Má nohy jak baletka, vytočené ven. Máte zkušenost?

berenika39
19. čer 2009

ahoj mamči, můj prcek ještě není batole, i když už se batolil a ted dělá první kroky kolem nábytku. Ale v kojenecké diskusi jsou už ted většinou mladší mimča, tak hledám radu u vás zkušenějších se staršími dětmi.
Petr když stojí, má děsně, opravdu děsně vytočené nohy ven, prostě ne do V, ale jako baletka, malíčky má za patama 😀 😀 😀. Stojí už i sám, bez držení a nějak se naučil i držet rovnováhu, ale co kroky dopředu? Když chodí do strany, nevadí mu to. Bojím se na 10m poradnu, jestli není něco špatně.
Nemáte zkušenosti? Předem děkuju a ať jste všichni zdraví.

nikka.vo
19. čer 2009

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... tady je podobná diskuze, tak dokud se ti nikdo neozve, tak si to tu můžeš pročíst, zakladatelka má dceru starší než ty, ne mladší jak si tu psala, tak ti to třeba pomůže....

V poradně na rodina.cz psala jedna paní, že její dítě vytáčí jen jednu a paní doktorka jí tam poradila konzultaci, protože vytáčení nožky může být projevem lehké asymetrie v postavení pánve nebo trupu. Ale týkalo se to opravdu jen jedné vytočené. Poradny se neboj, věřim že si maximálně pocvičíte a bude mít zase nožičky správným směrem. Navíc je ještě malinkej 😉

berenika39
autor
19. čer 2009

dík! jdu to pročíst....starší syn měl totiž taky nějak vytočené nožičky (ale to bylo v pravěku, před sto lety), já už si přesně nepamatuju, ale vím, že měl asi na tři měsíce na spaní sádrové odlitky, nandávací, aby e mu to srovnalo. proto se bojím, dneska je to samozřejmě jinak - cvičení, rehabky a tak, všechno je dál, ale já ted pořád řeším že už je na nohách celé dny, tak abych mu nějak neublížila. no do poradny jdem ted ve středu, tak uvidím. v osmém měsíci byl ok, ale to sotva lezl, spíš se jen zvedal na kolínka. pak najednou všechno za tři týdny, rozlezl se, leze rychle jak čamrda, postavil se a přes bok se posadil.

ronie
19. čer 2009

bereniko a když ti lezl-jak měl špičky, vtočené k sobě nebo taky vytočené? A jestli si sedá na paty-jakoby klečí má také nožičky vytočené?(špičky k sobě nebo od sebe? Určitě bude nutná konzultace na neurologii, pevné kotníčkové kožené boty a nejspíš i ta rehabilitace, ale to bude v tomhle věku náročné, uvidíš co ti řekne mudra, le rozhodně se bát nemusíš, jdeš včas, případně to měla poznat doktorka minule-většina asymetrií se táhne od kojeneckého věku, jen se vyvíjí a projevují jinak-všechno se vším souvisí 😉

berenika39
autor
19. čer 2009

ronie, děkuju za reakci,když leze, naboso, má taky špičky ven 😒 😒 . Nesedá si na paty vůbec, sedí normálně. Poslední poradnu jsme měli v osmi měsících, na nohy ho snad ani nedávala, a on když leží, poznat to není. Jinak mu kontrolovala běžné věci, páteř, sezení, dávala ho na kolínka. Má hodně svalové hmoty, je pevný, má sílu, hrubá i jemná motorika ok,váží úplně normálně,cca 9 kilo, nic na něm neshledala...mám dobrou pediatričku, nevím, kdybych si toho všimla už tenkrát, řekla bych jí to. ale já ho nechávala, nedávala jsem ho na nohy, ani sedět, všechno si postupně našel sám.

berenika39
autor
19. čer 2009

btw, na lezení jsem mu bačkůrky nedávala, vím, že se to nemá. ted je nosí, kotníčkové, ale jen část dne, střídám to.

zusma
19. čer 2009

Berenika asi jsme měli něco jiného. Ale dcera když začala sama chodit v prostoru,tak obě teda hlavně jednu nohu vytáčela dost ven. Měla jsem z toho hrůzu. Začala chodit dost pozdě a byla dost veliká. Na neuro.doktorka říkala že se jí to snad srovná. A taky že jo. Už chodí krásně a samo se to spravilo. Ona jak vytáčela ty nohy, tak prý si tím jistila rovnováhu. To mi řekli na rehab. Hodně štěstí

rezetka
19. čer 2009

Holky a když mi vytáčí docela dost pravou nožičku?Jak to napravit? Fakt to může být nějaká porucha?

ygreen
19. čer 2009

ahoj já chodila s klukem do 10 měsíců na rehábku kvůli predilekci hlavy, a tam jsem dost okoukala, no každopádně to není o.k. a budete muset cvičit a čím dřív, tím líp. Takže se neboj prohlídky, ale okamžitě si nech napsat papíry na neurologii a ta ti dá papíry na rehábku. My chodili k mudr. Herbichové do centra na pankráci.

ronie
19. čer 2009

bereniko, no právě toho si měla pediatrička všimnout-ale málo který pediatr tyhle odchylky vidí, pak právě většina dětí začne rehabilitovat později a je to náročnější, ty nožičky tak dával určitě od první chvíle kdy se začal dostávat na 4, prapůvodně to bylo ale určitě vidět i dříve-v poloze na bříšku zřejmě už taky něco bylo vidět atd, zezačátku se to dá napravovat jednoduše doma-dáš si prcka na 4 mezi své kolena prdelkou k sobě a nožičky mu držíš ve správné poloze-špičkama k sobě, někdy se to tak srovná. Je to lehoučká koordinační porucha způsobená nezralostí mozkových drah, problém nastává , když se takovéhle asymetrie a odychylky nerozcvičí a stane se to potom fyzickým problémem-některé svaly se zkrátí, některé naopak, cvičení je potom obtížné, prostě platí čím dřív tím líp, ú vás je to asi problém té brzké chůze 😉

A samozřejmě jak píše zusma-hodně záležitostí s kotníkem se samo vyřeší později, ale je potřeba porada s odborníkem 😉 🙂

berenika39
autor
19. čer 2009

tak moc děkuju za porady ☹ , dám pak vědět, jak jsme dopadli v poradně,aby se třeba další mamči měly čeho chytit.

beruska24.9.
10. zář 2010

Také se na něco zeptám, snad se najde maminka, která mi poradí 😉
Malá už asi měsíc chodí sama doma, v 11m. jsme koupili botičky a začala chodit venku, teď jsme koupili botičky (sandálky) na doma. Při chůzi jde jednou nožičkou ´´normálně´´, špičku má dopředu. Druhou nožičkou jde nějak ´´zvláštně´´. Prostě odlepí patičku od podlahy, pak se pootočí na špičce (špičku vytočí ven) a dokončí krok. Nevím, zda se to srovná, nebo je potřeba nějaké cvičení. Jak má nožičky, když stojí, se mi zatím nepodařilo vysledovat, protože je snad pořád v pohybu.
Když tak zpětně přemýšlím, tak i při lezení, jednu nožičku tahala za sebou, druhou měla lehce zvednutou nad podlahu. Tak možná už tehdy jsem se měla zeptat Dr., ale nějak mě nenapadlo, že by to mohlo být špatně.
Máte s tím někdo zkušenost?? Dokážete mi poradit??

andykov
10. zář 2010

berus, já bych asi ještě počkala jestli se to nesrovná samo, ale dr. se zeptej.. Mně malá taky chodí někdy zvláštně, chodí přes měsíc, za 2týdny jdem na neuro, tak se na to raději taky optám,,,,

beruska24.9.
11. zář 2010

@andykov - už jsem mluvila s Dr., prý když se mi to nezdá, tak si mám v pondělí zavolat, dá mi telefon a objednám nás na neurologii. Doporučení mi napíše potom. Pořád lepší to nechat zkontrolovat, než něco zanedbat.