Kulatá záda. Čím by to mohlo být?

alicci
16. únor 2012

Ahoj maminky, mám 15měs. syna a na rozdíl od vrstevníků se mi zdá,že má kulatá záda ☹ . Netuším čím by to mohlo být....? Nebyl nošený v nosítkách, nepoužíváme žádné chodítka ani hopsátka. Lezl a plazil se dostatečně dlouho.Začal chodit sám v 15měsících. Ve stoje má záda rovná ale když sedí tak je kulatej v kříži 😒
Nemáte někdo podobný problém? Jediný co vím že je špatně, že si často sedal - sedá do W tzn. zadeček mezi paty. Snažim se ho posazovat normálně do praku ale to se nedá pořád hlídat. Co s tím, má ještě čas na srovnání nebo jestli mám jednat a navštívit pediatra nebo ortopeda? 😎 Díky za reakce

weri1
16. únor 2012

malej si sedal na patičky dlouho a sám si sednul až po roce , v tom problém nevidím a sedá si takhle sem tam i teď a řekla bych to své pediatričce

m.o.u.s.e
17. únor 2012

U nás jsou kulatá záda způsobena hypotonií, do W si sedá míň často a spíš sedí na patičkách a paradoxně se mi zdá, že ta zádama má v téhle pozici nejrovnější, ale jak sedi s nataženýma nohama vpředu, tak se prohne a místo na zadku sedí na křížích. My máme i jednu stranu svalů kolem páteře jakoby víc vyklenutou coby pozůstatek nesrovnalosti v napětí pravé a levé strany trupu. Cvičila jsem Vojtovku, no teď už s těhu břichem nemůžu a bylo mi doporučeno cvičení na míči, plavání..prostě jiné metody na posílení zadového svalstva. Bohužel si myslím, že od určité chvíle už to má malá jako zlozvyk a pořád se mi ji popošťuchovat, aby seděla rovně nechce, vím že jsem to nesnášela coby malá a prd to pomohlo. K sezení s kulatými zády se dřív nepo později dopracují všichni, typicky ve škole při dlouhém sezení v lavici ( pchybuji, že se ještě praktikuje sezení s rukami za zády jako za naši doby). Pediatr tomu dáva šanci, že se srovná postupně při chůzi, já hlavně pozoruji,jestli ji páteř nejde do skoliózy.