Používáme cookies. Více informací zde. OK

Lze se dohodnout s lékařem na potvrzení, že dítě být očkováno nemohlo?

Jak psát kvalitní články?
frankie98
10. zář 2019

Ahojte, som zo Slovenska a idú nám schváliť zákon že do materských škôlok budú prijmané len očkované deti. Keďže u vás ten zákon už je dlhšie zaujímalo by ma ci by sa dalo dohodnúť s doktorkou (za nejakú finančnú kompenzáciu) aby nám podpísala papier že je očkovaný alebo nemohol byť očkovaný (samozrejme hypoteticky ;) ). Máte s tým niekto skúsenosť? Ako na to? Ďakujem.

dominikaromanova
10. zář 2019

@frankie98, silné pochybuji, ze by Ti toto nějaký lékař podepsal a pokud ano, okamžitě by měl přijít o razítko. Když nechceš dite očkovat, zaplat si chuvu. A myslím si, ze úplatky jsou trestné i na Slovensku.

martiniquest
10. zář 2019

Je to vzdy na doktorovi. Ja bohuzel neznam zadneho, ktery by byl ochotny pro skolku napsat neco kulantniho. Pry jich par existuje, ale spolehat bych se na to nechtela. Navic je to podvod a kdyz se na to prijde, ma z tohi problemy doktor i rodice. Udajne se vsak da papirove prijmout ockovane dite a misto nej chodi jine. Ale to zase jen o lidech a tvych moralnich zasadach. Nedavno jsem o tom slysela.

nazka
10. zář 2019

@frankie98 dost pochybuju, že by tohle nějaký doktor podepsal. Je to podvod. Očkování má nějaký svůj důvod, tak bych to zas tak neřešila.

bonavoxa
10. zář 2019

Videla jsem to včera v jednom článku a byla jsem úplně v šoku! Ze tak někdo přemýšlí! Obcházet zákon a měl by to podporovat za úplatu lékař. Neockovane dítě bude chodit mezi očkované děti do ,, normální" školky...Jako, nejsem moc nadšená z očkování, každé si protrpim jak 🐕 pes ve strachu z nežádoucích účinků, ale povinné je bez diskuze. Přece jenom, že děti neumírají jak před sto lety, je fakt a žádné emotivní dohady na netu. Dneska jde za peníze asi všechno...Ale je to podvod a určitě na to existuje sazba. Nejsem právník, ale ohrožování veřejného zdraví?

tulikiss
10. zář 2019

@frankie98 takovyho doktora bych chtela videt, ktery by riskoval ze dostane pokutu, nebo ze ho vylouci z lekarske komory. ono tohle je totiz lehko overitelne, staci aby kontorola nahledla do papiru nebo do ockovaku. a ockovak uz neni jako driv kde se jen dalo razitko ze tehdy a tehdy bylo ockovano, dneska uz se lepi nalepka z vakciny kteoru doktor nema kde jinde vzit. Ja mam proti ockovani vyhrady, ockovani jsem odkladala, MMR ve 3 a ted skoro v 6 letech. Doporucuju si precist § 331 a 332 TZ.

kajalka
10. zář 2019

Hele, jestli neočkuješ, přijmi všechny důsledky a postav se k tomu čelem, snad víš, proč to děláš.

evaamy
10. zář 2019

ja bych se zadneho dr na toto neptala.

nazka
10. zář 2019

@evaamy jo taky by mi to bylo dost blbý

tulikiss
10. zář 2019

@evaamy hlavne uz jen to, ze se zepta jestli by za prachy ji to napsala, je vpodstate uz brano jako uplatkarstvi

zuzineckah
10. zář 2019

@frankie98 máš tedy odvahu to vůbec napsat... Být lékařem, kterému takovou otázku položíš, tak s tebou vyrazím dveře. Když neočkuješ, tak dej dítě do soukromé školky, lesní školky, nebo do dětské skupiny, kde na tom nelpí. Nebo si zaplať chůvu. Když máš na úplatky, tak by to neměl být problém, ne?

tulikiss
10. zář 2019

@zuzineckah pokud jde o klasickou soukromou skolku nebo detskou skupinu tak i tam musi byt ockovani.

zuzineckah
10. zář 2019

@tulikiss a jaká je to "klasická"? Tady kolem jsou čtyři soukromé školky a ani jedna očkování nevyžaduje. To vyžadují asi jen ty soukromé školky, které jsou napíchnuty na nějaké dotace, ne? Každopádně jsem tím chtěla říct, že tazatelka má možnost řešit situaci i bez podvodu.

tulikiss
10. zář 2019

@zuzineckah nejde ani tak o dotace, ale o to jestli je skolka akreditovana ministerstvem. Dcera ockovani musela mit i kdyz slo o detskou skupinu.

teckadvojtecka
10. zář 2019

Trochu mimo mísu... Vím, že očkování nese s sebou rizika. Ale proč neočkovat? To nikdy s ním nepojedete do zahraničí? Co když tam něco chytne, něco na co měl být naočkovaný? Ty nemoci, na které se očkuje jsou velmi závažné.

teckadvojtecka
10. zář 2019

@tulikiss Dcera chodí do soukromé a očkování je též vyžadované.

blondynka400
10. zář 2019

@frankie98 taky mne překvapuje, jak někoho může toto napadnout... Ano dá se s doktorem dohodnout (bez podplácení), že posudek napíše tak, aby to prošlo. Ale za prvé, těchto doktorů je méně a méně (je na ně vyvíjen nemístný tlak, takže se ani nedivím) a za druhé je něco jiného, když dítě má alespoň nějaké očkování a nebo zdravotní problémy, tam se to potom dá. Ale potvrdit potvrzení nenaočkovanému dítěti a ještě k tomu za úplatu může jedině blázen...

nazka
10. zář 2019

@teckadvojtecka hlavně když dítě reaguje špatně už "jen" na očkování, jak by pak reagovalo na tu nemoc?

bonavoxa
10. zář 2019

Žila jsem na SVK a tam je možné všechno. A když to tak drze napíšu, protože mám takovou zkušenost, tak tam do většiny nemocnic jen se závětí v kapse. Zážitky jak ve středověku...a to jen z běžných vyšetření. Byla bych se nemocí, hospitalizace. Za mě určitě radši dva dny strachu a teplot. Na druhou stranu, evrička otvírají dveře, nepochybuji, že je tam dost úplatných lékařů. Já to tam beru akorát tak na dovolenou a to ještě drahou jak v Alpách...
Taky nad očkováním přemýšlím, většinu jsem posunovala, protože prostě nebyla vhodná doba, ale nedovedu si představit mít neockovane dítě a nemít strach.

teckadvojtecka
10. zář 2019

Ještě jsem si chtěla rýpnout, že s dětmi nebudu trčet jen někde na vesnici na Moravě, že nenaočkované dítě bych se bála vzít i do Prahy, že jsou tam turisté z celého světa... Ale vždyť i na té Moravě není bezpečno! Třeba takový tetanus se nachází v půdě a u zvířat.

Počáteční příznaky, které se objevují 3-5 dnů po nakažení, zahrnují ochablost, ztuhlost a svalové křeče a potíže se žvýkáním a polykáním jídla. Pokračující onemocnění pak charakterizuje svalová rigidita a velmi bolestivé křeče. Pro závažné stadium je charakteristická obličejová grimasa (sardonický úsměv) a obloukovité prohnutí trupu (opistotonus). Paralýza dýchacích svalů může způsobit smrt. Na tetanus neexistuje žádná léčba.

Né, bio matky, nenechávejte své děti očkovat. Pak je nechejte hrabat v hlíně. Je to v pohodě. Jasně v pohodě. No problem.

zuzineckah
10. zář 2019

@bonavoxa prosím tě, buď tak hodná a nedělej ze Slovenska Ulambátar... v Česku úplatkářství běží ve velkém, a to včetně lékařů. O úrovni zdravotnictví by se taky dalo polemizovat, viz třeba zmrzačení Adámka Vyčítala v pardubické nemocnici🙄

martiniquest
10. zář 2019

@tulikiss S tou nalepkou to neni pravda. Povinne se davat nemusi. Nas pediatr nedava a sama jsem si musela vyzadat alespon zapsani cisla sarze. Nalepky naplepil do karty, pry je v ockovaku malo mista.

pink_unicorn
10. zář 2019

Nedělám si iluze, úplatky ve zdravotnictví jedou stále. Kámoška si teď za 30 tis. "koupila" císařský řez. Ten doktor je docela odvaz, kdyby to byla volavka a nahrála si ho, jak si říká cenu, tak by asi dooperoval. Ale pokud by žádná nahrávka nebyla, tak si to vždycky může nějak obhájit. Kdežto očkovací průkaz jen tak nezfalšuje.

bonavoxa
10. zář 2019

@zuzineckah Neříkám, že tady to je o mnoho lepší, jako zdravotník, jako máma, jako chronicky nemocna,...ale SVK mi přišlo ještě trochu jiný level, nedej se zmást, jak světově to tam někdy umí napovrch vypadat. Stačí si najít ,,Nekrmte nás odpadom nebo Obete zdravotníctva. Takových ,, Adámků" je tam spousta. Ráda jsem se vrátila sem. To je moje zkušenost.

zuzineckah
10. zář 2019

@bonavoxa neříkej... žila jsem tam 25 let, představu o tom jak tam veci fungují v běžném životě mám docela přesnou🙄myslím, ze o dost přesnější než ty... A žádný markantní rozdíl oproti Česku tam není. Leda někde na hranicích s Ukrajinou...

mish_ka
10. zář 2019

No zrovna co se týká SVK zdravotnictví, manželova rodina by mohla vyprávět. Už kvůli tomu se tam nechce stěhovat zpět. Obálky tam jedou ve velkém, je to standard, doktoři rovnou nastavují kapsy. Takže dotaz zakladatelky je fakt naprosto "nevinný", protože zařídit se tam dá všechno a bohužel, je to normální. Za císaře třeba švagrová platila 500e, tchán za operaci nádoru s lepším lékařem 1000e, a tak dále. U nás úplatky budou taky, ale ne v takové míře a tak okatě.

makronka222
10. zář 2019

Proboha!!!!! To myslis vazne? Jsi na hlavu? Jdi si tohle resit na SK koně a jdete si k vam uplacet jak chcete. S nemocema co se tu objevili od stredoveku az ted, diky vam, bio eko matkam a jeste to chcete tahat do skolky???? K zbliti

bonavoxa
10. zář 2019

@zuzineckah Taky záleží, kde. Jestli v BA nebo někde ve vesnici na Zahori jako já. Tam frceli snad i vodníci, uřknutí, ale skoro každý měl doma auto, vystajlovany barák, bazén a dluhy. Nechci to generalizovat. Za mě prostě SVK ne, konkrétně Skalica, Myjava,...

lusynkova
10. zář 2019

My jsme to vyřešili lesní školkou, nenapadlo by mě dělat podvody a žádat lékaře, aby je dělal...

frankie98
autor
10. zář 2019

@makronka222 spýtala som sa tu preto lebo u nás je to novinka a ešte nikto nevie ako to bude fungovať a dosť často počujem že u vás to beží takto.. Ake choroby prosím ta prisli zo stredoveku? Vymenuj prosím.. A ťahať? Áno chcem.. Potrebuje kolektív.. Neviem čo je na tom k zbliti.. To si môžeš začať overovať ci ucitelky kuchyrky upratovačky rodičia čo chodia pre deti do skolky sú preockovany a maju všetky očkovania... Ak nie sú takým istým rizikom ako to moje neockovane..a tiež schválili že predskolska je povinna.. Čiže moje dieta 4 roky bude riziko a 5ty nie i tak bude chodiť sj do školy nikdy nevieš ci sa s neockovanym nehrate na ihrisku..

A ďakujem vám za odpovede... A samozrejme že mi to bude trápne, blbé atď u nás v okoli žiadna lesná škôlka ani centrum nieje.. Len jedna súkromná a tá patrí pod štát takže tam sa zákon vzťahuje.. Nemám veľmi inú možnosť..

barchen
10. zář 2019

V ČR se to řeší tak, že si najdeš zařízení, kam ti vezmou i neočkované dítě, zaplatíš chůvu nebo "hromadné hlídání", babičky, nebo zůstaneš s dítětem doma a do školky ho dáš až ten povinné předškolní rok, což bude na SR také povinné, resp. už teď několik let povinné. V ČR tohle žádný lékař nepodepíše, na SR ti to určitě neudělají také, kor v dnešní době, kdy každý může nahrávat na mobil a věřím, že se najdou "novináři", kteří to po odklepnutí toho zákona půjdou okamžitě zkusit.
Jinak je to úsměvné právě u téma očkování. S tím nahrávám na mobil nebo diktafon je to často "doporučované" v různých antivax skupinách, když lékař prý zastrašuje matku, ať má důkaz a nechá ji podepsat v klidu revers a pak by chtěla stejná maminka podepsat od lékaře něco, je nad rámec zákona a vlastně trestný čin?
Jinak pro české maminky, které by si dle některých příspěvků mohly myslet, že slovenské zdravotnictví je na úrovni středověku a bez zlatého groše v kapse vás nepustí ani přes vchodové dveře ordinace, tak bych chtěla napsat, že to, co si mnohí vysvětlují jako úplatky, jsou standardní, zákonem umožněné služby. Na SR existuje něco, že si za přednostní vyšetření, konzultaci, konzultaci nad rámec prac. doby, za lepší materiál a podobně, můžete LEGÁLNĚ připlatit. Takže nemusíte čekat v plné ordinaci nemocných, otrávených nebo ubručených lidí a lékař vás ošetří, dá dřívější termín, nabídne jiné služby než jen ty proplácené zdravotní pojišťovnou, případně na specialistu nemusíte čekat 6 měsíců. Ano, pro mnohé lidi je tohle nepředstavitelné, přece zdravotnictví má být pro všechny stejné a všem stejné služby byť do systému neodvedli ani korunu/cent ale dle zkušeností vím, že tohle využívá dost lidí, dokonce i ty chudí důchodci, kteří si 2x za rok nechají předepsat lék ale musí kvůli tomu k lékaři, pouze nechtějí čekat hodiny s různými, třeba i nepřizpůsobivými občany. Pro představu, co se týče ceny, za přednostní vyšetření zaplatíte od 2 eur, přes 5-10 eur, 20 nebo i 50 eur. Jestli je to málo nebo hodně, to je na zvážení každého z nás, např. když to přirovnáme k tomu, kolik stojí krabička cigaret, pivo v hospodě, kindervejce...V ČR se před lety také platilo za návštěvu lékaře, pohotovosti, za pobyt v nemocnici ale dlouho to nevydrželo. Z lékařů se prý stali milionáři bez ohledu na to, že peníze šli zřizovateli ne lékaři a lékař má přece sloužit lidem, zadarmo, 24 hodin denně, bez dovolené a bez nároku na nemoc.

Sem začni psát odpověď...

Odešli