Lezení miminka. Může se rozlézt i bez zvládnutí šikmých sedů?

lenda93
26. led 2022

Holky, uklidnete mě 😂 MM skoro 9m holčičku, 3 týdny se plazi, snaží se jít na kolinka, ale moc jí to nejde. Je trošku motoricky pozadu. Neleze, nesedí, nezvládá šikmé sedy. Může se rozlezt i bez zvládnutí šikmých sedu? To ji snad nikdy nepůjde bože, dřív se snad postaví 😂 nemá vůbec zpevneny střed těla, ať dělám co dělám, na cviceni a cvičení hrou je lenoch 🥴 zkoušel jsme cvičit vojtovku, ale to mi i hodinu po cvičení pláče, takže jsem ji slíbila, že už žádný takový cvičení. Ona je trochu nervacek a tohle ji ještě víc stresovalo 🥺

jako_mala_holka
26. led 2022

Dcera si začala sedat a lézt až skoro v 10 měsících, jinak všechno v pohodě, byli jsme teda mezi 9-10m na kontrole u fyzio, jen tak pro pocit, taky měla slabší bříško, cvičit jsme nemuseli, nebyla to žádná hrůza, jen to prostě přišlo maličko později

katule1990
26. led 2022

@lenda93 Rozlézt se bez šikmých sedů určitě může, naopak děti většinou začnou lézt a až potom si sednou. Můj syn se začal plazit v 9,5 měsících, stát chvilku po roce, lézt až ve 13,5 měsících (ačkoli jsem se snažila všemožně motivovat). Teď mu bude 15 měsíců, leze jako drak, obchází nábytek, nicméně stále si nesedl a ani o to nemá absolutně zájem.

lenda93
autor
26. led 2022

@katule1990 no to jooo, jako klasickej sed může přijít dyl... Mne šlo vyloženě o ty šikmé sedy. Tu vojtovku jsme prostě už vzdaly... Deptalo to psychicky mě i ji 🥺

katule1990
26. led 2022

@lenda93 Šikmý sed je ale vlastně jen způsob, jak se do sedu dostane, ne? Můj syn stále nedělá ani to. I ten šikmý sed se právě podle mě naučí až potom, co se naučí lézt. Oni se do toho šikmého sedu dostanou právě tím, jak lezou. My jsme necvičili nikdy nic, jen jsem ho zkoušela k lezení různě motivovat. Podle naší doktorky má jen svoje tempo, prostě mu to dýl trvá. Ale záleží taky, jestli se plazí symetricky atd.

alishka
26. led 2022

@lenda93 Já můžu jen doporučit knihu rozvíjej se děťátko od Evy Keidroňové, nebo organizované cvičení podle ní. Je to pro děti velmi zábavné, ani neví, že cvičí. Syn měl vyloženě diagnozu trupové hypotonie, cvičili jsme od 2 měsíců a nejen dohnal, ale i předehnal zdravé děti. Krásně a dlouho lezl, chodil v roce, je pohybově zdatný. Doporučuji to úplně nešidit. Pokud má dítko dobrou posloupnost vývoje a žádné znevýhodnění, není samozřejmě nutné, aby odpovídalo tabulkám, posloupnost vývoje je důležitější než čas, kdy jednotlivé činnosti zvládnou. Obecně se ale, podle mých informací, správné lezení považuje za nedůležitější činnost k budoucímu vývoji. K podpoře a nácviku lezení je báječný overball pod bříško, kdy dítě ležící na míčku péruje na kolínkách, nebo velký míč, na kterém klečí a pohupováním posiluje střed těla a mnohé jiné...

lentilkah
26. led 2022

Mozna budu za spatnou, ale ja bych to s vojtovkou nevzdavala. Nekdy staci opravdu trochu a je videt velky pokrok. A asi vam nebyla indikovana jen tak 🤷
Akorat k tomu chce pristupovat jinym stylem- ne ze vas to depta, ale ze tim male pomuzes. Zadne litovani, odcvicit, pochvalit, pochovat a je po kriku.
Taky jsem nedavno bojovala s tim, jestli cvicit nebo ne- a to nasi male byla jen doporucena k popohnani, nebyla to vylozene nutnost. Ale hecla jsem se, cvicily jsme cca 3 tydny a mala se zacala rozhybavat a po kontrole u fyzio uz cvicit nemusime.

amazonkajanik
26. led 2022

@lenda93 náš frajer byl líný a paličatý. Začal si nejdříve sedat, díky tomu, že jsme posilovali střed a získal takovou sílu, že se z lehu posadil, pak si stoupl, nebo se překulil na čtyři, plazil se sotva pár dní,hned začal lézt, ale zároveň obcházel nábytek, to bylo mezi 11 a 12 měsícem a v 15 měsících začal chodit...

lenda93
autor
26. led 2022

@lentilkah ne, taky to nebylo indikovano přímo 😊 mám kamarádku fyzio, tak jsem to chtěla zkusit... Kamarádka říkala, že je malá tak o měsíc a půl pozadu, že jako žádná hrůza, jen prostě to bříško nepracuje, jak má.... Jinak to právě není tak, že by po cvičení byla pochována a dobrý, práve brečí ještě dost dlouhou dobu po tom... Je mesic po covidu, takže úzkostna a unavená celý den 🥺 právě proto to i řeším, jestli jít i přes ten možná už i unavovy syndrom z covidu

lentilkah
26. led 2022

@lenda93 Tak to je pak pricina place asi jina no, po odcviceni by nemel byt duvod pokracovat v placi. Leda ze z tebe citi, ze s tim nejsi v pohode a proto ani ona neni.
Jinak pokud neni zdravotne v poradku, tak se cvicit nema.

hanka158
26. led 2022

Zkousela jste jen tak hrou ji davat do sikmych sedu? Da se i dost delat zabavne a detatko si ani nevsimne, ze cvici 🙂 Dcera i syn oba dva lezli i kdyz ty sikme sedy moc nedelali, dcera skoro vubec, syn vetsinou jen na jednu stranu (s obema jsem cvicila vojtovku) a ted zpetne lituji, ze jsem je jeste trochu vic nepotrapila. Oba dva maji nozicky trochu do X i kdyz jsou jinak sportovne celkem sikovni, ale stale jim to tam chybi a brisko maji slabe (4 a 6 let)... Kdyz posilite ted, nebudete muset nic resit pozdeji.

pampeliska1313
26. led 2022

Zkusila bych fyzio. Plazení by ideálně nemělo být, max prý dva týdny, často to údajně značí slabý břišní svaly, tak si prcek najde místo lezení po čtyřech náhradní pohybovej vzor.

emillyhk
26. led 2022

Syn teda nejdřív lezl, potom se naučil na kolínka (vždycky se o něco přitáhl) a z kleku si sednul. Tam jsem teda musela podchytit, aby nesedal do "w". Docela dlouho mu potom trvalo, než se naučil posadit právě přes šikmý sed, už jsem z toho byla nervózní, ale zvládl to moc hezky. Teď má 12m, stojí (bez opory zatím jen pár vteřin) a obchází nábytek. Ale ani s tou chůzí zatím nespěchá, kam chce, tam si doleze. Ze začátku jsme lezení trénovali tak, že jsem ho nechávala přelézat mi přes nohy. A na pár týdnů jsme pořídili protiskluzové návleky na kolínka.

lenda93
autor
27. led 2022

@emillyhk jo, taky máme proziskluzy na kolinkach 😊 nohy nastavuju taky 😂 ale malé se prostě nechce

lenda93
autor
27. led 2022

@pampeliska1313 chodím k fyzio, tam jsem si vyskemrala tu vojtovku, ale malá je měsíc po covidu a po půl hodině vzhůru už je unavená a vlastně takhle celý den, nějaký cvičení je pro ni pak ještě horší 🥴

fram
27. led 2022

Dcera si nejprve sedla (v 10,5 měsících), pak teprve začala lézt. Byla v pořádku, jen trochu pomalejší.

lenda93
autor
27. led 2022

@hanka158 myslíte jako podávat hračku z boku a víc jako dozadu? Nebo overal? Jo, děláme, na overalu se hrozně záklani a nelíbí se jí to a ty hračky... To je taky vtipný, prostě si tam sáhne tak lazo plazo bokem, aby se jako nemusela moc namahat😂 zkouší na kolinka, ale z toho se prostě nerozleze. Nejhorší jsou příbuzní...,, ale koukej jak se krásně plazi a jak zkouší na kolinka, to ti za chvíli poleze"🙈 přitom já vím, že prostě z tohohle nepoleze a že má na to moc slabý střed těla. Jsem s ní defacto furt na zemi, kromě jídla a spánku, furt se jí snažím do něčeho postrkovat, nenucene, prostě si hrát a zkoušet u toho všechno možný... Docela bez výsledku. Prý je cca měsíc a půl až 2 pozadu, což si taky myslím, protože ji hrozně i dlouho trvalo, netlz se začala točit na druhou stranu na bříško, možná měsíc a půl... Jo, všechno to začalo už očkováním, kdy se jí vývoj fakt na ty dva měsíce úplně zastavil, dokonce trochu šel dozadu... Od ty doby má prostě svoje pomalé tempo.. Jako pokroky jsou vidět určitě, ale fakt všechno klidně i třikrát pomaleji, než normálně

lenda93
autor
27. led 2022

@hanka158 nebo jaké cviky ještě myslíte?😊

hanka158
27. led 2022

@lenda93 me nejlepsi prislo dat ditko do sikmeho sedu a pak mu podavat hracku jakoby dopredu sikmo na tu volnou ruku, aby se vyhouplo z boku na kolinka.... Kdyz se vyhoupne tak ji zase supnout zpatky do sikmeho sedu.. A stridat strany. Pak mi prijde jeste dobre kdyz lezi na zadech, tak chytit kolinko a jednu rucku (stejne, treba pravou stranu) a za druhou ruku navest (klidne i trochu zatahnout, pomoct) , aby z toho lehu se oprela o rucku a kolinko a sla do toho sikmeho sedu... Na stranu k nozickam dat hracku a aby se za ni chtela dostat... Nebo kdyz je unavena a nechce se ji moc delat, tak jen aby v tom sikmem sedu byla co nejvic, vzdy tedy jen kolik zvladne, chvilku na jednu stranu, chvilku na druhou...aby mela rovna zadicka... Postupne si bude zpevnovat ty svaliky... To je jedno jestli je mesic a pul dozadu, dulezitejsi je, aby prosla tema fazema, kteryma ma projit... 🙂