Kyčle - mám dávat novorozenci ještě látkovou plenu?

partyzanka91
7. čer 2014

ahoj,
chtěla bych se zeptat jestli je dobré hned od narození dávat dítěti k normální pleně ještě látkovou kvůli dobrému růstu kyčlí. Vím že s kyčlema se jde tak kolem 4 týdne na kontrolu a tam prý by měli říct zda je nutné přidat ještě látkovou plínku či ne (vím to tak s kursu). Ale dneska byla u mě na návštěvě mamka a říkala mi že to už je prý pozdě, ona to tak dělala rovnou a díky tomu jsme pak prý s bráchou neměli problémy, kdežto mamky které to nedělaliy prý docházely s dětma na ortopedii. Tak se chci zeptat zda byste mi doporučili tu plínku hned zavést a nebo počkat až jak se vyjádří lékař když půjdeme na kontrolu kyčlí.

tonna
7. čer 2014

Ahoj, co ti řekli v porodnici? Už tam se dělá první vyšetření a řeknou jestli je plenka potřeba nebo ne. Já ji nedávala, v 6. týdnech na kontrole taky dobrý, plenku dávat nemusím, tak nedávám. Prý nemá smysl, dávat preventivně.

hofka1
7. čer 2014

u obou dětí plínu navíc nikdo nedoporučil, kyčle v porodnici měli ok, na dalších kontrolách taky, preventivně jsem nedávala

eva118
7. čer 2014

Nám miminka kontrolují ještě v porodnici a dr řekl, jestli dávat široké balení, nebo ne. U syna jsem nemusela, teď má malá trochu tužší pravou nožku, tak říkal, že radši dávat a uvidí se na první kontrole kyčlí ve třech týdnech. Je asi lepší dávat hned, vydržet to ty tři týdny, než pak mít široké balení třeba půl roku.

abalajda
7. čer 2014

V porodnici mi řekli,že kyčle v pořádku,na první kontrole u nás na poliklinice se doktorovi zdálo,že kvůli poloze KP bych ji urcite dávat měla i když sono bylo v pořádku. Přiznám se,že jsem se na to vykaslala,protoze když jsem to zkoušela,tak mi přišlo,že má dcera nožičky strašně od sebe a nakonec me při další kontrole doktor pochválil,že se pléna navíc vyplatila a kyčle jsou v pořádku... Tím nechci nabádat k tomu,že se na to máte vykašlat,ale asi i záleží na doktorovi,jestli vám to preventivně doporučí nebo ne,u nás jak jsem později zjistila to doporučuje všem maminkam...

partyzanka91
autor
7. čer 2014

@tonna v prodnici se ke kyčlím myslím nevyjadřovali takže to asi bylo OK, to co je v pořádku tak o tom nemluvěj. a já sama to taky pouštím jedním uchem dovnitř a druhým ven když je to OK, protože těch informací je pro novopečnou maminku opravdu hodně 🙂

katyxq
8. čer 2014

nedávat, široké balení se dnes již nedoporučuje, naopak se ukázalo, že neprospívá - pokud jsou kyčle v pořádku, tak je potřeba volnost v kyčlích, pokud nejsou kyčle v pořádku, pak je stejně široké balení málo a dávají se abdukční kalhotky a nebo i třmínky
http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/u...

tonna
8. čer 2014

@partyzanka91 No tak myslím, že pokud by byl nějaký problém, tak by to řekli. Takže pokud vyloženě doktor neřekne široké balení, případně další, tak nedávat. Moje mamka se taky divila, že už se nedává plena navíc.

volodka162
8. čer 2014

Hmmm...no tak prvně když jsem doma oznámila, že jsem těhotná, tak obě dvě švagrové (cca 33 a 35let) mě upozorňovali ať dávám....že raději dávat než pak mít problémy. Dřív se to tak dělávalo automaticky né-li povinně a nebyly s kyčlema žádné problémy. A je ještě fakt, že v této době (jak vidím i výše uvedené příspěvky - ale nic osobního - každý ať si dělá co chce...) kdy se od toho upustilo, tak znám případy kdy pak děcko nosilo nebo bylo v takovém...jak to napsat....v takovém vozíčku či prostě mělo hůlky kolem nohou - právě kvůli kyčlím. Jejich maminky se pak tloukli hlavama do zdí, že blbky neplýnkovali, že si udělali tak starosti navíc. No, já jsem těsně před puknutím, ale vím, že zabalovat budu! 😀 Tak pá a neuvařte se holky! 🙂

lucka662006
8. čer 2014

Ahoj, jestli si nejsi jistá, tak raději dávej, za měsíc je už pozdě, doporučuje se dávat hned od narození, a pokud nevíš, zda jsou kyčle ok nebo ne, raději dávej. Nám hned v porodnici řekli, ať dáváme, tak jsem poctivě dávala, a za 6 týdnů už jsem dávat nemusela...

luciksima
8. čer 2014

když ti to nikdo neřekl nedávala bych...naše malá měla špatné kyčle od porodnice dávali jsme od začátku 2 plenky a v 6týdnech jsme museli začít dávat peřinku ještě víc se jí zhoršili,ale jen tak bych určitě nedávala...

suezzi
16. dub 2015

moje zkušenost - v porodnici kyčle OK, látkuju (jedna čtvercovka a na to PUL kalhotky) tak sem si myslela že to rozvoj kyčlí může jedině podpořit, nicméně jsem netušila že správné postavení kyčlí je ala žabák. Ani dětská doktorka mi neřekla, že je něco špatně. Ejhle na 7 týdnech u ortopeda, už jen pohmatem zjistil že to je špatné. Jedna kyčel zatuhlá. Myslím že sem to způsobila "fixací" nohou ve špatném úhlu. Takže myslím, že preventivně to má smysl dávat, ale musí se vědět jak, aby ste si tím spíš neuškodili. Buď ta kyčel musí mít prostor na volný pohyb a nebo ji fixovat v širokém balení jako to dělaly naše mámy - dvě plíny složené na třetiny a na to jednu do trojúhelníku.