Luštěniny. Od kdy jste je dávaly dětem? Jak ochucené?

power700
29. říj 2008

chtěla bych malé dát k obědu čočku, holky poraďte, odkdy jste dávaly luštěniny a jak ochutit?

andulka4
29. říj 2008

Čočku jsem dala ale tu červenou!!! Ta nenadýmá a bylo to OK....bez prolémů a dokonce toho snědl docela dost

Sáček BIO červené čočky nás vyšel ani né na 20Kč a budeme to mít tak na 6x

Jo a nedochucovala jsem ji jen jsem jí rozmixovala

ivulinda
30. říj 2008

andulko a jak si tu čočku červenou dělala?a dá se ta BIO čočka koupit v normal.obchodě?

zevina
30. říj 2008

s červenou čočkou zkušennosti nemám, ale slyšela jsem na ni samou chválu a může se zavádět vcelku brzy, právě proto že nenadýmá a je lehce stravitelná 🙂 předpokládám že se dá sehnat jak ve zdravé výživě, tak ve většině supermarketů

normální luštěniny se zařazují až tak po roce, může se na másle orestnout cibulka, kmín (proti prdíkům) často kombinuju i s mrkví a petrželkou na kostičky, nechám dusit do změknutí, pak se přidají uvařené luštěniny (pokud jsou víc doměka, není třeba ničím zachušťovat, udělá to tu kašovitou konzistenci samo, ale kdo chce, může dát např pohankovou kaši, ta je na to fajn) pro větší děti se může dát i kousek česneku, pokud snesou, majoránku, popř provensálské koření...

fakt i když náš kluk už je větší, nějaké výraznější dochucování nevyžaduje, cibulka, česnek a bylinky tomu dodají dobrou chuť, k tomu chlebík a vajíčko (pro menší jen žloutek)

andy80
30. říj 2008

Čočku jsem synovi dávala teké červenou a dávala jsem k tomu kousíček libového vepř. masíčka a rozmixovala. Neochucovala jsem to nijak. Později opraženou cibulkou.

timbouctou
30. říj 2008

my zatím zkoušeli jen hrášek v kombinaci s mrkví a hovězím.

Děvčata, všude píšou, že do roka luštěniny nee, já teda zvolila mírné množství, protože si myslím, že ta luštěninová bílkovina je důležitá... Ale když nemáme potíže s prdíkama, tak snad se to může, ne?

kijonkova.k
31. říj 2008

Tak na kojeni.net píšou,že luštěniny se můžou od 9 měsíce.Ale já taky zkoušela ztim jen zel.hrášek a kukuřici.

ivulinda
31. říj 2008

Holky tak jak ty luštěniny vařit a jaké???díky

kijonkova.k
31. říj 2008

Tak jsem četla(9,-12,měsíc)Je možné už také zkoušet luštěniny v pořadí-zel.hrášek(možno již od konce 7.měsíce),červená čočka,hrách,čočka,fazole.Je třeba sledovat,jestli některá luštěnina příliš nenadýmá... 🙂

ivulinda
31. říj 2008

může my někdo říct jak to vaříte????????????????????????????????????????????????????????????????????????

jjaanca
31. říj 2008

ivulinda: nebolí tě z těch otazníků prst? (mi - měkké i) Ty jsi nikdy nevařila luštěniny? Nechají se přes noc namočené a pak se vaří normálně ve vodě.

kijonkova.k
31. říj 2008

🙂 😉

ivulinda
31. říj 2008

jjanca hm..tak tos mi tohó řekla to vím i bez tebe,a nech si ty blbé narážky!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jjaanca
31. říj 2008

Tak bez narážek: když si koupíš pytlík s luštěninami, tak tam bude určitě návod. Nevím co bys chtěla víc. Prostě se to rozvaří do měkka a rozmačká.

ivulinda
31. říj 2008

hele já nejsem blbá,jen jsem si třeba myslela jestli tu čočku nevaříte trochu jinak...ale jak vidím tak ne

lsx
7. črc 2012

Máte nějaký fígl, jak dostat do děcka luštěniny? Udělala jsem je po dlouhé době (čočkovou polévku) a asi si odvyknul na tu chuť a prskal to. Prej fuuuuuj. 😀

ined77
7. črc 2012

@lsx ..nevím teda jestli to bude fungovat i u vás 😅 , jiřík je ještě celkem maličký, ale u nás u staršího funguje dát do polévek, které mu tzv.nejedou krutonky (z rohlíku, z veky např.), nasucho opečené v mikru nebo troubě...pak sní i to co by normálně nechtěl 😉 😎 .
malé to ještě moc nedávám, krom hrášku, trpí celkem na bolení bříška 😒 .
ještě můžeš zkusit tu červenou čočku, ta je jemnější mi přijde 😉 .

lsx
7. črc 2012

@ined77 Děkuju. Můžu to příště zkusit, ale mám pocit, že by zatím spíš vyjedl jen ty krutonky a zbytek nechal. A co hrachová kaše, jí ji Matyáš?

ined77
7. črc 2012

@lsx ...no trochu sní, ale že by z ní byl na větvi se teda říct nedá 😅

qwertyn
16. pro 2014

Ahoj holky, tato diskuze je docela stará. Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jak je to s luštěninama nyní. Pořád platí až od 9 měsíců? Nebo už dřív?

silthar
27. led 2015

No my pro jistotu začali až v roce červenou čočkou. Názory na to se totiž dost různí a to i u "odborníků". Podle všeho to záleží hlavně na tom prckovi. Jestli je mimčo náchylný na prdíky, mělo nebo pořád má s tím problémy, tak radši později. Hlavně to člověk vidí, jak to mimčo dobře nebo nedobře tráví na tom, co mimčo vykadí, ne? V roce (v listopadu) jsme začali červenou čočkou, teď už dlabeme i hrachovku a před pár dny snědl tátovi půl talíře bílých fazolí, co si tatík udělal pro sebe. Po těch už se teda po.... 🙂 Takže mi teď víme, že s fazolemi ještě trochu počkáme :D A jak vařit? No jako nám, jen se mírnit se solí. V tomhle věku už opravdu nevaříme pro malýho extra. Jí to, co my, samosebou my si dosolujem na talíři a nepřeháníme to s kořením ;) Ale papriku, majoránku, kmín, česnek, pepř, bylinky, dokonce ochutnat kari v malém množství rozhodně neškodí, to mi potvrdila i doktorka.

fiiif
8. črc 2017

Ahoj maminky, prosim o obnoveni diskuze a radu, syn ma 6mesicu a ze zeleniny jime: brambory,mrkev,dyni,cuketu,spenat,brokolici,kvetak a cervenou repu. Od ktereho veku muzu dat fazolove lusky? Moc vam dekuji