Malá miluje vodu, ale potápění ne. Mám ji trápit?

modramys
2. říj 2008

Ahoj holky, prosím o radu.....Nedávno jsme s malou začali chodit do plavání. Vodu od narození miluje, koupe se s náma ve vaně, i plavání ji moc bavilo...jenže minule jsme začali trénovat potápění. AA šup - dítko se usměje - chrst mu vodu do obličeje...no nějaká nadšená jsem z toho nebyla, ale říkala jsem si, že nějak se to přece naučit musí...malá ani moc neplakala. Dneska jsme zkoušeli první ponoření ....no taky to zvládla ale ten její výraz bych vám nepřála vidět. Bouhužel se mi zdá, že od té doby co trénujeme, si to ve vodě tak neužívá, dneska po potopení víceméně celou lekci proplakala (to je pro nás věc nevídaná aby ve vodě plakala), je taková neuvolněná, prostě není to ono. A tak si říkám jestli se na to nevykašlem.....nadšeně na mě kouká a já ji šoupnu pod vodu...co si asi musí myslet? Moc bych chtěla aby se uměla potápět a aby ji to bavilo jenže zatím mám pocit, že jí tím spíš otrávím a že ji to ve vodě nebude bavit a to bych nerada. A tak se vás chci zeptat stojí to fakt za to?

lendy1
2. říj 2008

modramys, my jsme také chodili na plavání, ale potápěli jsme se až na konec kurzu, až byli na to děti opravdu připravení. Na kurzu jsme nejdřív na signál otírali obličej vodou, postupně jsme přidávali hrst vody v dlani, potom z kelímku, z konvičky a prostě se to postupně zvyšovalo a děti si zvykali. Stejně tak jsme trénovali i denně doma nebyl sebemenší problém. Myslím, že to u vás berou dost hopem a chápu, že se to malé nemusí líbit 😉

modramys
autor
2. říj 2008

diky za odpoved, to teda asi jo. dneska jsme tam byli poctvrte... minulej tyden jsme zacali s kelimkem.

caira
2. říj 2008

modramys;

u nas se zacalo potapet jiz prvni hodinu 😉 Dite ma takzvany potapeci reflex, ktery kdyz nevyuziva tak cca ve veku mezi 12-18 mesici tento reflex ztraci..takze deti jsou diky tomuto reflexu dobri plavci 🙂

Mala si pri prvnim potopeni taky nebyla jista, jestli ma brecet nebo co ma vlastne delat, ale rychle si na to zvyknout.. 🙂

konja
2. říj 2008

modramys: já chodím se synem plavat už od jeho tří měsíců a vždy byl nadšený.Já jsem s tím byla vždy spokojená. Syn sefíky tomu nikdy vody nebál, vždy to byl vodník.Byli mu dva roky a on se potápěl a skákal do vody, teď v pěti plave jak torpédo.Vůbec mu nevadí se potápět, mít pod vodou otevřené oči a i pod vodou dlouho vydrží. Možná že se ti jen malá lekla a tak se teď snaží trochu protestovat, ale já bych na tvém místě zkusila ještě vydržet.Podle mě to za to stojí 🙂

klouzavka
2. říj 2008

Ahoj, chodím s Davídkem plavat od 5. měsíce. Už 4.hodinu se děti potápěli.

evitek
2. říj 2008

My jsme začínali asi v pěti měsících a nejdříve jsme zkoušeli jen rukou otírat obličej - aby si zvykl na signál, potom otírat mokrou rukou, pak přidávat vodu, polívat z kelímku a potopení přišlo asi v šesti a půl měsících a nebyl uplně nadšený, ale zvládl to a teď se většinou potápí bez problémů. Někdy se to ale nepodaří a tváří se trochu vyplašeně.
Rozhodně doporučuju trénovat denně ve vaně. Případně ji občas přes den v koupelně otírej obličej mokrou rukou.

klouzavka
2. říj 2008

modramys: trénujte a vydržte 🙂 🙂 🙂

modramys
autor
2. říj 2008

diky za rady budem se do toho muset obout🙂

radka.k
2. říj 2008

I já se přidávám, vydrž! A hlavně signál trénujte každý den. Myslím, že na to šla ta vaše lektorka moc rychle, opravdu se má nejdřív přetírat obličej, potom pár kapek, víc a víc vody z kelímku a teprve až potom potopení celé hlavičky. My jsme začínali v pěti měsících, hned při první hodině jsme zkoušeli na signál otírat obličej a asi při páté hodině šel pod vodu. Nikdy mi nebrečel, poprvé jen vyjeveně koukal, spíš se divil, ale bylo to v pohodě. Hlavně KAŽDÝ DEN opakuj ve vaně signál a potírání/polévání.

kraste
3. říj 2008

ahoj holky, tak já s malou chodila od 3měsíce do vaniček. a hned na 4lekci se potápěla pod vodu. Malá je na to šikula a strašně se jí to líbí. Ale opravdu tam musí být první to oslovení a pak šup do vody nebo polít kelímkem. Jak to tam není nebo nedává pozor nebo má hračku najednou v puse, tak si taky lokne a začne naplákat, ale za chvilinku dobré. Teď už jsme v bazéně mezi dětma a je to opravdu super, jak pro mimi tak pro nás maminy🙂

mobina
3. říj 2008

Na našem kurzu se děti potápěly na 3. lekci. Nácvik před tím probíhal stejně jak tu popisovaly holky, nejdřív mokrou rukou, pak s trochou vody, pak z kelímku, pak z konývky a nakonec ponor ale směrem dozadu. Ondra s ničím neměl problém, jen si vždycky mnul očíčka. K potápění bohužel nemůžu napsat nic, protože byl zrovna ten den uřvaný, takže v bazíku jen tak relaxoval.

sylvar
3. říj 2008

tak jak píšou holky,a potápěly se tam děti už v třetí lekci

my už na plavčo nechodíme, malá se nechtěla účastnit společných cvičení a chtěla si plavat, jak se jí líbylo, takže jsme už na další kurz nešli,ale chodíme sami a malá je moc spokojená...teď jsme v září byli u moře a v bazénu u hotelu jsme po dlouhé době malou potopili pod vodu, naprostá pohoda, plavat v bazénu byla naposled v červnu,super byla, jen koukala a nic nezapoměla, jak šla pod vodu(už nepotřebuje signál), plavala a kopala pod vodou, sama se vykopala nad hladinu, to jsem ani nečekala 😵 😵 😵 😵 😵 😵

dnada
3. říj 2008

co se myslí tím signálem??? já malého při koupání od mala umývám tak,že mu namočím obličej vlhkou rukou,umeju a opláchnu vodou z dlaně a víckrát,malej mi nikdy nebrečel,jen hodně promrkává...zkusím i ten kelímek s vodou,ale zatím se ho bojím ponořit 😠

mobina
3. říj 2008

Nás učí říct jméno, aby si upoutala jeho pozornost a pak říct žbluňk, to zdůraznit a šup pod vodu.

motol
3. říj 2008

my to samé jméno a pak šup nebo žblunk aby dítě mělo signál a vědělo že se má nadechnout,náš malej plavání moc rád

dnada
3. říj 2008

mobina - děkuji 🙂 až najdu odvahu,tak to zkusím ... malej se hrozně rád koupe,a strašně cáká 😀 já sem vždy vykoupaná taky 😀

dnada
3. říj 2008

a jak se má ponořovat,směrem dozadu,myslím tím jako na záda nebo jinak??? a díky i motol,byla rychlejší o chvilku než já s odpovědí pro mobinu

motol
3. říj 2008

dnada tak to je pro malýho ideál chodit plavat náš je taky živel ve vodě a taky se potom aspon vyblbne zaplat si zkušební lekci a uvidíš

alca22
3. říj 2008

My jsme se začaly potápět 4.lekci. Ve 3.lekci jsme učily mimča zadržet dech na slovo. Řekli jsme nějaké slovo a pak je polili vodou s hrníčku, aby si zvykly a věděli, že když to slovo řeknemem, tak jim pujde přes obličejíček voda a tím pádem že musí zadržet dech. Instruktorka nám říkala ža mimča zatajují dech někde v krku tak se klidně potopí i s otevřenou pusou

dnada
3. říj 2008

motol - určitě to zkusím,musím jen zjistit nějaký volný termín,rokycany sou prý hooodně vytížený ,přinejhorším pojedem jinam 😎

motol
4. říj 2008

dnada jasně co taky máš přes zimu dělat,no tady v Brně to je taky všechnio natřískaný a některý kurzy opravdu předražený 🙂

dnada
4. říj 2008

motol - na cenu sem taky zvědavá 😉 a hlavně,jestli tu jsou zkušební kurzy,prý nejsou všude 😒

mkr
4. říj 2008

taky my chodíme plavat a naší malý se to moc nelíbí má už svoji hlavu a chce si dělat co chceš takže většinu tam prořvem takže čím dřív začnete chodit tím líp

sylvar
4. říj 2008

My měly Sofi, vodička a potopily jsme, tohle právě učí v těch kurzech 😉

motol
4. říj 2008

je pravda,že všude ty kurzy na zkoušku nejsou což je blbý,ale snad se dá snima nějak domluvit,ty ceny sou opravdu někdy přehnaný ☹

dnada
4. říj 2008

tak sem si zavolala do rokycanského bazíku a teď už kurz začal,další bude až v lednu ,můžou tam mimča až od půl roku,zkušební kurz nevedou,10 třičtvrtě hodinových lekcí zatím stojí 1000kč ,ale od nového roku budou zdražovat... tak to není zas tak hrozný....
jak je to v plzni zjistím v pondělí,dnes tam prý není nikdo kompetetní aby mi řekli nějaké info

emfi
4. říj 2008

Ahojte babulky. My sme tiež chodili na plávanie. Malá má vodu veľmi rada, a tak sme sa tešili. Spočiatku to bolo fajn, len sme vošli do bazéna, hneď začala člapotať, spievali sme pesničky, hovorili básničky, hrali sa s hračkami, učili sme sa aj povel áááá šup, pri ktorom sme najprv otierali tváričku mokrou rukou, postupne sme do ruky naberali viac vody, potom z pohárika, to sa dalo, ona pri tom zadržala dych aj očká zavrela.
Prvé potápania sme zvládali v pohode, ale neskôr sme sa potápali v tzv. mašinke, kde som ju držala chrbtom ku mne, potopila som ju dolu hlavou, to bolo náročnejšie, dokonca sme ich pri tomto potopení aj na chvíľu pustili a chytala ich inštruktorka.
A práve týmto sme aj skončili, stačilo ked ju zbadala a spustila taký plač, že som ju už ani nepotápala. Tak sme skončili iba jeden kurz a ďalej nemalo význam pokračovať.
Ale malá stalé vodu miluje, pri kúpani člapoce a hrá sa, takže na ńu nezanevrela.
Len som ju nechcela ďalej trápiť na kurze....

nara
4. říj 2008

Ahoj holky,
začali jsme chodit v 6 měsících 2x týdně. První týden v pohodě a pak začal řvát, prořval dvě lekce od začátku až do konce, vůbec jsme nemohli spolupracovat. Byla jsem odhodlaná, že s plaváním skončíme, protože tohle mi za to nestojí. Instruktorka nás stále uklidňovala, že je to normální, že to potká v bazénu každé dítě. Jednak tam musí poslouchat a dělat, co chceme my, u nás s nimi pracuje i když brečí, aby si zvykli na to, že tam nejsou páni a pak musí být člověk přesvědčenej, že plavání je dobrý a že chce, aby dítě plavalo. Já sama jsem si hlavu nikdy nepotopila, sice plavat umím, ale vodu jsem nikdy moc nemilovala a v tom byl u nás asi problém. Lekce máme postavený tak, že se musí potápět i rodiče, řídě se heslem, že co nechci dělat sám, nemůžu chtít po dítěti. A výsledek... překonali jsme pláč, malej je dneska z našeho kurzu skoro nejlepší, výborně spolupracuje a co víc, já se potápím s ním a mám z toho radost!
Takže vydržet a mít pozitivní přístup!!!

ivis
21. říj 2008

Ahoj holky, chtěla bych Vás moc moc poprosit o radu. Minulý týden(v neděli) jsme absolvovali první lekci plavání. Lucinka má strašně ráda vodu, doma dělá ve vaničce blbiny tak jsme si mysleli, že nebude problém(já též vodu strašlivě miluji, chodila jsem plavat i v těhotenství, zbožňuji potápění...). Ale malá celou lekci brečela jako tur, byla jí strašlivá zima, drkotala zubama, celou lekci byla na mě přisátá jak klíště. Myslíte, že se to časem zlepší? Insturktorka nám doporučila snižovat teplotu vodu při koupání doma(koupeme v 34C) V neděli večer, při domácím koupání bylo vidět, že má strach, že neví co se bude dít a včera nám Lucka celé koupání probrečela. Jakmile jsem jí vodu chtěla trochu ochladit i ten stupínek poznala a opět řvala jako tur, že jsme ji museli vytáhnout z vaničky. Lucka je hubeňour, z kurzu nejhubenější, takže tuk žádný. Je možné, že jí opravdu byla taková zima a zlepší se to? Co myslíte. Děkuji předem za rady.

segricka
22. říj 2008

My sme sa rozhodli, že keď sa malej nebude páčiť, okamžite s tým prestaneme.
Tak keď sme cvičili oblievanie doma vo vode a cirkusovala, skúsili sme ešte raz a prestali sme. Na plávaní jej to vôbec nevadilo.
Ale je pravda, že keď má horší deň na plávaní a nepáči sa jej potápanie, v ten deň už nepotápame - skrátka tak, aby sme z toho mali obe radosť...