Levák nebo pravák, kdy se u dítěte pozná, co bude?

veronikanel
22. lis 2013

Ahoj maminky,mám otázku.
Kdy se u dítěte pozná,jestli bude levák nebo pravák?Moje dcerka (22měs.) ručičky střídá.Při baště drží vidličku v levé a papá pravou rukou 😀 Při kreslení ale používá spíš levou tlapku.Je možné,že tedy bude levák a to definitivně?
V tomhle jsem amatér,žádného leváka v rodině nemáme,tak se nemám kde poptat 🙂
Děkuji za vaše odpovědi 🙂

leni78
22. lis 2013

Tak uvidíš, jak se to vyvine. Muže dokonce používat na něco pravou a na něco levou.

rozzaarka
22. lis 2013

Vetsina levaku neni vyhranenych - to znamena, ze nejake cinnosti delaji i pravou. Ja pravou nedelam nic krome psani sms.🙂 jinak vse komplet levou. Jsou i "obojetni" lide, kteri umi malovat obema rukama. Nech ji a pozoruj, casem se to ukaze samo. Hlavne bych nic nasilim necpala do prave, protoze je to "normalnejsi". Pokud by byla obojetna jeste treba kolem 4 let, pak bych asi zacla resit treba v ped-psy poradne, co s tim. Ale urcite se neznepokojuj, dneska uz levactvi neni zadny problem a zatim se to muze vyvinout tak i tak 🙂

amabilis
22. lis 2013

V určité době nejsou ještě příliš vyhranění a ruce střídají. Prý by se to ale mohlo poznat už kolem třetího roku. Já tuhle vyčetla, že se to poznává kupříkladu tak, že se dítě nechá stavět komín z kostek a sleduje se. Pokud je pravák, tak komín přidržuje levou a pravou staví, pokud ruce střídá, tak se to pozná podle toho, kterou rukou dává tu poslední kostku nahoře, kdy už komín není tak stabilní, tak se musí víc soustředit. Já takhle nedávno testovala syna, ale tomu jsou čtyři roky.

ivuska027
22. lis 2013

ruka sa ustali okolo 4teho roku veku, teraz je normalne, ze prehadzuje 😉

beruska24.9.
22. lis 2013

Na neurologii mi kdysi dr. řekla, že nejdříve po druhém roce, ale nevím, zda je nějaká věkově daná hranice.
Jako malá jsem ruce střídala, zůstala jsem převážně u levé, ale nejsem vyhraněný levák.
Starší dcerka při hraní také chvílemi střídala, od mala jedla pravou, malovala (většinou) pravou a u pravé nejspíš už zůstane.
Mladší dcerka občas střídala, ale od mala dávala přednost levé ruce, od roka jedla sama a pouze levou rukou, pastelky/věci bere do levé ruky.....u ní jsem přesvědčená, že už u levé zůstane. Ať nabídnu z jakéhokoliv úhlu (od malička) hlavní je levá ruka. Zda bude vyhraněný levák nebo ne, si zatím netroufám ani odhadovat, to se asi pozná až věkem.

zdezli
22. lis 2013

Syn to ma uplne stejne, jsme zvedava, co z toho bude 😉

lucajdak
22. lis 2013

Mam syna jsou mu 4 roky a taky tuto otazku resim 🙂 Maluje levou a ji pravou, tak nevim co z nej bude

laurital
22. lis 2013

V necelých dvou letech je brzo na nějaké soudy.Jediná rada je vyčkat a dítě nijak neomezovat.

betelgeuzz
22. lis 2013

Některé děti se vyhraňují dřív, některé později. Starší dcera preferovala levou snad od roka, u mladší si zatím jistá nejsem. Některé děti se vyhraňují až po 4. - 5. roce, pak už by se to mělo řešit v poradně, aby při nástupu do školy měl ruku vybranou. Mám výpisky z jedné zajímavé knížky o levácích, jsou tam i postupy, jak preferovanou ruku poznat https://www.modrykonik.cz/blog/betelgeuzz/article/levaci-a-jejich-svet-xr3a40/

evulinkab
22. lis 2013

Většinou po tom 4.roce života by už měla být ruka vyhraněná..Do 4 let-pokud díte ruce střídá u kreslení či u jídla- to nemá ješte smysl řešit. 😉

klouzek
23. lis 2013

Většinou kolem toho 4 roku,ale mám známou a ta na psaní,při jídle používá levou ruku a na střihání nůžkamapravou.Takže tvoje dcera může klidně používat obě ruce

maudn
23. lis 2013

jsem levák a jsem normální🙂, jak řekli v poradně, prý nasilně přeučený pravák (nikdo mě nepřeučoval, naopak mamka si přála praváka), ale třeba stříhám pravou, nůž mám v pravé... ale psaní levá

cermi77
23. lis 2013

Dcera střídala ručky, ale od 18. měsíců jsme měli jasno, malovala levou a to jí zůstalo, řekla bych, že jako levák na tom bude o moc líp, protože v určitých situacích využívá obě hemisféry, narozdíl od nás zarytých praváků 🙂