se nestresovat.

amalka3
autor
19. srp 2011

Ahoj, díky za tipy. Zkusím to s tím kojením častěji, prsa mám teď dost nalitá, tak snad se to rozjíždí víc. Problém s Nutrilonem v noci je, že se má malá po něm prdíky a bolení bříška a to pak trvá cca 3-4 hodiny, než se uklidní, hodně pláče. Tak se snažím řešit to těmi kapičkami Sab Simplex, viz doktorka nahoře, pomůže to alespoň v tom, že prdíky máme jenom tak hoďku 🙂 Myslím, že teď mám víc mlíka než na začátku, ale nedokážu odhadnout, zda je to dost. Jeden den je totiž malá klidná, druhý pořád hledá prso a má hlad. 🙂. Díky za ty hodnoty, kolik má vypít, zkusím krmit každé dvě hoďky, uvidíme, snad to půjde líp. 🙂

ewuska
19. srp 2011

@amalka3 ahoj já ti teda v tomhle moc neporadím, s kojením jsem neměla žádné problémy, jen takový poznatek určitě jí nenech hodinu u prsa je to zbytečné jen je budeš mít rozbolavěné a pochybuju že malá celou hodinu jí, určitě jen žužlá a tím laktaci nepodpoříš. zkusila bych kojit třeba co dvě hodiny a po 10minutách z jednoho prsu. hodně pít, kup si kojící čaj ten pomáhá, a vývarový polívky 😉