Krotíte ostatní, aby si hlídali mluvu před dětma?

danae
17. dub 2009

Já se někdy neudržím a poprosím, aby nebyly užívány určité výrazy. Nemyslím vulgární, ale třeba mi vadí výraz, že je něco "zasviněné", když jde říct, že je to špinavé... Nebo říkat, že jdeme do "krámu", když jdeme do "obchodu" atd. Jsem hrozná, co? 😀 Sama někdy nejdu pro hrubší slovo daleko, ale před dětma ne. Dost by mi vadilo, kdyby tak mluvily. Už jen jsem zírala, že jednou byla dcerka nemocná a já jí pustila Křemílka a Vochomůrku. Normálně tam snad v každém díle řeknou několikrát "kruciš". To vážně nepochopím. No a samozřejmě dcerka to potom ještě asi 14 dní říkala 😉 Jak řešíte slovník vašich dětí vy? Dcerka má teď VELMI chytlavé období... 😕

astrane
17. dub 2009

jen se snažím krotit celou rodinu a všechny s kým se stýkáme ve sprostých a nepěkných výrazech...nespisovné,hovorové a nářečné výrazy mi nevadí....A stejně občas někomu něco ujede...kupodivu to zatím neopakuje a ani se o to nesnaží.... 🙂

sabinecka
18. dub 2009

Mluvíme normálně snažíme se spisovně ale vždy to nejde a občas to slovo ujede.
Takže až to ujede nic nedělat přejít to slovo jako by jste řekli máslo.
A až to dítě zopakuje nereagovat na to nenapomínat .Jen se dítěte zeptat co to vlastně řekla co to je že neznáte správný význam toho slova a navrhnout mu místo toto slova slovo jiné.
Pokud na to nebudete reagovat dítě to přestane bavit a samo od sebe na to slovo zapomene.

kristi
18. dub 2009

krotim, a nejen sebe....ale hovorove vyrazy jako svincik a bordel a kram misto obchodu tak to fakt ne. Stejne ti to pak bude nanic, az pujdou do skolky/skoly...

elitera
18. dub 2009

co je špatnýho na kruciš a krámu? 😅

kristi
18. dub 2009

eli, to nevim, mne to prijde normalni.....

macanet
18. dub 2009

Tak mě spíš přijde blbý cílený učení krávovin, jako řekni "prdel" no řekni,... doma mluvíme normálně, klidně hovorově, žádný umyj si ruce půjdeme stolovat atd... Do krámu taky chodíme a říkáme sakra, kurnik, atd... občas ulítne něco horšího, ale tomu se neubráníme, jelikož když jdeme po ulici , tam opřený tydýtové s pívem a je to samá kua a dopldere a pi.. tak to nejde přeslechnout a ve školce, to je konec 😖 Známýho sin ukázal na tátu prostředník on mu říká co to je? No to seš ty tati a co to je teda a on no čůr.k 😕 A to měl ze školky, tak asi tak 😔

macanet
18. dub 2009

syn 😉

elitera
18. dub 2009

kristi, dík, já myslela, že mi to uniká vinou nedostatku dětí 🙂
maca, tak to bych mu asi jednu střihla v tu chvíli (ehm, spíš bych zůstala opařeně stát 🙄)

kristi
18. dub 2009

jenze se tomu neubranis, no...chce to pak vysvetlit. Ja doufam, ze jajko holka bude slusna,ale zatim jen doufam. Po nas sice opakuje, ale jeste ne tak moc..

macanet
18. dub 2009

On zůstal opařenej, jen se zeptal kdo to říkal a jmenoval nějakýho kluka ze školky.

aponchie
18. dub 2009

hmm ve skolce jsou nadherne slovicka pac jsou smisene tridy 😎 ...nicmene mluvime normalne hovorove obcas neco sprosteho nam ujede,ale tim,ze nbeudelame hned aaaaaah jezisi kriste co sem to rekla no fuuuj ,ale proste to prejdu tak to nema sanci zaznamenat a kdyz asi 5x rekla sproste slovo tak sem ji rekla coze???co jsi to rekla?a ona promin noo a uz to nerika nic vic nic min..boze muj zase bych to neprehanela s krucis sakris atd..

slunicko552
18. dub 2009

Tak já sprostě nemluvím,jen třeba do pytla,kurec,a se na to můžu vyprdnout 😅 A tak nějak,malý nic neopakuje,ale to asi přijde.Jinak,když někdo řekne třeba ty vole a horší výrazy tak to řekne ať se zklidní,že tu je malý.Jako krám atd.na tom nic sprostého není,takže to mi nepřijde,abych to měla řešit

karotky
18. dub 2009

Macanet,................tak to už je celkem slušný. 😀
Být to moje dítě,tak mu jednu fláknu a nemluvím na něj celý den. 🙄
Já taky občas druhé napomenu,....když třeba moje známá řekla Ádovi:"Jseš magor,nebo co?!"..................já už nevím,ale tenkrát mu něco nešlo,když si hrál.To mi přijde trochu mimo mísu. 😖
U sebe se na to dávám bacha čím dál víc,protože zjišťuju,že je Adam schopný opakovat každou blbinu. 😅 Jednou (asi před půlrokem) jsem byla na manžu rozlobená a pod fousy jsem zamrmlala:"Blbec jeden!"
No a Adam nezůstal pozadu a dodal:"Táta!"............... 🤐 😀 😀
Jinak tady přes parcelu mají stejně stará dvojčátka jako je Adam a teď jak jsme skoro pořád na zahradě,tak buď slyším dětský řev nebo jejich maminku,jak nadává:"Ty spratku jeden.................Ty hajzle!" 🤐
Přitom to jsou celkem kulivovaní lidé a taky jim to prostě ujíždí. 😅

j.a.n.u.s.
18. dub 2009

My si vymyslime slova, ktera i kdyz jsou "hanliva"-nikoho nepohorsujou, nebot nikdo nevi co znamenaji....u male to funguje krasne....kdyz si nekdo trebas prdne, rekne "To byl ale muchanec!" a to pozor, to vymyslela sama! 😀 😀 😀

Misto hovado, rikame hulvado(hulvat+hovado)
kua-kurňa

Ale zase zalezi kde kdo ma hranice mezi normalnim slovem a vulgarismem, ze?

radka.m.
18. dub 2009

samozřejmě,že se snažím já i manžel si dáv at pozor,aby nám to neujelo,i když si myslím,že někdy to ujede každému,ne?taková slova jako do krámu,nebo krucíš neřešímje to podle mně už řešení zbytečných prkotin.danae-jestli si myslíš,že ted má dcerka chytlavé období,tak to si piš,že to chytlavé období teprve přijde,ve školce a ještě hůř ve škole,tam prostě mluví tak všichni a ten kdo mluví zdravě a spisovně,ten je prostě za blbečka,doma mi prostě děti mluvit nesmí a ve škole tohle neřeším,pokud není nějaký průšvih,i když u nás doma je běžné třeba ty pitomečku,ty blbečku,ale takové banality fakt neřeším,když jsou doma pubertačky...

natalien
18. dub 2009

Taky se občas přistihnu, že upozorním na nevhodný slovník, pže teď má Nella opravdu chytlavé období a opakuje naprosto všechno včetně gest.
Hovorově taky mluvíme, i mě občas ujede sem tam něco, ale přecházím to a neupozorňuju na to
😉

Mac, tak to je hustýýýýý 😅 😀

danae
autor
18. dub 2009

Moc díky za názory.

Macanet, to je teda síla...

Karotky, to je srandovní příhoda, jak jsi byla nazlobená na manžu. Já jsem jednou něco důrazně mažovi říkala do telefonu a malá to pak okomentovala, že "tatínek zlobí" 😀 Jinak teda koukám, že fakt řeším nepodstatné, když jsou rodiče jako ta tvoje známá nebo sousedi. No, jsem asi přecitlivělá, ale to mi přijde skoro na sociálku takhle říkat dětem. ☹ My doma mluvíme obecnou češtinou, ale klení a sprostá slova mi vadí... a některý slang teda taky.

Jinak dcerka do školky chodí už asi 9 mesíců, do smíšené třídy a nic moc odtamtud nepřinesla. Jednou říkala nějaké slovíčko, které řekla snad jednou nebo dvakrát a potom už to neřekla. Už si ani nepamatuju, co to bylo, jestli "pitomý", "blbý" nebo něco takového. 🙂

chechta
19. dub 2009

Ahojky tak mi teda mluvíme jak nám zobák narost 😀 😀 😀 😀 😀 snažíme se sprotě nemluvit, ale je fakt, že člověku něco ujede, ale je fakt potřeba na to neupozorňovat - Tedík je chytlavej jak blázen,a le tyhle slova se mu zatím vyhýbají - občas řekl blbej,a le já dělala že mu nerozumím a zopakovala jako jiný podobný(slušný) slovo co by mohl říct a on se toho chytl a dál už to nerozváděl 😀 😀 😀 😀

Jinak jsem ho teda naučila pěknou koninu - když se ušpinil tak jsem mu říkala, že je teda malý prasátko a co myslíte, že ted pořád říká, kdykoliv si ušpiní ruce? No bud pase( prase) anebo chrochro 😀 😀 😀 😀 😀 😀

alesek
19. dub 2009

Ahoj maminy, starší syn už půjde do školy a ještě neřekl sprosté slovo,teda aspoň předemnou né 🙂,doufám,že když začne chodit do školy tak nebude sprostý jako dlaždič 😀 a ten mladší zatím umí jen tata,daja,papat a jaba(sice nevím co to znamená,ale říká to při každé příležitosti)